Configuratie sistem alimentare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • antecume
    Incepator
    • 07.apr.2008
    • 14

    Configuratie sistem alimentare apa

    Buna ziua,
    Am adaugat de curand un sistem de irigatii la sistemul de alimentare cu apa al casei.
    In momentul de fata sistemul de apa are urmatoarea configuratie:
    - pompa submersibila;
    - la iesirea din pompa este conectat un filtru (9 inch, cu filtru textil de 20 microni);
    - dupa filtru urmeaza hidroforul;
    - la iesirea din hidrofor urmeaza o ramificatie care alimenteaza sistemul de apa al casei si sistemul de irigatie.

    Problema mea este presiunea cam mica pe care o am in sistemul de irigatii.

    Pompa submersibila din cate imi aduc aminte ar putea ridica apa pana la maxim 40 m inaltime. Din cate am inteles asta ar insemna ca pompa ar trebui sa pompeze apa cu o presiune de ~4 bar.
    Am incercat sa cresc presiunea minima si maxima la care hidroforul cupleaza/decupleaza pompa dar am observat ca deja ca sa pompeze apa de la 1,8 la 2 bar pompa de forteaza destul de mult, manometrul hidroforului se misca destul de greu.

    Intrebarea mea este: filtrul care-l am montat la iesirea din pompa reduce atat de mult presiunea cu care apa este pompata in hidrofor?
    Ar fi indicat sa mut filtrul la iesirea din hidrofor si doar pe coloana de apa care alimenteaza casa?

    Multumesc.
  • mistrie
    Membru
    • 31.ian.2008
    • 196

    #2
    decupleaza filtrul si vezi daca iti creste presiunea in instalatie
    ce submersibila folosersti poate ai luat plasa ca si mine . :P

    Comentariu

    • mistrie
      Membru
      • 31.ian.2008
      • 196

      #3
      eu am luat una care chipurile ridica la 40m dar vai de ia dabia scotea de la adincimea de 18m ,asa c-am scoso frumusel si am duso inapoi de unde am achizitionato,a c-am strinbat din nas dar pina la urma mi-a dat bani .

      Comentariu

      • antecume
        Incepator
        • 07.apr.2008
        • 14

        #4
        Nu mai stiu ce marca e pompa. Am fost in Praktiker si am luat cea mai ieftina submersibila. Vreo 5 mil. am dat pe ea.
        Dupa ce se opresc ploile o sa demontez filtrul sa vad daca devine pompa mai "harnica".
        In principiu ma astept la o mica crestere de presiune, dar nu stiu daca suficient de mare sa fie observabila.

        Comentariu

        • mistrie
          Membru
          • 31.ian.2008
          • 196

          #5
          pompa cred ca este asemanatoare cu achizitia mea ,ceva de calitate trebuie sa coste cel putin 1000 roni .
          apropo de filtru este bine sa-l pui doar pe instalatia de alimentare casnica .

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Atunci cand alegeti o pompa, indiferent de tipul acesteia, consultati despre curba caracteristica a acesteia - a se vedea foto atasata.

            Pe aceasta curba putem vedea cu usurinta debitul realizat de pompa in functie de inaltimea de refulare.
            In caz contrar, putem avea surpriza sa ni se spuna ca pompa realizeaza un debit generos insa acesta sa corespunda unei inaltimi de pompare reduse, ceea ce nu ne va satisface necesitatile.

            Sunt niste pompe mai accesibile in comert, un exemplu este El Pumps.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • nana190549
              Incepator
              • 09.aug.2011
              • 1

              #7
              instalare cond.apa pe exteriorul blocului

              Salut.Stau la bloc de 50 ani si instalatia veche este ruginita(ce se afla prin pereti).A-si dori sa refac instalatia de apa cu aducerea apei pe exteriorul blocului(legat cu ceas-contor din curtela sistemul orasului,fara a mai trece prin apartamentele vecinilor).Cum pot sa o fac pe exteriorul blocului,fara a avea probleme de inghet,cu ce pot izola corespunzator tevile.Ce fel de tevi pot utiliza,precum si materiale izolante(iernile sunt destul de geroase aici la noi in nord).Daca stie cineva sa-mi dea un sfat,multumesc anticipat.
              Mentionez fatul ca blocul are doar 2 etaje(9 ap.)...

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #8
                Nu este o solutie recomandata alimentarea cu apa pe exetriorul constructiei, mai ales ca puteti afecta negativ fatada.
                Solutia optima trebuie sa fi eintodeauna pozarea interioara, discutati cu ceilalti vecini si stabiliti modul in care puteti schimba impreuna conducta de alimentare cu apa rece.
                Tineti cont ca modificarea traseului, fara implicarea societatii/regiei care asigura alimentarea cu apa rece a localitatii, trebuie sa se faca dupa punctul de bransare, contor. Orice modificare dincolo de aceasta limita este in sarcina furnizorului de apa sau societatilor abilitate de acesta.

                Comentariu

                Procesare...