Automatizari porti batante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GBY
    Incepator
    • 10.mar.2006
    • 15

    Automatizari porti batante

    Vreau sa instalez un sistem de inchidere/deschidere automata a portilor batante. Daca cunoaste cineva ce probleme s-au ivit in exploatare si care sunt sistemele de actionare cele mai fiabile. Un raport performanta/pret s-ar putea contura?
    Cu stima,
    Gabriel Bordeianu
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: Automatizari porti batante

    Postat în original de GBY
    Vreau sa instalez un sistem de inchidere/deschidere automata a portilor batante. Daca cunoaste cineva ce probleme s-au ivit in exploatare si care sunt sistemele de actionare cele mai fiabile. Un raport performanta/pret s-ar putea contura?
    Cu stima,
    Gabriel Bordeianu
    Buna ziua Domnule Gabriel BORDEIANU!

    Sistemele automatizate pentru deschiderea portilor batante sunt diferentiate intre ele prin locul de fizare si modul de actionare a portii (usii). Cele mai uzitate sunt cele cu fixare in planul portii (de regula in jumatatea de jos a planului acesteia, pe interior), considerate a fi varianta clasica.
    Urmeaza apoi:
    - cele cu fixare sub nivelul portii, utilizate atunci cand spatiul sau conditiile specifice de montaj nu permit varianta clasica.
    - cele cu actionare articulata (in spatele planului portii), utilizate atunci cand spatiul de montaj este redus, iar montarea primelor doua tipuri descrise nu este posibila.
    In concluzie, daca spatiul si modelul costructiv al portii va permit, este bine sa luati in calcul prima varianta.
    Indiferent de solutia tehnica pentru care veti opta, este absolut necesara pozitionarea corecta din punct de vedere geometric a celor doua aripi ale portii. Un element care nu se ia in calcul (fie din nestiinta, fie din neglijenta), este acela de alegere a balamalelor. Majoritatea "meseriasilor" recomanda clientilor solutii tehnice care constau in utilizarea unor balamale realizate la strung, dar care sunt departe de functionarea corespunzatoare.
    Cele mai bune solutii tehnice pentru aceste cazuri le constituie balamalele de tip "ace" (un fel de rulmenti cu lungimea generatoarei de 7~ 10 cm, ale caror bile sunt de fapt niste cilindri foarte subtiri din otel). Aceste balamale nu ofera joc la actionare, iar in timp confera cea mai sigura functionare. Este drept ca sunt mai scumpe decat cele manufacturate, dar cand dati atatia bani pe un sistem de automatizare, nu cred ca mai este cazul sa luati in calcul alte elemente decat cele de fiabilitate si siguranta. Ar fi ca si cand cineva si-ar cumpara un autoturism de lux, dar din spirit de "economie", ar utiliza altceva decat benzina recomandata pentru exploatare.
    Si inca un lucru, pe care il apreciez de asemenea ca fiind deosebit de interesant: inainte de a cumpara un sistem de automatizare pentru porti sau usi, indiferent daca acest lucru se intampla a fi de la un supermarket, sau o firma particulara, asigurati-va de conditiile de montaj (cine vi le executa), punere in functie si modalitatea de acordare a garantiei!
    Am intalnit numeroase situatii in care cineva a cumparat din supermarket un asemenea echipament si a constatat ca nu gaseste pe nimeni sa i-l puna in functiune, sau daca o face, pretinde mai mult decat isi poate imagina clientul.
    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • GBY
      Incepator
      • 10.mar.2006
      • 15

      #3
      Multumesc domnului Ing. Teodor BALAN!
      E binevenita specificatia referitoare la pozitionarea corecta din punct de vedere geometric si alegerea balamalelor. Pana acum am contatat doi "montatori" de astfel de achipamente si nici unul nu a amintit acest lucru. Asa ca, daca obtin toate informatiile necesare referitoare la montaj corespunzator/exploatare in siguranta, mi-o pot monta singur intrucat am indemanarea si dotarea necesara executarii unei astfel de operatiuni, iar cu garantia .... ma descurc.
      Sunt conditii pentru adoptarea primei variante de montare - cea in planul portii, pe interior, in partea inferioara. M-ar interesa alte aspecte care trebuie avute in vedere la proiectare/montare in afara de lungimea/masa portilor. Eventual, daca nu cer prea mult, o schita generala de montare (am studiat o instalatie deja montata - intuitiv stiu ce trebuie sa fac)? Sfatul dvs este valoros asa ca ..va rog ...
      Multumesc din nou,
      Gabriel Bordeianu

      Comentariu

      • Ing. Teodor BALAN
        Membru
        • 25.feb.2006
        • 268

        #4
        Postat în original de GBY
        ....mi-o pot monta singur intrucat am indemanarea si dotarea necesara executarii unei astfel de operatiuni, iar cu garantia .... ma descurc.
        Sunt conditii pentru adoptarea primei variante de montare - cea in planul portii, pe interior, in partea inferioara. M-ar interesa alte aspecte care trebuie avute in vedere la proiectare/montare in afara de lungimea/masa portilor. Eventual, daca nu cer prea mult, o schita generala de montare (am studiat o instalatie deja montata - intuitiv stiu ce trebuie sa fac)? Sfatul dvs este valoros asa ca ..va rog ...
        Multumesc din nou,
        Gabriel Bordeianu
        Va salut, Domnule BORDEIANU!

        Va multumesc pentru apreciarile pozitive! Sper sa fiu totdeauna in masura sa ofer celor care au nevoie, sfaturile cele mai potrivite!
        Inteleg laudabila Dvs. intentie de a va monta singur automatizarea pentru porti! In mod normal, un distribuitor serios poate acorda garantie pentru produsele pe care le ofera clientilor sai si prin participarea sa la punerea in functiune a echipamentului si verificarea modului de instalate, daca este posibila deplasarea lui (sau a unui reprezentat al sau) la locul de montaj. Este o practica curenta in tarile vecine din vest si incepe sa prinda contur din ce in ce mai mult si in tara noastra! Eu aplic acest sistem de aproximativ 3 ani si constat ca functioneaza bine!
        La cumpararea kit-ului de montaj ar trebui sa primiti impreuna cu acesta toata documentatia de pregatire a montajului, realizarea acestuia si punerea in functiune, cu modalitati de programare cu tot.
        Ne stiind exact ce marca de produs ati cumparat, sau intentionati sa cumparati (si nu vreau sa nominalizati aici! ), nu sunt convins ca as putea sa va ofer niste sfaturi. Dar, asa cum spuneti, doar cu caracter general, va indrum catre un site care ofera astfel de servicii celor interesati: http://www.mhouse.info/
        Iar la adresa: http://www.mhouse.info/animazioni_gb_wg2.htm veti gasi flash-uri animate, care va prezinta foarte concret, chiar si cu sunetele adecvate, modul in care trebuie sa procedati, de la proiectarea lucrarii si pana la punerea ei in functie.
        Va doresc cat se poate de mult succes! Iar daca totusi mai aveti nevoie de sfaturi mai concrete, va rog sa imi scrieti un mesaj pe e-mail (ca sa nu facem reclama aici nici unei marci sau produs, anume), iar daca dispun de documentatia care va trebuie, va trimit fie fisiere pdf, fie chiar un CD.
        Cu stima, ...
        Fișiere Atașate
        Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

        Comentariu

        • GBY
          Incepator
          • 10.mar.2006
          • 15

          #5
          Interesanta prezentarea de pe site. Momentan am fost fost prins cu totul de alte activitati. Cand mã voi apuca (sper ca in curand) in mod sigur o sa va cer parerea!
          Multumesc inca odata pentru sfaturi!

          Comentariu

          • Ing. Teodor BALAN
            Membru
            • 25.feb.2006
            • 268

            #6
            Postat în original de GBY
            Interesanta prezentarea de pe site. Momentan am fost fost prins cu totul de alte activitati. Cand mã voi apuca (sper ca in curand) in mod sigur o sa va cer parerea!
            Multumesc inca odata pentru sfaturi!
            Va multumesc mult pentru aprecieri!
            Va astept cu multa placere de fiecare data, iar daca voi putea sa va ajut cu ceva, puteti conta pe mine!

            Cu stima, ...
            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

            Comentariu

            • mmarius
              Incepator
              • 20.mar.2005
              • 87

              #7
              Am montat un sistem pentru porti batant. Dupa citeva luni de folosire telecomenzile aferente s-au stricat ba ramaneau butoanele apasate ba ramaneau fara curent. Fiind cumparat din strainatate si la gandul ca acele telecomenzi nu pareau fiabile am decis sa le inlocuiesc. Am apelat la o firma care a montat o placa la montajul initial si am primit alte telecomenzi. astea par fiabile, merg de la o distanta mare DAR acum portile se deschid singure din cind in cind.
              Am sunat la producatorul kitului de poarta, a spus ca montand alte teleomenzi s-a schimbat programarea kitului si trebuie dus la fabricant sa vada daca se mai poate face ceva.
              Exista alte solutii>
              Multumesc

              Comentariu

              • zxm_patrick
                Membru marcant
                • 27.iul.2006
                • 665

                #8
                Am vazut la bricostore un astfel de sistem la 2100ron. Stie cineva daca e fiabil, sau merg pe cremaliera???
                "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                Comentariu

                • vicentiu olaru
                  Incepator
                  • 18.oct.2009
                  • 81

                  #9
                  Cu cele din bricostore,aveti probleme cu montajul,programarea sigarantia! Adica ,daca se strica,pina o sa-l repare dureaza.De ce nu alegeti sisteme cu 300 ron mai scumpe dar care au 5 ani garantie,montaj si fiabilitate probata de altii de 9-10 ani?
                  - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

                  TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

                  Comentariu

                  • vicentiu olaru
                    Incepator
                    • 18.oct.2009
                    • 81

                    #10
                    automatizari

                    Acum aveti reduceri,incercati pana nu intra tva de 24%!!!!
                    - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

                    TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

                    Comentariu

                    • lucian01
                      Membru
                      • 26.dec.2011
                      • 111

                      #11
                      Răspuns la: automatizari

                      Care sunt cele mai bune actuatoare cele electrice sau hidraulice si la ce tensiune 24V sau 220V.Am gasit un kit de 2x2m(cel din poza), este bun de ceva?Ce parere aveti despre el?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Byou-Beauty-kit-automatizare-porti-batante-beauty[1].jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	100,6 KB 
ID:	601497

                      Comentariu

                      • shades
                        Incepator
                        • 11.iun.2011
                        • 9

                        #12
                        Răspuns la: Automatizari porti batante

                        Vad ca este un post mai vechi dar am sa incerc totusi sa-ti raspund.
                        Este un sistem de automatizare pentru porti batante creat de divizia ECO de la BENINCA respectiv BYOU.
                        Avantajele acestui sistem de automatizare sunt pretul si consumul redus de electricitate insa are un dezavantaj din punctul meu de vedere cu privire la fiabilitate, majoritatea componentelor angrenajului sunt facute dintr-un plastic dur gen textolit (sau cum se numeste-poate gresesc termenul) care pana la urma tot plastic ramane ,zic eu.

                        Eu personal recomand actuatoarele pe 220V Beninca, Nice sau Proteco, cele din urma fiind niste sisteme fiabile si ieftine ex. (ASTER 3).

                        Comentariu

                        • lucian01
                          Membru
                          • 26.dec.2011
                          • 111

                          #13
                          Răspuns la: Automatizari porti batante

                          Va multumesc pentru raspuns!

                          Comentariu

                          • corsa
                            Membru
                            • 09.ian.2008
                            • 101

                            #14
                            Răspuns la: Automatizari porti batante

                            Despre sistemul Moteck SW 200 poate cineva sa dea relatii?

                            Comentariu

                            • onaca_marius
                              Incepator
                              • 14.sep.2012
                              • 1

                              #15
                              Răspuns la: Automatizari porti batante

                              Am instalat si eu un sistem de inchidere Genius(Italia), dar dimineata una dintre porti se deschide pe jumatate, iar la inchidere nu se mai inchid complet.Care ar putea fi cauza, sa fie de la umezeala?

                              Comentariu

                              Procesare...