Realizare instalatii de alimentare cu apa si canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PaulN
    Incepator
    • 27.sep.2011
    • 3

    Realizare instalatii de alimentare cu apa si canalizare

    Buna. As dori sa-mi fac si eu o instalatie de alimentare cu apa si canalizare la o casa de la zero. In schita din baie paratul verde este wc-ul, cel albatru deschis este cabina de dus, cel inchis este masina de spalat iar cel maro este chiuveta de la bucatarie. Scurgere spre fosa se va face pe o lungime de 33 m pana la fosa iar alimentarea cu apa dintr-un put care se afla in fata casei (cel cu cerc gri). As avea urmatoarele intrebari:
    1. Vreau sa duc 2 tevi spre fosa, una pentru wc si una pentru celelalte ape uzuale. Care ar fi cele mai bune diameter pentru aceste 2 tevi?
    2. Care este cea mai buna zona sa fac iesirea din casa a tevilor (care va fi pe peretele de langa wc) si cum sa relizez iesirea astfel incat sa nu inghete iarna si sa aiba o scurgere buna?
    3. Cum se relizeaza o fosa din acea cu straturi de var, etc, caci nu vreau si nici nu se cere in zona in care stau una ecologica (asta in perpectiva anului viitor cand se va instala un sistem de canalizare si deci nu are rost sad au banii pe o fosa care sa nu o mai folosesc la anul)
    4. Care ar fi cel mai potrivit sistem de alimentare cu apa avand in vedere faptul ca diferenta de nivel dintre baie si put este de aproximativ 15 m?
    5. Cam care ar fi volumul de apa necesar intr-o luna unei familii cu 2 membri?; fiind pe o coasta volumul putului este destul de mic si nu stiu daca va acoperi necesarul de apa.
    Fișiere Atașate
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Neclarităţile mele:
    - trag concluzia că panta este înclinată dinspre puţ spre fosă... greşesc?
    - pe schiţa Dvs., ce reprezintă liniile galbene din interiorul casei? sînt cumva uşile?
    - casa are cumva o baie şi la etaj?
    - casa are cameră tehnică?
    - proiectul casei este gata?
    - care este motivul pentru care doriţi să evacuaţi apele uzate din casă prin două ţevi/conducte?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • PaulN
      Incepator
      • 27.sep.2011
      • 3

      #3
      - casa este in varf, dispre put este urcare insprea casa si dinspre casa este coborare inspre fosa
      - da sunt usi
      - casa are un singur nivel, este construita prin 84 si este la tara
      - camera tehnica? (ce inseamna)
      - mi-a spus cineva sa aleg un diametru mai mic la wc pentru a evita refularea mirosului in baie si ca ar fi mai bine sa le impart in 2 ( nu zic ca are dreptate, a fost un sfat)

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        sifoanele au exact rolul de a evita patrunderea mirosului din fosa in locuinta...
        nu trebuiesc 2 conducte, una de 110 este suficient, neaparat trebuie respectata panta....

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de PaulN
          - casa este in varf, dispre put este urcare insprea casa si dinspre casa este coborare inspre fosa [...]
          Abia acum am înţeles.

          Postat în original de PaulN
          [...] - da sunt usi [...]
          Şi cine vrea să intre la/să iasă din baie, trebuie să treacă prin bucătărie?

          Postat în original de PaulN
          [...] - casa are un singur nivel, este construita prin 84 [...]
          Din exprimarea Dvs. "alimentare cu apa si canalizare la o casa de la zero", eu înţelesesem că toate acestea trebuiesc făcute la o casă care este la "zero".

          Postat în original de PaulN
          [...] - camera tehnica? (ce inseamna) [...]
          Este încăperea unde sînt amplasate aparatele/dispozitivele diverselor instalaţii care deservesc imobilul în cauză.

          Postat în original de PaulN
          [...] - mi-a spus cineva sa aleg un diametru mai mic la wc pentru a evita refularea mirosului in baie si ca ar fi mai bine sa le impart in 2 ( nu zic ca are dreptate, a fost un sfat)
          Poate că cel care a dat acest sfat este binevoitor şi dornic să ajute, dar ar trebui să se limiteze la ceea ce cunoaşte, pentru că, din păcate pentru Dvs., este paralel cu domeniul în care face recomandări. Aşa cum spune şi seni, pentru a evita pătrunderea mirosurilor din canalizare în imobil se folosesc asa-numitele "sifoane", care sînt nişte "capcane pentru apă".

          Voi reveni mîine cu răspunsurile pe care le pot da eu la întrebările Dvs.
          Fișiere Atașate
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • PaulN
            Incepator
            • 27.sep.2011
            • 3

            #6
            Casa asa a fost construita initial si nu permite modificari. Din bucatarie se intra in baie si in camara. In functie de sitemul de incalzire pe care il voi alege (la care inca nu m-am hotart) in baie va mai fi un boiler si in beci o centrala pe lemne (beciul este cel desenat cu rosu) sau in camara va fi o centrala pe gaz.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de PaulN
              - mi-a spus cineva sa aleg un diametru mai mic la wc pentru a evita refularea mirosului in baie si ca ar fi mai bine sa le impart in 2 ( nu zic ca are dreptate, a fost un sfat)
              Este ceva adevar in ce v-a spus persoana !
              La wc nu este nevoie de diametru mai mic . Canalizarea va fi de 110 cu coloana proprie de ventilatie . Mirosurile nu intra in casa deoarece in vasul wc exista apa / garda hidraulica .
              DA ! pt scurgerea de la bucatarie se recomanda , sa nu spun este obligatoriu !!! canalizare separata pina la primul camin daca exista , sau pina la fosa .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Re: Realizare instalatii de alimentare cu apa si canalizare

                1+2. Aveţi în schema de mai jos propunerea mea pentru canalizare şi aducţie apă. Pe scurt, scurgerile de la chiuveta, maşina de spălat, duş şi lavoar vor intra într-un sifon de pardoseală cu 3 intrări, de unde vor pleca spre scurgerea ce iese din casă şi în care ajunge şi cea a wc-ului. Dxx reprezintă diametrele tevilor de scurgere. Pentru a evita îngheţarea canalizării în porţiunea exterioară casei, aceasta va trebui amplasată sub limita de îngheţ a solului din zona Dvs.
                3. Nu cunosc.
                4. Înainte de a lua o decizie în acest sens, ar mai trebui lămurite cîteva aspecte de ordin tehnic. În principiu, propunerea mea este de a folosi un sistem hidrofor cu pompă submersibilă în fîntînă, cu rezervorul presurizat, presostatul, manometrul ş.a.m.d. în camera tehnică (cămară, beci etc.) sau în baie.
                5. Acest lucru depinde de mai mulţi factori, atît obiectivi cît şi subiectivi. Dacă în acest moment, în locul în care locuiţi, consumul de apă lunar vă este contorizat, răspunsul pe care îl căutaţi este dat de citirea apometrelor. Dacă nu, vă pot spune că la mine în scară consumul de apă lunar pentru două persoane este între 6-12 mc. Dacă puţul Dvs. nu are un debit satisfăcător, punctul 4 de mai sus trebuie rediscutat.

                Cam atît pe moment. Ceea ce doriţi Dvs. sînt lucruri mai simple sau mai complicate, funcţie de datele de la faţa locului. În funcţie de informaţiile pe care o să ni le puteţi da, vom putea detalia diferitele aspecte ale acestor probleme.
                De exemplu, nu cunoaştem cum se face accesul în beciul Dvs. Mie mi se pare destul de improbabilă poziţionarea unei centrale pe lemne într-un beci, pentru că amplasarea ei este destul de dificilă, atît din cauza greutăţii şi volumului ei considerabile, cît şi datorită faptului că are cîteva necesităţi specifice (aport de aer proaspăt, coş de evacuare, combustibil, întreţinere ş.a.m.d.).
                Fișiere Atașate
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • alinpopescupai
                  Incepator
                  • 28.mar.2012
                  • 2

                  #9
                  Buna ziua ,asi dori sa fac o canalizare de scurgere la o casa cu mansarda ,care are 2 bai.Vreau sa colectez pe aceeasi conducta si scurgerea de la acoperisiar distanta de la casa la fosa este de 35 metri cu o schimbare de directie ,un unghi de 45 de grade intrebarea este ce tip de teava si ce marime ar trebui sa folosesc,nu stiu daca cea de 110 este destul de mare,si mai am o intrebare daca pot sapa santul mai lat si sa bag pe langa si alimentarea cu apa

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de alinpopescupai
                    Vreau sa colectez pe aceeasi conducta si scurgerea de la acoperis.........
                    Nu se poate asa ceva , pluviala se face pe conducta separata si nu are logica sa o duceti in fosa septica .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Postat în original de alinpopescupai
                      Buna ziua ,asi dori sa fac o canalizare de scurgere la o casa cu mansarda ,care are 2 bai.Vreau sa colectez pe aceeasi conducta si scurgerea de la acoperisiar distanta de la casa la fosa este de 35 metri cu o schimbare de directie ,un unghi de 45 de grade intrebarea este ce tip de teava si ce marime ar trebui sa folosesc,nu stiu daca cea de 110 este destul de mare,si mai am o intrebare daca pot sapa santul mai lat si sa bag pe langa si alimentarea cu apa
                      Teava de apa potabila se pozitioneaza intodeauna deasupra celei de canalizare daca urmaresc acelasi traseu. Este o amsura de protectie in caz de probleme, sa nu se infesteze apa de la conducta de canalizare.
                      Nu puteti duce apa din precipitatii in fosa pentru ca distrugeti organismele care fac posibila epurarea apei uzate, puteti sa colectati separat si sa o reutilizati sau o deversati cat mai departe de casa, pe o retea distincta.

                      Comentariu

                      • alinpopescupai
                        Incepator
                        • 28.mar.2012
                        • 2

                        #12
                        multumesc pentru sfaturi ,ideea mea era sa scap si de apa din curte pe aceeasi teava avand in vedere ca ,sper ,nu peste mult timp vor face canalizare la strada mea
                        As mai avea o intrebare de la ce adancime trebuie sa plec in sol .Am inteles ca este vorbe de 70 cm dar daca distanta este asa de mare intre casa si fosa <35m>voi ajunge la fossa la adancimea de 1,10 cm ,este prea mult?As ruga si un raspuns in ceea ce priveste camine ce trebuie facute 1 sau 2,mentionez ca schimbarea de directie se impune decat o data si face un unghi de 45.Multumesc

                        Comentariu

                        • TudorB
                          Incepator
                          • 13.mar.2012
                          • 53

                          #13
                          Postat în original de Consultant sanitare
                          Teava de apa potabila se pozitioneaza intodeauna deasupra celei de canalizare daca urmaresc acelasi traseu. Este o amsura de protectie in caz de probleme, sa nu se infesteze apa de la conducta de canalizare.
                          Nu puteti duce apa din precipitatii in fosa pentru ca distrugeti organismele care fac posibila epurarea apei uzate, puteti sa colectati separat si sa o reutilizati sau o deversati cat mai departe de casa, pe o retea distincta.
                          Buna ziua. E corect ceea ce spuneti cu teava de apa potabila deasupra celei de canalizare, dar in cazul meu, unde teava de canalizare vine cam la cca 40 cm de nivel, cum as putea sa trec teava de apa mai sus, avand in vedere ca se recomanda ca aceasta sa fie la cel putin 80 cm adancime pt a se evita inghetarea apei?

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Răspuns la: Realizare instalatii de alimentare cu apa si canalizare

                            @ Tudor / in situati dvs nu aveti de ales . Daca terenul este strimt si imposibil de sapat mai jos si in laterala de canalizare , sapati sub canalizare . In principiu teava de polietilena folosita - http://www.politub.ro/ - nu trebuie sa va faca probleme . Daca totusi aveti suspiciuni si vreti sa faceti ceva " sfint " , in cazul dvs , teava de apa o puteti introduce in alta , tot de polietilena , de diametru mai mare .
                            @ Alin / nu aveti ce face , asa se intimpla cu fosele , aproape jumatate , partea de sus , sint inutilizabile .
                            Este suficient sa faceti doua camine .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            Procesare...