Cum termoizolez teava de alimentarea cu apa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • divalyo
    Incepator
    • 06.feb.2011
    • 2

    Cum termoizolez teava de alimentarea cu apa?

    Salut,
    Urmaresc de ceva timp acest forum si apreciez ideiile de aici. Am nevoie de sfaturile voastre.
    Sotia a primit ca mostenire etajul 1 al unei case P+1. Cladirea nu este racordata la reteaua de apa locala . Vreau sa facem aceasta racordare, dar nu se poate aduce teava prin interiorul casei ptr ca la parter locuieste altcineva care nu e interesaat ptr moment de problema mea. Sunt nevoit sa fac o "racordare exterioara ". Mentionez ca nu locuim aici, ci venim doar in weekend, fiind o zona spre munte. Acum am "batut " o pompa de mina si am montat o pompa mica tip KAMA si incarc un bazin de 200l aflat intr-o parte a etajului cu ajutorul unui furtun. Este dificil sa intinzi furtunul, sa amorsezi pompa, sa alimentezi, sa demontezi furtunul, sa-l golesti de apa, s.a.m.d. de fiecare data cind mergem pe-acolo. Am fi vrut sa mergem si iarna, dar cum sa stai fara apa ?
    Concret : se poate face izolare termica eficienta a unei conducte exterioare care iese din pamint aproape de fundatia casei si urca pina la etajul 1 ptr a intra in casa? Poate rezista aceasta izolare termica in conditiile in care in cursul saptaminii nu exista consum de apa si deci nici "circulatie" de apa pe conducta?
    Multumesc anticipat!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Se poate face si asa ceva , desi nu este normal .
    Sint doua variante .
    - teava infasurata in cablu electric incalzitor si izolata
    - cablu incalzitor IN teava si izolatie
    Indiferent de modalitatea aleasa , se supradimensioneaza izolatia si totul se protejeaza mecanic .
    Incalzirea electrica va functiona cu un termostat .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • macvio
      Incepator
      • 07.dec.2008
      • 66

      #3
      Cum termoizolez teava de alimentare cu apa

      Cu o problema asemanatoare ma confrunt si eu.Pt. a alimenta etajul unei cladiri pe exterior am montat teava de otel de 1'', care am izolat-o cu vata minerala cu grosime de 20 cm.Totul a fost bine c-am pana la o temperatura de -5 grade celsius. Pentru valori mai mici a ingheatat. Eu nu i-am montat rezistenta cu termostat pentru ca nu stiu cum se poate monta la o lungime de cca. 5 m.Cum vine frigul opresc furnizarea si golesc teava.Daca intri in posesia unei scheme electrice de incalzire posteaz-o pe forum.Daca iti ingheata apa pe teava,aproape sigur se fisureaza pe lungime la dezghetare.

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru marcant
        • 25.feb.2009
        • 494

        #4
        pai si vreti sa spuneti ca o conducta de apa bine izolata,tot ingheata daca este in exterior?

        Comentariu

        • macvio
          Incepator
          • 07.dec.2008
          • 66

          #5
          Daca stationeaza apa in ea fara sa circule sigur ingheata la temperaturi sub minus 4 grade. M-am confruntat cu aceasta problema doi ani la rand. Si daca nu esti atent mai ai surpriza sa constati ca se mai fisureaza si teava.Cu cat diametrul este mai mic timpul de inghet este mai scurt.Pt. a fi sigur ca nu ai probleme teava trebuie golita.

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Postat în original de ivan_turbinca
            pai si vreti sa spuneti ca o conducta de apa bine izolata,tot ingheata daca este in exterior?
            Ingheata, asa de frumos plesneste de zici ca ai taiato cu flexul, asta daca apa stationeaza (Stan patitul).
            Cu respect.

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #7
              Re: Cum termoizolez teava de alimentarea cu apa?

              Postat în original de divalyo
              Salut,
              Urmaresc de ceva timp acest forum si apreciez ideiile de aici. Am nevoie de sfaturile voastre.
              Sotia a primit ca mostenire etajul 1 al unei case P+1. Cladirea nu este racordata la reteaua de apa locala . Vreau sa facem aceasta racordare, dar nu se poate aduce teava prin interiorul casei ptr ca la parter locuieste altcineva care nu e interesaat ptr moment de problema mea. Sunt nevoit sa fac o "racordare exterioara ". Mentionez ca nu locuim aici, ci venim doar in weekend, fiind o zona spre munte. Acum am "batut " o pompa de mina si am montat o pompa mica tip KAMA si incarc un bazin de 200l aflat intr-o parte a etajului cu ajutorul unui furtun. Este dificil sa intinzi furtunul, sa amorsezi pompa, sa alimentezi, sa demontezi furtunul, sa-l golesti de apa, s.a.m.d. de fiecare data cind mergem pe-acolo. Am fi vrut sa mergem si iarna, dar cum sa stai fara apa ?
              Concret : se poate face izolare termica eficienta a unei conducte exterioare care iese din pamint aproape de fundatia casei si urca pina la etajul 1 ptr a intra in casa? Poate rezista aceasta izolare termica in conditiile in care in cursul saptaminii nu exista consum de apa si deci nici "circulatie" de apa pe conducta?
              Multumesc anticipat!
              Cea mai simpla metoda e sa ii faci un sistem de golire a tevii de apa , izolatia exterioara e relativa , la temperaturi scazute ai toate sansele sa inghete , atat in exterior cat si in interior
              Infasurarea unei rezistente electrice in jurul teviii sincer mi se pare o solutie cam riscanta

              Comentariu

              Procesare...