Probleme fantana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andolis49
    Incepator
    • 26.iun.2007
    • 20

    Probleme fantana

    As dori sa-mi dati cateva sfaturi. Am o fantana de 26m adancime care din pacate s-au deplasat tuburile undeva mai jos de 15 m din cauza pamantului nisipos si a deviatiei tuburilor. As vrea totusi sa folosesc sursa de apa cu ajutorul unui furtun si a unei pompe manuale de apa. Ce fel de furtun pot folosi si unde gasesc o pompa manuala de apa care sa traga la adancimea asta? Multumesc!
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Puteti utiliza o teava din polietilena de inalta densitate cu dimensiunea necesara, ce mai subtire este de 1/2"

    Puteti utiliza o pompa de suprafata cu sau fara hidrofor pentru a incerca sa utilizati la maxim fantana.
    Problema este sa nu aveti scurgeri masive de nisip care sa fie aspirate de pompa.

    Comentariu

    • andolis49
      Incepator
      • 26.iun.2007
      • 20

      #3
      DIn pacate apa este putina si nu justifica banii pt pompa. Apa are si ceva urme de nisip... si nu cred ca rezista prea mult. Vreau sa incerc cu o pompa manuala sa reactivez izvorul fara costuri suplimentare. Apa e foarte buna si vreau sa o folosesc la irigat si consumul zilnic. Deci ma intereseaza o pompa manuala daca exista. Multumesc!

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Irigatie cu pompa de mina ? Poate doar ghivecele din balcon ...

        Comentariu

        Procesare...