Proiectul meu pentru casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 176

    Proiectul meu pentru casa

    Sper sa ajung sa construiesc o casa in viitorul apropiat .Sint la faza alegerii unui proiect . O sa postez mai multe variante si astept pareri pro si contra. Terenul este destul de larg si spatios. Am ales un tip de casa fara mansarda . Nu cred ca am nevoie de mai mult de 140 mp .
    Fișiere Atașate
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 176

    #2
    varianta 1

    varianta 1
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • kinetic2000
      Membru
      • 19.ian.2009
      • 176

      #3
      varianta 2

      Am mai pus o varianta . Pe care a-ti alege-o ?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • mihaim5
        Incepator
        • 25.aug.2006
        • 80

        #4
        Re: varianta 2

        Postat în original de kinetic2000
        Am mai pus o varianta . Pe care a-ti alege-o ?
        salut
        tine cont de pozitionarea soarelui, gandeste-te la o camera tehnica( centrala, masina de spalat rufe, distribuitoare radiatoare.....), iesire directa din bucatarie catre terasa( e mult mai comod sa comunice direct), o bucatarie ce comunica cu camera de zi iti garanteaza miros persistent in toata zona, indiferent de puterea hotei. la astea m-am gandit acum, insa sigur mai sunt si alte informatii utile - ca sa si raspund la intrebarea ta, nu as alege niciunul din cele 2 proiecte propuse - as merge la un arhitect
        spor

        Comentariu

        • kinetic2000
          Membru
          • 19.ian.2009
          • 176

          #5
          Asa as face si eu daca ar exista arhitectul care sa faca asta .

          Comentariu

          • ovidiu1973
            Membru
            • 09.apr.2010
            • 135

            #6
            Nu sunt arhitect, dar nu as alege nici eu nici unul din proiectele desenate.

            Care este numarul de persoane care vor locui aceasta casa ? Mie mi se par incaperile putin cam inghesuite. Baie de 4 mp sau chiar 2.5 mp. La un spatiu de 140 mp nu vad rostul a doua bai.

            Observ ca garajul iti ocupa cam mult loc.
            Daca bugetul este problema, renunta la garaj. Se poate constui ulterior si nu este necesar sa fie "lipit" de casa.

            Iti sugerez sa mergi la un arhitect si tot odata sa iti faci un calcul aproximativ si sa stii de ce suma dispui pentru a construi casa.

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 635

              #7
              as orienta v1 catre sud, daca strada nu e foarte circulata si zona in care e amplasata nu e foarte caniculara- altfel pe terasa spre sud greu se va putea sta vara fara o umbrire suficienta. aceasta orientare va face casa mai calduroasa
              daca sunt minim 3 persoane... 2 bai sunt ok
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2550

                #8
                Postat în original de ics
                as orienta v1 catre sud, ....
                Nu merge. Nu-i ramane loc sa intre cu masina in garaj si trebuie sa renunte la geamul de la bucatarie si camera mica.
                Nu-mi place deoarece la ambele variante cand intri in casa dai cu nasul direct in wc.
                Cu respect.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12203

                  #9
                  Postat în original de tanasie
                  Nu-mi place deoarece la ambele variante cand intri in casa dai cu nasul direct in wc.
                  Si din ce camera se intra in wc ? din debara din camara ? Acest tip de proiect este raspindit " afara " si este perfect normal . La intrare este holul si primul loc vizitat cind vi acasa , daca mai apuci ! , este wc-ul . Nu vad care ar fi problema .
                  Problema ar fi daca respectivul wc este insalubru si arata ca cel din Gara de Nord .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • kinetic2000
                    Membru
                    • 19.ian.2009
                    • 176

                    #10
                    numarul 2

                    Astea 2 am inteles ca nu sint chiar ideale . Postez inca unul care are si mansarda.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • csd
                      Incepator
                      • 16.feb.2009
                      • 13

                      #11
                      Ultima varianta este mai acceptabila,dar as recomanda ca terasa sa fie in apropierea bucatariei , in cazul cand vei dori sa iei masa pe terasa sa nu fi nevoit sa treci prin living,iar cu dormitoarele la masarda trbuie sa iei in calcul o izolatie termica extrem de buna(personal nu sunt multumit de conditile de la masarda,casa mea este doar parter ,am o termoizolatie de 20cmsi pot spune ca in perioadele foarte calduroase se simte bine caldura si sunt nevoit a folosi aerul conditionat,mentionez locuiesc in sud)

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12203

                        #12
                        Postat în original de csd
                        ...........cu dormitoarele la masarda trbuie sa iei in calcul o izolatie termica extrem de buna(personal nu sunt multumit de conditile de la masarda,casa mea este doar parter ,am o termoizolatie de 20cmsi pot spune ca in perioadele foarte calduroase se simte bine caldura si sunt nevoit a folosi aerul conditionat,mentionez locuiesc in sud)
                        Banuiesc ca aveti un acoperis neventilat !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • kinetic2000
                          Membru
                          • 19.ian.2009
                          • 176

                          #13
                          Domnu`Mircea , dvs pe care l-ati alege ?

                          Comentariu

                          Procesare...