Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • enverhoxha
    Incepator
    • 22.dec.2009
    • 38

    Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

    Scuze ca intru aici, dar n-am gasit alt loc mai bun.
    As vrea sa cumpar o casa in orasul Pantelimon (Ilfov) si inca nu m-am lamurit daca reteaua de apa de acolo furnizeaza apa cu adevarat POTABILA (adica apa care chiar se poate bea, eventual dupa filtrare...).

    Un agent imobiliar din oras mi-a spus ca el bea apa din put, fiindca cea de la robinet nu e de incredere. Insa pe net am gasit ca in Pantelimon apa din puturi e contaminata, chiar si la adancimi mari!

    Stie cineva care e situatia reala?
    Reteaua de apa potabila din Pantelimon e alimentata tot de Apa Nova?
    (N-as putea sa ma aprovizionez permanent cu apa plata, e scumpa si trebuie carata in cantitati mari.)

    Multumesc pentru orice informatie.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Faptul ca dansul nu consuma apa de la reteaua publica din localitate nu inseamna ca apa este nepotabila.

    Nu cred ca o retea de apa potabila poate asigura o calitate dezastroasa pentru locuitori, lasand la o parte eventuale accidente ce pot intreveni la un moment dat.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

      Buna seara !
      Referitor la apa din reteaua publica din Pantelimon-Ilfov pot spune ca la testul facut , de mine astazi, cu acele teste distribuite de o cunoscuta marca de apa imbuteliata, a iesit asa (testul se refera la nitratii din apa):
      1. la reteaua publica a iesit 2 din 5, in conditiile cand 1 este cantitatea cea mai mica de nitrati, sau zero.
      2. la apa din putul personal, cu adancime de 12 m, a iesit 5...adica maximum pe scara testului.
      3. la apa scoasa din putul de la biserica Sf. Nicolae a iesit 1 !!!...la fel ca si la apa cumparata din magazin la pet de 5 l (nu spun marca).
      Doamne ajuta !

      Comentariu

      • FilipT
        Membru marcant
        • 15.feb.2009
        • 673

        #4
        Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

        Postat în original de spik1
        Buna seara !
        Referitor la apa din reteaua publica din Pantelimon-Ilfov pot spune ca la testul facut , de mine astazi, cu acele teste distribuite de o cunoscuta marca de apa imbuteliata, a iesit asa (testul se refera la nitratii din apa):
        1. la reteaua publica a iesit 2 din 5, in conditiile cand 1 este cantitatea cea mai mica de nitrati, sau zero.
        2. la apa din putul personal, cu adancime de 12 m, a iesit 5...adica maximum pe scara testului.
        3. la apa scoasa din putul de la biserica Sf. Nicolae a iesit 1 !!!...la fel ca si la apa cumparata din magazin la pet de 5 l (nu spun marca).
        Doamne ajuta !
        Si o traducere pt cei care nu au habar despre testarea apei. Adica 0 e bine si 5 e rau sau invers?

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1044

          #5
          Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

          5 e Rau !!!

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

            daca se doreste si exista fondurile necesare, existe atatea tipuri de purificatoare apa care chiar isi fac treaba.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #7
              Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

              Puteti sa -mi dati un exemplu de purificare a apei de nitrati ?! Si ii dau naibii pe jecmanitorii astia, care distribuie apa, cu statiile lor infecte !
              Referitor la test :
              1 = 0, sau minim de nitrati
              5 = cantitate mare de nitrati
              Eu i-am gasit, distribuitorii de teste, pe esplanada din Cora Pantelimon. Nu este nevoie sa cumparati acea marca de apa, ei dau testele la cei ce cumpara alte marci in special la persoane cu copii.

              Comentariu

              • DanIonita
                Membru
                • 26.apr.2011
                • 121

                #8
                Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

                Pentru apa din Pantelimon as recomanda un filtru cu osmoza inversa. Pe langa nitrati ... apa de acolo are o duritate extraordinar de mare, mi-a consumat reactivul de Gh si tot nu terminasem de masurat . Nu recomand consumul apei forate in zona ! Despre reteaua de distributie nu stiu nimic legat de calitatea apei...

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

                  Postat în original de DanIonita
                  Pentru apa din Pantelimon as recomanda un filtru cu osmoza inversa. Pe langa nitrati ... apa de acolo are o duritate extraordinar de mare, mi-a consumat reactivul de Gh si tot nu terminasem de masurat . Nu recomand consumul apei forate in zona ! Despre reteaua de distributie nu stiu nimic legat de calitatea apei...
                  Nu inteleg, recomandati un filtru cu osmoza pentru apa din Pantelimon, dar nu recomandati consumul apei ?!!
                  Reteaua publica de apa trage apa din puturi situate pe raza "orasului", zice-se de la o adancime de peste 100 m.

                  Comentariu

                  • DanIonita
                    Membru
                    • 26.apr.2011
                    • 121

                    #10
                    Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

                    Nu recomand consumul apei ne-filtrate. Folosind un filtru de osmoza va rezulta o apa pura, lipsita de orice elemente chimice, compusi organici sau anorganici si impuritati biologice.

                    PS: Am locuit acolo cu parintii aproximativ 3 ani. Cunosc apa de acolo pentru ca ma ocup cu acvaristica, iar calitatea apei era primordiala pentru activitatea mea.

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2271

                      #11
                      Răspuns la: Apa potabila in orasul Pantelimon (Ilfov)

                      Multam frumos !

                      Comentariu

                      Procesare...