Casa in regie proprie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dragonghost
    Incepator
    • 05.mar.2006
    • 4

    Casa in regie proprie

    Poate pe unii o sa ii amuze subiectul meu , poate a fost discutat in alte partii dar numai pe bucatele.

    Deci , propietar casa inceputa imediat dupa revolutie actualmente se compune din fundatie neizolata(120cm inaltime si 40 cm latime pe toata centura si cele 2 grinzi interioare a fundatiei) si doua camere care nu sunt acoperite si care vor disparea.

    Se pune problema actelor ... a trecut cineva prin acest hop , daca poate sa imi dea o schema de lucru pentru jonglatul autorizatiilor.
    Arhitect si proiectant am deci pe partea cu proiectul sunt asigurat.
    Acum sa va dau niste indicii despre climatul din zona:
    - zona deluroasa , padure de foioase la 1 km , umiditate destul de mare tot timpul anului
    - la circa 3-5 metri de fundatie curge anotimpic un paraias cu apa.Va fii o problema ce trebuie rezolvata? Solutii
    - mansardarea acoperisului . Solutia cea mai buna.

    Arhitectul si proiectantul vor desena si respectiv vor calcula materialele dupa dorintele mele.
    As dorii sa fac parterul din bca si mansarda exclusiv lemn (am destul in zona)

    Cele bune
    Fișiere Atașate
    Decit sa scoti niste sunete pe gura in semn de vorbire,mai bine taci si asculta ce au de zis altii!
  • KATALIN
    Membru Marcant
    • 25.ian.2006
    • 404

    #2
    casa in regie proprie

    1.in zone cu umiditate ridicata nu este recomandat bca
    2.din cate se pare fundatia nu este armata.
    3.solul din zona poate lucra datorita acelui paraias
    4.ce stii despre istoricul paraiasului?
    5.fara grinzi si centuri armate nu cred ca se poate inalta un nivel fie el si din lemn.proiectantul a vazut locatia?
    6.cred ca pe partea cu paraiasul un "ecran"de argila te-ar proteja.
    7.fundatia ar trebui izolata.
    KATA

    Comentariu

    • dragonghost
      Incepator
      • 05.mar.2006
      • 4

      #3
      Deci ...

      1 Umiditatea este a unei zone deluroase din nordul tarii (vecin gard in gard cu mine este unul dintre cei mai buni constructori de case din zona vreo 20 la activ si el are casa tot din bca!)

      2 Fundatia nu este armata dar din cei 120 cm de fundatie (pe inaltime)la baza ei se afla bolovani de rau de 80x40x40 aproximativ pe care se afla fundatia)

      3 Solul nu mai lucreaza de ani buni ... poate si datorita taierii unei salcii care era la vreo 5-6 m de casa

      4 Acest paraias este activ primavara si toamna cand aduna surplusul de apa din deal si il scurge intr-un parau la vreo 60 m de casa

      5 Deci nici nu ma gandeam la alta solutie tehnica decit grinzi si centuri armate!

      6 Hmm... ecran de argila ... daca nu ma insel ... cand sa sapat fundatia eu am impresia ca santul a fost sapat intr-un filon de argila (explicatie de ce de 20 de ani fundatia arata ca si turnata anul trecut ! )

      7 Probabil ... mai ales ca pe partea opusa acetui colt care se vede in imagine vroiam sa fac un beci ... asta inca se discuta daca solul o sa ma lase si nu o sa fie infiltratii.

      Multumesc pentru interesul aratat si mai postez o poza mai de ansamblu desi in ea se va vedea paragina asternuta peste "cocioaba mea mostenita" !

      Oricum munca va fii berechet , mai intai cu semi-demolarea vechiturii , umplere a golurilor din interiorul fundatiei , turnare podea , hidroizolare , izolare termica si doar apoi ridicarea de ziduri si stalpi de sustinere pe colturi si la mijloc plus centura si plaseu de beton.
      Treaba este ca o fac doar eu si cu vecinul meu deci e mai de durata.
      Oricum timp am , nevasta nu striga dupa mine ca nu am asa ca ...

      Destul ... Sa auzim de bine !!!
      Fișiere Atașate
      Decit sa scoti niste sunete pe gura in semn de vorbire,mai bine taci si asculta ce au de zis altii!

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru Marcant
        • 25.ian.2006
        • 404

        #4
        casa in regie proprie

        dupa peisaj am crezut ca amplasamentul este intr-o zona de munte.
        daca e zona de deal si solul este argila compacta atunci nu cred sa ai probleme.
        cum te-ai gandit sa legi stalpii de vechea fundatie?
        daca nu sunt exfoliate cred ca ai putea refolosi o parte din caramida.
        KATA

        Comentariu

        • dragonghost
          Incepator
          • 05.mar.2006
          • 4

          #5
          Intradevar 2 probleme...

          Stalpii vroiam sa ii leg de vechea fundatie prin intermediul unor bucati de tabla de fier cam de 5-7 mm grosime pusa pe locurile stalpilor prinsa de fundatia veche cu diblu-holzsurub de fier pe care sa fie sudata armatura de fier beton din stalpul de sprijin.

          Oricum sunt deschis la orice idee care vine, as mai putea sa pun un strat de beton armat ca si o centura deasupra fundatiei actuale dar nu stiu care ar fii efectul si daca ar fii priza intre cele doua (cimentul din fundatia veche si cimentul din centura armata noua).

          Iar caramida ... cam in proportie de 60 la suta se poate refolosii , cel putin pentru interior ,la peretii despartitori.
          Decit sa scoti niste sunete pe gura in semn de vorbire,mai bine taci si asculta ce au de zis altii!

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru Marcant
            • 25.ian.2006
            • 404

            #6
            INTRADEVAR 2 PROBLEME

            daca vrei sa torni centura armata in care sa incastrezi stalpii atunci cureti bine partea superioara a fundatiei dai gauri si pui cupoane de fier beton striat din 20 in 20cm pe axul fundatiei .(lungimea de doua ori inaltimea centurii,jumatate in centura jumatate in fundatie)fierul beton minim 12mm diametru.
            o regula de baza in armarea betonului.diametrele mici(la case se folosesc de regula maxim diametrul 18-20mm)nu se sudeaza.se sudeaza de la 40mm in sus prin procedee speciale(in cochilie).
            talpa de tabla 5-7mm nu rezista si nu face decat sa rupa contactul cu fundatia.adica un rost tehnic periculos.
            daca fundatia ar fi armata plantarea samburilor stalpilor se puteau face prin gaurire si introducerea barelor impreuna cu un adeziv epoxidic pe o adancime de cel putin 80 diametre.
            cred ca varianta cu centura armata este cea mai buna.pentru o mai buna priza ai putea bucearda (cu un ciocan cu zimti)suprafata de contact,asta neexcluzand cupoanele de otel periodic.
            KATA

            Comentariu

            • dragonghost
              Incepator
              • 05.mar.2006
              • 4

              #7
              Merci

              Mare multumesc pentru sfaturile tale KATALIN mi-am facut deja o idee si un plan de atac , iar despre partea birocratica cred ca voi face o cerere de renovare , deoarece autorizatiile sau obtinut dupa revolutie

              Oricum voi pregatii mai intai fundatia prin gaurire si buceardare , confectionarea cofrajului , plasarea de armatura pe toata suprafata fundatiei precum si a stalpilor de sustinere si apoi turnarea betonului pe fundatie.
              Decit sa scoti niste sunete pe gura in semn de vorbire,mai bine taci si asculta ce au de zis altii!

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru Marcant
                • 25.ian.2006
                • 404

                #8
                casa in regie proprie

                spor la treaba!
                atentie! poti pregati toate ce ai spus,dar buceardarea o faci atunci cand esti pregatit sa asezi armatura si sa torni.daca buceardezi acum si torni la vara nu e bine.
                gandeste-te bine la distributia camerelor si destinatia lor astfel sa "tragi"conductele de scurgere/aductiune necesare dinainte pentru a nu fi nevoit sa spargi dupa ca e mai multa munca
                KATA

                Comentariu

                Procesare...