Transformare casa chirpic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bogdan_D
    Incepator
    • 12.mar.2006
    • 2

    Transformare casa chirpic

    Va salut,

    Detin o casa din chirpic cu fundatie de piatra (adincime 1m) pe care as vrea sa o transform astfel:
    - o parte sa ramana chirpic (utilizare garaj sau magazie)
    - o parte sa o daram si sa o refac din caramida sau BCA cu p+manasarda

    Intrebarile mele ar fi:
    1. As putea folosi aceasi fundatie pt constructia de zidarie?
    2. Ce varainte de imbinare ar trebui sa folosesc intre chirpic si peretele de zidarie (caramida/BCA )
    3. In podul rezultat deasupra camerei de chirpic se pot depozita diverse daca voi pune dusumea? Sau nu ar trebui sa ma risc avand in vedere ca nu exista o structura de rezistenta a acestei camere?
    4. Pt acoperis care sunt avantaje/dezavantaje intre tigla ceramica si cea metalica?

    Multumesc anticipat pt ajutor
    Bogdan
  • KATALIN
    Membru Marcant
    • 25.ian.2006
    • 404

    #2
    in primul rand ai nevoie de un proiect pt.asta.
    1.cred ca p+m fara cadre din beton armat nu prea merge.eventual mansarda din lemn.
    2.caramida este portanta bca-ul nu.
    3.combinatii chirpic cu bca sau caramida mai merg dar,numai pe orizontala pe cand pe verticala e dificil datorita faptului ca pt. chirpici nu exista stasuri de dimensiuni asa ca nu prea se pot "tese"cu alte materiale.
    4.fundatia poate fi folosita dar daca vrei mai mult decat sustine in prezent cred ca ar trebui o grinda armata care ar rezolva si problema stalpilor fara de care eu personal nu as concepe un p+m.
    KATA

    Comentariu

    Procesare...