Model casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • poolonik
    Membru marcant
    • 18.nov.2006
    • 349

    Model casa

    A sosit momentul sa ne facem si noi o casuta.Detinem un teren de aproximativ 500mp cu multe constructii vechi si unele noi aruncate aiurea prin curte.Unele o sa fie demolate altele nu.Tinand cont de aceasta situatie este cam greu de incadrat o casa dupa placerea noastra.Pe scurt am ajuns la un model de casa si o incadrare in spatiu.Modelul casei ar fi cel din poza.Deoarece casa nu are vedere-iesire direct la strada,fiind construite cateva corpuri de cladiri in fata , sotia nu este de acord cu amplasarea actuala a usei de la intrare.Ea ar dori ca intrarea in casa sa se faca cumva pe coltul casei iar balconul de deasupra sa fie si acesta pe colt.Ca o fi colt, semirotund, rotund nu conteaza.Asadar cer o parere ,o schita, cum as putea modifica proiectul tinand cont de doleantele sotiei.Asta ar insemna mutarea scarii de pe acel colt si nu am idee unde ar putea fi amplasata in asa fel incat sa nu incurce amplasarea camerelor de la mansarda.
    Sa vedem si schitele cu terenul si constructiile actuale si cum ar arata casa amplasata pe acolo :
    Fișiere Atașate
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 624

    #2
    cel mai simplu pare sa mutati scara vizavi, pe peretele cu dormitorul
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • poolonik
      Membru marcant
      • 18.nov.2006
      • 349

      #3
      Dupa discutii(inutile)cu arhitectul modelul casei a ramas aproape neschimbat.Deocamdata asteptam avizul de la Cultura+Muzeu(cea mai mare durata de asteptare si cel mai scump aviz).Atasez cateva scanari de pe proiectul executat de arhitect/proiectant si cine o mai fi contribuit la el.Am cateva intrebari in legatura cu hidroizalarea fundatiei.Este necesar sa fie hidroizolata si talpa fundatiei?Sau daca se poate cumva o traducere "babeasca" pentru imaginea "fundatie_1 001.jpg" .
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • poolonik
        Membru marcant
        • 18.nov.2006
        • 349

        #4
        Am reusit sa deslusesc partea de proiect ce tine de fundatie.
        Am gasit aceste explicatii si le pun aici poate mai are nevoie cineva de ele
        Notatii si prescurtari folosite in proiecte de rezistenta :
        S = stalp.
        etr = etrier.
        C = centura.
        CB = centura boiandrug.
        GT = grinda transversala.
        GL = grinda longitudinala.
        CTN = cota terenului natural -diferentele de nivel pe intreaga suprafata a terenului.
        CTA = cota terenului amenajat , CTS = cota terenului sistematizat.
        CT0 = de acolo sau in functie de CT0 se stabileste adancimea de fundare, vezi cota zero.
        cota zero = reprezinta cota de referinta si se considera placa peste beci/elevatie + sapa.
        L = 1.30 de obicei se noteaza lungimea totala a unei bare de fier ,in cazul nostru un metru si 30 de cm.
        Marimile asociate barelor de fier(valorile din imediata vecinatate a liniilor negre )fara nimic altceva, reprezinta lungimea pe portiunea dreapta a barei.
        7Φ12/10 -> se citeste 7 bare cu diametrul grosimii 12 la distanta una de alta de 10 cm.
        7Φ12/10/20 -> se citeste 7 bare cu diametrul grosimii 12 la distanta una de alta de 10 sau 20 cm.
        in cazul etrierilor :
        5Φ12/m;L=2.15 PC 52 se citeste:
        5bucati pe metru cu diametru de 12 ,lungimea totala a unui etrier fiind de 2.15m, otel striat PC52.

        Ramane in continuare intrebarea trebuie hidroizolata toata fundatia ?Panza freatica se afla la peste 12m adancime, iar apa de la ploi abundente se scurge destul de repede din curte.

        Comentariu

        Procesare...