Fixare boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rschira
    Incepator
    • 20.iun.2006
    • 17

    Fixare boiler

    salut,
    Am cumparat un boiler de 100L si trebuie sa-l prind de perete. Care perete este din caramida [plina], nu din beton. Pe partea interioara a peretelui este pus rigips.
    Am vrut sa-l prind cu conexpand de 10x100mm, dar mi-am dat seama ca este mult prea scurt, abia ajunge la caramida.
    Cum pot sa prind acel boiler? chiar daca pun surub/conexpand/tija suficient de lunga [200?] incat sa ajunga in caramida, o sa tina cele 140kg? cred ca acel surub/conexpand/tija va sta mai mult 'in aer' decat infipt in perete.
    sa dau jos rigipsul?
    sa-i fac un suport sprijinit de podea?
    multumesc
  • toni.alexandru
    Incepator
    • 27.feb.2008
    • 9

    #2
    vei reusi cu succes daca vei starpunge in caramida si-l vei prinde cu tija filetata de M10

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 296

      #3
      cand ai montat regipsul nu ai avut in vedere ca vrei sa montezi si un boiler.. poti pune 10 suruburi cand vei umple boilerul exista posibilitatea ca regipsul sa crape.. trebuia montata o bucata de scandura intre perete si regips ca sa poti strange astfel suruburile ..acu poti decupa regipsul in dreptul ptinsorilor de la boiler masori distanta care este intre perete si regips prinzi niste bucati de scandura la dimensiune cu dibluri si holtsuruburi dupe care pui inapoi bucata de regips o repari frumos dupa care poti prinde boilerul linistit de bucata de scandura care este dupe regips... parerea mea... ar mai fi si altele .

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Cum ati montat gipscartonul, lipit pe perete sau pe structura metalica?
        Avand in vedere greutatea boilerului acesta trebuie fixat pe perete prin intermediul unui sistem de sustinere cu rezistenta adecvata. In nici un caz nu se poate ancora in gipscarton ci numai in zidarie. Pentru aceasta se pot monta in perete prezoane fixate cu ancore chimice.

        Comentariu

        • bunoara
          Incepator
          • 11.iun.2006
          • 29

          #5
          Buna ziua, postez aici ca sa nu mai deschid un topic nou. Am de fixan un boiler de 100l pe un perete de chirpici. Imi este clar ca nu am nicio sansa sa il pun direct pe perete ca o sa daram casa. Poate cineva sa imi dea o idee de suport sau de modalitate de prindere fara a avea riscu sa imi cada in cap cu tot cu perete si eventual acoperis? Multumesc

          Comentariu

          • bulba grig
            Membru Marcant
            • 27.oct.2011
            • 364

            #6
            fai un cadru cu picioare , sau daca peretele este spre afara cu tija filetata de M 10-12 iar pe afara o flansa cat mai mare in diametru (un patrat cat mai mare in latura )

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Executati un suport metalic din teava rectangulara, conform dimensiunilor boilerului. Se poate realiza fixarea suportului pe pardoseala pentru a avea stabilitate boilerul si a nu se rasturna la anumite solicitari accidentale.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de bunoara
                [...] Am de fixan un boiler de 100l pe un perete de chirpici. Imi este clar ca nu am nicio sansa sa il pun direct pe perete ca o sa daram casa. [...]
                Nu-l puteţi schimba pe cel mural cu unul de pardoseală?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Postat în original de RaduCA
                  Nu-l puteţi schimba pe cel mural cu unul de pardoseală?
                  In acest caz, boilerul este astfel construit incat se poate monta direct pe pardoseala prin intermediul picioarelor, fara a fi nevoie de vreun suport suplimentar (a se vedea foto comparativa). Conditia necesara este sa existe o pardoseala rezistenta si suficient de plana sa permit asezarea corecta a boilerului.
                  Daca tot amintim de pozitia de montaj a boilerelor sa nu uitam ca mai exista si varianta boiler orizontal, cilindric sau paralelipipedic, daca exista spatiu de instalare.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Postat în original de Consultant sanitare
                    [...] Daca tot amintim de pozitia de montaj a boilerelor sa nu uitam ca mai exista si varianta boiler orizontal, cilindrice sau paralelipipedice, daca exista spatiu de instalare.
                    Pentru că tot aţi adus vorba de spaţiul de instalare necesar boilerelor, doresc să spun că există boilere murale care se pot monta şi orizontal.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    Procesare...