Teava put

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marcu Marius
    Incepator
    • 18.mai.2011
    • 2

    Teava put

    Buna ziua,


    M-am mutat de curand la curte si trebuie sa-mi fac put deoarece nu exista sistem de canalizare .Acesta va fi sapat cam pe la 50 m.Echipa cu care am discutat recomanda teava "albastra " de la Valrom-120 lei /m(in pret este inclusa si forarea ).Stiu ca exista si un alt tip de teava "galbena " -100 lei /m insa nu am inteles care este diferenta dintre cele doua.
    Cea albastra stiu ca este ecologica si ATAT.Nu stiu deasemena din ce clasa de rezitenta (adancime montaj /nivel hidrodinamic) face parte cea galbena si care sunt minusurile ei .

    Astept raspunsul si recomandarea dvs.


    Multumsc anticipat
    Marius Marcu
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    La ce tip de teava galbena va referiti? Nu aveti o referinta sau late date privind producatorul? Este destinata puturilor sau pentru canalizari?

    Va recomand sa utilizati numai o teava specifala pentru puturi, asa cum este teava de PVC mentionata.
    Calitatile acestor tevi:
    "-diversitate dimensionala;
    -rezistenta la impact;
    -rezistenta mecanica ridicata;
    -rezistenta la actiunea substantelor chimice agresive din sol sau din apele uzate;
    -rezistenta la coroziune;
    -rezistenta la actiunea microoorganismelor si a rozatoarelor;
    -functionalitate pe termen lung;
    -imbinari etanse, reducandu-se riscul pierderilor si limitand interactiunea cu mediul;
    -imbinare cu mufa si garnitura foarte usor de efectuat;
    -materialul este reciclabil 100%, respectand normele ecologice europene;
    -igienic - tuburile si filtrele sunt produse in conformitate cu normele igienico-sanitare in vigoare;
    -greutate specifica redusa;
    -manevrare si punere in opera simple si eficiente, datorita greutatii specifice reduse si a rezistentei mecanic"

    De regula se foloseste teava cu diametrul de 140mm care permite utilizarea unor pompe submersibile de 100mm produse de majoritatea producatorilor. Utilizarea unui diametru mai mic poate duce la scaderea posibilitatii de racire a pompei submersibile.
    Filtrele realizate manual, de orice mester priceput, sunt un risc asumat inutil fata de filtrele realizate cu precizie. Pot duce la degradarea rapida a putilui prin obturarea filtrelor sau accesul materialelor solide in put.

    Comentariu

    • Marcu Marius
      Incepator
      • 18.mai.2011
      • 2

      #3
      Teava put

      Buna ziua ,

      Producatorul este Valrom. Rapsunsul dvs m-a ajutat sa iau decizia corecta .

      Multumesc
      O zi buna!
      Marius Marcu

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Ati contactat echipa care va realiza putul?

        Puteti sa ne prezentati detalii despre executia putului: adancime de forare, diametru de forare si diametru teti utilizate, numar filtre, grosimea strat margaritar, etansare strate, debit obtinut etc.?

        Comentariu

        Procesare...