Fantana pe deal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • monica111
    Incepator
    • 31.ian.2011
    • 4

    Fantana pe deal

    Salutare! Am un teren la tara si as dori sa stiu unde trebuie sa ma adresez pentru forarea unei fantani. Sau si mai important cum pot afla daca o sa am apa, deoarece terenul e pe platoul unui deal.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Ar trebui sa cautati o echipa specializata pentru a sapa un put.
    Nu mai exista case in zona invecinata?
    Se poata realiza un put si pe un deal numai ca este posibil ca sapatura sa fie mai adanca, depinde de nivelul la care se afla panza freatica.

    Comentariu

    • monica111
      Incepator
      • 31.ian.2011
      • 4

      #3
      fantana pe deal

      Mersi de raspuns, dar tot nu m-am prea desteptat. Locuiesc in Tg. Mures dar nu am gasit o astfel de firma. Daca stie cineva cine se ocupa in zona cu treaba aceasta , sa-mi spuneti si mie ,va rog.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Pentru foraje puturi apa suna la 0769172352, este o firma de foraj care-si desfasoara activitatea si pe raza municipiului Tg.Mures.
        Cu respect.

        Comentariu

        • monica111
          Incepator
          • 31.ian.2011
          • 4

          #5
          Va multumesc! Am si sunat la firma, ramane sa mai discutam, dar la prima vedere mi se pare cam piperat pretul. Care ar fi pretul mediu pentru o fantana clasica si pentru una cu tub de PVC.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            Cat este pretul estimativ obtinut de dvs.?
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 624

              #7
              pt una clasica cu tuburi de 90 cm, mi-a cerut 150lei/m doar manopera, un localnic
              pt una cu tub de pvc(10-20 cm diametru nu mai stiu exact) de aprox 250 lei/m materiale si manopera, un italian din buzau
              probabil ca mai e loc de negociere
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • narcis75
                Membru
                • 05.ian.2010
                • 116

                #8
                Scuti-ma ca ma bag si eu dar nu mai deschid alt topic prin ARAD stiti pe cineva eu am apa curenta problema ar fi vara cind uda vecini gradinele nu este nici de baut scade presiunea rau de tot si as vrea sa fac un put care sa ma ajute. Daca stiti pe cineva o adresa de mail sau un nr de telefon multumesc

                Comentariu

                • stefan1
                  Membru Marcant
                  • 20.sep.2009
                  • 346

                  #9
                  La mine in sat este cineva care face fantani forate , anul trecut in vara era oferta 60 ron metru la noi luciul apei e la 3-4m unele locuri si la 2m.

                  Comentariu

                  • narcis75
                    Membru
                    • 05.ian.2010
                    • 116

                    #10
                    Postat în original de stefan1
                    La mine in sat este cineva care face fantani forate , anul trecut in vara era oferta 60 ron metru la noi luciul apei e la 3-4m unele locuri si la 2m.



                    DA. la tine sunt 3--4 metri luciul apei la mine in zona se spune ca ar fi apa la 40 metri adancime ce zici nui acelasi lucru ca la tine

                    Comentariu

                    • PowerMC
                      Administrator
                      • 02.mai.2007
                      • 2210

                      #11
                      Postat în original de stefan1
                      La mine in sat este cineva care face fantani forate , anul trecut in vara era oferta 60 ron metru la noi luciul apei e la 3-4m unele locuri si la 2m.
                      Cam mica adancimea putului/fantanii, vedeti adancimile mentionate in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=5217&start=0
                      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                      Community Manager MC

                      Comentariu

                      • stefan1
                        Membru Marcant
                        • 20.sep.2009
                        • 346

                        #12
                        Postat în original de PowerMC
                        Postat în original de stefan1
                        La mine in sat este cineva care face fantani forate , anul trecut in vara era oferta 60 ron metru la noi luciul apei e la 3-4m unele locuri si la 2m.
                        Cam mica adancimea putului/fantanii, vedeti adancimile mentionate in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=5217&start=0
                        Asta nu inseamna ca daca luciul apei e la 3-4m sa facut un foraj de 10m adica 7m de apa , am doi vecini care fantanile lor are 40m adancime de la nivelul solului in jur de 36 m apa .

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2210

                          #13
                          Tocmai ca mesajul initial nu era clar, am dorit sa subliniez acest aspect.
                          Adancimea forajului este una iar adancimea la care se ridica apa este cu totul altceva.
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • monica111
                            Incepator
                            • 31.ian.2011
                            • 4

                            #14
                            Am primit o oferta cu tub de PVC cu 120-140 E/ ml (materiale si foraj), dar am vazut un site unde oferta era de la 170-240 ron/ml in functie de grosimea tubului. Caut site-ul si revin cu informatia. Am senzatia ca la mine trebuie forat mai adanc si tot fac calcule sa vad cum ies mai ieftin.

                            Comentariu

                            • ivan_turbinca
                              Membru marcant
                              • 25.feb.2009
                              • 494

                              #15
                              Cel mai bine este sa aflati la ce adancime se afla in zona dumneavoastra apa.Intrebati vecinii care mai au.daca sunteti mai la baza dealului este posibil sa gasiti repede apa.eu am in arges la stefanesti apa la 6 m incepe dar eu sunt la baza dealului,mai am cam 20 de m pana se indrepta terenul.daca sunteti mai in varful dealului mai greu veti da de apa.Nu va incurcati cu cei care fac manula mai ieftin fiindca daca aveti apa la adncime ei nu vor putea sapa foarte adanc si veti ramane si fara apa si cu banii dati.

                              Comentariu

                              Procesare...