Pret pentru constructia prezentata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AutoCristi
    Incepator
    • 04.ian.2011
    • 20

    Pret pentru constructia prezentata

    As intentiona sa imi construiesc o casa dupa modelul casei sorei mele proiectata tot de cineva de aici dupa forum dar nu stiu sigur ce, doar ca ceva mai solida. Casa ar arata cam asa:
    Subsol:
    Garaj: 54 mp
    Camara: 3 mp
    Atelier: 10 mp
    Piscina: 50 mp

    Parter:
    Living : 70 mp
    Bucatarie: 15 mp
    Birou: 20 mp
    Grup Sanitar: 4 mp
    Terasa: 20 mp

    Etaj 1:
    Hol: 5 mp
    Dormitor Matrimonial: 25mp
    Dressing: 6 mp
    Baie: 8 mp
    Dormitor 1: 20 mp
    Dormitor 2: 20 mp
    Dormitor 3: 20 mp
    Dormitor 4: 20mp
    Dormitor 5: 20 mp
    Dressing: 10 mp
    Baie: 8 mp

    Mansarda:
    Biblioteca: 15 mp
    Sala sport: 70 mp

    Specific ca tot ce este la subsol are nevoie de izolatie foarte buna fiindca este o zona cu umiditate destul de ridicata, vreau toata casa complet izolata, geamuri termopan de lemn, parchet de stejat nu laminat in toate camerele in care se preteaza, evident ca in baie sau garaj sau asa mai departe nu. Aici in Canada preturile sunt extrem de ridicate, dar m-ar interesa in tara un pret, dar o casa solida fiindca terenul pe care il detin este intr-o zona destul de mult exploatata forestier si circula camioanele la distanta foarte mare de casa + calea ferata destul de aproape, noaptea cand trec uneori tirulile chiar se simt vibratiile daca tin un pahar de ex pe masa in actuala casa (Casa din paianta) se vede clar cum se misca, deci vreau ceva gen cazemata. Stiu ca nu va fi deloc ieftin dar o fac si pe asta.

    Pe langa constructia casei ma intereseaza o isntalatie electrica foarte bine pusa la punct fiindca deobicei am consumatori foarte mari mai ales in atelierul care vreau sa il fac la subsol, si eventual si o izolatie fomica daca se poate dar vreau pretul separat pentru cea fonica, aici in Canada exista niste folii speciale un fel de tapet care se lipeste pe perete inaintea placilor de izolat pentru izolatie fomica, au niste gauri pentru aerisirea peretilor si cam asta e toata filosofia....

    In Romania stiu ca in ultimii ani nu prea se mai facea mobilier din lemn masiv, decat pe comand dar as fi interesat de niste preturi daca are cineva cunostiinte. In principiu ma intereseaza pretul constructiei nu al mobilierului.

    Cu stima,
    Dinu Cristian!
  • DannaT
    Incepator
    • 24.iun.2011
    • 47

    #2
    PROIECTATA aici pe forum??
    Deci tu vrei sa-ti faci vila cu piscina cu subsol cu atelier.. si multe altele.. si nu vrei sa dai bani pt un proiect? Ia legatura cu un arhitect si un ing constructor.. aici nu cred ca o sa-ti proiecteze cineva casa..

    Comentariu

    Procesare...