Cabana cu structura metalica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • comiashi
    Incepator
    • 26.dec.2011
    • 45

    Cabana cu structura metalica

    Am inceput amenajarea, cum se spune "la mine la tara" a unei cabane a carei structura va fi metalica
    Am ales aceasta solutie deoarece aveam la dispozitie ( si factura ) o cantitate mai mare de tevi patrate pe care le puteam vinde dar nu cred ca ma imbogateam, sau... ceea ce vedeti.
    fundatia facuta clasic / placa va fi facuta clasic / acoperisul asemenea clasic din lemn invelit cu tabla tip tigla / pereti osb si vata minerala. Suprafata totala 98 m2. Ma gandesc, daca acoperisul va avea pod locuibil sau va fi folosit pt depozitare. La mansarda nici nu ma gandesc. ma tem sa nu cada cosmelia

    Incep astfel aceasta discutie deoarece am postat pe un blog dar fara rezultat, cred ca nu a cazut nimeni.
    Rugaminte. deoarece deja am ajuns in faza asta ( foto ) daca este ceva de corectat.. ce trebuie sa fac mai departe am ceva idei dar s-ar putea sa trebuiasca altceva,..stiti la ce ma refer.
    urmeaza sa fac: 1 - placa cota -0-; 2 - acoperis lemn astereala tabla; invelit pereti osb apoi vedem

    merci

    cu stima,
    Fișiere Atașate
  • hot
    Membru
    • 12.nov.2010
    • 200

    #2
    Ai sudat tevile din exterior de cele prinse in beton...de ce nu ai incercat sa vii direct cu teava din pamant avea rezistenta mult mai mare decat acea sudura pe talpa aia cu suruburi......E primul tip de constructie metalica cu tevi pe care il vad.La stfel de constructii se foloseste fier din profil.Ca si rezistenta vad ca le/ai pus dese si e bine si le/ai mai facut si vantuirile alea in x ce e bine insa nu au scris ce grosime are teava,e de 2,5 mm.....
    merg ca melcul cu casa dupa mine

    Comentariu

    • comiashi
      Incepator
      • 26.dec.2011
      • 45

      #3
      Postat în original de hot
      Ai sudat tevile din exterior de cele prinse in beton...de ce nu ai incercat sa vii direct cu teava din pamant avea rezistenta mult mai mare decat acea sudura pe talpa aia cu suruburi......E primul tip de constructie metalica cu tevi pe care il vad.La stfel de constructii se foloseste fier din profil.Ca si rezistenta vad ca le/ai pus dese si e bine si le/ai mai facut si vantuirile alea in x ce e bine insa nu au scris ce grosime are teava,e de 2,5 mm.....
      multumesc pentru ca ai avut timp sa te uiti si sa dai o parere.
      1- nu am ajuns pana in pamant cu tevile deoarece acestea erau clar dimensionate dar le-am prelungit cu acele alte tevi mai mari mai groase zincate avand mustati din cornier sudate. am ales aceasta varianta deoarece exista si posibilitatea conform proiect sa fac placa de beton apoi sa prin acele tevi cu talpa direct pe placa, tot cu surub. dar mi s-a parut mai rezistent asa tinand cont ca aveam materialele la dispozitie
      2- tevile structuri sunt: stalpii mari, 80x80x3, ramforsari + contravantuiri 40x40x4

      Comentariu

      • easyrider
        Incepator
        • 19.ian.2012
        • 11

        #4
        Proiect structura, alte chestii exista?Nu de alta dar ma inspir de la tine pentru o structura de sera.
        Cum vii cu vata minerala, cata vata, cum o prinzi, etc?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          La acest gen de proiecte nu cred ca s-au facut proiecte. Pe exterior si interior se poate inchide cu placi din OSB iar izolatia se amplaseaza atat pe structura cat si in exterior.

          Comentariu

          • comiashi
            Incepator
            • 26.dec.2011
            • 45

            #6
            Răspuns la: Cabana cu structura metalica

            este cu proiect. inchiderea se face exact cum a descris mai sus. dupa paste fac acoperisul sarpanta, fara tabla. pana fac rost de bani ca sa cumpar tabla, tigla metalica usoara, grosime 0.5, sarpanta va ramane invelita cu folie. pana ca voi pune tabla, bag in lemn ulei de in la greu.
            intrebare: daca tot pun folie plastic glia pentru a feri sarpanata de intemperii, cand va veni tabla pot sa las folia de plastic pe pozitie peste care sa pun folie anticondens apoi tabla ?
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 568

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Cabana cu structura metalica

              Referitor la structura de lemn, decat ulei de in , este solutie la Baumax la bidon mare ieftina si buna la mai multe, inclusiv protectie de exterior. Atat am de completat, foarte interesanta constructia si binegandit-a. Ar mai trebui si o pamantare si legat-a la ea, prea mult metal, un paratraznet.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                Ce polistiren este ala sub plasa de armare? Expandat, de cati cm? Constructia asta are proiect? Mie mi se pare o chestie destul de "urata" ca sa nu zic altcumva.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 568

                  #9
                  Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                  Imi place ca nu se incadreaza in tiparele de la noi, poate iesi ceva frumos. Sunt greseli tehnice dar ideea este buna. Daca nu ma insel este singura cabana de pe acest site pe structura metalica, realizata cu forte proprii.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                    Uite un contraexemplu, arata putin diferit.
                    Fișiere Atașate
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • comiashi
                      Incepator
                      • 26.dec.2011
                      • 45

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                      Postat în original de cosmintr
                      Referitor la structura de lemn, decat ulei de in , este solutie la Baumax la bidon mare ieftina si buna la mai multe, inclusiv protectie de exterior. Atat am de completat, foarte interesanta constructia si binegandit-a. Ar mai trebui si o pamantare si legat-a la ea, prea mult metal, un paratraznet.
                      merci, am sa merg la baumax sa vad.
                      da am prevazut si impamantare

                      Comentariu

                      • comiashi
                        Incepator
                        • 26.dec.2011
                        • 45

                        #12
                        Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                        Postat în original de VYS
                        Ce polistiren este ala sub plasa de armare? Expandat, de cati cm? Constructia asta are proiect? Mie mi se pare o chestie destul de "urata" ca sa nu zic altcumva.
                        puteti sa-i spuneti cum doriti. eu rog doar sfaturi pentru cine doreste sa ma ajute cu asa ceva. in ce priveste constructia daca cititi la inceput veti observa ca am avut la dispozitie o mare cantitate de profile cu care trebuia sa fac ceva sa le vand sau... cum banii se duc am zis ca poate ma aleg cu ceva. vedem cum iese la final. daca va arata cat de cat a cabana sunt multumit. iar ca investitie preconizez undeva la 10.000 euro cu totul asta inseamna ca la final ma asez in fotoliu desfac o bere si ma uit pe geam la nuc.

                        Comentariu

                        • comiashi
                          Incepator
                          • 26.dec.2011
                          • 45

                          #13
                          Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                          Postat în original de cosmintr
                          Imi place ca nu se incadreaza in tiparele de la noi, poate iesi ceva frumos. Sunt greseli tehnice dar ideea este buna. Daca nu ma insel este singura cabana de pe acest site pe structura metalica, realizata cu forte proprii.
                          exact. este singura. astfel ca va rog sa-i dam o sansa

                          Comentariu

                          • comiashi
                            Incepator
                            • 26.dec.2011
                            • 45

                            #14
                            Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                            Postat în original de cosmintr
                            Imi place ca nu se incadreaza in tiparele de la noi, poate iesi ceva frumos. Sunt greseli tehnice dar ideea este buna. Daca nu ma insel este singura cabana de pe acest site pe structura metalica, realizata cu forte proprii.
                            va rog sa-mi dati cateva amanunte referitor la greseli tehnice. eu personal am gandit asezarea gen lego. fiecare element este asezat pe alt element

                            cu stima,

                            Comentariu

                            • comiashi
                              Incepator
                              • 26.dec.2011
                              • 45

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Cabana cu structura metalica

                              Postat în original de VYS
                              Uite un contraexemplu, arata putin diferit.
                              aveti dreptate. diferenta este ca de la roaba la mercedes. dv imi prezentati ceva profesional in schimb in ce priveste acest proiect sa vedem ce avem :
                              - istoricul discutiei elementele pe care le-am primit, ce puteam sa fac cu ele si ce am ales sa fac
                              - modul in care fac, cum spunea cineva cu forte proprii, dar respectand proiectul
                              - bugetul, super limitat pe care oricum il consider prea mare

                              va rog pentru cei care doresc , sa ne aducem aportul prin discutii cu sfaturi cu semnalari ale diverselor posibile erori ce trebuiesc corectate , apoi sa vedem ce iese la final. daca este cineva care pierde bani ala sunt eu si daca am plecat pe drumul asta merg pana la capat

                              Comentariu

                              Procesare...