hidroizolatia

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergiumed
    Incepator
    • 29.nov.2005
    • 3

    hidroizolatia

    salut tuturor
    Am mai scris. Am probleme cu terasa blocului si am vecini pensionari care nu vor (nu pot?) sa reparam terasa. Ma-m decis sa hidroizolez doar acoperisul meu, dar am o problema, trebuie sa decopertez suprafata apartamentului sau sa pun membrana peste cartonul vechi. Im este frica ca in caz de decopertare a suprafetei apartamentului meu sa nu aiba vecinii de suferit mai rau decat acum
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Este o problema delicata.
    Daca suprafata acoperisului, aferenta apartamentului tau este de 1/4 din total atunci nu prea ai ce sa faci. Nu ai cum sa faci separatia pe doua laturi.

    Daca ai avea jumatate din total suprafata terasa (genul de bloc cu doua apartamente - unul pe stanga si celalalt pe dreapta) ar fi mai usor. Am vazut la cineva, ca la mijlocul blocului a sapat pina la placa de beton , apoi a turnat o bordura de beton inalta de circa 10-15 cm peste nivelul terasei si apoi a hidroizolat bine aceasta bordura si in continuare terasa lui; in plus trebuie sa refaci si zona afectata in partea celorlalti.

    Daca nu se poate face aceasta separatie, orice hidroizolare nu are efect pentru ca apa se poate infiltra pe sub carton din zona ramasa nerefacuta.

    Trebuie tinut cont si de scurgerile pluviale cum sunt amplasate.
    Alta solutie nu vad, de unul singur, decat sa hidroizolezi toata terasa singur si sa incerci sa vorbesti cu ASOCIATIA sa le opreasca banii treptat.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...