Casa romaneasca - finalizata nov. 2010

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Thorp
    Incepator
    • 17.oct.2009
    • 84

    Casa romaneasca - finalizata nov. 2010

    Salut,


    N-am mai intrat demult pe aici, din motive evidente

    Acum, dupa aproape doi ani de eforturi, e timpul sa vedem ce-a iesit . Inca mai lucrez la gradina (cat ma lasa primavara asta ciudata), dar vedem luminita de la capatul tunelului.


    Casa a trecut iarna cu bine (si noi impreuna cu ea, ne-am mutat la inceputul lui octombrie), cu o factura la gaze destul de decenta pentru suprafata incalzita. Daca anul asta apar si cei de la primarie cu apa, canalizarea si asfaltul (cum au promis), atunci totul va fi perfect.



    - fatada-nov. 2010


    -lateral fatada-intrare garaj


    - spate casa - nov. 2010


    - gradina - nov. 2010


    - gradina - apr. 2011

    Din pacate, un tuia nu a rezistat peste iarna si a fost inlocuit cu magnolia alba din ultima imagine.

    PS: de cate ori incerc sa atasez imagini imi da o eroare de server, doar cu imagini gazduite pe site-uri externe a mers.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Asa cum ati postat pozele nu se pot vizualiza corect.

    Atasarea pe forum se poate face fara probleme pentru poze cu dimensiunea de maxim 2000 x 2000 pixeli.

    Modificati dimensiunea si denumiti pozele cat mai sugestiv, ulterior le postati pe forum, atasandu-le la mesaj.
    Daca aveti probleme reveniti cu un mesaj privat.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 624

      #3
      din pozele astea mici arata superb casa

      coloanele si arcadele astea de la foisor/prispa, de care noi zicem ca sunt stil romanesc/brancovenesc sunt de fapt de inspiratie araba- asta asa ca o carcoteala ca prea arata fain
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • Thorp
        Incepator
        • 17.oct.2009
        • 84

        #4
        Din pacate, nu mai pot modifica mesajul initial, asa ca re-adaug pozele acum. Sper sa mearga ...daca PowerMC poate insera pozele in mesajul original, multumiri anticipate !

        @ ics: multumesc Nu sunt nici macar brancovenesti, ca nu ne-am permis dantelaria de piatra specifica. Oricum, cu meseriasii din RO e tare complicat sa faci si niste cilindri drepti, desi am folosit drept cofraje teava de Valrom..
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1131

          #5
          Postat în original de Thorp
          Oricum, cu meseriasii din RO e tare complicat sa faci......
          Da, marind ultimele poze, va dau dreptate pe deplin. Finisajele la gresie lasa mult de dorit, si inca vreo doua trei maruntisuri, aflate la vedere. In rest merge, aveti o casa interesanta, sa apucati 120 de ani in ea.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • Thorp
            Incepator
            • 17.oct.2009
            • 84

            #6
            Merci pentru urari!
            Mare parte din aspectul urat al gresiei de pe soclu se datoreaza faptului ca nu am mai apucat sa curatam in toamna chitul de rosturi. Aceeasi problema este si la gresia din foisor. Acum e mult mai greu de curatat. Sper ca pana de Paste sa rezolvam problema, ca arata ca dracu'!
            Inainte de a ne muta am apucat sa curatam gresia din interior (in special cea care imita parchetul si are santulete) cu ajutorul unei firme de curatenie.

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 624

              #7
              ar fi faine si poze din alte unghiuri
              ce vopsea/tencuiala de exterior a-ti folosit?
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • ivan_turbinca
                Membru marcant
                • 25.feb.2009
                • 494

                #8
                Jos palaria!!!!

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #9
                  casa romaneasca

                  Da, intradevar frumoasa casa , initial am crezut ca e o minastire, seamana foarte mult cu minastirilw din Suceava ,..

                  Comentariu

                  • ghimpe--
                    Membru Marcant
                    • 22.iun.2008
                    • 400

                    #10
                    Foarte frumos. Se pot da si ceva detalii tehnice: materiale folosite, cost aproximativ, etc ?
                    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                    Comentariu

                    • Thorp
                      Incepator
                      • 17.oct.2009
                      • 84

                      #11
                      @ics
                      Voi reveni cu poze actuale. Le voi face in acest week-end, sper sa iasa soarele.
                      Termosistemul este Caparol, polistirenul grafitat de 10 cm, decorativa bruta fara niciun fel de colorant. Daca va intereseaza denumirile exacte pentru fiecare componenta ale termosistemului, ma uit pe factura si vi le spun.

                      @ivan_turbinca
                      Multumim!

                      @nicu78
                      Arhitectul a facut proiectul avand ca tema o poza cu fatada manastirii Agapia (la cererea sotiei). E drept ca e jud. Neamt, dar ma faceti sa-mi para rau ca nu am ajuns inca in zona Sucevei.

                      @ghimpe--

                      -Demisol beton armat - amprenta 150 mp (120 mp daca scad doar grosimea zidurilor)
                      -Parter + etaj = stalpi, grinzi si Porotherm S (25 cm int., 30 cm ext.) - amprenta 180 mp fiecare (150 mp daca scad doar grosimea zidurilor)
                      -Pod circulabil

                      Am facut gardul din stalpi+boltari 30x20 m si demisolul in 2006 (pe pat de balast stabilizat gros de 1 m din cauza terenului prost) si am cheltuit 45000 euro. Ne-am oprit pentru ca preturile ajunsesera in ceruri.

                      Am reluat in august 2009 plecand practic de la cota 0. Cost la rosu cu acoperis, fara Gerard 47000 euro. Porothermul de tip S este cu aprox. 80 lei mai scump pe mc, am folosit la plansee OSB de 18 pentru cofrat (practic pe tavane am dat doar tinci, glet si lavabila), etc.
                      Gerardul a fost cam 9000 euro.
                      Pana a venit zapada in dec 2009 am apucat sa tencuim exterior complet, interior parterul si etajul, sa punem usa de intrate stejar si sa montam tamplaria PVC cu tripan si rolete exterioare Qfort. Per ansamblu am cheltuit in 2009 90000 euro.

                      Despre finisaje e greu de vorbit pentru ca sunt multe detalii. Am sa dau cateva idei:
                      -termosistem cu "dalmatina". Incalzire cu Viessman in condensare si calorifere Purmo. Sunt cam 320 mp incalziti. Am izolat podul cu doua straturi perpendiculare de placi de vata minerala peste care am pos OSB de 18 mm. Cred ca am pus niste poze anul trecut aici pe forum. Cel mai mult am platit gaze in ianuarie 680 lei. Am tinut termostatul pe 24 grade pentru ca in primii 2 ani e bine sa favorizezi uscarea structurii.
                      -tencuieli cu Multibat, gleturi de la Ceresit
                      -in bai si la exterior am folost pentru gresie/faianta CM17, in rest CM11. In bai pe pardoseala si in dreptul cazilor am hidroizolat in prealabil cu A+B de la Sika si cu banda cauciucata. CL50+CL52 de la Ceresit nu au avut (nu au vrut sa dea!) discount. Sa fie sanatosi!
                      -pentru parchetul masiv (prefinisat) am folosit rasina si adeziv de la Bona. (daca nu dau denumiri inseamna ca nu-mi amintesc in acest moment; daca doreste cineva detalii caut in facturi). Dupa sapa de egalizare am folosit CN69.
                      Sunt prea multe detalii, asa ca ma opresc acum.
                      In total din aug 2009 pana in oct 2010 am cheltuit aprox. 250000 euro. Aici intra cam tot. De exemplu mobilierul de bucatarie + Franke a fost aprox. 8000 euro -- l-am luat inainte de cresterea TVA, ministatia de epurare a fost cam 2000 euro, gardul de "fier forjat" cam 3000 euro, sistemul de alarma incl abonament pe 2 ani cam 3000 euro etc, etc, etc...
                      Ma feresc sa adun cei 45000 euro cheltuiti in 2006 pentru ca atunci erau alte preturi si am impresia ca adun mere cu pere.

                      1.Mentionez ca nu am facut casa ca sa o vand.
                      2.Avand posibilitatea sa stau pe santier non-stop, am realizat ca nu as avea curaj sa locuiesc intr-o casa facuta (de altcineva) cu muncitori romani.
                      3.Am mai realizat in aceasta perioada ca -e doar un exemplu- nu vom putea niciodata sa umplem un locas de mortar (cu mortar, evident!) atat timp cat in codul nostru genetic scrie sa-l lasam gol ca merge si-asa!

                      Comentariu

                      • Thorp
                        Incepator
                        • 17.oct.2009
                        • 84

                        #12
                        Mi-am adus aminte ca am cheltuit aproape 1000 euro pe becuri economice si m-am gandit sa fac niste poze de noapte. Din pacate nu mai stiu pe unde am pus trepiedul asa ca uneori am fost nevoit sa folosesc blitul.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • ghimpe--
                          Membru Marcant
                          • 22.iun.2008
                          • 400

                          #13
                          Thorp, multumesc pentru informatii. Ai cheltui ceva banuti dar dupa cate observ: merita fiecare leu!

                          Sincere felicitari!
                          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                          Comentariu

                          • tanasie
                            Living Legend
                            • 15.oct.2008
                            • 2501

                            #14
                            Am ramas mut, extraordinar de frumos, sincere felicitari.
                            Cu respect.

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2210

                              #15
                              Intradevar, este o altfel de casa si va felicit pentru optiunea dumneavostra. Putem spune ca se justifica costurile ce nu sunt de neglijat.

                              Acum daca ne-ati intins un deget, ne vedem obligati sa va cerem toata mana.
                              Ati putea sa prezentati poze si detalii de pe parcursul constructiei,
                              planuri ale etajelor?

                              Multumim.
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              Procesare...