Reconstructie capitala casa batraneasca

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • johnnybegoode
    Incepator
    • 29.mar.2011
    • 54

    Reconstructie capitala casa batraneasca

    Imi urez singur "welcome to za club" in a celor care-si construiesc/reconstruiesc casa...Am o casa semi-batraneasca mostenire de la bunica mea...Spun semi-batraneasca deoarece 2/3 este din lemn cu valatuci iar 1/3 este din cararamida, parte care am modernizat-o si noi cum am putut pana acum, am facut o baie, am pus termopane, ma rog, chestii nu foarte costisistoare...Insa anul acesta am zis: gata cu improvizatiile, sa trecem la lucruri serioase pentru ca m-am plictisit sa tot carpim si sa bagam bani in ea...Ne-am chinuit zile intregi pana sa ne hotaram ce vrem: sa construim alta casuta in curte ca sa locuim in cea veche, s-o daramam pe acesta si sa construim alta, ma rog, cunoscatorii stii de ce...In cele din urma am gasit o echipa de baieti cu firma care ne-au zis clar: construirea unei case noi si demolarea ulterioara a celei vechi este ceva groznic de scump si de ineficient asa ca mi-au propus construirea unei fundatii in jurul celei vechi, construirea unei case practic noi si apoi demolarea celei vechi...Casa sa fie din BCA, cu pod mansardat...Dimensiunile 12x6,5, in stilul clasic: bucatarie, baie, living la parter si 3 dormitoare la etaj plus o baie...Insa cum 12 metri lungime mi se par cam mult, am sa mai "tai" din ea vreo 1,5 metri sa ramana amprenta la sol de vreo 10,5 x 6,5 metri...Pretul negociat cu baietii simpatici ar fi de vreo 50.000 euro la cheie, cu materialele uzuale din comert fara chestii fancy...Materialele le voi plati intreg cu discounturile de rigoare iar manopera fara TVA..Bonus imi ofera demolarea casei vechi...Am sa incerc maine sa postez devizul pe care mi l-au dat si ceva poze cu casa veche...Astept sfaturile dumneavoastra si eventual cheltuieile ascunse ce SIGUR vor aparea pe parcurs...Ei au zis sa iau in calcul o marja de maxim 10% in plus...Deasemenea au spus sa declar la primarie ca vreau sa schimb invelitoarea, sa fac un pod mansardat si eventual o reparatie capitala a locuintei..Mentionez ca stau in oras si mi-e cam frica sa nu am probleme cu eventualele organe de control (au zis ca, daca ma intreaba cineva, ca lucrez in regie proprie)...Stima mea tuturor celor care au reusit sa termine o asemenea treaba...
    Fișiere Atașate
  • johnnybegoode
    Incepator
    • 29.mar.2011
    • 54

    #2
    Devizul estimativ si un plan general
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • erwin.balla
      Incepator
      • 31.mar.2011
      • 6

      #3
      Raspuns

      Preturile sunt bune, de actualitate.
      Preturile la instalatii sunt cam mici cred ca o sa te ajunga mai mult, in ce consta instalatia termica?

      Comentariu

      • johnnybegoode
        Incepator
        • 29.mar.2011
        • 54

        #4
        Multumesc, instalatia termica consta in calorifere, tevi plus centrala...Centrala o am, 5 calorifere am, mai completez...

        Comentariu

        • erwin.balla
          Incepator
          • 31.mar.2011
          • 6

          #5
          Raspuns

          Atunci cred ca este ok in cazul instalatiei termice. In legatura cu parchetul, am vazut ca este laminat, nu stiu ce parchet ai ales (ma refer la pret), dar pot sa iti zic ca manopera nu trebuie sa depaseasca 10 ron/mp, cu tot cu plinta sa zicem 12 ron/mp. Pretul de cumparare al unui mp de parchet laminat pleaca de la 25 de ron si ajunge departe. Deci, sa zicem 35 ron/mp parchetul +12 ron/mp manopera, ajunge undeva la 47 ron/mp sinu 84 ron/mp cat este in deviz.

          Comentariu

          • johnnybegoode
            Incepator
            • 29.mar.2011
            • 54

            #6
            Multumesc pentru sfaturi, va tin la curent cu situatia..Parchetul si de altfel nici un material nu a fost stabilit ca pret sau calitate, totul este informativ...Ca idee de ultima ora m-am gandit sa pastrez o parte din casa veche (care este din caramida) iar etajul (mansarda) sa o fac toata din lemn (mai usoara si ma gandesc ca, mai ieftina)...

            Comentariu

            • mack339
              Membru
              • 27.dec.2009
              • 121

              #7
              Cine a facut desenele si planul de casa ?
              Arata foarte foarte minimalist , iar nelamurirea mea este ca in planul de casa spune acolo in loc de 12 metri 10. 5 metri si scrie ASTA NU !!!
              Ce vrea sa insemne ca nu ti-au aprobat proiectul pt 12 m lungime ?

              Comentariu

              • ombun
                Membru Marcant
                • 12.feb.2007
                • 568

                #8
                johni...da-ne mia multe relatii.....
                vreau sa fac o casa !

                Comentariu

                Procesare...