Pui si curcani crescuti la curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    Pui si curcani crescuti la curte

    Fac inscrieri pentru curcani de carne 15 lei / kg in viu.
    Cresc pui de carne rasa Broiller pentru vanzare, pret 10 lei / kg in viu (in medie ating cam 4 kg).
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 364

    #2
    pai , cand vinzi curcani , de sunt 15/kg ? mici , m-ar interesa si pe mine .

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 570

      #3
      Daca ne intereseaza cum cumparam? De unde esti?

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1309

        #4
        Postat în original de bulba grig
        pai , cand vinzi curcani , de sunt 15/kg ? mici , m-ar interesa si pe mine .
        15 lei = 1 kg de curcan in viu, mici nu vand, cumpar de 1 zi ii cresc si apoi ii vand
        Postat în original de cosmintr
        Daca ne intereseaza cum cumparam? De unde esti?
        Dragomiresti, Ilfov. Cum se procedeaza: curcanii ii tin cam 5,5-6 luni de la pui de 1 zi pana la sacrificare. Se da avans 100 de lei / curcan, inainte de a achizitiona puii de 1 zi (asta ca sa fiu sigur ca nu iau prea multi). Inainte de taiere se vine la locul unde sunt curcanii, se alege (viu), se taie (sau nu-daca nu se doreste), se cantareste si se calculeaza restul de achitat. Cu puii de carne la fel, avansul e de 20 de lei / pui.
        Vand si oua de prepelite la 40 bani/ou si poate spre vara si prepelite pentru carne.
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • bulba grig
          Membru Marcant
          • 27.oct.2011
          • 364

          #5
          si daca nui secret , la ce bani merg curcanii , pui ,de 1 zi prin zona? mersi . ai clocitorie in zona , ma intereseaza daca sar renta sa ajung sa iau si eu .
          poti sa imi dai si pm

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 296

            #6
            si daca vo doi ii ia uliul?
            ce te faci cu el?
            adica cu omul care a platit? are asigurare?

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1309

              #7
              Postat în original de bulba grig
              si daca nui secret , la ce bani merg curcanii , pui ,de 1 zi prin zona? mersi . ai clocitorie in zona , ma intereseaza daca sar renta sa ajung sa iau si eu .
              cu siguranta nu e secret pretu acestora: anul 2011 aveau pret de 13 lei / buc, eu folosesc clocitoare proprie numai la prepelite. Clocitorie in zona nu stiu.
              Postat în original de vasile m
              si daca vo doi ii ia uliul?
              ce te faci cu el?
              adica cu omul care a platit? are asigurare?
              asa ceva nu este posibil! Tarcul in care ii cresc are dimensiuni de 4x8 m. Nu exista riscuri sa intre la pasari nici sobolani sau alte rapitoare datorita modului in care acest tarc este ralizat si anume: am sapat adancime 1 cazma pe toata suprafata si apoi am pus rabit, pamant pus apoi la loc. Tot tarcul este ca un cub din rabit.
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 296

                #8
                ee inseamna ca nu au suprafata suficienta dupe normele europene.

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #9
                  pui si curcani

                  ......eeeeeee na, de acum incep criticile, face si el cum poate sa manince o bucata de piine.
                  Asa o sa fac si eu cind o sa ma intorc acasa , dar daca o sa am niste vecini asa cum e domnul vasile m, credca o sa mor de foame....ca la noi se practica chestia asta cu capra vecinului....

                  Comentariu

                  • adrian73
                    Incepator
                    • 05.ian.2010
                    • 40

                    #10
                    sa astepti mult si bine pana iti da cineva 100 pt un pui de mic, apucate de alta afacere

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1309

                      #11
                      Postat în original de vasile m
                      ee inseamna ca nu au suprafata suficienta dupe normele europene.
                      nu Uniunea Europeana mi-a dat fondurile necesare in a-mi ridica cotetele, le-am realizat pe cat posibil sa nu duca lipsa de nimic, sa se desfasoare in voi. Ca si spatiue este extrem de generos. Cei ce cunosc stiu despre ce vb.
                      Postat în original de nicu78
                      ......eeeeeee na, de acum incep criticile, face si el cum poate sa manince o bucata de piine.
                      Asa o sa fac si eu cind o sa ma intorc acasa , dar daca o sa am niste vecini asa cum e domnul vasile m, credca o sa mor de foame....ca la noi se practica chestia asta cu capra vecinului....
                      la mine daca chemi vreunul sa te ajute sau sa iti faca vreo treaba in curte platindu-l si dandu-i si de mancare, nu vine, prefera sa stea in birtul satului
                      Postat în original de adrian73
                      sa astepti mult si bine pana iti da cineva 100 pt un pui de mic, apucate de alta afacere
                      stimate domn in primul rand nu vand pui de o zi (cred ca asta ati inteles dvs prin pui "mic"), ii achizitionez, ii cresc si apoi ii vand. Si daca va referiti la puii de gaina acestia ating 4 kg x 10 lei = 40 de lei, un curcan undeva la 22 kk x 15 lei = 330 lei. Sper ca dvs ati inteles gresit desspre acei 100 de lei pe care eu ii solicit ca avans in cazul cresterii curcanilor.
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 296

                        #12
                        da nostima afacere cumpar curcan cu un an inainte.. si care este garantia ca intradevar dupe un an am curcanul?
                        de unde stiu eu ca nu e o abureala? ca de in ziua de azi se intampla si la case mai mari. Si apropo nicu78 poti sa/i trimiti niste bani stimabilului domn shaq ca pote cresc curcanii pana vii acasa. daca nu pleaca dumnealui bineinteles.)

                        Comentariu

                        • horia16
                          Expert pardoseli
                          • 25.mai.2010
                          • 89

                          #13
                          nu este vb despre teapa sau ceva de genul acesta,nu trebuie neaaparat pusa problema asa din principiu pt ca atunci multe dintre lucruri nu le-ati mai platii.
                          cate servicii nu platit inainte si pe urma vezi daca beneficicezi de el si in ce masura.

                          eu zic ca o astfel de afacere nu prea are sorti de izbanda in varianta propusa de shaq.
                          nici in romania si nici unde nu vine tie sa itit de un avans pt un animal si sa vina peste luni de zile sa il ia si sa plateasca diferenta,asta nu prea e o afacere de vandut ci mai degraba un centru de inchiriat casete.
                          afacere e atunci cand te duci si cumperi pe bani tai 100 de pui sa zicem,ai cresti dupa care ai scoti la vanzare.
                          eu ca si client dece sa vin la tine cu luni de zile inainte cand pot sa cumpar acel curcan matur cand am nevoie de el,mai ales ca nu este un pret foarte avntajos incat sa devina o afacere si pt ine in care sa investesc timp si bani care de fapt trebuie sa investeasca proprietarul afacerii.
                          pai si daca stau in capatul celalalt al ilfovului si trebuie in acest timp sa bat 2-3 drumuri sa dus dracu tot smenu si ma costa mai mult decat orice curcan

                          eu de ex.cumpar curcani americani daia albi de la o ferma din zona calugareni,dar ma duc acolo au zeci-sute de curcani crescuti cum se cuvine(cunosc proprietarul)imi aleg curcanul,il cantaresc,il platesc si gata treaba.
                          si daca nu am timp sau nu vreau sa cheltui bani pe drum il sun ai dau comanda si in 1-2 zile depinde cum are si el timp imi vine curcanul la usa fara nici o cheltuiala in+.

                          mie mi sa parut ciudat de la inceput si am crezut ca nu am inteles eu bine,faptul ca trebuie sa platesc in avans cu luni de zile,chiar si doar o parte din suma,mi se pare foarte ciudat,nu am mai auzit de asa ceva pina acum,nu de alta dar daca ar reusii sa se implementeze acest sistem in apropae fiecare curte s-ar deschide o micro ferma,ca practic nu investesti mai nimic,nu iti trebuie toti banii de la inceput.
                          pardoseala da valoare casei dvs

                          Comentariu

                          • vasile m
                            Membru
                            • 21.iun.2009
                            • 296

                            #14
                            no coment..

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1309

                              #15
                              Postat în original de vasile m
                              da nostima afacere cumpar curcan cu un an inainte.. si care este garantia ca intradevar dupe un an am curcanul?
                              de unde stiu eu ca nu e o abureala? ca de in ziua de azi se intampla si la case mai mari. Si apropo nicu78 poti sa/i trimiti niste bani stimabilului domn shaq ca pote cresc curcanii pana vii acasa. daca nu pleaca dumnealui bineinteles.)
                              Puteti sta linistit domnule vasile m, pe acest forum ne place sa credem ca avem de-a face numai cu oameni parolisti si seriosi. Daca se incep intrigi de genul pe care dvs o enuntati mai sus, chiar nu se mai poate intreprinde nimic. Din cauza mentalitatii noastre, a romanilor, care este destul de pesimista si inapoiata nu evoluam.... incepem cu dar daca.... cine stie.... cum sa.... etc
                              ... iar de plecat nu plec nicaieri, poate cunoasteti dvs pe altcineva cu obiceiuri de genul acesta si obisnuit in a da "teapa"

                              Postat în original de horia16
                              nu este vb despre teapa sau ceva de genul acesta,nu trebuie neaaparat pusa problema asa din principiu pt ca atunci multe dintre lucruri
                              Horia sunt de acord cu tine in mai tot ce ai scris, dar crede-ma ca asa cum ai spus si tu, sunt destui care fac acest lucru tocmai din aceasta cauza eu vreau sa elimin riscul de a "ramane" cu curcanii pe care mai intai i-as cumpara in cantitate mare si apoi dupa finalizarea etapei de crestere sa ma apuc sa caut clienti ! E foarte greu asa si nu voi reusi, am incercat de prima oara aceasta varianta si a trebuit sa mananc curcan dimineata la pranz si seara. De 2 ani de zile am adoptat aceasta metoda care s-a bazata pe recomandari "din gura in gura" si a mers foarte bine. Clientul vine si vede pe ce da banii, care sunt conditiile de crestere, ce furaje se folosesc, etc... iar prin avansul dat este sigur ca atunci cand vrea are produsul dorit, curat, natural. Acest avans e un avantaj si pentru mine, normal, din 2 motive - am o investitie in primele luni, diminuata, si imi ofera siguranta ca la maturitate curcanul are "stapan", eliminand astfel riscul de a investi degeaba niste bani ! De ce nu incercati sa cresteti la inceput pt dvs macar 5 curcani, sa vedeti ce inseamna si apoi sa observati daca banii pe care ii solicit eu ca si avans sunt meritati sau aberez !
                              Si inca ceva... asa cum am mai spus, fiecare e liber sa aleaga si sa cumpere ce vrea de unde vrea !
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              Procesare...