Camin put ingropat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PetEr99_ro
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 168

    Camin put ingropat

    Buna ziua,
    Atasez poza putului forat, de fapt capatul tevii
    As dori sa gasesc un camin cat mai ieftin si mai simplu pentru a-l ingropa si a iesi cu teava de alimentare apa de la pompa submersibila respectiv cablul de curent; nu vreau sa fac un camin din beton

    Intrebarile sunt:
    - de unde as putea lua un astfel de camin (am gasit la Valrom dar la 1m inaltime este undeva pe la 12 mil ceea ce mi se pare cam mult) ?
    - la ce adancime ar trebui sa ies din camin cu teava de apa, respectiv deci sa ingrop caminul pentru a nu avea probleme ? limita de inghet este pe la 90-100cm in Bucuresti din cate stiu dar oare daca ies pe la 50 cm si o izolez nu este ok

    multumesc
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Va trebui sa amenajati un camin peste putul forat.
    Dimensiunile acestuia depinde de pozitionarea echipamentelor de pompare, stocare si filtrare ce pot fi amplasate in casa sau in caminul respectiv.
    Daca este un put deservit de o pompa submersibila iar restul echipamentelor sunt amplasate in locuinta, va trebui sa amenajati un camin de vizitare necar pentru inspectia pompei. Aveti trei variante: camin polietilena (de exemplu produsele Valrom mentionate de dvs.), camine din PVC, camine PP sau camine din beton. Fiecare va trebui sa aiba o gura de acces, un capac din fonta.
    O schema principiala aveti in foto.
    Iesirea conductei de apa catre locuinta se face sub adancimea de inghet, pentru Bucuresti este 80-90cm.
    Nivelul capacului de fonta va trebui sa se afla la nivelul terenului sistematizat/amenajat.
    Cea mai ieftina varianta ramane caminul din beton.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • PetEr99_ro
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 168

      #3
      multumesc pentru raspunsul prompt
      este exact ce vroiam sa fac - intr-adevar presostatul, vasul si celelalte vor fi in casa
      1) imi puteti da mai multe variante de producatori de camine din pvc sau pp ?
      2) daca voi opta pentru camin din beton cum ar trebui sa fac izolatia pe dinafara si ce alte masuri de prevedere ar trebui sa iau (de ex condensul ....) ?

      indiferent de metoda, caminul nu trebuie sa fie carosabil, practic nimeni nu va trece pe acolo

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Prevederea capacului carosabil depinde de amplasarea caminului, daca este o suprafaat care va fi amenajata ca parcare pentru masina, deci betonata, este necesar.
        In caz contrar, se va opta pentru o alta solutie in functie de tipul caminului si amplasamentul exact.
        Trebuie luate masuri minime legate de protectia exterioara a caminului din beton insa daca este la un nivel scazut, de circa 1-1.2m nu sunt absolut necesare masuri de hidroizolare exterioara.
        Se va asigura aerisirea spatiului prin capac sau printr-o gura de ventilare distincta.

        Comentariu

        • PetEr99_ro
          Membru
          • 04.ian.2008
          • 168

          #5
          Categoric nu este carosabil, va fi in spatele casei in coltul curtii.

          Ok, o sa analizez varianta de beton, aveti cumva o shita, desen sau chiar poza al unuia realizat similar ?
          Izolatia exterioara mi se pare f importanta dar totodata si izolarea in jurul tevii putului la limita cu fundul betonului cat si problema condensului (apa este f rece de la 47m) .... pentru care in acest moment nu am nici o idee

          multumesc

          Comentariu

          • goodmanraul
            Incepator
            • 01.feb.2012
            • 30

            #6
            Răspuns la: Camin put ingropat

            Si eu sunt la acelasi stadiu ca si dumneavoastra. La fel si eu o sa instalez o pompa submersibila iar vasul + presostatul si toate cele vor fi in casa. Am analizat diferite solutii pt a putea iesi cu teava (care vine de la pompa) din put.
            1. Prima si cea mai folosit este intradevar caminul de ciment dar care necesita mult timp de lucru, investite in hidroizolarea acestuia.
            2. A doua solutie, mai usor de realizat ar fi cu camin de pp sau pvc in care se va face o gaura in fundul acestuia exact cat diametrul exterior al tevii de put si se va etansa spatiul ramas intre teava si camin cu silicon sau alte solutii care se gasesc in comert (nu m am gandit exact inca). In acest caz capacul superior al caminului nu trebuie sa permita intrarea apei in caz de precipitatii avand in vedere ca, caminul este etans si se va umple cu apa care va intera in put si va contamina apa acestuia.
            3. A treia solutie si cea mai inteligenta folosita de americani de ceva ani este cu un conector numit PITLESS ADAPTOR (traducere: adaptator fara camin)Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5YM17.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,4 KB 
ID:	605169Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PitlessAdapter-03.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,9 KB 
ID:	605170. S a mai discutat pe form despre asa ceva dar problema este ca nu se prea gaseste pe la noi (inca mai caut). Practic dispozitivul este compus din 2 piese: una se prinde direct de teava putului (dupa ce s a dat o gaura in ea la o adancime sigura anti inghet) iar cealalta se prinde in capatul tevii care vine de la pompa. Cele 2 piese se imbina una pe cealalta prin culisare si se etanseaza cu ajutorul garniturilor. In acest fel fara nici un fel de problema se poate realiza sistemul hidrofor fara a mai fi nevoie sa se sape un camin de vizitare. In cazul in care se vrea sa se umble la pompa, se infileteaza o teava pe partea de sus a piesei si se trage afara. Se poate vedea pe youtube procesul. Dupa parerea mea este cea mai inteligenta solutie. Ramane doar sa gasim un furnizor. O sa scot la imprimanta imaginea si am sa merg cu ea pe la diferite magazine sa vad daca o au sau daca au auzit macar de asa ceva.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Răspuns la: Camin put ingropat

              Postat în original de goodmanraul
              [...] Ramane doar sa gasim un furnizor. O sa scot la imprimanta imaginea si am sa merg cu ea pe la diferite magazine sa vad daca o au sau daca au auzit macar de asa ceva.
              Pe internet nu am găsit aşa ceva la noi, aşa că... slabe speranţe.
              Oricum, vă rog să mă ţineţi şi pe mine la curent cu rezultatul căutărilor Dvs. Mulţumesc anticipat!
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • goodmanraul
                Incepator
                • 01.feb.2012
                • 30

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Camin put ingropat

                Zilele astea am cautat pe la diferite magazine dar se uitau la piesa ca la un reactor nuclear . Azi de dimineata am dat de un magazin care parea a fi de instalatii sanitare si am zis "hai sa mai incerc si aici..." Doamna de acolo a fost foarte incantata de piesa respectiva, a scanat imaginea si mi-a spus ca o va trimite la toti furnizorii ei sperand sa o gaseasca. Dupa zambetul ei mi-am dat seama ca a inteles marele potential care il are piesa respectiva pe piata si cred ca va incerca intradevar sa o gaseasca. I-am lasat numarul de telefon urmand sa ma sune in caz de ceva. O sa va anunt si pe dumneavoastra domnule RaduCA. Oricum in cel mai rau caz o voi comanda de pe ebay din SUA chiar daca per total cu tot cu transport va costa in jur de 100 de dolari eu zic ca totusi merita avand in vedere ca varianta cu camin de beton nu o pot realiza din cauza zonei in care am casa. Dau de apa daca sap la 1 metru in anumite perioade ale anului iar o hidroizolatie a acestuia ar costa mai mult decat piesa respectiva, ca sa nu mai punem in calcul si munca... Ramane sa vedem. Asta e doar inceputul, cu timpul daca este cerere va aparea si oferta doar ca eu nu mai pot astepta.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Camin put ingropat

                  Postat în original de goodmanraul
                  [...] in cel mai rau caz o voi comanda de pe ebay din SUA chiar daca per total cu tot cu transport va costa in jur de 100 de dolari [...]
                  Nu cred să ajungă chiar atît de mult. Pe eBay am văzut cele mai mici preţuri pe la 25$, dar nu ştiu cît poate să ajungă transportul...

                  Ce fel de tuburi aveţi la/în puţ?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • goodmanraul
                    Incepator
                    • 01.feb.2012
                    • 30

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Camin put ingropat

                    Postat în original de RaduCA
                    Nu cred să ajungă chiar atît de mult. Pe eBay am văzut cele mai mici preţuri pe la 25$, dar nu ştiu cît poate să ajungă transportul...

                    Ce fel de tuburi aveţi la/în puţ?
                    Intradevar asa este, cele mai ieftine sunt in jur de 25$, iar trasnportul in jur de 50$. Tevile sunt dinacelea Valrom albastre cu D=140.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Răspuns la: Camin put ingropat

                      Atunci fitingul respectiv se va potrivi "mănuşă" la ţeava Dvs. Am întrebat pentru că (,) cu totul alta ar fi fost situaţia dacă aveaţi tuburi de beton.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • black666
                        Incepator
                        • 04.sep.2011
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Camin put ingropat

                        Postat în original de Consultant sanitare
                        Va trebui sa amenajati un camin peste putul forat.
                        Dimensiunile acestuia depinde de pozitionarea echipamentelor de pompare, stocare si filtrare ce pot fi amplasate in casa sau in caminul respectiv.
                        Daca este un put deservit de o pompa submersibila iar restul echipamentelor sunt amplasate in locuinta, va trebui sa amenajati un camin de vizitare necar pentru inspectia pompei. Aveti trei variante: camin polietilena (de exemplu produsele Valrom mentionate de dvs.), camine din PVC, camine PP sau camine din beton. Fiecare va trebui sa aiba o gura de acces, un capac din fonta.
                        O schema principiala aveti in foto.
                        Iesirea conductei de apa catre locuinta se face sub adancimea de inghet, pentru Bucuresti este 80-90cm.
                        Nivelul capacului de fonta va trebui sa se afla la nivelul terenului sistematizat/amenajat.
                        Cea mai ieftina varianta ramane caminul din beton.
                        am si eu un camin valrom pentru put si este montat exact ca in poza dv.
                        Intrebarea mea este daca este obligatoriu sa aiba ventilatie? el nu este prevazut cu ventilatie si capacul este inchis ermetic cu garnitura cauciuc.

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2271

                          #13
                          Răspuns la: Camin put ingropat

                          Postat în original de PetEr99_ro
                          multumesc pentru raspunsul prompt
                          este exact ce vroiam sa fac - intr-adevar presostatul, vasul si celelalte vor fi in casa
                          Nu credeti ca uzura pompei este mai mare cu cat distanta dintre ea si vas este mai mare ? Cele bune !

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Răspuns la: Camin put ingropat

                            Postat în original de black666
                            am si eu un camin valrom pentru put si este montat exact ca in poza dv. Intrebarea mea este daca este obligatoriu sa aiba ventilatie? el nu este prevazut cu ventilatie si capacul este inchis ermetic cu garnitura cauciuc.
                            Fiind camine cu baza inchisa nu au nevoie de nici o gura de acces prin care ar putea intra mizerie si apa din exterior. Ventilarea nu este necesara, suntl camine ce asigura o izolatie termica suficienta.

                            Comentariu

                            • black666
                              Incepator
                              • 04.sep.2011
                              • 1

                              #15
                              Răspuns la: Camin put ingropat

                              Postat în original de Consultant sanitare
                              Fiind camine cu baza inchisa nu au nevoie de nici o gura de acces prin care ar putea intra mizerie si apa din exterior. Ventilarea nu este necesara, suntl camine ce asigura o izolatie termica suficienta.

                              deci nu este afectata coloana de apa din put sau pompa daca caminul este inchis ermetic?

                              de asemenea de ceva timp a inceput sa miroasa apa a sulf - daca fac o gura de aerisire in capacul caminului se mai elimina acest miros pe acolo sau o fac degeaba?


                              Multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...