Casa mea v. 1.0

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AdrianBV
    Incepator
    • 29.sep.2011
    • 21

    Casa mea v. 1.0

    Salutare tuturor ...

    Sunt fericitul proprietar a 628 mp de teren. Cu un pic de noroc la anu in primavara ma voi apuca sa construiesc o casuta Parter + Etaj + garaj 2 locuri legat de casa.
    Pana acum mi-am facut o schita a parterului si al etajului ( asezare/dimensiuni camere/etc ).

    Dupa mii de posturi citite ( fara sa exagerez ) si aici si pe alte forumuri am ajuns la concluziile urmatoare:

    ziduri exterioare facute din caramida Porotherm 30 sTH cu inca 10 cm de polistiren iar ziduri interioare din caramida Porotherm 11.5 N + F

    Intre parter si etaj vreau turnata placa de beton.

    Inainte sa ajung la un arhitect as dori daca se ofera vreun structurist de aici de pe forum sa se uite pe planurile atasate si sa imi zica daca sunt nevoie de stalpi de sustinere si in interiorul casei in sine sau sunt suficienti cei care vor fi in zidurile exterioare.

    Inca ma gandesc ca etajul sa fie ridicat pana pe la 2.3 ... 2.4 metri cu caramida si de acolo sa vina acoperisul ( un fel de mansarda dar mult mai ridicata ) si cu un tavan fals ... dar asta inca nu stiu sigur ...

    Astept pareri/sugestii din partea voastra ... toate sunt binevenite
    Fișiere Atașate
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 635

    #2
    asa ochiometric si fara studii de specilitate cred ca ar merge ceva stalpi in peretele camarii comun cu living ul.
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • AdrianBV
      Incepator
      • 29.sep.2011
      • 21

      #3
      Postat în original de ics
      asa ochiometric si fara studii de specilitate cred ca ar merge ceva stalpi in peretele camarii comun cu living ul.
      Din cate stiu acesti stalpi de sustinere nu merg pusi doar la parter ci trebuie continuati pana sus ... si in acest caz pica prost sus ...

      daca chiar e necesar si in interiorul casei de stalpi de sustinere cred ca as putea pune unul in colt stanga jos la dormitorul de la parter ( pica pe un zid de la etaj ) si unul in colt stanga sus la birou de la parter ... dar in rest nu prea se suprapune nici un zid astfel incat sa nu pice prost ...

      astept o parere avizata din partea cuiva care chiar se ocupa ... ca sa ma duc cat de cat cu temele facute ...

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru Marcant
        • 25.feb.2009
        • 494

        #4
        Sigur o sa fie nevoie de niste grinzi in cruce pe tavan si un stalp pe la mijloc.Sa nu va jucati si sa nu faceti un proiect la un structurist autorizat.Este foarte important Apoi din proiect puneti in practica,decat sa statio cu frica ca va oate cadea inm cap,sau s atrepideze sub pasii dumneavoastra.De preferat sa faceti si placa la etaj nu mansarda.Etaj normal cu placa de beton deasupra.Se leaga mai bine casa,mai solida,puteti sa faceti pod in care s adepozitati diverse lucruri utile/inutile.

        Comentariu

        • AdrianBV
          Incepator
          • 29.sep.2011
          • 21

          #5
          Postat în original de ivan_turbinca
          Sigur o sa fie nevoie de niste grinzi in cruce pe tavan si un stalp pe la mijloc.Sa nu va jucati si sa nu faceti un proiect la un structurist autorizat.Este foarte important Apoi din proiect puneti in practica,decat sa statio cu frica ca va oate cadea inm cap,sau s atrepideze sub pasii dumneavoastra.De preferat sa faceti si placa la etaj nu mansarda.Etaj normal cu placa de beton deasupra.Se leaga mai bine casa,mai solida,puteti sa faceti pod in care s adepozitati diverse lucruri utile/inutile.
          un stalp exact pe mijlocul suprafetei casei nu ar fi chiar asa de rau ... la parter ar pica intr-un spatiu care relativ nu prea il folosesc ... iar la etaj ar fi pe zidul dintre dressing si hol ... ceea ce nu m-ar deranja deloc ...

          Clar o sa fac proiect la structurist autorizat ... nici nu intra in discutie sa nu fac ... dar vreau intai o parere doua de la alti structuristi autorizati ... ca sa nu ma duca cu presul cel pe care o sa il angajez ...

          Mai mult ... vreau sa ma duc cu lectia facuta si la arhitect si la structurist ... ca am inteles ca intai te duci la arhitect sa iti faca toate planurile dupa care te duci la structurist si in functie de ce face arhitectul ... structuristu adauga chestii ... tocmai dinaia as vrea sa am cat mai multe informatii despre ce vreau eu sa fac

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Conceptia este de tot hazul si cred ca se va distra si arhitectul . Nu este o impartire logica + risipa de spatiu .
            Referitor la structura / stilpi ...o multime sint la interior + ceva grinzi .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • autom
              Incepator
              • 08.oct.2009
              • 79

              #7
              Rade, nu rade, este dorinta omului si ca urmare trebuie sa faca imparteala asa cum vrea beneficiarul. PUNCT!

              ontopic: golul scarii mi se pare prea mic......

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #8
                Postat în original de Mircea G
                Conceptia este de tot hazul si cred ca se va distra si arhitectul . Nu este o impartire logica + risipa de spatiu .
                Referitor la structura / stilpi ...o multime sint la interior + ceva grinzi .
                Corect! Adevarul nu trebuie sa supere pe nimeni si in cazul dat trebuie sa bucure. Nu poti lasa pe cineva sa greseasca, doar din politete.
                Structura de rezistenta interioara este ...

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3526

                  #9
                  Postat în original de Adamescu Ion
                  Structura de rezistenta interioara este ...
                  .... nu prea este...,
                  eu zic sa lasam arhitectii sa-si faca treaba...., in functie de doleantele beneficiarului, se combina utilul cu necesarul.....

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #10
                    Postat în original de autom
                    .......asa cum vrea beneficiarul. PUNCT!
                    ontopic: golul scarii mi se pare prea mic......
                    Scara o face " asa cum vrea beneficiarul. PUNCT!"
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • AdrianBV
                      Incepator
                      • 29.sep.2011
                      • 21

                      #11
                      Deci m-am chinuit destul de mult sa imi iasa ceva care sa imi placa ...

                      la parter intradevar este un pic risipa de spatiu ( in mijloc ) dar va da sentiment de mare/aerisit ... ceea ce nu imi displace ...
                      In partea dreapta de bucatarie va fi masa destul de mare cu scaune ... deci acolo nu se va pierde spatiu ...

                      la etaj eu zic ca am folosit destul de bine spatiul care il am la dispozitie. Baia matrimoniala ( care presupun ca multa lume stramba din nas ca e mare ) o sa vreau un jacuzzi de 1,5 x 1,5 ... o sa vreau si o cabina de dus ... plus restu de chestii necesare ... deci e justificat spatiul ... iar restu nu mi se pare mult ...

                      Spatiu pentru scara cam cat ar trebui ? la asta intradevar nu am stiut si am gandit mai mult "ochiometric" ... clar latimea e ok ... un metru de scara pe directie eu zic ca e suficient ... dar nu stiu in lungime cat se poate intinde ...

                      Accept critici/sugestii/palme peste ceafa ... daca sunt si constructive ... si imi spuneti si cu ce am gresit si unde ... si cum pot repara

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #12
                        Postat în original de AdrianBV
                        [...] nu stiu in lungime cat se poate intinde [...]
                        Depinde de modelul/tipul de scară. În general, aproximativ 3,16-3,32 m.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Adamescu Ion
                          Living Legend
                          • 21.sep.2008
                          • 1104

                          #13
                          O scara comoda are 30-35 grd. Spatiul pentru scara il puteti calcula in functie de acest unghi si de inaltime. Unghiul nu este critic dar, nu sint de dorit abateri mari.

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 889

                            #14
                            Postat în original de AdrianBV
                            Accept critici/sugestii/palme peste ceafa ... daca sunt si constructive ... si imi spuneti si cu ce am gresit si unde ... si cum pot repara
                            Dupa nume banuiesc ca esti brasovean de-al meu, asa ca nu pot decat sa te incurajez... Dar totusi te sfatuiesc ca inainte sa-ti definitivezi ideile de proiectare a casei, discuta si cu vreo 2-3 arhitecti, vezi si ei ce zic.

                            Comentariu

                            • AdrianBV
                              Incepator
                              • 29.sep.2011
                              • 21

                              #15
                              Postat în original de coretweaker
                              Dupa nume banuiesc ca esti brasovean de-al meu, asa ca nu pot decat sa te incurajez... Dar totusi te sfatuiesc ca inainte sa-ti definitivezi ideile de proiectare a casei, discuta si cu vreo 2-3 arhitecti, vezi si ei ce zic.
                              Da .. brasovean sunt.

                              Din pacate nu cunosc arhitecti ... pe cat posibil vreau sa am o idee foarte clara asupra ceea ce vreau( si evident ceea ce se poate ) ( adica schita completa cu tot cu pozitionarea stalpilor de rezistenta ) inainte sa ma duc la arhitectul pe care il voi plati sa imi faca proiectul astfel incat sa nu am surprize neplacute ca ceea ce am facut eu nu e ok si sa ajung sa accept solutii de compromis.

                              Comentariu

                              Procesare...