Imbinare tevi apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Imbinare tevi apa

    la imbinarea unei tevi de apa rece din retea,teava neagra de la camin, cu mufa pentru teava de pexal din casa,se foloseste si ceva gen calti,teflon sau pur si simplu se insurubeaza mufele,se strang si este suficient?
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    #2
    La orice imbinare prin filet...daca nu se face cu garnitura,in genul olandezelor/semiolandezelor, atunci se face cu calti,banda teflon...etc. Recomandarea mea sunt caltii...peste care,dupa ce i-ati infasurat pe filet, se da ori cu pasta verde ori cu putina vasilina. Eu folosesc vasilina.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Re: Imbinare 2 tevi apa

      Postat în original de ivan_turbinca
      la imbinarea unei tevi de apa rece din retea,teava neagra de la camin, cu mufa pentru teava de pexal din casa,se foloseste si ceva gen calti,teflon sau pur si simplu se insurubeaza mufele,se strang si este suficient?
      Teava neagra inseamna probabil , polietilena , deci imbinarea ar fi din cele doua piese din poza .
      Va recomand teflon , ciltii sint prea duri si solicita mult filetul din racordul de polietilena .
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru marcant
        • 25.feb.2009
        • 494

        #4
        exact la asa ceva ma refeream,dar nu aveam pozele respective. Deci teflon.va multumesc mult pentru promptitudine si raspunsul exact !

        Comentariu

        • florin n
          Membru
          • 03.nov.2006
          • 281

          #5
          Mai bine alegi piesa de polietilena cu filet exterior (cele cu filet interior cedeaza destul de usor daca strangi putin mai tare), si racordul pentru pexal cu filet interior.

          Comentariu

          • andrei_radu
            Membru
            • 24.mai.2008
            • 242

            #6
            Scuze...nu stiu de ce m-am dus cu gandul la teava neagra=teava zincata in momentul cand am citit. In cazul asta...intr-adevar e mai bun teflonul. Eu unul insa,nu de putine ori, am folosit cu succes si calti la imbinarea mufelor pt teava PP cu fitinguri de metal. Si nu am avut probleme. Intr-adevar trebuie sa ai mana...finuta in momentul cand strangi.

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #7
              Postat în original de florin n
              Mai bine alegi piesa de polietilena cu filet exterior (cele cu filet interior cedeaza destul de usor daca strangi putin mai tare), si racordul pentru pexal cu filet interior.
              scuze, poate invers ai vrut sa spui / sau daca nu ai gresit motiveaza-ti recomandarea

              eu aleg posibil mufe de polipropilena cu filet INTERIOR ptr ca sunt mai solide, GROSIMEA plasticului mai mare decat cele cu filet exterior unde nu se poate avea o grosime "in carne" prea mare ptr ca trebu8ie si un diametru de trecere cat mai mare

              deci eu aleg fitinguri cu filet interior si folosesc nipluri metalice (alama) ptr a le face cu filet exterior

              Comentariu

              • florin n
                Membru
                • 03.nov.2006
                • 281

                #8
                Pai in timpul strangerii filetului, piesele cu filet interior sunt supuse unor forte de intindere a plasticului, pe cand cele cu filet exterior unor forte de comprimare.
                Chiar daca cele cu FI se armeaza cu un inel metalic, consider ca in timp e mai rezistenta combinatia plastic/FE - metal/FI.

                Comentariu

                Procesare...