Casa de vacanta dintre dealuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 635

    Casa de vacanta dintre dealuri

    Acum, dupa 2 ani pot sa spun ca am ajuns aproape de final si pot pune ceva poze de-a lungul executiei.
    Casa e formata din parter si mansarda cam 80mp/nivel plus beci. Pana la stadiul actual, in care trebuie mobilata, am cheltuit aproximativ 45.000 euro fara teren.
    O sa incerc la fiecare etapa sa spun care sunt lucrurile importante sau care se puteau face mai bine si preturi.
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 635

    #2
    vedere din gradina primavara

    din 2011
    Fișiere Atașate
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 635

      #3
      proiectul

      in primul rand proiectul.a costat aprox 400 euro. trebuie sa stiti ce vreti si ce sa-i cereti arhitectului. l-am facut im5reuna cu un inginer structurist. acu stiu ca era bine daca aveam si parerea unui arhitect. pentru ca ulterior am avut impresia ca aspectul exterior lasa de dorit. idem impartirea si orientarea spre soare
      in timp mi-am schimbat un pic asteptarile de la ce ar trebui sa fie si cum sa arate aceasta casa
      Fișiere Atașate
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • ics
        Membru Marcant
        • 16.sep.2009
        • 635

        #4
        autorizatiile

        aici am avut noroc. am inceput inainte de a avea vreo hartie pentru ca se apropia iarna si nu vroiam sa stau.... norocul a fost, ca fiind la tara lucrurile nu sunt chiar asa drastice. am obtinut autorizatia la aprox 6 luni de la inceperea lucrarilor. am mai avut noroc si datorita faptului ca m-a ajutat familia la obtinerea lor

        ps: intai am daramat casa veche pe care intial am vrut s-o repar si am construit o magazie.
        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

        Comentariu

        • ics
          Membru Marcant
          • 16.sep.2009
          • 635

          #5
          echipa

          toate sunt importante. am colectat 5-6 oferte din zona si din orase; preturile au variat intre 7 si 16 k euro pentru etapa la rosu. deci intre 40 si 80 eur/mp.
          aici e important sa ai diriginte de santier priceput si incoruptibil, sa supravegheze lucrarile, materialele...pentru ca la aceasta etapa greu se mai repara lucrurile, mai ales alea care nu se vad
          din cauza insuficientei planificari a bugetului si a temerilor privind resursele financiare am ales echipa cea mai ieftina. gresit. s-a dovedit ulterior ca nu prea cunoasteau/ vroiau sa faca lucrurile ca la carte.
          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

          Comentariu

          • ics
            Membru Marcant
            • 16.sep.2009
            • 635

            #6
            fundatia

            s-a sapat manual si s-a umplut cu pamant si apoi cu pietris. nu prea am poze de la aceasta etapa.
            un lucru foarte important cu efecte vizibile imediat, este hidroizolatia. daca nu se face acum, ulterior e mai dificil de sapat pe langa. totusi, pentru peretele beciului cel mai expus (nord) la apa ce se scurge de pe terenul vecin, am construit un zid de caramida plina (protectia hidroizolatiei) pe care l-am tencuit si apoi izolat cu membrana bituminoasa lipita cu flacara. apoi am turnat peretele beciului/fundatiei incluzand acest zid
            Fișiere Atașate
            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 635

              #7
              placa peste fundatie

              placa s-a turnat manual; sub ea am pus folie si extrudat de 3cm; s-au lasat mustati pentru scari
              Fișiere Atașate
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • ics
                Membru Marcant
                • 16.sep.2009
                • 635

                #8
                ziduri

                repejor s-au ridicat si zidurile de la parter. aici era sa cumpar mai mult cu 10 paleti de caramida mai mult decat necesarul dovedit ulterior. am calculat gresit dar constructorul m-a corectat.
                caramida a fost lucrat neglijent pe alocuri, fiecare zidar cu stilul lui...unul mai ingrijit altul mai dezlanat.
                zidul din spate a fost ridicat mai retras cu 10 cm fata de fundatie, in ideea izolarii exterioare
                Fișiere Atașate
                ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #9
                  Destul de " neingrijit " lucrat . Un singur sfat va dau . Cine stie ce minuni au facut si la materialele folosite la zidit , va recomand sa tencuiti exteriorul .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 635

                    #10
                    stalpii de la parter

                    dupa ziduri au urmat stalpii de la parter. intre timp s-a mai turnat si fundatia terasei
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 635

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Destul de " neingrijit " lucrat . Un singur sfat va dau . Cine stie ce minuni au facut si la materialele folosite la zidit , va recomand sa tencuiti exteriorul .
                      chiar si ochiul meu de neprofesionist a vazut asta si a fost primul semn ca echipa respectiva se cam grabea...
                      la zidit au folosit tenco sau multibat, nu mai stiu exact ce am cumparat.
                      in anul urmator am tencuit exteriorul.
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • ics
                        Membru Marcant
                        • 16.sep.2009
                        • 635

                        #12
                        placa peste parter

                        intre timp venise frigul si ezitam sa torn placa peste parter, mai ales ca am hotarat sa cumpar beton de statie b250 si era cam scump...
                        am asteptat pana a aparut o fereastra de aer cald si am turnat si placa peste etaj
                        Fișiere Atașate
                        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                        Comentariu

                        • ics
                          Membru Marcant
                          • 16.sep.2009
                          • 635

                          #13
                          mansarda

                          la placa peste parter au intrat 2 masini de 9mc de beton

                          desi am recalculat, tot mi-au ramas vreo 4 paleti de caramida, pe care i-am folosit la mansarda, completandu-i cu bca pt ca bugetul se subtiase bine de tot.
                          apoi s-au turnat scara interioara, scara de la intrare si terasa
                          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                          Comentariu

                          • ics
                            Membru Marcant
                            • 16.sep.2009
                            • 635

                            #14
                            sprijinirea placii

                            sau popirea. m-a uimit cat de multi popi au trebuit pentru sprijinrea placii peste parter. ajunsesem aproape de fundul sacului si am folosit orice lemn avut si popi imprumutati...
                            Fișiere Atașate
                            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                            Comentariu

                            • ics
                              Membru Marcant
                              • 16.sep.2009
                              • 635

                              #15
                              scara beci

                              o chestiune ce mi-a dat batai de cap a fost scara beciului. nu ea in sine cat lipsa izolatiei. am turnat-o ulterior beciului si am uitat sa o izolam. pe unde s-a infiltrat apa in beci la prima ploaie/zapada? printre scara si peretele beciului
                              Fișiere Atașate
                              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                              Comentariu

                              Procesare...