Utilizare robinet trecere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 486

    Utilizare robinet trecere

    Buna ziua,

    In foto este robinetul respectiv , pentru apa , cam 6 bari. Nu cunosc cum este construit inauntru , cu ce se face etansarea .
    Cind incep sa il inchid , exista o pozitie cind se inchide , nu mai curge nici o picatura . Fata de acesta pozitie , se mai poate inchide inca 75-80 grade . Se simte presarea sistemului elastic de etansare .

    Problema mea :
    -robinetul il inchid si cam 8 luni va ramine asa , inclusiv iarna.
    -mediul in care sta robinetul este spatiu , neincalzit de bloc , cred ca iarna 2-3 grade
    -cite grade mai trebuie sa inchid robinetul , dupa pozitia de inchidere , pentru a nu il forta , deteriora , si ca in timplul cind sta inchis sa mentina starea de inchis
    Fișiere Atașate
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    Re: Utilizare robinet trecere

    inchide-l ca pe orice robinet, se simte la mana cand este inchis
    orice om fara deficiente fizico-neurologice cred ca-i in stare sa inchida un robinet in conditii normale

    daca nu ai putea vedea partea aia cu "nu mai curge nici o picatura", da "se mai poate inchide inca 75-80 grade", ce ai face? l-ai mai strange vreo 50 - 60º ca orice om si gata treaba

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 486

      #3
      Sa studiem in amanunt fiecare obiect , cred ca este ceva normal si astfel putem sa prelungim durata de exploatare pentru fiecare utilitate

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Acel robinet are o garnitura din cauciuc si o strangere dincolo de limita normala va deteriora cel putin etansarea.
        Se inchide atat cat nu se simte rezistenta elemntului de etansare si nimic mai mult pentru ca depasirea acestei limite inseamna eforturi suplimentare induse in elementele mobile, cu efecte negative garantate.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 486

          #5
          Sint perfect deacord ; dar cit sa inchid ? mai depinde si de forta fiecarui om . L-am pus pe unul sa inchida el , si mie mi s-a parut ca a strins prea tare .

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            robinetul este un echipament banal de-acuma, cred ca ghidul de utilizare s-a pierdut demult in negura istoriei

            oricum robinetii sunt utilizati de toate paturile sociale, indiferent de grad de cultura, varsta, QI etc si nu prea sunt probleme daca omul este in toate facultatile fizico-psihice

            parerea mea este sa fi linistit, daca nu ai distrus pana acum nici unul si nici nu ai facut inundatii ca nu l-ai inchis suficient, esti unul dintre multii utilizatori normali ai buclucasului robinet

            fiind un robinet de trecere nu se manevreaza toata ziua
            garnitura nu este facuta dintr-un cauciuc vulgar si datorita constructiei mecanismului de infiletare si a scaunului, nu ai nici o sansa sa deteriorezi garnitura prin forta la strangere, mai repede rupi tija, dar asta presupune un utilizator afara din normal

            daca inteleg eu bine poza, robinetul tau este unul mai bunicel, nu pare a fi cu garnitura, mai repede unul cu ventil

            Comentariu

            • hspinache
              Membru Marcant
              • 07.iun.2009
              • 486

              #7
              Adica cum cu ventil ? Ce sistem de etansare are ?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Se uzeaza prematur garnitura daca fortam aiurea. Evident ca nu din prima strangere insa daca repetam operatiunile nu va avea viata lunga.
                Da drumul la apa si strange robinetul pana se opreste circulatia apei, vei constata ca acea cursa a robinetului nu poate fi depasita orice ai face.
                Nu ai siguranta in robinet, adauga inca unul, cu bila de exemplu.
                Robinetul ar trebui sa fie ca cel din schema atasata.
                Fișiere Atașate
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 486

                  #9
                  Dupa parerea mea , depinde de pasul filetului folosit la deplasare ventil . Nu stiu daca acest pas este standartizat ; Mai depinde si de grosimea , elasticitatea , forma garniturii de cauciuc .
                  Am masurat si are cam 2.2 mm /tura deplasare ; 70 grade inseamna o compresiune de 0.4mm pe garnitura de etansare ; daca mai tinem seama ca pina la orire curgere , se mai comprima un pic , ajungem deci la 0.5 mm . Vi se pare mult o astfel de compresiune ? eu nu am desfacut un astfel de robinet si nu stiu ce grosime are garnitura .

                  Normal , fabricanti ar trebui [si sint obligati de lege] ca sa insoteasca produsul de instructiuni montaj si exploatare . Daca ar exista aceste instructiuni , ar trebui sa le gasim si in format electronic . Eu unul , nu am gasit nimic. Nici macar nu stiu cine l-a fabricat . Daca procedura de inchidere este standart , atunci ar trebui sa fie scris pe undeva , cu exprimari tehnice , cum se inchide un robinet .
                  Sa luam un exemplu : inchidem un robinet de 0.5 m ; vine operatorul cu o "gura de lup" si trage de rotita intepenita ; pai daca nu stie cite grade trebuie sa stringa , atunci va distruge robinetul . Oare ce le explica maistrul la operatori la instructaj ?

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #10
                    Postat în original de hspinache
                    Adica cum cu ventil ?
                    oops, m-am exprimat gresit, mea culpa, am vrut sa scriu cu sertar pana, dar pana la urma cred ca-i cu ventil, adica cu atat pomenita garnitura

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Garnitura are undeva in jur de 5mm grosime din cate imi amintesc.

                      In domeniul industrial este cu totul altceva si sa nu astepti sa masoare cineva unghiurile in practica. Unele au indicatoare de cursa, opritoare etc. si au specificat lungimea cursei.

                      Chiar nu inteleg de ce vrei sa afli ceva ce eu unul consider ca este inutil. se strange cat permite fara a forta deloc.
                      Un robinet normal trebuie sa fie usor manevrat iar daca nu etanseaza la stangerea completa atunci ai probleme cu garnitura sau scaunul pe care se aseaza aceasta. In domeniul casnic daca fortezi ceva, o patesti, in cel industrial daca este vana intepenita tragi de ea degeaba, nu o misti asa usor si nu exista riscul sa o deteriorezi asa usor.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • hspinache
                        Membru Marcant
                        • 07.iun.2009
                        • 486

                        #12
                        Daca respectiva garnitura are 5mm , 0.5 mm reprezinta 10% si deci imi pare un grad normal de comprimare . Din cite stiu eu , pina la 20% , nu se strica acel cauciuc .
                        Am desfacut robineti mai vechi , din corp otel si alama pentru ober si am observat ca aveau o garnitura cam de 3-3.5 mm .
                        Pe moment , cind comprimi un cauciuc , nu se intimpla nimic ; dar sa ne gindim ce se intimpla daca va sta comprimat 6-8 luni ? Cauciucul este un material care este instabil in timp ; majoritar el se degradeaza , pina ajunge sa se transforme in granule si sa fie luat de apa . Mai exista depuneri care se fac pe scaunul de etansare ; Cind stringem/desfacem , pozitia cauciucului se modifica , si deci la fiecare stringere el nu va calca in acelasi loc . Cred ca daca il stringem peste masura , in anumite locuri va ramine comprimat datorita deformarii . Exista si varianta ca dupa stringere sa crape , nu imediat ci dupa un timp .

                        In concluzie , eu cred ca este important cit stringem rotita si nu strica sa elaboram aici o notiune standat de aplicare.

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          #13
                          Postat în original de hspinache
                          ... depinde de pasul filetului folosit la deplasare ventil .
                          vezi, aici e tot secretul, ala de la inventat - robinetul, nu filetul - era un tip dat dracului de destept, a calculat si gandit sistemul ca orice individ ar fi la invartit, nu prea are sanse sa nenoroceasca garnitura

                          garnitura aia de asemenea nu-i din camera de bicicleta facuta, este un cauciuc mai deosebit, propriu pentru garnituri

                          dupa aia sistemul de inchidere cu scaun, prin rotirea tijei, garnitura se lipeste, culca sau cum vrei sa-i spui pe scaun si este si presata mai tare sau mai putin, depinde de mana

                          inca odata, nu ai cum sa o strivesti sau rupi, sistemul nu te lasa, in cel mai rau caz se taseaza ca si cum ar lucra de x ani, sa spunem, dar ea va inchide la fel pana se stirbeste din cauza imbatranirii cauciucului sau deteriorarii scaunului

                          acuma poti sa-mi spui ca daca se manevra robinetul doar 3 ture si 45º, nu 4, acea tasare prematura dadea inca 1 an si 5 luni de viata robinetului

                          Postat în original de VYS
                          Chiar nu inteleg de ce vrei sa afli ceva ce eu unul consider ca este inutil.
                          VYS, take it easy, si eu aveam pregatita o replica ... dar sti cum e, teoria chibritului, trebuie sa avem si noi ce discuta

                          Comentariu

                          • mihai_tm
                            Incepator
                            • 26.sep.2011
                            • 4

                            #14
                            Robinetul din imagine este produs de Armatura Cluj Napoca ,are simbolul ,, A '' deci este romanesc.
                            Am cumparat o multime de produse de la intreprinderea respectiva, au magazin de prezentare ,am participat si la un training si am dat peste un inginer dedicat care mi-a dezvaluit secretele si modul de intretinere ale acestora.
                            Armatura produce doua tipuri de robineti cu ventil .

                            Robinet de trecere pt apa si robinet de trecere pentru aburi
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • mihai_tm
                              Incepator
                              • 26.sep.2011
                              • 4

                              #15
                              Trebuie sa rotesti de rozeta pana simti la mana ca s-a facut contactul dar sa nu-l fortezi ca astfel vei strica garnitura. Nu este un unghi specific .Daca atunci cand rotesti iti face joc adica se roteste usor , apoi greu,iara usor , iara greu atunci ai problema cu garnitura din capul de armatura.
                              Se recomanda odata la 5 -10 ani sa schimbi garnitura de etansare.Daca ai probleme s-o schimbi cat mai repede.Daca vei avea probleme cu garnitura din capul de armatura cel mai la indemana ar fi un snur de etansare pe care v-a trebui sa-l presezi pt ca in timp se deterioreaza.
                              Acesti robineti au avantajul ca pot fi reparati usor si sunt foarte buni.

                              Grosinea unei garnituri pt un robinet de 1/2 este de 3mm

                              armatura.ro/fis/2.Catalog_Armaturi_instalatii_termice_si_de_alimen tare_cu_apa.pdf
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...