Masina de spalat cu butoi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Petrescu Nicolae
    Incepator
    • 12.aug.2006
    • 11

    Masina de spalat cu butoi

    Salut

    Am o masina de spalat pe care vreau sa o adaptez la un butoi intrucat nu am apa curenta. Am inteles ca trebuie modificata cu un releu si o pompa de evacuare a unei alte masini de spalat. Daca ma poate ajuta cineva cu o schema va raman dator si va multumesc. Exclud varianta cu butoiul ridicat la o anumita inaltime deoarece nu am spatiu. Va multumesc si astept raspuns.
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    Montati un hidrofor intre butoi si masina de spalat . Masinile mai vechi au nevoie de un debit minim de apa pentru a asigura un volum util de apa , iar toate masinile cer ca apa sa vina de la o sursa mai inalta ca masina .

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de mx81
      Masinile mai vechi au nevoie de un debit minim de apa pentru a asigura un volum util de apa , iar toate masinile cer ca apa sa vina de la o sursa mai inalta ca masina .
      Nt ! Nu este asa . Masinile automate au nevoie de apa curenta si asta inseamna presiune si debit . Asta se asigura indiferent ca teava vine din dreapta -stinga - sus-jos . Important este debitul de apa , restul stie ea ce are de facut .
      Butoiul pus SUS nu face decit sa simuleze " apa curenta " si sa asigure debitul necesar .
      .......................
      S-a tot discutat de " masina cu butoi " . Nu este nevoie ca butoiul sa fie in pod , este suficient sa fie - mai sus - decit masina si se poate compensa inaltimea prin volum , deci un butoi mare .
      Faceti un experiment .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Masinile de spalat au constructiv doua sisteme de masurare a cantitatii de apa necesara : cu ceas sau cu plutitor . La cele cu ceas au nevoie de presiune si de debit , cele cu plutitor nu , doar de apa . Cea mai sigura varianta ramine hidroforul legat la butoi care in acest caz il poti monta (butoiul) si ingropat .

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          O pompa de evacuare de la o masina de spalat nu poate asigura o presiune pe circuitul de alimentare cu apa rece. Este facuta sa asigure doar o circulatie redusa a apei de evacuare, fara a putea crea presiunea necesara alimentarii masinii de spalat.

          Comentariu

          • Militaru1
            Incepator
            • 31.mar.2013
            • 1

            #6
            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

            am o masina de spalat automata si as dori sa o montez la un bidon de 60 de litri de apa! de unde imi pot achzitiona pompa respectiva ( care ajuta la tragerea apei din bidon) ?

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Răspuns la: Masina de spalat cu butoi

              Despre ce pompa este vorba?
              Masinile de spalat de tip 'cu butoi" sunt modificate in interior.

              Comentariu

              • teo_g
                Incepator
                • 15.aug.2010
                • 31

                #8
                Răspuns la: Masina de spalat cu butoi

                Apa intra in masina de spalat atunci cind electrovalva primeste comanda sa se deschida (ea este normal inchis). Cantitatea de apa din cuva este masurata cu un presostat care este conectat la cuva cu un furtunas prin principiul vaselor comunicante. Cresterea nivelului apei in cuva creeaza o presiune a aerului in presostat care se va inchide sau deschide in momentul cind cuva este considerata plina (presostatul urmareste doar daca s-a umplut cuva, atit, nu si daca apa are o anumita presiune). Pe tot acest traseu nu este niciun debitmetru care sa controleze debitul sau presiunea de admisie a apei. In acest caz nu este necesara o pompa suplimentara pentru a impinge apa dintr-un butoi situat deasupra masinii de spalat.
                Doar programatorul ar putea fi setat (nu stiu daca este, dar e o posibilitate) ca pentru un anume interval de timp sa verifice daca conditia de umplere a cuvei (semnalizata de inchiderea presostatului) a fost indeplinita si daca nu sa opreasca masina din cauza ca nu ar fi suficient debit de apa. Doar in acest caz ar fi necesara o pompa suplimentara care sa impinga apa din butoi. Tind sa cred ca nu exista o astfel de rutina de program inscrisa in programator.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Masina de spalat cu butoi

                  Buna seara !
                  La "Ocean-ul" meu, furtunul ce alimenteaza, dupa electrovalva, are diametrul interior de 5-6 mm (nu mai spun de sertarul cu detergent). Deci , daca nu este presiune pe coloana de alimentare cu apa (minim 2 bari) atunci iti creste barba pana face masina un ciclu de spalat !
                  Acum 20 de ani, am folosit si eu (vara), un butoi de 220 litri ce alimenta o masina de spalat. Butoiul era pus la o inaltime de 3 m si pana la masina de spalat am folosit teava de 40 in diametru. Numai de bine !

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2107

                    #10
                    Răspuns la: Masina de spalat cu butoi

                    Postat în original de spik1
                    Acum 20 de ani, am folosit si eu (vara), un butoi de 220 litri ce alimenta o masina de spalat. Butoiul era pus la o inaltime de 3 m si pana la masina de spalat am folosit teava de 40 in diametru.
                    Si mergea in aceasta varianta?

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2271

                      #11
                      Răspuns la: Masina de spalat cu butoi

                      A functionat brici vreo 2-3 sezoane.Toata treaba era in garaj, am schimbat o data un furtun si altadata chiar pompa de evacuare , deoarece a inghetat apa !
                      Deh,...tineretea !
                      Apoi am renovat casa si am renuntat la batrana masina de spalat, facand loc la acest Ocean in noua baie !
                      Numai de bine !

                      Comentariu

                      Procesare...