Schimbare filtru apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 592

    Schimbare filtru apa

    Buna ziua. Am catreva nelamuriri legate de posibilitatea schimbarii filtrului de apa.

    In prezent am un filtru de apa de 7", AquaMax, caruia nu ii gasesc cheie de desfacut. (am atasat o poza cu el). In plus de asta este prins de "desteptul" care a facut instalatia foarte aproape de perete, ceea ce incomodeaza.

    Teava de apa este de tip PEHD (cea neagra) de 1". iar ordinea de prindere este urmatoarea:
    teava apa - mufa PEHD (mama) - niplu - robinet - niplu - filtru apa - niplu - robinet - niplu - mufa fixa PPR 32(mama).

    Pot cumva sa schimb filtrul, ca eu cred ca nu se poate... (sper sa ma insel)

    IN plus, am observat ca niplul de la imbinarea mufei PEHD cu primul robinet se cam misca, adica mai poate fi rotit in filetul mufei PEHD (am acolo banda teflon). Precizez ca nu am scurgeri de apa. - Asa ca intreb preventiv: are ceva ca are un mic joc sau e OK avand in vedere ca filetul mufei PEHD e din plastic...

    Principalele intrebari ar fi deci:

    1. Unde as putea gasi o cheie pt filtru Aqua Max de 7"? (am cumparat 2 insa nu se potrivesc)
    2. As putea inlocui filtrul cu altul FARA a deteriora mufa PEHD (am distanta mica pana la perete si daca se strica teava nu prea mai am loc de manevra)?
    3. Are ceva faptul ca niplul care intra in mufa PEHD are un mic joc? (are banda teflon si nu am scurgeri apa).

    Multumesc anticipat
    Fișiere Atașate
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Nu stiu ce cheie ati incercat insa am vazut o cheie de acest gen in Dedeman de exemplu. Mai exista variant autilizarii unei chei similare ca la filtrul de ulei auto daca aveti idee.
    Daca doriti sa schimbati filtrul integral se poate face dar ar putea fi necesare modificari pe instalatie in functie de dimensiunile de gabarit ale filtrului. Nu mi se pare o idee stralucita daca se poate schimba doar elementul filtrant al filtrului actual, dupa ce depasiti problema cu deschiderea. Eliberati partial tevile din bridele de fixare pentru a avea acces pe zona de contact cu peretele.
    Atat timp cat nu aveti scurgeri nu este o problema insa ce cauta banda de teflon pe o mufa de compresiune? Nu este normal.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Consultant sanitare; 16.feb.2012, 15:30.

    Comentariu

    • jigaranu
      Incepator
      • 31.mar.2013
      • 52

      #3
      Răspuns la: Schimbare filtru apa

      Ca sa nu mai deschid alt topic, caut o solutie pentru inlocuirea filtrului de apa cu polifosfati din apartament, intrucat apa nu mai este potabila dupa trecerea prin acest filtru.
      Ceea ce vreau este sa pun un filtru pentru intregul apartament, care va fi montat in cutia cu apometrul de pe casa scarii(blocul are coloanele de apa pe exteriorul apartamentelor, coloanele vechi metalice fiind anulate). Tot cautand pe net informatii am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa montez un filtru de sedimente de 15-25 microni, urmat de un filtru cu carbon activ.
      Problema apare la dimensionarea filtrelor, in sensul ca nu stiu cat de mari trebuie sa fie pentru a putea face fata consumului de apa din apartament, si totodata sa aiba si dimensiuni acceptabile pentru montarea in acea firida exterioara, impreuna cu apometrul si robinetul general.
      Un user de pe alt forum imi spunea ca filtrul de carbon ar trebui sa aiba minim 2 kg carbune activ, insa nu am gasit prin magazinele gen Dedeman, Praktiker, Baumaxx, etc un astfel de filtru.
      Asadar, daca imi puteti da niste sfaturi in rezolvarea problemei, va multumesc anticipat.

      Comentariu

      • jigaranu
        Incepator
        • 31.mar.2013
        • 52

        #4
        Răspuns la: Schimbare filtru apa

        Nimeni, niciun sfat?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Schimbare filtru apa

          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Răspuns la: Schimbare filtru apa

            O soluti cu filtru de sedimente si carbon nu poate inlocui filtrul cu polifosfati. Cel cu polifosfati este pentru indepartarea duritatii iar celelalte pentru filtrare mecanica si diverse substante chimice.
            Filtrele trebuie sa asigure debitul utilizat in locuinta, alegeti filtre care asigura acest debit. In general, este nevoie de un filtru de 2-3mc/h pentru a fi acoperitor.
            Exista si baterii de filtre compuse din 3-4 tipuri de filtre. De mentionat ca cel cu cabron necesita schimbarea periodica a carbonului, circa 6luni. De asemenea, filtrul pentru sedimente necesita schimbarea cartusului filtrant (bumbac sau alte materiale) odata ce se imbacseste -isi schimba culoarea)

            Comentariu

            • jigaranu
              Incepator
              • 31.mar.2013
              • 52

              #7
              Răspuns la: Schimbare filtru apa

              Multumesc de raspuns. Cunosc avantajele filtrelor cu polifosfati, insa faptul ca apa nu mai este potabila dupa parcurgerea lui il exclude din lista de optiuni.
              Asadar, am ramas la varianta cu filtru pentru sedimente 15-25 microni si filtru cu carbon activ. Dupa cum am scris si in postul initial, va ceream un sfat pentru o dimensionare corecta, avand in vedere ca va fi instalat pe intrarea in apartament si, daca se poate, o recomandare practica(link, magazin online, etc) pentru achizitie.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Răspuns la: Schimbare filtru apa

                Vezi ce debit are apometrul si alegi un filtru in concordanta cu debitul acestuia.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • jigaranu
                  Incepator
                  • 31.mar.2013
                  • 52

                  #9
                  Răspuns la: Schimbare filtru apa

                  Multumesc. O sa vad intai ce debit are apometrul si apoi o sa incep "sapaturile".

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Schimbare filtru apa

                    O sugestie de "sapatura" :

                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Răspuns la: Schimbare filtru apa

                      Din punct de vedere al dimensionarii acoperitoare este corecta asimilarea dibitului de la apometru pentru alegerea filtrului insa pentru o dimensionare ceva mai aproape de un consum real, puteti vedea care va este consumul maxim instantaneu.
                      Aceasta se face in functie de punctele de consum, numar baterii (a se vedea capacitatea bateriei) si alti consumatori cum ar fi electrocasnicele. Daca reusitis a gasiti si un coeficient maxim de simultaneitate, calculele pot fi mai aproape de realitate.
                      Exista si varianta instalarii filtrelor la unele puncte de consum, cu filtre de chiuveta. Acestea au valori ale debitului de circa 1-1.2mc/h, valoare suficient de mare pentru consumul la un astfel de loc.

                      Comentariu

                      • jigaranu
                        Incepator
                        • 31.mar.2013
                        • 52

                        #12
                        Răspuns la: Schimbare filtru apa

                        @Cherubino: multumesc de link. Am dat acum un mail sa vad ce raspuns primesc de la ei.
                        @Consultant sanitare: Intr-adevar, cel mai corect dpdv al debitului este metoda descrisa de dvs, cu masurarea debitului maxim instantaneu, insa este ceva mai laborioasa. Ca si numar de persoane, acum suntem doar 2, dar cu siguranta in viitorul apropiat va veni si un copil, poate 2. Ca si puncte de consum am asa:
                        - in baia de serviciu o chiuveta, masina de spalat rufe si vasul WC
                        - in baia principala bateria de dus, chiuveta si vasul WC
                        - in bucatarie chiuveta si centrala termica, iar pe viitor probabil va fi instalata si o masina de spalat vase.
                        Ca si consum maxim instantaneu eu am luat in calcul varianta urmatoare: o persoana face dus in baia principala, merge masina de spalat in baia mica si se spala vase in bucatarie(la chiuveta sau la viitoarea masina de spalat vase). Nu stiu daca e corect scenariul imaginat de mine, dar care ar putea fi consumul maxim in aceasta situatie?

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Schimbare filtru apa

                          Postat în original de jigaranu
                          @Cherubino: multumesc de link.
                          Cu placere.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • jigaranu
                            Incepator
                            • 31.mar.2013
                            • 52

                            #14
                            Răspuns la: Schimbare filtru apa

                            Referitor la debitul estimat in ipoteza data ma poate ajuta cineva?
                            L.E. Cei de la Romet nu mi-au raspuns nici pana acum la mailul dat luni

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Răspuns la: Schimbare filtru apa

                              in baia de serviciu o chiuveta, masina de spalat rufe si vasul WC
                              - in baia principala bateria de dus, chiuveta si vasul WC
                              - in bucatarie chiuveta si centrala termica, iar pe viitor probabil va fi instalata si o masina de spalat vase.
                              Ca si consum maxim instantaneu eu am luat in calcul varianta urmatoare: o persoana face dus in baia principala, merge masina de spalat in baia mica si se spala vase in bucatarie(la chiuveta sau la viitoarea masina de spalat vase). Nu stiu daca e corect scenariul imaginat de mine, dar care ar putea fi consumul maxim in aceasta situatie?
                              Aceasta insemna doua baterii ce pot avea un debit destul de diferit in functie de dimensiune si tip perlator. Se poate lua o medie de 10l/min pentru baterii ceea ce inseamna 1.2 mc/h. Un filtru general de 2 mc/h poate fi suficient.

                              Comentariu

                              Procesare...