Vreau sa construiesc o casuta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jimmy_kimy
    Incepator
    • 14.apr.2011
    • 1

    Vreau sa construiesc o casuta

    Salutare.Vreau sa construiesc o casuta din lemn, tip american,OSB,rigips,vata minerala, L=8m, l=5.5m + mansarda...avetzi vreun model ceva care m-ar putea ajuta,vreo schita ceva? O temelie cu adancimea de 30cm ininterior si 40cm la suprafata ar fi buna?ce fel de armatura ar trebui sa folosesc...de 6mm ar fi bun fier betonul? Plz....dati-mi un sfat ceva...am s va prezint si o schema imediat ce o scanez si ii fac upload. Multumesc!
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    In primul rand fundatia trebuie sa fie sub cota de inghat, asta asa sa nu-ti danseze casa la ciclul inghat-dezghet. Ar fi bine sa iei legatura cu un proiectant care o sa-ti indrume pasii spre ceea ce doresti.
    Cu respect.

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 624

      #3
      si nu stiu daca o sa iasa mai ieftin decat una din caramida
      osb, vata, gipscarton, cadre, folie, tratat lemn, manopera...totul pare mai scump decat o caramida tencuita
      poate doar sa izoleze mai bine si sa nu mai fie nevoie de glet la interior si termosistem exterior...si asa sa compenseze
      nu sunt sigur, dar asta impresie o am de la mansarda ce o am in curs de compartimentare
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • bardezi
        Membru
        • 21.ian.2008
        • 243

        #4
        iese!
        si mai ieftina si mai repede si mai bine!
        meseriasi iti trebuie si un "om de incredere" pe santier!

        dar fa-ti proiect k lumea: fundatie, structura, izolatii, instalatii, acestia sunt factorii care deterioreaza "casa"

        Comentariu

        • dan2011
          Incepator
          • 15.apr.2011
          • 2

          #5
          Re: Vreau sa construiesc o casuta

          Postat în original de jimmy_kimy
          Salutare.Vreau sa construiesc o casuta din lemn, tip american,OSB,rigips,vata minerala, L=8m, l=5.5m + mansarda...avetzi vreun model ceva care m-ar putea ajuta,vreo schita ceva? O temelie cu adancimea de 30cm ininterior si 40cm la suprafata ar fi buna?ce fel de armatura ar trebui sa folosesc...de 6mm ar fi bun fier betonul? Plz....dati-mi un sfat ceva...am s va prezint si o schema imediat ce o scanez si ii fac upload. Multumesc!
          Iti recomand o casa pe structura din lemn cu conditia sa fie executata bine. Sunt cateva operatiuni foarte importante de care din pacate putini constructori tin cont.

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1131

            #6
            Re: Vreau sa construiesc o casuta

            Postat în original de dan2011
            Sunt cateva operatiuni foarte importante de care din pacate putini constructori tin cont.
            Ca de exemplu......?
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            Procesare...