Teava scurgere baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimarcat
    Membru Marcant
    • 19.feb.2006
    • 414

    Teava scurgere baie

    Am o baie peste un beci (baia e delimitata cu rosu, ca in poza). Cand am turnat placa peste beci, nu am lasat gaura pentru teava de scurgere, care colecteaza apa din baie (un motiv ar fi acela ca nu stiam cum voi amenaja baia). Acum a venit vremea instalatiei sanitare. As duce acea teava de scurgere prin placa beciului si apoi din beci prin zid spre canal, dar cred ca nu va arata prea bine in beci (beciul va fi amenajat, cu un bar in el).

    Intrebarea mea este daca pot pune teava (110 mm) pe placa beciului, apoi sa o scot lateral prin zidul de la casa (cu verde pe poza) apoi in jos spre canal (cu albastru). Peste placa beciului va veni o sapa de 5 cm... Cum as putea face racordarile de la scurgerile celelalte (chiuveta, cada, wc)?
    Fișiere Atașate
  • bogdanfnf`
    Membru marcant
    • 26.dec.2007
    • 623

    #2
    daca scoti teava prin perete exista riscul de a ingheta iarna !
    Cel mai bine gauresti placa si cobori cu teava de 110 in beci , de acolo iesi spre canal gaurind peretele beciului . Celelelate legaturi , cada , chiuveta si sifon le cobori in beci si le conectezi la conducta de 110 !

    Am facut si un mic desen , sper sa se inteleaga !
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • iordanici
      Incepator
      • 29.sep.2016
      • 10

      #3
      Răspuns la: Teava scurgere baie

      Am si eu o problema asemanatoare: intr-o casa veche din grinzi de stejar, cu 2 camere, vreau sa fac o mica baie. Casa are fundatie de beton armat si terenul o panta de 15%. Pot iesi cu teava de 110 prin perete (la nivelul sapei), apoi sa cobor cca 1m pana la nivelul terenului si inca 0.8-0.9m in pamant, spre fosa?
      Teava as putea s-o izolez cu bca+vata de sticla, de ex. Cum as putea trage celelalte tevi de scurgere chiuvete baie/bucatarie/sifon pardoseala? Prin sapa? Si unde sa pun ramificatia 110/50?
      Multumesc.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Răspuns la: Teava scurgere baie

        Postat în original de ghimarcat
        Am o baie peste un beci (baia e delimitata cu rosu, ca in poza). Cand am turnat placa peste beci, nu am lasat gaura pentru teava de scurgere, care colecteaza apa din baie (un motiv ar fi acela ca nu stiam cum voi amenaja baia). Acum a venit vremea instalatiei sanitare. As duce acea teava de scurgere prin placa beciului si apoi din beci prin zid spre canal, dar cred ca nu va arata prea bine in beci (beciul va fi amenajat, cu un bar in el).
        Intrebarea mea este daca pot pune teava (110 mm) pe placa beciului, apoi sa o scot lateral prin zidul de la casa (cu verde pe poza) apoi in jos spre canal (cu albastru). Peste placa beciului va veni o sapa de 5 cm... Cum as putea face racordarile de la scurgerile celelalte (chiuveta, cada, wc)?
        In mod normal ar trebui sa scoateti teava de scurgere prin peretele beciului. Solutia prezentata de dvs, poate functiona numai daca se vor lua masuri de izolare corespunzatoare, inchidere intr-un canal bine izolat, adica o structura care nu va arata foarte bine la exterior, fata de restul casei. Pentru prima varianta prin beci, nu se poate masca intr-o ghena de dimeniuni minime 20*20cm? Daca ganditi bine proiectul beciului, barului din beci, poate fi inglobata in amenajare sau mobilier.

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Teava scurgere baie

          Postat în original de iordanici
          Am si eu o problema asemanatoare: intr-o casa veche din grinzi de stejar, cu 2 camere, vreau sa fac o mica baie. Casa are fundatie de beton armat si terenul o panta de 15%. Pot iesi cu teava de 110 prin perete (la nivelul sapei), apoi sa cobor cca 1m pana la nivelul terenului si inca 0.8-0.9m in pamant, spre fosa?
          Teava as putea s-o izolez cu bca+vata de sticla, de ex. Cum as putea trage celelalte tevi de scurgere chiuvete baie/bucatarie/sifon pardoseala? Prin sapa? Si unde sa pun ramificatia 110/50?Multumesc.
          Daca ziditi cu BCA si izolati aceasta constructie ce va imbraca teava, este posibil. Ramane de vazut cum arata la nivel de fatada aceasta extensie.
          Prin sapa se poate pozitiona traseul de scurgere de la alte obiecte sanitare numai daca aveti panta neecsara si grosimea sapei permite. De regula sape este destul de subtire pentru a ingloba o scurgere de 50mm diametru.

          Comentariu

          Procesare...