Spatiu tehnic fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Oiste ion
    Incepator
    • 23.mar.2010
    • 40

    Spatiu tehnic fundatie

    Buna ziua!Am turnat fundatia casei (70 cm in sol si 50-80cm elevatie ) dar nu am prevazut niciun orificiu pt teava ce va aduce apa in casa, nici pt cea care va face scurgerea.Acum ce-i de facut?Sa sap pe sub fundatie,sau sa gauresc elevatia? Alimentarea se va face din reteaua stradala,la care sunt deja legat,inclusiv apometrul pus (folosesc apa deja.) Scurgerea va fi intr-un sistem exisrent care are teava(110)la 80 cm in sol, situat la cca 10 m de casa.In casa apa imi trebuie la parter pt bucatarie si baie (cada+lavoar+sifon),camere situate alaturat.
    Inca ceva!La realizarea retelelor in interior,trecerea dintr-o camera in alta a tevilor cum o fac?Perforez elevatia sau...?
    Poate vi se par probleme banale dar ma intereseaza!
    Multumesc pt ca ma ,,ascultati,,!
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    Re: Prin fundatie sau pe sub fundatie

    Postat în original de Oiste ion
    Buna ziua!Am turnat fundatia casei (70 cm in sol si 50-80cm elevatie ) dar nu am prevazut niciun orificiu pt teava ce va aduce apa in casa, nici pt cea care va face scurgerea.Acum ce-i de facut?Sa sap pe sub fundatie,sau sa gauresc elevatia? Alimentarea se va face din reteaua stradala,la care sunt deja legat,inclusiv apometrul pus (folosesc apa deja.) Scurgerea va fi intr-un sistem exisrent care are teava(110)la 80 cm in sol, situat la cca 10 m de casa.In casa apa imi trebuie la parter pt bucatarie si baie (cada+lavoar+sifon),camere situate alaturat.
    Inca ceva!La realizarea retelelor in interior,trecerea dintr-o camera in alta a tevilor cum o fac?Perforez elevatia sau...?
    Poate vi se par probleme banale dar ma intereseaza!
    Multumesc pt ca ma ,,ascultati,,!
    la ce adancime este pozitionata coloana de alimentare cu apa? eu cred ca ar trebui sa fie la cel putin 70 cm, deci ar trebui sa treaca pe sub fundatie

    daca teava de scurgere se afla deja pozitionata, parerea mea este sa o treci prin fundatie cu panta de rigoare

    trecerea se face pe unde-i mai convenabil, depinde de configuratia la fata locului, protejare la inghet etc

    Comentariu

    • Oiste ion
      Incepator
      • 23.mar.2010
      • 40

      #3
      Multumesc da_n !Reteaua de alimentare e la cca 80.Cit despre trecere, trebuie spus ca voi turna ,,placa,, pe fundatie,deci teava de scurgere va fii in interior.Eu am intrebat cum va fi ea trecuta din bucatarie in baie,prin fundatia zidului despartitor,sau pe fundatie,imediat sub ,,placa,,?
      Cit despre reteaua de alimentare,in casa,eu m-am gindit sa merg cu ea aparent,pe linga perete.Ar fii bine?

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        O puteti pozitiona pe sub fundatie, sapati in zona respectiva, amplasati un manson de protectie si apoi introduceti teava de alimentare cu apa prin acest manson.
        In functie de cum aveti impartirea casei si zonele unde trebuie sa ajung aapa, se pot trage tevile interioare aparent, prin sapa sau prin pereti.
        Puneti un plan al casei si marcati zona unde intra teava de apa pe sub fundatie.

        Comentariu

        Procesare...