Casa mea P + M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ung.radu
    Incepator
    • 07.nov.2010
    • 25

    Casa mea P + M

    Buna ziua,

    In pozele pe care le atasaz, vreau sa va prezint proiectul casei mele.
    Este o casa P + M pentru o familie.

    Aproape am terminat cu actele necesare pentru a obtine autorizatia de construire. Dat fiind faptul ca in cel mai scurt timp termin cu hartiile si va trebui sa ma apuc sa investesc banutii, as avea marea rugaminte, daca aveti un pic de timp sa ma ajutati cu sfaturi.

    Accept orice tip de critica si sfat in privinta oricarei probleme.

    O mare problema pe care o intampin acum este suma pe care va trebui sa o am pentru a putea incepe si finaliza constructia la rosu.
    Imi puteti spune va rog cum as putea sa calculez necesarul de material pentru a finaliza casa la rosu.

    In ce perioada a anului este cel mai bine de a cumpara materialele? pentru a obtine reduceri.
    Din ce magazine ma sfatuiti sa cumpar x material.


    - casa va fi ridicata cu caramida
    - acoperisul va fi lindav (aici sunt nedumerit, deoarece multa lume se plange de calitatea materialului)
    Fișiere Atașate
  • ung.radu
    Incepator
    • 07.nov.2010
    • 25

    #2
    nu ma poate ajuta nimeni sa aflu necesarul de material pentru constructia la rosu ?

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1191

      #3
      casa mea

      Materialele de obicei se stie...se cumpara iarna , si le poti cumpara de la baumax, am observat ca sint de toate acolo si de calitate asta-i parerea mea..
      La acoperis poti sa incerci si alceva, de ex la carreta, eu din asta am pus si vad ca se prezinta bine..
      La calculul de materiale sint multe de spus , las pi altiii sa-ti explice cum sta treaba..
      Totusi te sfatuiesc sa apelezi la o firma , si ei in mare o sa-ti faca un calcul...
      Iti doresc succes ...si spor la treaba..

      Comentariu

      • marccu
        Membru
        • 19.oct.2010
        • 159

        #4
        ba da .. arhitectul dvs . El este primul om care va poate furniza aceste date ..
        extras de armatura ..pc \? ob\? x-kg ..in functie de planul de rezistenta facut de un structurist ..
        si mai sunt multe ..deci trebuie sa stati de vb cu un arhitect ..in primul rand !!

        bafta .

        Comentariu

        • evisceratum
          Membru Marcant
          • 29.aug.2006
          • 412

          #5
          Casa ta este incadrata gresit in categoria de importanta respectiv clasa de importanta. Asta nu are o repercursiune notabila asupra altor aspecte, decit ca arata ca arhitectul e pe linga.
          Functie de studiul geotehnic care ar trebui sa il ai ca sa iti faca structuristul planul de fundatii si detaliile, te poti incadra la rosu in 150-200 euro/mp materiale+manopera dupa parerea mea, functie de cit de iscusit esti in a-ti negocia manopera cu echipa de muncitori si a face aprovizionarea.
          Succes!

          Comentariu

          • ics
            Membru Marcant
            • 16.sep.2009
            • 635

            #6
            inginerul structurist iti poate face calculul de materiale sau inginerul constructor. e bine sa ti le faca cineva cu experienta altfel poti cumpara in plus si mai greu la noi cu returnatul, transportul, etc...
            ca pret e posibil sa ajungi si la 100eur/mp la rosu

            atentie la balcoane sa fie protejate de acoperis, altfel apa va crea probleme
            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

            Comentariu

            • ung.radu
              Incepator
              • 07.nov.2010
              • 25

              #7
              Multumesc frumos pentru raspunsuri.

              @nicu78 Ce parere ai in privinta tiglei metalice carreta in privinta ploii ? Nu se aude tare cand ploua ?

              @marccu ai perfecta dreptate. Am si discutat cu arhitectul , doar ca am intampinat problema banilor. Trebuie sa platesc pentru a afla aceste informatii. Fiind vorba de un alt proiect (sper sa nu gresesc ; nu-mi amintesc exact )

              @evisceratum
              Casa ta este incadrata gresit in categoria de importanta respectiv clasa de importanta
              Poti detalia te rog acest fapt. Daca crezi ca e ceva gresit , zi-mi te rog care ar fi parerea ta pentru a fi ok incadrarea.

              La ce foloseste sau ce importanta are aceasta? eu nu inteleg mare lucru.

              @ics Intr-adevar cam greu la noi cu returnatul, dar sper sa reusesc. Zici ca asta ar fi pretul in momentul actual pentru mp la rosu ? 100 e ?


              Va cer toate sfaturile deorece voi incerca din toate puterile sa ma ocup eu in mare parte de casa. Aici ma refer la cele care nu ma depasesc.
              Intre timp voi tine aici si un jurnal al casei. Sper doar sa nu ma lungesc prea mult

              Va multumesc inca o data si spor

              Comentariu

              • marccu
                Membru
                • 19.oct.2010
                • 159

                #8
                Postat în original de ung.radu
                Multumesc frumos pentru raspunsuri.

                Ce parere ai in privinta tiglei metalice carreta in privinta ploii ? Nu se aude tare cand ploua ?


                @ics Intr-adevar cam greu la noi cu returnatul, dar sper sa reusesc. Zici ca asta ar fi pretul in momentul actual pentru mp la rosu ? 100 e ?


                Va cer toate sfaturile deorece voi incerca din toate puterile sa ma ocup eu in mare parte de casa. Aici ma refer la cele care nu ma depasesc.
                Intre timp voi tine aici si un jurnal al casei. Sper doar sa nu ma lungesc prea mult

                Va multumesc inca o data si spor
                probleme cu tigla metalica ..no sa ai , daca se face izolatia corespunzatoare ...min . 20 cm vata de sticla \ minerala ..

                nu am inteles faza cu "Fiind vorba de un alt proiect (sper sa nu gresesc ; nu-mi amintesc exact )"... in primul rand iti trebuie un proiect pt faza PAC ..vizat cu stampila " ordinul arhitectilor " pt eliberarea AC ..deci eu zic ca trebuie musai sa stai de vb cu un arhitect si sa te intelegi cu el ..vis-avis de pret.... ca sa mergi dupa "ureche " ce zic uni sau altii cu presupusul ...nu prea e bine . Este o casa destul de mare si pretentioasa ..cu garaj + balcoane .. care , in general , sunt niste costuri suplimentare destul de insemnate !!
                trebuie sa te gandesti ff bine cea ce vrei si de ce buget dispui ...daca vrei o casa cu un buget limitat ...mai bine renunti la aceste "mofturi "

                ..in mare cam tot ce s-a spus pe aici de colegi ..cred ca este ok ..
                - cost \ rosu ( fara tamplarie \ acoperis ) ~ 100 E
                - trebuie sa cauti mai multe oferte de materiale \fier\caramida \ cherestea \ sarma\cuie\etc ...si sa alegi pe cea mai buna ..ideal ar fi sa le achizitionezi pe toate din acelas loc .

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 635

                  #9
                  pretul asta in regie propie de 100 eur/mp se obtine in functie de cum gasesti manopera. materialele sunt cam la fel.
                  de exemplu, la rosu am avut cotatii intre 6 si 16000 euro. in orice caz nu-i alege pe cei mai ieftini. vezi referinte. i-ati diriginte de santier.
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • ung.radu
                    Incepator
                    • 07.nov.2010
                    • 25

                    #10
                    @marccu problema actelor pana la obtinerea AC este aproape finalizata. Nu am inca stampila deoarece astept sa -mi caut vecinii (e zona golasa )pentru a rezolva o problema in privinta distantei pana la limita proprietatii. In cazul meu trebuie sa fie de 3 m. Asta ma opreste pentru a depune dosarul deoarece trebuie sa obtin un acord a unuia dintre vecini pt a construi mai aproape de 3 m,adica la 1.5 m fata de proprietate. In cazul in care nu -i voi gasi va trebui micsorat putin proiectul.

                    Proiectele realizate de arhitect, o parte dintre ele sunt cele afisate in primul post impreuna cu documentatia tehnica D.T.A.C si D.T.O.E.
                    Eu nu am luat dosarul deoarece trebuie rezolvata problema descrisa mai sus si fiind in alta tara am discutat cu arhitectul sa se ocupe de depunerea dosarului pentru A.C.

                    Sa inteleg ca eu am aceste detalii in privinta cantitatilor de material in documentatia tehnica realizata de arhitect? intreb deoarece eu nu am reusit sa vad prea multe. singurele foi care le-am studiat sunt cele afisate in primul post, restul fiind in dosarul din tara.

                    Proiectul nu-l voi schimba, este ceea ce mi-am dorit de mult timp impreuna cu sotia si ii vom da de cap
                    multumesc pentru informatiile oferite

                    Comentariu

                    • mcbos
                      Membru
                      • 04.aug.2009
                      • 141

                      #11
                      Cat vrei sa platesti la incalzire pe o luna de iarna la casa aceasta ?

                      Comentariu

                      • marccu
                        Membru
                        • 19.oct.2010
                        • 159

                        #12
                        Postat în original de ung.radu
                        Sa inteleg ca eu am aceste detalii in privinta cantitatilor de material in documentatia tehnica realizata de arhitect? intreb deoarece eu nu am reusit sa vad prea multe. singurele foi care le-am studiat sunt cele afisate in primul post, restul fiind in dosarul din tara.
                        ..daca este un proiect coplet ..da ar trebuii sa le aveti pe toate ..
                        - necesar de fier beton \x kg \ categorii PC \OB
                        - plan acoperis + invelitoare\ x capriori la x dimensiuni ..cosoroabe , calareti si alte denumiri pe care nu le mai retin

                        astea sunt cele mai importante !!..restul le puteti calula dupa restul de planse desenate ...pt necesarul de beton ( x tip beton specificat in plan ), caramida la fel ..

                        succes !

                        Comentariu

                        • ung.radu
                          Incepator
                          • 07.nov.2010
                          • 25

                          #13
                          @mcbos nu intentionez sa platesc foarte mult. Tocmai de asta casa va fi termoizolata. Iar pentru incalzirea de iarna nu stiu cate camere vor fi incalzite pentru un ambient placut. Aici ma refer la 2 camere de la etaj care vor fi nelocuibile pana la sosirea copiilor. In aceste camere caldura va fi data la minim. Iar noi vom sta cel mai probabil la parter pe timpul iernii, cel putin in primul an pana cand va fi terminata casa. In salon se afla si un semineu care ofera o incalzire destul de ieftina pentru parterul casei. (se poate observa amplasamentul lui in primul post)

                          @marccu multumesc de raspuns. voi reveni cu amanunte in momentul obtinerii copiilor de la dosar.



                          Ce parere aveti despre tamplaria PVC la mana a doua. Ma refer la cea importanta din germania, austria. Vreau sa folosesc tamplarie la mana a doua deoarece pretul ajunge cu 50% mai ieftin, iar calitativ, multe persoane zic ca sunt mai bune ca cele noi facute in Romania. (singurul dezavantaj fiind cel a marimilor, dar am vazut ca exista o gama destul de larga de unde poti alege, ma refer la marimile standard.)

                          Comentariu

                          • mcbos
                            Membru
                            • 04.aug.2009
                            • 141

                            #14
                            Ineleg ca banii sunt o problema .Ca o parere personala jocul de volume si de acoperis (lucarna ) care scumpesc casa nu reusesc sa o faca atragatoare. Din contra .Garajul din casa este o solutie discutabila .
                            Oricum succes!

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              #15
                              Postat în original de mcbos
                              Ineleg ca banii sunt o problema .Ca o parere personala jocul de volume si de acoperis (lucarna ) care scumpesc casa nu reusesc sa o faca atragatoare. Din contra .Garajul din casa este o solutie discutabila .
                              Oricum succes!
                              Ce lucarna ???
                              Acoperisul asa cum este arata foarte bine iar ca bani , daca se mansardeaza direct sub acoperis , fara sa existe un pod , este solutia cea mai ieftina ; sa nu spun ca este cea care face sa arate casa a CASA !
                              Garajul ? Da ! este o pierdere de bani si spatiu , o fita . Nu merita facut un garaj IN casa decit daca valoarea masinii depaseste 20000E ....in caz contrat costa mai mult garajul decit masina ....
                              O alta risipa de bani si multe probleme viitoare : balcoanele ! Nu-si au rostul . Singurul care merita pastrat este cel de deasupra intrarii , la restul trebuie renuntat . In locul lor se pot face niste geamuri mai mari , se pot face jardiniere fixe , nu va arata aiurea .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...