Casa 2012, achizitie materiale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dante01
    Incepator
    • 01.nov.2011
    • 6

    Casa 2012, achizitie materiale

    Pe scurt, am in plan ca in primavara anului urmator sa ma apuc de casa. Am un teren de aproape 700 mp si am zis ca o casa de pe la 150 mp utili ar fi suficient, acum stau intr-un apartament de 3 camere si putin peste 60 mp. Nu pot sa zic ca ma pricep, asa ca daca cumva am gresit termenul "150 mp UTILI" zic sa si explic la ce ma gandesc eu cand zic utili: suma tuturor suprafetelor interioare a camerelor, holurilor, bailor, etc.... Cum terenul e, zic eu, destul, poate ar putea fi o varianta si o casa parter plus mansarda locuibila, asta din punct de vedere al designului poate ca mi-ar conveni mai mult decat P+E1. Zic asta pentru ca gasesc casele mai mult inalte decat late nu chiar pe gustul meu, dar poate ca o casa cu o amprenta la sol de aproape 100 mp nu va parea asa. Zic aproape 100 mp amprenta la sol ca sa raman cu un 150 locuibili, daca socoteala mea aproximativa ar fi cat de cat corecta...
    Ok, acum ca am expus ce am in cap, mai mult sau mai putin corect sau complet, iacata problema mea:
    n-am luat inca legatura cu niciun arhitect si nici nu cred ca am timp in Decembrie sa gasesc unul si sa punem pe hartie ce am eu in cap. Pe de alta parte, am o suma de undeva la 10 k euro pe care as putea s-o bag de acum in materiale. Mi-ar fi foarte bine sa pot investi acesti bani pana la finele anului, mai ma scad la impozit, etc, de aici si sa zicem graba...Am luat lagatura cu o firma mare din Ploiesti, pentru cei care sunt din Prahova sau in bransa e vb de Artsani si mi-au confirmat ca pot plati materialele si ca mi le vor livra in martie-aprilie anul care vine.
    Discutia a fost insa de principiu, intrucat nu am prea mare idee ce materiale pot lua. Chestiile care sa zic asa, sunt by default imi sunt clare, fier beton, caramida, eventual mortar zidarie caramida (asta vine la saci sau cum, exista si o varianta home made, ciment cu nisip si ce-o mai fi? intind sa cred ca da). Cum totul e sa zic asa pe ghicite, am zis ca un 70 cubi de caramida ar "trebui" sa fie OK (sau nu, dar mai pot lua apoi). M-am orientat aici si dupa niste devize de materiale pe care le-am gasit pe casele de pe situl soceram, insa nu stiu daca acolo sunt si peretii interiori din caramida sau se merge pe rigips, etc...
    uitati aici un link http://www.soceram.ro/pdf/Deviz_Variant%2055.pdf
    Next ar fi fierul beton, aici n-am putut gasi nicaieri o estimare, asa ca n-am nici cea mai mica idee si v-as ruga daca se poate sa va dati cu parerea. Aici, ca plan, ar mai fi si un beci, insa nu sub casa ci undeva langa, la un 4-5 iar peste o magazie ceva unde sa mi pui una-alta. Deci fierul beton si daca e mai mult, nu e chiar o problema, ca vorba aia, la beci se baga ceva.
    Terenul pe care il am e undeva langa Ploiesti, Gageni mai exact. In zona (20m de terenul meu) este apa curenta, gaze si bineinteles curent elctric, insa nu si canalizare, insa sunt sigur ca o fosa septica will do just fine.
    O alta chestie pe care ma gandeam ca as putea-o achizitiona de anul acesta ar fi invelitoarea. Aici inca mai oscilez intre tigla ceramica si tigla metalica, insa din ce am mai citit pe aici, comparativ tigla ceramica-tigla beton, s-ar putea sa fie si asta o varianta...insa s-ar putea sa raman pe tigla ceramica, am citit de bine de CREATON si TONDACH, will see.
    Deci, ca sa inchei si eu pana la urma cu intrebarile si nelamuririle mele, iacata:
    Cam cata caramida ati folosit voi la casa voastra si cam cat estimati ca ar intra la proiectul asta pe care il am eu in cap.
    Cat fier beton si mai exact ce fel de fier beton am nevoie? Cum ziceam, am in plan si un beci cu o magazie usoara desupra asa ca daca mai ramane ceva, oricum estimez ca o sa mai am nevoie sooner or later. In plus, banuiesc ca toate aceste materiale pot fi suplimentate pe parcurs, dupa cum e nevoie.
    La ce banuiesc ca ar fi bine sa nu sar parea mult peste nevoie, ar fi invelitoarea, din ce am vazut preturile pe mp nu-s foarte mici si banuiesc ca e mai intelept sa zicem sa cumpar un pic mai putina tigla acum si sa suplimentez cand am idee de cat exact am nevoie, adica undeva in ianuarie-februarie.
    Ce alte materiale mai pot cumpara acum si cam in ce cantitati, imi e clar ca de invelitoare voi avea nevoie cel mai devreme in septembrie anul urmator si daca pana atunci as avea nevoie de ceva mai urgent, ar cam fi pacat sa bag banii inca de pe acum in invelitoare. Ma gandesc la chestii pentru izolatii, etc, insa cum ziceam, nu stiu ce si cat...

    No, acum zic eu ca e destul de clara problema mea, asa ca rogu-v-as, dati-va cu parerea.
    Multam fain!
  • Sandu_T
    Membru Marcant
    • 18.nov.2011
    • 357

    #2
    Dacă vrei să cumperi, cumpără cu custodie. Nu depozita materialele la tine peste iarnă, mai ales învelitoarea, fiindcă vei pierde garanţia dacă le laşi depozitate mai mult de 3 luni (ţiglă metalică se pătează, de exemplu).
    La fel şi cu fierul. Eu l-am cumpărat şi l-am ţinut la mine. Peste iarnă apare rugina pe el. Nu e bine.
    Calculul pentru cărămidă ţi-l poţi face singur după ce stabileşti conturul şi golurile.
    Calculul pentru fier ţi-l face structuristul.
    La fier trebuie să adaugi sârma de calotat, de legat, cuie etc.
    Mortarul se poate face clasic, apă + nisip spălat + ciment + var.

    Eu am doar parter cu 105 mp construiţi şi 85 utili. Compartimentarea am facut-o cu cărămidă de 25. Asta ca să îţi faci o idee în privinţa raportului dintre SC şi SU. Au intrat 42 mc de cărămidă, dar eu am zidit 11 rânduri, nu 10. Din nou, nimeni nu îţi poate spune câtă cărămidă intră fiindcă depinde de suprafaţa vitrată şi, fără un contur aprox., e chiar imposibil. Dacă vei compartimenta cu porotherm de 13.5 de ex, vei avea SU mai mare la 100 mp SC.
    Noroc.
    Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

    Comentariu

    • dante01
      Incepator
      • 01.nov.2011
      • 6

      #3
      salutare tuturor si multam fain lui sandu_t!

      am luat legatura pana la urma cu un arhitect si dupa ce i-am prezentat ideeile mele, sper ca saptamana asta sa am asa un necesar de materiale.
      voi merge pe caramida si fier beton, mi s-a mai recomandat sa iau si lemn ca sa fiu sigur ca e uscat la momentul la care voi avea nevoie de el pentru structura acoperisului. ca tot am ajuns la acoperis, am inteles din postul de mai sus ca la tigla din tabla pot aparea probleme in cazul depozitarii pentru o durata mai lunga. sunt si la tigla ceramica restrictii de acest gen, sau orice alte restricii care ar putea da probleme in cazul achizitionarii si depozitarii pentru o perioada de 9 luni sa zicem? inca ceva in legatura cu invelitoarea din tigla ceramica.
      daca iau acum sa zicem pentru o anumita suprafata si din proiect apoi iese mai mare, sunt ulterior riscuri ca sa nu mai gasesc modelul sau sa fie diferente de nuanta?
      ce lemn sa iau pentru structura si ce-mi mai trebuie? cofrag se poate face din osb? sau sa apelez la cei care au asa ceva pentru inchiriat?
      cat mai costa un studiu geotehnic? un diriginte de santier cat este platit?
      Ultima editare de dante01; 13.dec.2011, 14:33.

      Comentariu

      • cosmintr
        Membru Marcant
        • 30.iul.2006
        • 568

        #4
        Referitor la lemn, aveti niste grinzi capriori, leaturi, etc. care apar in proiect si ca dimensiuni si ca si cantitate. Trebuie comandate la un gater(cel mai ieftin. Invelitoarea lasati-o ca e mult pina atunci, si poate luati un model mai nou la vremea respectiva. Un diriginte poate costa in medie pina la 3 la suta din lucrare. Sau va intelegeti de cate ori verifica si ii da-ti suma fixa. Un studiu in functie de teren, sa fie vreo 10 milioane. Trebuie proiect facut bine, si o sa aveti raspunsuri la multe si musai un diriginte de santier in care sa aveti incredere.

        Comentariu

        • dante01
          Incepator
          • 01.nov.2011
          • 6

          #5
          Cum va ziceam am vorbit cu un arhitect si i-am expus ideele mele.
          Am cerut pentru prima faza, un necesar minim cu materiale pe care le pot cumpara acum pentru o locuinta P+1E, Ad = 210.0mp (arie desfasurata estimata).
          Cu erorile de rigoare asta mi s-a spus acum:
          - zidarie de caramida cu goluri (30cm): cca. 50.0mc
          - armatura (in total): cca. 7000kg din care
          - tip PC52 diam14: 2900kg
          - tip PC52 diam10: 700kg
          - tip PC52 diam8: 1000kg
          - tip OB37 diam6: 2400kg
          - elemente lemn pentru sarpanta: cca. 5.5mc (din care ~3.5mc pentru capriori 8x12cm).
          - cherestea pentru astereala (sub invelitoare): 250 - 280mp.

          maine o sa merg sa vb cu cineva la Artsani, insa am cateva intrebari si acum e prea tarziu ca sa pot suna arhitectul, asa ca pana sa am un raspuns de la arhitect, va intreb pe voi:

          fierul pentru armatura, care sa fie fasonat si care nu?
          250-280 mp de astereala si implicit aceeasi suprafata pentru invelitoare nu e cam mult pt o casa de 150-170 mp util?
          suprafata desfasurata de 210 mp este suprafata construita, nu? cam cat ar iesi asa, ochiometric suprafata utila?

          merci!

          Comentariu

          • Sandu_T
            Membru Marcant
            • 18.nov.2011
            • 357

            #6
            Postat în original de dante01
            Cum va ziceam am vorbit cu un arhitect si i-am expus ideele mele.
            Am cerut pentru prima faza, un necesar minim cu materiale pe care le pot cumpara acum pentru o locuinta P+1E, Ad = 210.0mp (arie desfasurata estimata).
            Cu erorile de rigoare asta mi s-a spus acum:
            - zidarie de caramida cu goluri (30cm): cca. 50.0mc
            - armatura (in total): cca. 7000kg din care
            - tip PC52 diam14: 2900kg
            - tip PC52 diam10: 700kg
            - tip PC52 diam8: 1000kg
            - tip OB37 diam6: 2400kg
            - elemente lemn pentru sarpanta: cca. 5.5mc (din care ~3.5mc pentru capriori 8x12cm).
            - cherestea pentru astereala (sub invelitoare): 250 - 280mp.

            maine o sa merg sa vb cu cineva la Artsani, insa am cateva intrebari si acum e prea tarziu ca sa pot suna arhitectul, asa ca pana sa am un raspuns de la arhitect, va intreb pe voi:

            fierul pentru armatura, care sa fie fasonat si care nu?
            250-280 mp de astereala si implicit aceeasi suprafata pentru invelitoare nu e cam mult pt o casa de 150-170 mp util?
            suprafata desfasurata de 210 mp este suprafata construita, nu? cam cat ar iesi asa, ochiometric suprafata utila?

            merci!
            Suprafata desfasurata = suma suprafetelor construite de pe fiecare nivel. Daca presupunem ca amprenta la sol a nivelului 2 corespunde cu amprenta nivelului 1, atunci suprafata construita la sol se inmulteste cu 2 si rezulta suprafata desfasurata.

            Suprafata utila ar iesi, probabil, intre 150 si 170 mp

            Aria acoperisului, in cazul meu, a fost de (6x15)x2, unde 6 a fost lungimea capriorului, 15 lungimea cosoroabei si 2 numarul de ape. Avand un acoperis simplu (in doua ape), a fost usor de calculat (180 mp de acoperis).
            Asadar, pentru a afla aria acoperisului si, implicit, necesarul de invelitoare si scandura, trebuie sa stii ce dimensiuni are acoperisul fiindca nu se poate deduce din calculul suprafetei construite.
            Totodata, cu cat acoperisul este mai complicat, cu atat pierderile de material sunt mai mari si costurile la accesorii sunt mai mari.
            Depinde de prioritatile fiecaruia (economie sau design?), insa ca sa iti faci o idee, la o casa a unui prieten (90 mp construiti), cu acoperis cu patru ape, costul cu tot cu manopera a fost de 180 de milioane pentru tabla simpla poloneza mata, iar la mine (105 mp construiti) consturile ar fi fost de 120 de milioane pentru tabla mata, dar am ales tabla lucioasa (care a fost mai ieftina cu 20 de mil). Deci daca as fi ales mata, economia ar fi fost de 60 de milioane. (firma si echipa de montaj au fost aceleasi).

            Cheresteaua in plus poate fi pentru cofrajare. Daca nu faci cu cofraj inchiriat, vei avea destule pierderi. Ca fapt divers, eu am avut 7 mc de cherestea si am ramas cu 1 metru nefolosit.

            PS Economia nu inseamna proasta calitate, ci ieftineala.
            Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

            Comentariu

            • dante01
              Incepator
              • 01.nov.2011
              • 6

              #7
              cum va ziceam, am cerut preturi de la un depozit de materiale:

              CARAMIDA THERMOKRON 290/240/188 2.95/buc TVA inclus
              FIER BETON PROFILATE 14.0 3 lei/kg TVA inclus
              FIER BETON PROFILATE 10.0 3 lei/kg TVA inclus
              FIER BETON PROFILATE 8MM-BARA 3 lei/kg TVA inclus
              FIER BETON NETED 6.0 3 lei/kg TVA inclus

              la caramida nu mi s-a dat si pretul pe metru cub, am gasit pe undeva pe net ca ar fi cam 67 de bucati la palet/mc, o socoteala simpla aduce pretul undeva sub 200 ron/mc. n-am deloc idee de preturi, dar din ce am mai citit pe aici, porotherm era undeva la 300 lei /mc. diferenta de pret mi se pare destul de mare ca sa nu fie si diferenta semnificativa de calitate, zic eu...sau gresesc?...
              pe luni asa o sa mai am si alte oferte, insa pana atunci rogu-va sa va dati cu parerea despre aceste preturi.

              merci!

              Comentariu

              • dante01
                Incepator
                • 01.nov.2011
                • 6

                #8
                am urmatoarele preturi:

                caramida soceram 290/240/188 la 190 ron cu TVA metrul cub si caramida thermokron 290/240/188 la 188metrul cub cu TVA
                fier beton 2.95 kg cu TVA brut si 3.1 fasonat

                ce parere aveti?

                Comentariu

                • Johnny10
                  Incepator
                  • 11.feb.2012
                  • 1

                  #9
                  Buna ziua!
                  La fier mi se pare exagerat 7to ,in conditiile in care si eu am ridicat o casa cu suprafata utila ~160 mp si am folosit cam 3,5 to , armatura fiind conform proiectului.

                  Toate cele bune

                  Comentariu

                  Procesare...