Racord apa potabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionut_roly
    Incepator
    • 17.feb.2011
    • 3

    Racord apa potabila

    am si eu cateva intrebari. Incep prin a va spune ca nu ma pricep deloc la acest subect dar poate ma ajutati voi....
    sa expun problema:
    am un put care are 4 m pana la apa (de la nivelul caminului) si 10 metri de apa. Nu stiu exact debitul, dar este destul de mare pentru ca am tras cu pompa puternica si nu a scazut deloc.Eu as vrea sa pun 2 moatare in el : un hidrofor(pentru apa de consum) si o pompa de suprafata pentru o instalatie cu picurare, pentru gradina(am inteles ca are 4 l/min).
    acum:
    1. ce teava este necesara pentru a duce apa de la hidrofor la aporx 25 m de camin. bricostore.ro/alimentare-apa-incalzire/106686-tub-pexal-16x2-25m-5948767012902.html asta ar fi bun?
    2. ce hidrofor imi trebuie ca sa faca fata pentru o casa de 4 persoane?
    3.ce poma este necesara pentru a uda o suprafata de 250 mp prin intaltia de picurare?
    Multumesc anticipat.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Cititi si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=31809&start=0

    Pentru instalatia de picurare se poate utiliza ca apa provenita de la pompa ce asigura apa in locuinta sau un bazin separat.

    Ar trebui vazut debitul necesar al locuintei, debitul instalatiei de picurare si facute calculele.
    Aveti o suprafata mica de acoperit cu instalatia si poate fi alimentata din pompa ce asigura alimentarea cu apa a locuintei, fara vreo alta pompa suplimentara.
    Pentru aducerea apei de la put/submersibila la casa sau undeva in curte, utilziati teava din polietilena de inalta densitate (PEHD) speciala pentru apa - neagra cu dunga longitudinala albastra.

    Comentariu

    Procesare...