Schimbare teava apa bransament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariusd4
    Incepator
    • 09.feb.2009
    • 34

    Schimbare teava apa bransament

    Buna ziua, postez si eu problema mea pentru care nu prea am gasit rezolvare pana acum :
    - de ceva ani Apa Nova a venit cu modernizarea retelei de apa, schimband teava de metal veche cu teava de polietilena, problema este ca teava noua care are si presiune buna mi-au tras-o pana langa gard unde am improvizat la vremea aceea un camin, acolo i-au pus un robinet, nu au vrut sa mi-o si racordeze la instalatia veche spunand ca revin ulterior. Dupa multe telefoane si 3 ani de atunci m-am hotarat sa efectuez racordul singur, daca se poate si cu ajutorul dumneavoastra, conducta noua la cea veche. Ambele retele merg in paralel pe strada si cea veche si cea noua, mentionez ca din strada nu mai pot opri apa pentru ca dupa apa, a venit firma de asfaltare care a retezat toti robinetii aceia de oprit apa.
    Am sa atasez o schema:
    - intentia mea este sa renunt la teava B ( sa-i pun un dop sau un robinet ceva) si sa racordez teava A in zona portocalie din caminul 1 la instalatia casei, pentru ca pe teava B a ramas instalatia veche si nu mai are presiune cum trebuie de multe ori seara cand este consum nu mai trage nici masina de spalat.
    - Problema este ca amandoua tevile sunt sub presiune, teava A avand robinetul de inchidere stricat de la montaj, iar teava B are robinetul de inchidere in caminul 2, unde se afla si contorul . Problema este ca teava B este metelica, iar teava A este de plastic, ce anume imi trebuie si daca este posibil ca sub presiune sa unesc cele 2 tevi. Teava A este din PEHD de 1/2, iar teava B este galvanizata de 1 tol jumatate. Toate sfaturile dumeavoastra sunt binevenite. Stima
    Fișiere Atașate
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    esti sigur ca poti umbla la teava inainte de contor? normal intre retea si contor nu ar trebui sa ai elemente de unire la vedere si daca sunt trebuie sa fie sigilate, cum de altfel este sigilat si robinetul inaintea contorului

    in aceasta idee, esti sigur ca furnizorul de apa nu va sigila robinetul care acum este avariat si va monta contorul imediat dupa el?

    Comentariu

    • mariusd4
      Incepator
      • 09.feb.2009
      • 34

      #3
      Reprezentantii firmei mi-au spus sa fac instalatia si sa-i chem sa sigileze teava ramasa ca nu-i intereseaza.
      Contorul ramane montat unde este in prezent.

      Hai sa explic pentru toata lumea: am sunat acum cativa ani la firma de apa, a venit o echipa a verificat sigiliul tevii, a facut o nota de constatare si a plecat ca nu e de competenta lor, va veni cineva de la tehnic (mentenanta), dupa 2 saptamani au venit si acestia au vazut ca contorul este in celalalt camin, au spus ca va ramane acolo, dar ca nu pot lucra sub presiune, va trebui oprita apa stradal, dar trebuie sa vina excavatorul sa sape, cu recomandarea ca daca intre timp fac eu lucrarea sa sun sa vina in control si sa puna sigilii acolo unde este nevoie, de atunci dusi au fost....au trecut 3 ani de atunci, am sunat din nou au venit altii si ciclul s-a reluat.
      Concluzia este ca trebuie sa-mi fac singur treaba daca vreau sa nu mai treaca inca 3 ani. Sunt intelese suspiciunile dar va rog sa nu mai postati daca nu ma puteti ajuta, pentru a nu polua topicul inutil. Oricum as lega tevile apa trece prin contor, alta instalatie nu pot face ca sa fur apa, ar trebui sa sparg tot trotuarul din fata casei de aproximativ 40-50 cm pe o lungime de 10 m. Va rog inca o data postati lasubiect. Stima

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Probleme nu sunt deloc simple si comporta destule riscuri.
        Presupun ca robinetul de pe teava A este blocat pe inchis.
        In nici un caz nu se poate lucra sub presiune.
        Pentru a nu umbla la traseul B, o varianta ar fi sa inchideti robinetul aflat inaintea contorului, sa se desfaca bransamentul in acel pucnt si sa se aduca o teava noua de la conducta A catre contor, cu robinet nou inainte de acesta.
        Acest scenariu este cel corect si implica spargerea tortuarului daca nu se poate trage conducta pe langa cea a traseului B.

        Nu uitati ca sunteti proprietar doar pe cricuitul de dupa contor. Orice interventie inainte de contor se face cu riscurile aferente asumate. Puteti fi acuzat de orice. Stiu ca este greu de suportat atitudinea celor ce ar fi trebuie sa monteze corect noul circuit de alimentare cu apa insa acesta a fost facut incomplet si este sarcina lor. Eu as incerca o reclamatie la Regia de apa. Nu stim daca noua retea de alimentare cu apa a fost receptionata, tot regia respectiva ar trebui sa lamureasca aceste aspecte.

        Asadar, oricare ar fi varianta, cu sau fara interventia dvs. in acea zona, trebuie oprita apa pe circuitul stradal, trebuie sa fie un canal de unde se separa circuitul, cel putin atat cat sa se inlocuiasca acel robinet defect pe traseul A si sa puteti lucra linistit pe restul retelei.

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          Postat în original de mariusd4
          Sunt intelese suspiciunile dar va rog sa nu mai postati daca nu ma puteti ajuta, pentru a nu polua topicul inutil. Oricum as lega tevile apa trece prin contor, alta instalatie nu pot face ca sa fur apa
          maestre, relax, pe mine ma doare-n basca daca tu furi apa sau nu, eu am scris ce-am scris gandindu-ma la binele tau, sa nu-ti tranteasca vreo amenda si tu esti nevinovat

          dupa cum a scris si Consultant mai sus e bine sa umbli in zona aia care nu-i a ta cu hartie la mana, nu pe baza cuvantului lui nea Gigel de la ape

          acuma daca astepti minuni de pe forum cred ca vei fi dezamagit, dupa cum ti-au spus si echipa de la ape trebuie sapat, oprita apa din robinetul de izolare care este imediat dupa dispozitivul de racordare sau daca nu-i functional oprita general, blindat racordul pe coloana veche, pe conducta A, tre oprita apa sa poti schimba robinetul si efectua racordarea

          scuze pentru poluare

          Comentariu

          • mariusd4
            Incepator
            • 09.feb.2009
            • 34

            #6
            Multumesc domnule Consultant, ar fi o varianta de adus teava noua de la A direct la contor dar cum sa o racordez la teava A daca robinetul este fisurat pe iesire, asemanator cu cel din poza.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Indiferent daca acel traseu A va fi folosit sau nu, robinetul fisurat indica o problema care, mai devreme sau mai tarziu, va "exploda".

              Este obligatorie inlocuirea acelui robinet iar pentru aceasta este nevoie sa se opresca apa, dureaza cateva minute opreatiune.
              Daca mergeti pe solutia sa rezolvati dvs. problema gasiti pe cineva de la ei, un maistru care sa stie reteaua si sa va de-a o mana de ajutor, motivat , astfel va rezolvati rapid si fara dureri de cap problema.

              Comentariu

              • mariusd4
                Incepator
                • 09.feb.2009
                • 34

                #8
                Asa am sa fac, o sa stau pe capul lor, multumesc pentru timpul acordat. Stima

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #9
                  Eu nu pricep cum doua tevi , au presiune diferita desi fac parte din aceiasi retea . Presiune semnificativ diferita !.
                  ............................
                  Posibil sa fie si asa cum a spus d-lul Consultant , noua retea sa nu fie receptionata .
                  Daca vreti ceva legal , faceti totul scris .
                  Daca vreti ceva rapid , faceti o reclamatie , spuneti ca va curg apa in camin , la intrare in apometru , vin baietii la interventie si " tratati " cu ei schimbarea .
                  Daca vreti sa faceti singur , puteti si fara sa opriti apa ( si ei lucreaza cu apa in presiune ) dar cu riscul sa faceti baie in camin . Cum ? Luati piesa de montare pt pehd , adica un racord cu filet interior si montati in capatul ei un robinet de calitate . Acum aveti o singura piesa care trebuie montata pe teava dvs . Exersati " la rece " modul de prindere al racordului pe teava de pehd .
                  Taiati teava de apa in presiune , cu calm , indiferent de apa care stropeste . Montati piesa pe teava . IMPORTANT . Piesa se monteaza cu robinetul DESCHIS . Dupa ce ati fixat totul pe teava , stringeti apoi inchideti robinetul . Cu asta basta . Mai departe , din robinet , va descurcati .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12976

                    #10
                    Postat în original de Mircea G
                    Daca vreti sa faceti singur , puteti si fara sa opriti apa ( si ei lucreaza cu apa in presiune ) dar cu riscul sa faceti baie in camin .
                    Nu este doar risc ci sigur GARANTIA unei bai cu apa rece.
                    Riscul este pe partea de reusita a lucrarii pentru ca fara experienta si in conditiile in care caminul respectiv este ceva mai stramt avemtoate sansele sa dispere o secunda si aleluia prindere racord compresiune.

                    Asa ca mare grija, eu nu v-as recomanda sa va incumetati, mai ale spe partea de retea ce nu va apartine.

                    Este posibil sa fie doua presiuni, si prin Craiova au inlocuit la case reteraua de apa, le-au pus caminele la poarta si in unele parti au ramas cu ambele alimentari, pe cea veche presiune mai mica pentru ca putea sa plesneasca teava (veche si metalica).
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #11
                      Experimentul este deja facut si nu faceam daca nu vedem la cei de la regia de apa .
                      Nu trebuie decit rapiditate
                      PS. In legatura cu astuparea robinetilor de concesie , trebuie facuta reclamatie sau cautat si descoperit . Mai exista , sau ar trebui sa fie un robinet la cap de strada .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12976

                        #12
                        Sunt perfect de acord cu tine, am dorit doar sa scot in evidenta anumite aspecte care nu se pot constientiza intotdeauna, cel putin teoretic.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • mariusd4
                          Incepator
                          • 09.feb.2009
                          • 34

                          #13
                          Va multumesc tuturor, mi-am facut o idee, se poate inchide topicul. Stima

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Fitingurile pentru teaba PEHD se pot vedea in topicul.
                            Pentru teava B se poate utiliza un robinet cu sau fara dop pe iesire sau doar un dop.
                            Poate fi lasata in caminul 2 sau se poate monta dopul in caminul 1.
                            Aveti de ales.

                            Comentariu

                            Procesare...