Casa cu sau fara etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • batranu_1971
    Incepator
    • 12.apr.2011
    • 34

    Casa cu sau fara etaj

    Salutare tuturor,

    Am problema urmatoare ... pe un teren de 1200 mp cu deschiderea de 16 m vreau sa construiesc o casa.Sa fie cu etaj sau fara? Pentru ca nu sunt stramtorat cu terenul si o consider deocamdata casa de vacanta(eventual peste 10 ani casa permanenta), as opta pentru o casa simpla, fara etaj.Un alt argument ar fi varsta... peste 10 ani poate fi mai greu cu scarile...Pe cealalta parte, daca ma gandesc sa las la copii ceva, parca valoarea unei case cu etaj se pastreaza mai bine in timp.Si nu in ultimul rand, pretul constructiei.Care ar fi diferenta de pret intre cele doua variante?

    Multumesc si numai bine.
  • bardezi
    Membru
    • 21.ian.2008
    • 241

    #2
    fara argumente economice, dar tinand cont de "calitatea vietii" iti recomand categoric fara etaj!
    cu argumente economice ai sa primesti alte sfaturi!

    iti spun din experienta proprie!

    Comentariu

    • hot
      Membru
      • 12.nov.2010
      • 200

      #3
      daca dispuneti de mijloace materiale se merita,altfel NU,ve ti munci 10 ani ca sa o terminati sau veti plati la banci cat 2 case.Daca puteti economisi un minim de 400 euro pe luna apucati-va altfel nu.
      Cunosc destule cazuri in care s-au apucat de case au facut imprumut in banca nu au reusit sa termine si acuma sta casa fara geamuri si usi......
      ganditi va ca o casa fara pretentii simplă se duce in 20.000 euro,adica bani pe care dvs.ii strangeti in 5 ani.Banii aia casa la rosu fara mobila sau interioare.
      merg ca melcul cu casa dupa mine

      Comentariu

      • ics
        Membru Marcant
        • 16.sep.2009
        • 635

        #4
        din punctul meu de vedere etajul are cateva avantaje:
        separa cumva zona de zi de cea de noapte
        posibilitatea obtinerii unei panorame, balcon ca spatiu de relaxare
        spatiul locuibil crescut folosind aceeasi fundatie si sub acelasi acoperis

        da e si cum simti matale...
        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

        Comentariu

        • Achim Dan
          Membru
          • 03.iun.2007
          • 152

          #5
          Postat în original de bardezi
          fara argumente economice, dar tinand cont de "calitatea vietii" iti recomand categoric fara etaj!
          cu argumente economice ai sa primesti alte sfaturi!

          iti spun din experienta proprie!
          la spatiul pe care il aveti eu asi face fara din motivele de mai sus.

          Daca faceti cu etaj, va recomand, ca profan, sa rezervati etajul/mansarda dormitului(noptii) iar partea de jos traitului(dimineata zii seara). 1baie/nivel, 1 dressing. a mea e asa si sunt multumit. dar terenul doar 380m2, din care 120m2 casa.

          ca sa aveti o senzatie a casei, o puteti desena cu 3D Home Architect Design. eu l am descoperit de curand si m a ajutat la curte.
          Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            " Pe parter " nu inseamna mai ieftin , sau nu mereu . Calculati ca la acelasi spatiu , la o casa pe parter , aveti acoperis dublu si un pod inutil .
            Cel mai rentabil este o casa pe suprafata mica , si pod mansardat , asa cum spunea colegul , sus dormitoare , jos , zona de zi .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3524

              #7
              fiecare are propriile optiuni...
              eu am ales varianta cu etaj si nu regret, dar cum ideile sunt impartite, vei lua deciziile singur!

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #8
                In completare, la ce a spus dl. Mircea G, adaug: cu etaj poate insemna economie la fundatie, cu mansarda poate insemna economie la fundatie si la pereti - depinde de tehnologie.
                Lipseste lista cu minusuri.

                Comentariu

                • ivan_turbinca
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2009
                  • 494

                  #9
                  Eu am facut cu etaj fiind stramtorat de cei 200 m de teren.Daca as fi avut 1200 faceam fara etaj,ca la americani,nici nu ma vad vecinii l a etaj,economie cat de cat de materiale,risc mai mic sa imi cada ceva in cap la un cutremur mai mare,mai usor pentru cei batrani sau viitori batrani.

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2550

                    #10
                    Daca te hotarasti sa o faci pe doua nivele te sfatuiesc sa faci si la partea o incapere care mai tarziu s-ar putea sa-ti foloseasca drept dormitor. Nu toata viata suntem sprinteni
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    • georgel
                      Membru
                      • 12.sep.2009
                      • 280

                      #11
                      parter si mansarda parteru il termini iar mansarda in viitor

                      Comentariu

                      • coretweaker
                        Membru Marcant
                        • 16.iul.2010
                        • 889

                        #12
                        O casa fara etaj este ca un apartament de bloc la curte... Parerea mea!

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1196

                          #13
                          casa mea

                          Postat în original de georgel
                          parter si mansarda parteru il termini iar mansarda in viitor
                          .................................................. ...............

                          Da,asa este , ai dreptate georgel, cum sint eu acum , vreau sa termin parterul ,cu tot cu incalzire ,si daca ajung sanatos la anul sa termin si mansarda .... ...asta eeeeeee...dupa buget neica ...

                          Comentariu

                          • georgel
                            Membru
                            • 12.sep.2009
                            • 280

                            #14
                            eu m-am mutat de doi ani in casa si tot nu am terminat,dar am timp important e ca am toate conditiile ,in timp o sa termin si restu casei sau mai repede daca castig la loto .casa este parter si mansarda.

                            Comentariu

                            • batranu_1971
                              Incepator
                              • 12.apr.2011
                              • 34

                              #15
                              Multumesc frumos pentru raspunsuri.
                              Va fi cu etaj, argumentul hotarator e ca pot sa o termin in etape.

                              Comentariu

                              Procesare...