Hidroizolare camin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    Hidroizolare camin

    in fata blocului nou in care ma voi muta in curand meseriasii de la apa-canal au facut un camin de prox.2mx2mx2m din beton in care au instalat pompele pt a mari presiunea apei .acum cu ploile recente acesta sa inundat si au oprit pompele.va rog sa-mi sugerati cum sa hidroizolam acest camin
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Precizti pe unde s-a infiltrat apa in camin ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Moldovan Vasile Dan
      Membru Marcant
      • 15.nov.2006
      • 420

      #3
      apa sa infiltrat prin pereti

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Era necesara hidroizolarea caminului pe exterior ori cu membrane bituminoase ori cu emulsii bituminoase.

        Este necesara dezvelirea caminului si hidroizolarea pe exterior.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Camin zidit din caramida sau turnat din beton ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • Moldovan Vasile Dan
            Membru Marcant
            • 15.nov.2006
            • 420

            #6
            turnat din beton in 2 etape

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Trebuiau sa faca o hidroizolatie exterioara a caminului. Probabil ca nu au pus nici banda de cauciuc intre cele doua portiuni turnate.

              Trebuie sapat de jur imprejurul caminului si aplicata o membrana hidroizolatoare pe exterior. Alta solutie este ceva mai complicata si cu mult mai costisitoare.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Moldovan Vasile Dan
                Membru Marcant
                • 15.nov.2006
                • 420

                #8
                va multumesc mult = sa asa ceva ma gangeam si eu

                Comentariu

                • crib
                  Incepator
                  • 07.apr.2007
                  • 22

                  #9
                  membrana bituminoasa

                  buna seara : as vrea sa stiu daca este necesar sa hidroizolez un camin pentru hidrofor cu dimensiunile 1.5 metri pe toate cele trei laturi evident sub cota terenului . ce produse ar trebui sa folosesc ? iar in cazul stratului dintre soclu si zidarie ce e mai indicat : cartonul sau membrana bituminoasa ? in cazul membranei ,care dintre ele ,ca sint cu fibra de sticla , cu polyester cu ardezie sau fara etc ? si care e ordinea de aplicare . multumesc anticipat :

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Caminul din ce este realizat, beton?

                    Pentru stratul de rupere a capilaritatii puteti utiliza orice tip de hidroizolatie. Important este sa fie amplasata in mod continuu. Acum ceva vreme se utilizia cartonul, acum s-a trecut la utilizarea membranei.

                    Comentariu

                    • crib
                      Incepator
                      • 07.apr.2007
                      • 22

                      #11
                      da, caminul este din beton . deci poat pune orice membrana pentru ruperea capilaritatii .si este necesara si lipirea la cald sau doar asezarea pe beton si apoi zidaria peste ea ? Multumesc
                      As mai avea o problema legata de hidroizolatie : Dupa ce am turnat fundatia casei , care este fara hidroizolatie (nu am subsol sau beci ), am hotarit sa fac un beci exterior perimetrului casei astfel incit unul din peretii viitorului beci sa fie turnat pe linga blocul de fundare (lipit) in exterior . Intrebarea este daca e necesar sa fac hidroizolatie si acestui perete al beciului si cum as putea face acest lucru daca intre perete si fundatie nu as vrea sa ramina vreun rost .
                      multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Pentru camin cred ca este suficient sa aplicati 2 starturi de AplaHydroRepairs.

                        Pentru beci cred ca trebuie sa va asigurati ca aceasta constructie nu va afecta in nici un fel fundatia casei.
                        Adancimea beciului va fi mai mare decat adancimea de fundare a casei?

                        Comentariu

                        • sebica79
                          Membru
                          • 17.ian.2008
                          • 143

                          #13
                          Buna seara,

                          Legat de AplaHydroRepairs, se poate aplica ca si membrana finala in cazul unui acoperis de beton, o terasa pe care se circula ... in loc de membrana bituminoasa?

                          Va multumesc.

                          Comentariu

                          • crib
                            Incepator
                            • 07.apr.2007
                            • 22

                            #14
                            Postat în original de Gemini
                            Pentru camin cred ca este suficient sa aplicati 2 starturi de AplaHydroRepairs.

                            Pentru beci cred ca trebuie sa va asigurati ca aceasta constructie nu va afecta in nici un fel fundatia casei.
                            Adancimea beciului va fi mai mare decat adancimea de fundare a casei?
                            da cam cu 20-30 cm ,

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Postat în original de sebica79
                              Buna seara,

                              Legat de AplaHydroRepairs, se poate aplica ca si membrana finala in cazul unui acoperis de beton, o terasa pe care se circula ... in loc de membrana bituminoasa?

                              Va multumesc.
                              Terasele circulabile nu se finiseaza doar cu materiale bituminoase. Este necesara protejarea acestora prin aplicarea altor straturi.

                              Comentariu

                              Procesare...