Bransare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristisabo_28
    Incepator
    • 30.ian.2008
    • 63

    Bransare apa

    Buna ziua.

    Am si eu o intrebare legata de bransarea la apa.
    Sunt in febra constructiilor la casa acum 2 ani m-am bransat de la reteaua de apa inainte ca sa ma apuc de constructia casei.
    Caminul de apa este situat la 2-2,5 m de conducta principala si este legat printr-o conducta de polietilena de 2,5 cm diamentru.
    Din camin pleaca in casa o conducta de polietilena de 4 cm diametru si de aprox 20 m lungime.Intrebarea mea este daca aceasta diferenta de diametru imi va afecta presiunea apei in casa.
    In zona respectiva nu sunt probleme cu presiunea.Va multumesc
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Nu ar trebui sa fie problema insa din ce cauza ati utilizat o teava supradimensionata pentru necesarul casei?

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Poate greşesc, dar eu consider că o alimentare pe 3/4" pentru o casă este cam puţin, cam "la limită" (depinde foarte mult şi de locatari). Şi nu presiunea ar fi problema (care ar fi fost aceeaşi, chiar şi pe o alimentare de 3/8"), ci debitul.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Bransamentele se pot executa incepand de la 1/2" in functie de necesarul pentru punctul de consum specificat.
        Pentru locuinte individuale se pot realiza deasemena bransamente de 3/4 " sau 1".
        Nu avem date despre necesarul colegului insa atat timp cat exista un bransament de 3/4" presupunem ca este suficient pentru necesarul locuintei. Restul conductei care a fost supradimensionata nu va aduce decat ceva pierderi suplimentare pe traseu dar apreciez ca sunt nesemnificative daca le raportam la intregul sistem de alimentare cu apa.

        Comentariu

        • cristisabo_28
          Incepator
          • 30.ian.2008
          • 63

          #5
          Proiectantul a gresit pt ca nu a tinut cont de bransamentul care era deja facut.Cred ca a dimensionat conducta avand in vedere necesarul meu de apa dar fara macar sa se uite la calibrul conductei din camin.Ma mai gandesc ca pe o lungime de 30 m cat are conducta care leaga casa de camin o sa se cam adune ceva apa iar daca nu o consumi se ''impute''.Corectati-ma daca gresesc.Va multumesc

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de Consultant
            [...] Nu avem date despre necesarul colegului insa atat timp cat exista un bransament de 3/4" presupunem ca este suficient pentru necesarul locuintei. [...]
            Păi dacă nu avem datele necesare unei evaluări cît de cît corecte, pe ce anume se bazează presupunerea Dvs.? Că doar vorbim de România, nu de Germania sau alte ţări civilizate din acest punct de vedere.
            Recunosc, şi eu am făcut tot o presupunere: aceea că cristisabo_28 vorbeşte de o casă uzuală/obişnuită/normală, iar eu, pe baza pe experienţei personale, consider că 3/4" este prea puţin pentru un astfel de imobil. Rămîne să vedem care sînt particularităţile casei lui cristisabo_28 pentru a putea continua discuţiile.

            Postat în original de Consultant
            Bransamentele se pot executa incepand de la 1/2" in functie de necesarul pentru punctul de consum specificat. [...]
            Corect.

            Postat în original de Consultant
            [...] Pentru locuinte individuale se pot realiza deasemena bransamente de 3/4 " sau 1". [...]
            Corect, dar tot
            [...] in functie de necesarul pentru punctul de consum specificat. [...]
            Postat în original de Consultant
            [...] Restul conductei care a fost supradimensionata nu va aduce decat ceva pierderi suplimentare pe traseu dar apreciez ca ca sunt nesemnificative daca le raportam la intregul sistem de alimentare cu apa.
            De acord cu Dvs.


            L.E.
            Postat în original de cristisabo_28
            [...] Ma mai gandesc ca pe o lungime de 30 m cat are conducta care leaga casa de camin o sa se cam adune ceva apa iar daca nu o consumi se ''impute''.Corectati-ma daca gresesc.Va multumesc
            Îndrăznesc să cred că apa este tratată înainte de a fi distribuită în reţeaua locală, deci nu ar trebui să vă faceţi griji din acest punct de vedere.
            În plus, de ce nu ar fi posibil acelaşi lucru în cazul în care conducta Dvs. ar fi avut diametrul, de exemplu, pe jumătate din cît îl are acum?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • cristisabo_28
              Incepator
              • 30.ian.2008
              • 63

              #7
              Aveti dreptate.Casa are 240 m2 utili cu tot cu garaj si demisol,3 bai din care 2 mai mici,iar noi suntem 3 persoane(2 adulti si un copil).Nu stiu ce alte date sa va dau.Multumesc

              Comentariu

              Procesare...