Gasesc spoturi de lumina 220v?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Luci1988
    Incepator
    • 13.mar.2006
    • 1

    Gasesc spoturi de lumina 220v?

    Vreau sami pun si eu spoturi de lumina,in tavan fals dar...intrebarea mea este:Gasesc spoturi de lumina 220v??ca la 12v am vazut ca sunt dar la 220v???
    ms
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 207

    #2
    sunt doar de 2 ori mai multe modele decat cele pe 12 v, si doar de 2 ori mai usor de gasit.
    cu alte cuvinte...DAAA..exista spoturi pe 220, fireste. si DAAA...pe poti gasi pe toate drumurile...

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      In general cele de 220V se gasesc mai usor, sunt comercializate de mai multe magazine, degaja insa ceva mai multa caldura. Poti folosi pentru tavan si becuri cu oglinda montate in niste lampi speciale incastrate in plafon.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        De unde spoturile la 12 V dau mai putina caldura ?

        Caldura nu depinde de tensiunea de alimentare ci doar de puterea absorbita care este trecuta pe bec.Randamentul cu care transforma energia electrica in lumina este aproape identic indiferent de tensiunea de alimentare 12-24-110-sau 220 V. La 12 V valoarea curentului care trece prin circuitul de alimentare al spoturilor este de peste 18 ori mai mare, deci daca folositi un transformator la mai multe spoturi atentie la sectiunea conductorului.
        Ps. Domnule consultant, ce pregatiore in domeniu electric aveti ?
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • faraonu
          Membru
          • 23.oct.2005
          • 207

          #5
          una destul de buna. asta pt ca in genere spoturile pe 12v se cam limiteaza la 20 de w. pe cand cele pe 220 cam de acolo incep evolutia.
          cele mai uzuale spoturi pe 220v au 50 de w.

          de 2 ori mai mare puterea, de 2 ori mai mare caldura.
          ati priceput?

          Comentariu

          • valentino
            Incepator
            • 26.sep.2006
            • 3

            #6
            Buna ziua,

            acum am si eu o rugaminte: am primit 2 spoturi pe 12V (20W) si am inteles ca pentru folosire am nevoie de un transformator de la 220 la 12V.

            Se gasesc la magazinele de electrice ?? Acestea sint transformatoare pentru spoturi , sau au o intrebuintare generica ?

            Puterea de iesire a transformatorului trebuie sa depaseasca puterea consumata (nr. spoturi x 20W) ?

            De regula, ce amperaj au aceste transformatoare ??

            Va multumesc,
            V.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Sunt transformatoare sau surse in comutatie speciale pentru spoturi. Se gasesc la magazinele de profil mai mari iar puterea pentru secundar (adica unde alimentezi spoturile) este inscriptionata pe aparate. Pentru cele doua spoturi un transformator/sursa de 5 amperi e suficient/a
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1678

                #8
                Postat în original de dmugurel
                Ps. Domnule consultant, ce pregatiore in domeniu electric aveti ?
                D-le dmugurel!
                Întrebarea Dvs. este lipsitã de politeþe, ca sã nu mai spun de eleganþa care vã lipseºte!
                Dvs. aveþi pretenþia cã deþineþi piatra filosofalã în domeniul electric?
                Puteaþi sã-i adresaþi aceastã întrebare Dlui Consultant Electrice pe canalul privat!
                Cu stimã,...
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1678

                  #9
                  Postat în original de dmugurel
                  ...deci daca folositi un transformator la mai multe spoturi atentie la sectiunea conductorului.
                  Dacã vã hotãrâþi sã folosiþi un trafo la mai multe spoturi, pãrerea mea e cã prima datã sã fiþi atent la puterea pe care ,,o dã trafo" ºi sã aveþi grijã ca suma puterilor spoturilor sã fie mai micã decât decât puterea transformatorului.
                  Becurile cu halogen (halogenuri) , generic denumite spoturi, ptr a da o luminã cât mai albã, în general sunt supravoltate. Becurile cu alimentare la 220 s-au dovedit a nu fi la fel de fiabile(dacã veþi observa unele au o culoare roºiaticã) ca ºi cele alimentate la tensiuni mai mici.
                  Fiabilitatea unui astfel de bec e determinatã de puterea de disipaþie a cãldurii rezultate din efectul Joule ºi care e determinatã de ventilarea naturalã a becului dar ºi de emisia în infraroºu prin elementele transparente (balonul becului, geamul de protecþie).
                  DECI:dupã ce a-þi montat un astfel de bec, asiguraþi-vã cã pe el nu v-au rãmas urmele degetelor pe elementele transparente. Îndepãrtai-le cu o cârpã curatã muiatã în alcool.
                  Su stimã,...
                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  Procesare...