Solutie cu 2 plansee de beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Tedy28
    Incepator
    • 03.iun.2011
    • 5

    Solutie cu 2 plansee de beton

    Buna seara,intentionez sa construiesc o casa cu etaj amprenta la sol 80 de mp.Ma intereseaza sa aflu daca este recomandata turnarea unui al 2-lea planseu de beton, in situatia in care nu voi folosi spatiul din mansarda, sau mai bine zis pod.Parcurgand forumurile de specialitate am retinut urmatoarele aspecte:
    1)al 2-lea planseu de beton ar functiona ca un capac pt structura in sine care desi devine astfel mai rigida este totusi mai compacta, plus ar conferi o izolatie fonica si termica superioara variantei pe lemn.Dezavantaje.Pretul mai mare(la acest capitol mi-ar fi de mare ajutor o parere avizata in ceea ce priveste diferenta de pret).
    2) lemnul este mai ieftin si mai ,,cald", dar pe varianta aceasta as merge pe mansarda locuibila cu tot ce implica la capitolul izolatii, si diferente de inaltime(de la 2,40 la 2,20).Dezavantaje.Lemnul trebuie bine uscat, tratat, sa fie de calitate si materialul in sine cat si manopera celui ce intreprinde lucrarea,plus ca lucreaza in timp.
    Multumesc anticipat pt raspunsuri!
  • bam
    Membru
    • 12.iun.2011
    • 120

    #2
    Eu as zice sa optezi pentru al doilea planseu din beton. La noi primul a fost ca la carte iar al doilea a fost mai simplu cu pasa de buzau intarita parca cu fier de 16 printre plasa de buzau.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Tedy28
      Incepator
      • 03.iun.2011
      • 5

      #3
      Multumesc pentru raspuns si inca o intrebare ,varianta cu lemnul este mult mai ieftina? sau este doar un ,,trombon al constructorului

      Comentariu

      • bam
        Membru
        • 12.iun.2011
        • 120

        #4
        Cumnatul meu a optat la al doilea planseu din grinzi si rigips, nu l-a terminat nici acum.

        Comentariu

        Procesare...