Calcul inaltime aspiratie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • critix
    Incepator
    • 01.iun.2011
    • 3

    Calcul inaltime aspiratie

    Salutare si bine v-am gasit.
    Am si eu o intrebare, fiindca, tot citind prin acest forum, nu am reusit sa inteleg un lucru, poate banal, poate nu...

    Am o fantana la 8m de casa. In pivnita am avut un hidrofor, care s-a ars, si sunt nevoit sa achizitionez unul nou. De la intrarea tevii in hidrofor pana la fantana sunt 9.2m. In fantana, deci de la cota 0 pana la luciul apei mai sunt cca 1.5m.
    Doream sa va intreb, cum se calculeaza H aspiratie la hidrofor, sa stiu daca pot pune in locul celui vechi, hidroforul ce il voi achizitiona. Adica, in cazul meu, de exemplu, H aspiratie va fi 10,7m (9.2 orizontala + 1.5 verticala)? Sau se calculeaza altfel?

    Multumesc anticipat.
  • xrogo
    Incepator
    • 28.mar.2007
    • 56

    #2
    Re: Calcul H aspiratie - cum se face

    Postat în original de critix
    Salutare si bine v-am gasit.
    Am si eu o intrebare, fiindca, tot citind prin acest forum, nu am reusit sa inteleg un lucru, poate banal, poate nu...

    Am o fantana la 8m de casa. In pivnita am avut un hidrofor, care s-a ars, si sunt nevoit sa achizitionez unul nou. De la intrarea tevii in hidrofor pana la fantana sunt 9.2m. In fantana, deci de la cota 0 pana la luciul apei mai sunt cca 1.5m.
    Doream sa va intreb, cum se calculeaza H aspiratie la hidrofor, sa stiu daca pot pune in locul celui vechi, hidroforul ce il voi achizitiona. Adica, in cazul meu, de exemplu, H aspiratie va fi 10,7m (9.2 orizontala + 1.5 verticala)? Sau se calculeaza altfel?

    Multumesc anticipat.
    Litera 'H' sugereaza inaltime,deci in cazul tau va fi 1,5 m+pierderile date de cei 9,2 m pe orizontala si eventualele coturi,cca 2 m in final.
    Se poate folosi orice hidrofor din punct de vedere al inaltimii de aspiratie,alegerea lui fiind data de consumul de apa din casa.

    Comentariu

    • critix
      Incepator
      • 01.iun.2011
      • 3

      #3
      OK... dar totusi, spuneti-mi, 1,5 m+pierderile date de cei 9,2 m pe orizontala si eventualele coturi,cca 2 m in final.... Deci sa inteleg ca H aspiratie este de 2m doar? se mai adauga la cei 1.5m ce intra in fantana doar 0.5 m pt 9.2m pe orizontala?

      Daca stiti, spune-ti-mi cum sa fac calculul la H aspiratie. adica lungimea pe verticala + lungimea pe orizontala +...= h aspiratie

      Multumesc

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Vedeti si mesajele din topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=31809&start=0
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • critix
          Incepator
          • 01.iun.2011
          • 3

          #5
          Multumesc.
          Am rasfoit pt a nu stiu cata oara si acel topic... dar din pacate, nu m-am lamurit. Poate inteleg eu cam greu... Nu stie nimeni sa imi spuna cum s-ar calcula acel H de aspiratie? Am gasit intr-un topic cum ca ar fi cam asa:
          h vertical + h orizontal / 4 = H aspiratie
          Este adevarata aceasta formula?
          Multumesc

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Postat în original de Consultant
            Raspunsul colegului contine elemente mai putin explicite (dar logice) si de accea posibil sa va fi deranjat.

            Problema sta astfel:
            1. Pompa necesara trebuie sa faca fata nevoilor de consum ale instalatiilor alimentate (cerintele punctelor de consum
            2. Sa nu aiba o capacitate mai mare decat debitul putului

            Prima conditie poate fi ceva mai flexibila, adica putem merge si cu o pompa cu o capacitate mai scazuta decat debitul maxim necesar, o parte din varful de consum.
            A doua conditie este OBLIGATORIU de respectat. Pompa selectata nu trebuie sa aiba debitul mai mare decat cel al putului, acesta a fost determinat de o firma care a realizat putul. Daca nu se respecta aceasta conditie se poate ajunge la situatii de genul:
            - scaderea excesiva a nivelului hidrodinamic;
            -antrenarea unei cantitati mari de nisip, ceea ce duce la deteriorarea pompei si la colmatarea sitelor putului;
            - scaderea stratului acvifer, avand ca efect modificari chimice ale substantelor din apa prin precipitarea si antrenarea unor substante ce afecteaza calitate aapei (metale grele, nitrati si pesticide).

            Corect este sa se ia in consideratie la alegerea pompei un debit cel mult egal cu cel al putului.
            Inaltimea de pompare se stabileste astfel:
            Hp = Hg + ∆pc + Ps in m CA

            unde
            Hp - inaltimea de pompare mCA
            Hg – inaltimea geodezica intre oglinda apei din put (nivel hidrodinamic) si punctul de consum in metri - este vorba de consumatorul aflat la inaltimea maxima in casa
            ∆pc – pierderile de presiune pe conducta in mCA - se pot aprecia la 0.05 mCA pe metru daca nu sunt calculate - inmultiti cu cei 9m ai dvs.
            Ps - presiunea de serviciu la punctul de consum in mCA (de regula intre 2-3 mCA)

            Pompa se alege functie de perechea de valori H - D (inaltime pompare-debit), gasiti datele pentru fiecare pompa trasate o grafice sau expuse valoric.
            Totul este sa aveti dvs. datele de calcul, inaltime pompare, debit necesar instalatie casa, debit put.

            Comentariu

            Procesare...