Folie anticondens

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • grecu daniel catalin
    Incepator
    • 14.dec.2005
    • 33

    Folie anticondens

    Buna seara,
    2 intrebari am si eu:
    - folia anticondens care se pune intre tabla Lindab si astereala poate fi folosita si la izolarea peretilor (evident impreuna cu restul de materiale necesare) cu acelasi rol? (folia am vazut ca se numeste Tyvek,parca).
    - daca da, cam la ce pret o pot gasi, se renteaza sau exista alta mai buna sau mai ieftina?
    Multumesc anticipat!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Drept bariera de vapori pot fi folosite folii de aluminiu sau polietilena asezate intre materialul izolator si panoul Rigips.
    Cu stima.

    Comentariu

    • acoperisuri
      Incepator
      • 17.mar.2006
      • 31

      #3
      Re: folie anticondens

      Buna

      Folia Tyvek este intr-adevar o bariera buna de vapori, dar pretul pe mp este destul de piperat fata de celelalte folii care asigura o buna protectie necesara peretilor.
      Pretul de 9 RON cu TVA inclus pe mp este destul de mare, dar si actiunea foliei este pe masura.

      Decizia va apartine
      Sisteme complete de invelitori

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Re: folie anticondens

        Postat în original de acoperisuri
        Folia Tyvek este intradevar o bariera buna de vapori,dar pretul pe mp este...destul de piperat fata de celelalte folii care asigura o buna protectie necesara peretilor.
        Folia Tyvek asigura eliminarea facila a umiditatii care se acumuleaza in structura acoperisului datorita microporilor din structura, eu nu se poate utiliza ca si bariera de vapori, fiind folie anticondens.

        Ca si bariera de vapori se utilizeaza materiale ermetice, enumerate in mesajul anterior.
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Ho'p si io

          Ca sa fie limpede, folia microperforata nu permite trecerea eventualelor inflitratii de apa (provenind de pe invelitoare) dar permite trecerea vaporilor - dinspre interior spre exterior.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • acoperisuri
            Incepator
            • 17.mar.2006
            • 31

            #6
            Re: folie anticondens

            Postat în original de MaistrulMax
            Postat în original de acoperisuri
            Folia Tyvek este intr-adevar o bariera buna de vapori, dar pretul pe mp este destul de piperat fata de celelalte folii care asigura o buna protectie necesara peretilor.
            Folia Tyvek asigura eliminarea facila a umiditatii care se acumuleaza in structura acoperisului datorita microporilor din structura, eu nu se poate utiliza ca si bariera de vapori, fiind folie anticondens.

            Ca si bariera de vapori se utilizeaza materiale ermetice, enumerate in mesajul anterior.
            Buna Maestre
            In primul si in primul rind imi cer scuze ptr greseala comisa,fiindu-mi distrasa atentia ..copiez..Drept bariera de vapori pot fi folosite folii de aluminiu sau polietilena asezate intre materialul izolator si panoul Rigips.>>>astfel fiind pus in situatia de a rectifica cele spuse mai sus.Da . Este folie anticondens
            Aceasta este o membrana netesuta, obtinuta prin laminarea fibrelor de polipropilena de inalta densitate (HDPE), este stabilizata UV, are rezistenta mecanica foarte buna, sustine pana la 2 m coloana de apa fara infiltrare, rezista la mucegai, carii, ciuperci si nu favorizeaza atacul insectelor,dar mai mult ,lasa sa respire interiorul!!!

            Postat în original de viorel.stanculescu
            Ca sa fie limpede, folia microperforata nu permite trecerea eventualelor inflitratii de apa (provenind de pe invelitoare) dar permite trecerea vaporilor - dinspre interior spre exterior.
            Va salut dle Viorel

            O simple rectificare doresc sa fac la cele spuse de mine,mai ales ca am reparat greseala facuta mai sus.

            Va citez: folia microperforata nu permite trecerea eventualelor inflitratii de apa (provenind de pe invelitoare), dar permite trecerea vaporilor - dinspre interior spre exterior, dar este cumva FOLIE ANTIPLOAIE?

            Ati vazut-o cum reactioneaza la ploaie torentiala?

            Numai bine
            Sisteme complete de invelitori

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #7
              Re: folie anticondens

              Postat în original de acoperisuri
              ...In primul si in primul rind imi cer scuze ptr greseala comisa,fiindu-mi distrasa atentia ..copiez..Drept bariera de vapori pot fi folosite folii de aluminiu sau polietilena asezate intre materialul izolator si panoul Rigips.>>>astfel fiind pus in situatia de a rectifica cele spuse mai sus...

              Buna !
              Nu este nici o problema, mai gresim si noi.



              P.S. Permiteti-mi sa va dau un sfat :
              -incerarcati sa nu mai faceti "quote", deoarece e foarte greu sa distingi la citire mesajul transmis.
              -puteti scrie de ex : pentru ....

              Sa auzim de bine in continuare.
              Cu stima.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Va citez:folia microperforata nu permite trecerea eventualelor inflitratii de apa (provenind de pe invelitoare) dar permite trecerea vaporilor - dinspre interior spre exterior,dar este cumva FOLIE ANTIPLOAIE ???
                Da cine a zis ca nu mai trebuie invelitoare?

                Credeam ca ai ceva util de adaugat - eventual ceva carateristici ale "Foliei anticondens" sa invatam toti ce este de fapt si unde trebuie folosita!

                Ceva de genul:

                -Penetrabilitatea la vapori > XXX
                -Rezistenþã la infiltraþii > XXX
                etc.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • acoperisuri
                  Incepator
                  • 17.mar.2006
                  • 31

                  #9
                  Pentru dl Viorel Stanculescu
                  Dle Viorel, in primul rind buna seara.
                  Nu va cunosc,nu ma cunoasteti...dar drept la replica se poate.
                  In primul si in primul rind ce intelegeti prin adaugarea de ceva util? Am fost prins in mijlocul unei convorbiri pe care,probabil,nici nu trebuia sa ma bag,dar asta e,am zis ca un sfat este intotdeauna binevenit.Nu stiu cita experienta aveti dvs la invelitori si nici nu ma intereseaza,problema mea fiind ca am trecut de 300 invelitori montate,iar experienta se dovedeste pe casa,in scris fiind eventual doar sfaturi ptr cei ce se pot ..arde.. din lipsa necunoasterii.Multi dintre constructori se folosesc de aceste ocazii doar pentru a invata unele greseli pe care habar nu au cum se pot repara.Sa dai din gura este usor,dar in momentul in care e de trecut la fapte....
                  Problema este ca pe mine,ceea ce ma intereseaza de fapt si de drept,este ca trebuie sa dispara acei[.....] nu le zic cum<<< policalificati de pe piata constructiilor.Vedeti-va fratilor de mistriile ,cancioacele si roabele voastre,si faceti doar ce stiti,si faceti ceva util daca tot va folositi de internet.
                  Nu este ptr dvs mesajul dle Stanculescu,este ptr cine se stie ....vinovat
                  O seara buna

                  PS Ptr dl Stanculescu

                  De la o simpla intrebare am ajuns la ditamai talciocul ptr folie
                  Va citez:folia microperforata nu permite trecerea eventualelor inflitratii de apa (provenind de pe invelitoare) dar permite trecerea vaporilor - asta dvs a-ti scris !!!

                  Eu am specificat
                  dinspre interior spre exterior,dar este cumva FOLIE ANTIPLOAIE ???

                  Legat de ceea ce a-ti vrut sa stiti ,apropo la ....Credeam ca ai ceva util de adaugat - eventual ceva carateristici ale "Foliei anticondens" sa invatam toti ce este de fapt si unde trebuie folosita!....

                  Caracteristici sint pe toate drumurile,dar nu ptr toate buzunarele.

                  Ceva de genul:
                  -Penetrabilitatea la vapori > XXX
                  -Rezistenþã la infiltraþii > XXX

                  De asta exista internetul,furnizori si dealeri de toate natiile care nici macar nu stiu cu ce se mananca o invelitoare,si asta intr-o proportie de 40-50%,da-i inainte si baga-i omului pe gat toate prostiile,ca deh...de aici papa omu`.

                  este in felul urmator: la cele peste 1000 de membrane protectoare pt invelitori care sint la ora actuala pe piata romaneasca,aceste caracteristici sint neimportante ptr cei cu bani,fiind vorba doar de impresii.Cate case cu folie Tyvek si Fakro sau DeltaVent vedeti in drumurile si santierele care sunt in Romania si in drumul dvs si cate vedeti cu asa zisa folie galbena sau gri?
                  Caracteristici ptr folie va intereseaza? La ce produs ?
                  Sisteme complete de invelitori

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Sa ne oprim aici

                    Eu am specificat
                    dinspre interior spre exterior,dar este cumva FOLIE ANTIPLOAIE ???

                    Din ce scrie mai sus doar partea BOLD este a dvs. restul imi apartine - asta ca sa existe obiectivitate.

                    Mai departe nu are nici un rost sa comentez ... din experienta de pe forum --- sunt extrem de rare situatiile cand o persoana care are o afacere si presteaza pe piata din RO accepta sa impartaseasca si altora din cunostiintele sale.
                    Toti au o atitudine ............. - mai bine ma abtin.

                    Toate cele bune !

                    P.S. Asta ramane in orice situatie valabila: Folia microperforata nu permite trecerea eventualelor inflitratii de apa (provenind de pe invelitoare) dar permite trecerea vaporilor - dinspre interior spre exterior.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 525

                      #11
                      Buna seara stimati Domni!
                      Parearea mea este ca Tyvek este una din cele mai performante folii transpirante pe plan mondial.( folie ANTICONDENS suna ca dracu, mi se pare o denumire improprie)
                      Cercetarile concernului DuPont au dus la perfectionarea semnificativa a solutiilor de izolare termica.

                      Stimate domnule Grecu, solutiile tehnice pe care le recomanda Lindab nu au nevoie de astereala. Astereala ar impiedica functionarea foliei transpirante!

                      In America, Tyvek se foloseste la pereti in sistemele de izolare termica la exteriorul cladirii adica pe fata rece a peretelui, sub stratul de finisare exterioara.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        yes

                        In America, Tyvek se foloseste la pereti in sistemele de izolare termica la exteriorul cladirii adica pe fata rece a peretelui, sub stratul de finisare.
                        Sunt perfect de acord cu tine.
                        Se foloseste si in Ro, la constructiile de lemn, in aceeasi zona.
                        Protejeaza stratul de vata minerala de infiltratiile exterioare , permite respiratia stratului de vata- vapori eliminandu-se spre exterior.

                        Amplasarea este identica cu cea din State - e normal sa fie asa - adica sub finisajul exterior.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • kingBuli
                          Membru
                          • 06.iun.2006
                          • 142

                          #13
                          Din cate am inteles intrebarea era daca folia folosita la invelitoare se poate folosi si la izolarea peretilor.
                          Folia folosita sub invelitori are un rol bine definit:
                          permite trecerea vaporilor dinspre interiorul acoperisului spre exterior, fiind in schimb impermeabila in sens invers. Tehnologia de realizare este destul de costisitoare, in acest sens foliile performante avand si un pret pe masura. A folosi o astfel de folie la pereti este o cheltuiala care nu se justifica. Pentru izolarea peretilor puteti folosi de ex. vata minerala caserata cu folie de aluminiu nemaifiind necesara o folie suplimentara.
                          Ca bariera de vapori se poate folosi si folie de polietilena.
                          Bafta

                          Comentariu

                          • aZu
                            Membru Marcant
                            • 22.mar.2006
                            • 525

                            #14
                            De unde stii tu ca nu se justifica Kingbuly?
                            Pai, uita-te la ultima factura de gaz, si mai discutam dupa-aia.
                            Nu mai zic de costul incalzirii din lunile cele mai friguroase, ian. feb.

                            Comentariu

                            • mironescu
                              Incepator
                              • 04.iul.2006
                              • 82

                              #15
                              O intrebare am in legatura cu foliile anticondens. Ce parere aveti despre folia FAKRO Eurotop N35? Merita sa cheltuiesc bani in plus pentru ea?
                              Multumesc!

                              Comentariu

                              Procesare...