Alegere pompa irigare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Alegere pompa irigare

    As dori sa stiu parametri pe care ar trebui sa ii aibe o pompa folosit la irigarea unei gradini in conditiile in care alimentarea cu apa se face dintr un iaz iar diferenta de nivel dintre locul unde poma este situata si iaz e de 10 m, iar lungimea dintre iaz si pompa de 80 m.

    Practic e o gradina in panta care are la baza un iaz .

    Ar trebui sa tin seama si de impuritatile care pot fi in iaz.

    Multumesc
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Adica pompa dvs. este la marginea gradinii si nu langa iaz?

    Comentariu

    • DYC
      Membru marcant
      • 28.iul.2008
      • 386

      #3
      Va trebuie o pompa submersibila pe care sa o introduceti in iaz, nici o pompa de suprafata nu va trage apa 80m+10m dif de nivel.
      Orientati-va spre pompele de debit care in general merg pana la 16-18m (cele mari, dar si scumpe )diferenta de nivel si nu spre una de presiune deoarece de la impuritati se va distruge.
      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

      Comentariu

      • kedin
        Incepator
        • 07.apr.2010
        • 10

        #4
        Răspuns la: Alegere pompa irigare

        Buna ziua,
        si eu am incercat tot cu pompa pentru a-mi uda pomii,dar pana la urma am cautat pe internet un sistem de auto-irigare si am gasit pe site-ul http://www.aquaplant.ro si pe site-ul http://www.aqua-plant.ro.Este forte usor ,deoarece recipientul se incarca o data pe luna si asigura plantei cantitatea necesara de apa.Mult succes!

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru marcant
          • 23.iun.2013
          • 841

          #5
          Răspuns la: Alegere pompa irigare

          10 metri inaltime, diferenta de nivel, inseamna o presiune de un bar.
          Lungimea de 80 metri se ia in considerare doar la calcul rezistenta inaintare lichid in teava.

          Sunt multe pompe, si ieftine, ce pot pompa cu presiuni de 3-4 atmosfere ( ~ bari ) numai ca intra in problema si debitul necesar.

          Comentariu

          • grifonul_alb
            Incepator
            • 22.oct.2006
            • 43

            #6
            Răspuns la: Alegere pompa irigare

            Salut.
            Vreau sa-mi cumpar o pompe electrica pentru udat.
            Acum am una produsa de unguri, dar este mai mult pe principiul de hidrofor ( cu tub venturi cred) si nu are debit multumitor. Desi pe ea scrie ca ar trebui sa scoata 90 litri / min , ea nu reuseste sa scoata mai mult de 35 litri / min, desi de la luciul apei pana la motor sunt 5 m si de la motor pana la suprafata mai sunt 4 m ( am bazin betonat de 3,5 m adancime).

            Am zis sa cumpar alta pompa si m-am tot uitat pe internet si mi-a placut acest model - http://www.lagala.ro/pompe/pompa-RD-1.5DK20 - atat la caracteristici ( 210 litri / min) cat si faptul ca diametrul tevilor de aspiratie si refulare corespund cu ceea ce am eu acum montat (nu ar trebui sa fac prea multe schimbari - doar inlocuit electropompa).
            Ce parere aveti despre ea? Aveti careva montata si functioneaza in parametri? Desi am mai intrebat pe un alt forum acolo mi s-a spus ca este o chinezarie. O fi ea chinezarie, dar as vrea sa stiu cat ar putea ea sa-mi scoata la inaltimea de 10 m de la oglinda apei stiind ca ea este la 5 m de la nivelul apei. Inainte am avut una romaneasca cumparata prin 1986, produsa de Timisoara si scotea cam 60-65 l/min dar teava era pe 1 1/4. Si oricum a rezistat prea multi ani. Am schimbat-o cu cea produsa de unguri , dar nu am debitul necesar desi este de putere mai mare (1500W). Sau recumandati o alta electropompa pentru udat.

            Comentariu

            • dr.milea
              Incepator
              • 03.feb.2015
              • 45

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa irigare

              Daca pompa ungureasca de 1500 de wati nu are debit sa va multumeasca, cea chinezeasca de 700 W va avea si mai putin. De fapt, cam 550 de wati are un motor pe care ei scriu 700 W, oricum nu e adevarat ce scrie pe eticheta ca scoate 210 litri/minut. Debitul afisat este cel maxim, adica daca pompa pompeaza la inaltimea ei, la 0 metri fata de iesirea ei, cu cit creste inaltimea, debitul scade. Pompa asta este o pompa de debit marit si inaltime mica, pentru ca are diametru la teava de iesire 1,5'', deci nu cred ca ridica la 20 metri. Pompele de debit au un rotor mai lat si de diametru mai mic decit la cele de presiune, se vede si din poza. Sint asemanatoare cu cele de apa uzata, facute sa scoata apa din subsolul blocului si pina la canalizare, pe ele scrie ca salta 8 sau 10 metri. Se gasesc pompe chinezesti Lux Tech, ca asta de aici http://www.tocmai.ro/pompa-pentru-hi...-19094510.html, sau asta, nemteasca: http://www.tocmai.ro/pompa-apa-garde...-22419119.html, si astea sint bune: http://www.tocmai.ro/pompa-hidrofor-...#current_image. Nu e o problema diametrul tevilor, se pune o reductie.

              Comentariu

              • grifonul_alb
                Incepator
                • 22.oct.2006
                • 43

                #8
                Răspuns la: Alegere pompa irigare

                Toate pompele prezentate de dvs (dr.milea) sunt pentru hidrofor. Asa am cumparat si eu initial - o electropompa JPV 1300B de la http://www.price.ro/specificatii_elp...00b_707296.htm
                Dar nu scoate mai mult de 35 l / minut de la o adancime de 5,5 m si impinge la 5 m intr-un rezervor (butoi de 220 l din plastic).
                Inainte de aceasta electropompa am avut una produsa de Timisioara din 1985-1986, care scotea cam 50-55 l / minut la aceeasi adincime de aspiratie si inaltime de pompare. Dar a cedat - desi au fost schimbati in fiecare primavara, sau gripat rulmentii si casetele lor s-au largit. A fost rebobinat de doua ori dea lungul vietii acestui motor. Per total - a fost foarte bun.
                Dar am vrut un debit mai mare si l-am ales pe acesta JPV 1300B si m-am ales cu un motor care consuma mai mult curent (1300 W) si scoate mai putina apa.

                Deci este buna o astfel de electropompa - http://www.lagala.ro/pompe/pompa-RD-1.5DK20 - ca se apropie primavara si as vrea sa o cumpar si sa o montez acum cand inca nu este asa mult de lucru pe afara.
                Multumesc.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Alegere pompa irigare

                  Deci acea pompa scoate 3,5 l/sec.?! Mai sa fie!

                  Comentariu

                  • dr.milea
                    Incepator
                    • 03.feb.2015
                    • 45

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa irigare

                    Deci este buna o astfel de electropompa - http://www.lagala.ro/pompe/pompa-RD-1.5DK20 - ca se apropie primavara si as vrea sa o cumpar si sa o montez acum cand inca nu este asa mult de lucru pe afara.

                    Totusi, nu inteleg,de ce spuneti ca pompa ungureasca '' este mai mult pe principiul de hidrofor ( cu tub venturi cred) '', are doua tevi care merg la apa? Daca puterea inscrisa pe motorul pompei unguresti este reala, atunci s-ar putea ca rotorul sa fie infundat cu pietricele(nu are sita la sorb), sau, daca sorbul are sita. sita a ruginit si s-a infundat.
                    Ultima editare de dr.milea; 07.feb.2015, 23:42.

                    Comentariu

                    • grifonul_alb
                      Incepator
                      • 22.oct.2006
                      • 43

                      #11
                      Răspuns la: Alegere pompa irigare

                      La vreo 4-5 luni dupa ce am cumparat-o si montat-o si am observat ce debit are, am crezut ca este infundat rotorul (deoarece nu am sorb si nici filtru pe aspiratie) - am desfacut-o si era OK - rotorul era bine, curat , presetupa parea in ordine (nu apar bule de aer in teava).
                      Parerea mea e ca motorul electric nu ajunge la turatia care trebuie dar nu am cu ce masura.

                      Da, electropompa JPV 1300B este cu tub venturi.

                      Comentariu

                      • dr.milea
                        Incepator
                        • 03.feb.2015
                        • 45

                        #12
                        Răspuns la: Alegere pompa irigare

                        Postat în original de grifonul_alb
                        La vreo 4-5 luni dupa ce am cumparat-o si montat-o si am observat ce debit are, am crezut ca este infundat rotorul (deoarece nu am sorb si nici filtru pe aspiratie) - am desfacut-o si era OK - rotorul era bine, curat , presetupa parea in ordine (nu apar bule de aer in teava).
                        Parerea mea e ca motorul electric nu ajunge la turatia care trebuie dar nu am cu ce masura.

                        Da, electropompa JPV 1300B este cu tub venturi.
                        Am vazut pompa pe net,este cu motor asincron monofazat, care nu are turatie variabila, ori merge la turatia lui, ori nu mai merge. Inteleg ca aveti ejector, ceea ce face ca debitul sa fie mai mic decit cel fara ejector. Dupa cum descrieti putul, nu aveti nevoie de ejector, renuntati la el si folositi aceeasi pompa, se pare ca este mai buna decit cele chinezesti. Si eu am udat gradina cu pompe chinezesti, m-au tinut 1 luna, maxim trei, in timp ce una ruseasca am folosit-o 10 ani, merge si acum dar am vrut sa vad cum merg cele chinezesti

                        Comentariu

                        • dr.milea
                          Incepator
                          • 03.feb.2015
                          • 45

                          #13
                          Răspuns la: Alegere pompa irigare

                          Postat în original de grifonul_alb
                          La vreo 4-5 luni dupa ce am cumparat-o si montat-o si am observat ce debit are, am crezut ca este infundat rotorul (deoarece nu am sorb si nici filtru pe aspiratie) - am desfacut-o si era OK - rotorul era bine, curat , presetupa parea in ordine (nu apar bule de aer in teava).
                          Parerea mea e ca motorul electric nu ajunge la turatia care trebuie dar nu am cu ce masura.

                          Da, electropompa JPV 1300B este cu tub venturi.
                          Daca pompa a mers bine la inceput si nu s-a infundat ea, atunci s-a intimplat ceva la ejector,renuntati la el

                          Comentariu

                          • godaro
                            Membru
                            • 10.mar.2014
                            • 232

                            #14
                            Răspuns la: Alegere pompa irigare

                            Intreaga adiscutie se poarta pe premise gresite. Dvs trebuie sa determinati ce debit si presiune va trebuie, eventual si ce debit poate asigura putul dvs.

                            Abia dupa ce aflati debitul si presiunea necesare udatului puteti sa va alegeti pompa !

                            De exemplu: in cazul meu sistemul de irigatii functioneaza la aprox 1000l/h debit si 2.5 bar presiune. Ceva de genul asta trebuie sa aflati mai intai si apoi sa va cumparati pompa adecvata.

                            Deci discutiile nu incep de la pompa ci de la ...proiectul de irigatii!

                            Comentariu

                            • grifonul_alb
                              Incepator
                              • 22.oct.2006
                              • 43

                              #15
                              Răspuns la: Alegere pompa irigare

                              Pentru dr.milea: Pompa nu are ejector. Nu stiu unde ati vazut ca are ejector (daca este pe undeva - puneti linkul - va rog).
                              Pentru godaro: Eu ud prin inundare. Deci nu ud cu aspersoare, nu am nevoie de presiune. La inceputuri cand am avut motorul produs de Timisoara udam direct prin presiunea facuta de el cu furtun de pompieri. Cand acesta se cuta - motorul tragea mai greu si, probabil, se incalzea. Astfel s-a fost ars prima data. Apoi am montat un butoi de plastic de 200 litri la o inaltime de 1 metru fata de sol cu un robinet pe iesire. Astfel cu electropompa incarc butoiul (pe sus) si in acelasi timp si ud pe teava de iesire montata in fundul butoiului (am si un robinet cu sertar pe iesire). Folosesc acest sistem pentru a nu mai crea probleme motorului cand se cuteaza/gatuieste furtunul pentru udat.

                              Comentariu

                              Procesare...