Etansare excentric baterie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristiceu
    Incepator
    • 20.nov.2011
    • 2

    Etansare excentric baterie

    buna
    as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi,
    am o problema, de cateva zile s-a fisurat excentricul care face legatura intre bateria de apa si teava de apa din perete (apa rece).
    problema e ca am luat alt excentric insa filetul de la capatul tevi e destul de ros si ruginit, si desi am folosit canepa oricat strang excentricull, tot mai picura apa intre excentric si mufa de la apatul tevii.
    ce s-ar putea face?
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Ati achizitionat excentrice din alama, ca cel din foto?
    Curatati filetul de pe teava inainte de a infileta excentricul.
    Se dauga calt pe excentric (aici aveti in vedere o cantitate suficienta calt si sensul) si se infileteaza astfel incat sa ajungem la pozitia necesara potrivirii corecte cu bateria. Daca exista o uzura accentuata pe piesa existenta luati in calcul inlocuirea ei, daca este posibil. Se mai poate adauga pasta de etansare peste calt astfel incat sa obtinem o etansare mai buna.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #3
      Postat în original de cristiceu
      problema e ca am luat alt excentric insa filetul de la capatul tevi e destul de ros si ruginit, si desi am folosit canepa oricat strang excentricull, tot mai picura apa intre excentric si mufa de la apatul tevii.
      ce s-ar putea face?
      esti sigur ca nu se deplaseaza caltul din zona de contact? pune calt mai mult si foloseste vaselina proprie

      uzura filetului de pe cotul tevii permite o strangere decenta?

      Comentariu

      • cristiceu
        Incepator
        • 20.nov.2011
        • 2

        #4
        este la fel excentricul ca cel din poza. mifa in care vine infiletate mi se pare ca are filetul cam ros, mai ales in partea inferioara. nu stiu cum sa procedez, mie frica ca chiar daca reusesc sal strang sa nu mai curga sa nu il arunce apa la un moment dat afara. e greu de inlocuit mufa aceea?

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 890

          #5
          Daca excentricul nu are "zgarieturi" pe filet direct din fabricatie, va trebui sa faci singur lucrul asta, cu o panza de bomfaier. Zgarieturile au rolul de a tine in loc caltii, atunci cand il infiletezi.

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            Postat în original de cristiceu
            e greu de inlocuit mufa aceea?
            ai teava zincata in perete? daca da, probabil ca piesa in cauza este un cot 90º infiletat pe teava, in cazul asta tre sa spargi peretele pana poti indeparta (trage afara din perete) teava ca sa poti desfileta cotul

            Postat în original de coretweaker
            Daca excentricul nu are "zgarieturi" pe filet direct din fabricatie, va trebui sa faci singur lucrul asta, cu o panza de bomfaier. Zgarieturile au rolul de a tine in loc caltii, atunci cand il infiletezi.
            eu nu am crestat piesele niciodata si n-am avut probleme, e adevarat ca mai nou excentricele vin randalinate din fabrica, este mai eficient in cazul in care se uzeaza teflon pentru etansare
            Ultima editare de da_n; 22.nov.2011, 03:10.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Ati rezolvat problema?

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 570

                #8
                Buna, am avut o problema similare, tot apareau picaturi de apa la excentric, pina la urma am spart usor in jurul lui am inlocuit piesa in care intra excentricul si am rostuit spartura facut-a cu rost de faianta. Am ajuns la concluzia ca excentricele cele care viu cu baterii sunt proaste, am cumparat separat la bucata. Acuma nu mai picura. La mine in perete era teava alba din plastic. Prob au aparut deoarece la prima instalare cele doua excentrice nu stateau perfect paralele.

                Comentariu

                Procesare...