Tevi rezistente la inghet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 486

    Tevi rezistente la inghet

    Buna ziua,


    Deci , exista asa ceva ? care ar fi ordinea rezistente la inghet a tevilor ? cit de rezistente la inghet sint tevile de pexal , otel , plastic , etc

    Din cite stiu, trecerea apa-> ghiata se face cu o marire de volum de 4% ; nu sint prea sigur.

    Am gasit in diverse locuri , afirmatia "tevile de PPR , [probabil vraoia sa spuna polipropilena ], fara metal , sint cele mai rezistente la inghet" !!!
    Acuma , dupa cit stiu eu , a te opune fortei ghetii este un lucru greu ; a fi ceva elastic , care poate prelua dilatatiile ghetii , pare mai logic . Dupa mintea mea , cele mai elastice sint tevile de pexal ; ar trebui sa reziste la inghet prin marire de volum .???
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Pot să-ţi spun doar că ţevile de PE-X rezistă fără probleme la acest gen de încercare, dar adevărata problemă este că un sistem nu este compus doar din ţevi/conducte.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 486

      #3
      O teava este bagata in zid , nu are ciculatie de apa ,lungime 3 m pina la coloana. Cam pina la ce temperatura rezista , functie de material : metalice , plastic .

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        În completarea a celor spuse de mine în postarea anterioară şi ca răspuns la întrebarea Dvs., conducta de PE-X a rezistat fără probleme la -20oC (aceasta era temperatura minimă pe care o putea genera congelatorul).


        P.S. Poate nu s-a înţeles de la primul mesaj, dar nu cunosc cum se comportă la îngheţ celelalte tipuri de conducte.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 486

          #5
          Adica ai umplut o conducta si ai bagat-o in congelator ? Era inchisa la capete ? presiunea gheti este mult mai distructiva fata de efectul frigului.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de hspinache
            Adica ai umplut o conducta si ai bagat-o in congelator? [...]
            Da.


            Postat în original de hspinache
            [...] Era inchisa la capete? [...]
            Păi... altfel cum? deschisă?


            Postat în original de hspinache
            [...] presiunea gheti este mult mai distructiva fata de efectul frigului.
            Scuzele mele! Eu am crezut că la o astfel de acţiune te referi.
            În fişa tehnică a unuia dintre producătorii de PE-X scrie: "Service temperature range: -140... +110 oC". Aşa că...
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Ne-am propus sa avem instalatii de alimentare cu apa care sa inghete? Atat timp cat apa ingheata este aprope inutil sa ne bucuram ca rezista teava iar la diametre mici nu ar fi probleme cu tevile, indiferent ca sunt dintr-un material sau altul. Instalatia de apa nu trebuie sa inghete deloc daca este pozata corect in cadrul constructiei respective.

              Comentariu

              • hspinache
                Membru Marcant
                • 07.iun.2009
                • 486

                #8
                Este corecta ideia , in varianta normalului. Mai sint operatori , care in acesta economie , nu isi fac corect treaba , adica nu furnizeaza caldura in tevi , din diverse motive . Ma intrebam deci , daca este nelocuita o astfel de casa , ce posibilitati ar fi sa inghete tevile ?

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2501

                  #9
                  100 %, inclusiv caloriferele o sa plesneasca. De unde stiu ?, am cumparat o casa care a stat nelocuita 2 ani si nu a fost scoasa apa din instalatie, au plesnit robineti, teava de apa pozata prin perete, pompa de la centrala si multe altele.
                  Este vorba de casa nu de apartament la bloc.
                  Ultima editare de tanasie; 17.feb.2012, 09:17.
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 486

                    #10
                    Este diferenta inte casa si apartament bloc ?

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 486

                      #11
                      Este bine ca sa fie tevile prin perete sau prin aer in apartament ?

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Depinde de design . In ambele cazuri este ok .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 486

                          #13
                          Nu inteleg nimic.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            In mod normal tevile se monteaza izolate / ingropat , dar sint cazuri cind ele ramin aparente . Dvs ce doriti sa faceti ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Postat în original de hspinache
                              Este bine ca sa fie tevile prin perete sau prin aer in apartament ?
                              Tehnic se poate, practic sunt destule dezavantaje si necesita manopera suplimentara. Singurl beneficiu este ca nu ai toate aceste lucruri aparente insa ai variante de mascare sau ingropare in sapa unde manopera suplimentara nu este relevanta si evita complicatiile de la pozare ape pereti.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...