Viitoarea casa Mardare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mardare
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 7

    Viitoarea casa Mardare

    Buna tuturor,ma numesc Mihai si sunt din Vaslui.Anul acesta as vrea sa ma apuc de construirea casei familiei mele.Nu am facut inca nimic ce implica acte,proiecte ci doar un mic model pe pc pentru a imi face o idee cam cum va arata.Pana a ajunge la proiectant,autorizatii as avea nevoie de sfaturi,informatii despre tot ce implica construirea unei case. Prima intrebare:Care sunt pasii de urmat,in ce ordine,in ceea ce priveste partea birocratica(proiect,studiu...etc) ?
    Cam cat m-ar costa aceste acte pentru acest model,cam 100 m patrati locuibili parter si 70 m patrati mansarda?
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	model casa parter.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,7 KB 
ID:	636587Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	model casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	5,3 KB 
ID:	636588Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	model mansarda.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,7 KB 
ID:	636589
    Terenul pe care vreau sa construiesc este unul plat,situat intr-o zona uscata(fara rauri,iazuri in vecinatate).
    Din ceea ce am citit pe forum ,parerea mea personala,cred ca sunt posibile anumite greseli si din partea proiectantilor sau a celor care intocmesc documentatia pentru casa.Un lucru foarte bun,aceste discutii pe forum din care putem intelege,in mare,care sunt etapele de executie a unei case,diferite de zona,teren si alti factori,astfel putem evita anumite erori sau greseli facute intentionat sau nu.
    Avan in vedere terenul pe care construiesc credeti ca e bine daca as pune fier doar in elevatia fundatiei,prins de fierul stalpilor?
    La stalpi as vrea sa fac o talpa de beton+fierarie mai mare ca dimensiuni sub nivelul fundatiei,e un lucru bun sau gresesc?
    La ce distanta ar trebui stalpi de rezistenta avand in vedere ca urmeaza si mansarda?
    Toti stalpii de la parter trebuie sa aiba continuitate la stalpii mansardei sau numai cei de pe colturi?

    multumesc anticipat
  • mardare
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 7

    #2
    shite sumare ale parterului si a mansardei,ceva de genul as vrea sa fie...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita parter.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	46,0 KB 
ID:	600180Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita etaj.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	41,2 KB 
ID:	600181
    masuratorile sunt aproximative +-grosimea peretilor,tencuiala etc.
    astept parerile voastre,vreau sa fiu cat mai bn informat inainte de a merge la proiectant

    Comentariu

    • Sandu_T
      Membru Marcant
      • 18.nov.2011
      • 313

      #3
      Postat în original de mardare
      Buna tuturor,ma numesc Mihai si sunt din Vaslui.Anul acesta as vrea sa ma apuc de construirea casei familiei mele.Nu am facut inca nimic ce implica acte,proiecte ci doar un mic model pe pc pentru a imi face o idee cam cum va arata.Pana a ajunge la proiectant,autorizatii as avea nevoie de sfaturi,informatii despre tot ce implica construirea unei case. Prima intrebare:Care sunt pasii de urmat,in ce ordine,in ceea ce priveste partea birocratica(proiect,studiu...etc) ?
      Cam cat m-ar costa aceste acte pentru acest model,cam 100 m patrati locuibili parter si 70 m patrati mansarda?
      multumesc anticipat
      Nu ştiu cum este în jud. Vaslui, dar în general etapele sunt următoarele:

      Faza 1 - situaţia juridică a terenului:
      Terenul pe care se construieşte trebuie să fie intabulat iar extrasul de carte funciară trebuie să fie actual, cu numele dvs. pe el.
      Dacă terenul nu este intabulat, situaţia se complică puţin.

      Faza 2 - certificatul de urbanism
      Cu actul de proprietate + extrasul de carte funciară + planul de amplasament şi delimitare + planul de încadrare în zonă se merge la primărie (la urbanism) şi cereţi certificat de urbanism pe parcela pe care vreţi să construiţi.
      Planul de amplasament şi delimitare este parte componentă din documentaţia care a stat la baza intabulării, la fel şi planul de încadrare în zonă.
      După eliberarea certificatului de urbanism, veţi şti care sunt următorii paşi.
      În funcţie de cerinţele din certificat, veţi avea mai mult sau mai puţin de umblat.

      Faza 3 - DTAC + avize
      Dacă locuinţa se va construi într-o zonă urbană, veţi avea nevoie de studiu topografic, studiu geotehnic, avize de la mai multe instituţii etc. Dacă locuinţa se construieşte într-o zonă rurală, veţi avea nevoie de mai puţine avize.
      Documentaţia necesară la edificare construcţiei poartă denumirea de DTAC şi este întocmită de un proiectant în construcţii peste care pune ştampila un arhitect autorizat de OAR.
      Cu DTAC-ul se merge la obţinut avize de la mediu, pompieri etc.
      DTAC-ul conţine şi un plan de situaţie, cu construcţia proiectată pe teren, cu care se merge la EON/Electrica şi se obţine avizul.
      Cu toate acestea, DTAC + avize + certificat de urbanism, se revine la primărie şi se depune cererea de autorizaţie de construire.

      ____________________

      După ce obţineţi certificatul de urbanism, mergeţi la un proiectant sau la un arhitect şi discutaţi despre proiect.
      În privinţa armăturii, nu veţi obţine date clare de pe forum. De asta se ocupă structuristul. Nu vă luaţi după sfaturile de pe internet. Structuristul vă va face un calcul în funcţie de mai mulţi factori. În privinţa fierului din fundaţie şi a celorlalţte aspecte legate de fundaţie şi stâlpi, trebuie să înţelegeţi că toate acestea sunt foarte strâns legate de tipul solului. O construcţie se fundează diferit în sol pietros, comparativ cu aceeasli construcţie care se fundează în sol nisipos.
      Deci numai după ce veţi avea toate informaţiile veţi şti ce să faceţi mai departe şi puteţi cere părerile a mai multor structurişti, că nu strică.

      Cam asta este în mare.
      Succes.
      Ultima editare de Sandu_T; 11.feb.2012, 12:43.
      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        De planul gindit de dvs , arhitectul nu va prea incintat . La proiectare , mai ales in zonele noastre seismice , se aleg niste forme anume , un anume fel de dispunere a peretilor , o anume simetrie ... planul dvs cred ca va fi respins din start .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • mardare
          Incepator
          • 10.feb.2012
          • 7

          #5
          multumesc mult domnule sandu_t..
          Domnule Mircea,sa inteleg din cele spuse de dumneavoastra ca oricat m-as"agita"sa fac o dispunere a camerelor dupa preferinta mea,proiectul va fi respins?
          M_am gandit si io la asta,parterul cred ca e ok,adica nu cred ca ar fi obiectii.Peretii de la mansarda nu sunt pe aceeasi linie cu cei de la parter?asta ar fi problema,nu?
          Daca se fac grinzi de sustinere odata cu placa pe aceeasi simetrie cu peretii de la mansarda ,nu ar pute fi ok?
          Plus ca ar mai fi 4 stalpi de sustinere(dormitor+baie) ,pereti de sustinere dormitor,baie,garaj plus grinda la acestia inaintea placii,deschidere mare nu e,sa fie doar 3,50 metri pe 7 metri,,,ce ziceti?nu s-ar putea gasi o solutie?,,,,,,,,,
          Cunoscatorii......la o incapere de 3,50 pe 7 m la o placa se mai fac grinzi de sustinere in afara de cele de pe pereti?...

          Comentariu

          • Cristian-Ioan
            Membru
            • 24.mai.2006
            • 145

            #6
            O cunostinta, inginer constructor, spunea "in constructii nimic nu este imposibil". Evident peste doza de relativitate a afirmatiei problema va fi da , dar cu ce costuri? Asadar probabil se va gasi o solutie tehnica la ceea ce doriti dumneavoastra, se vor face niste "jocuri" din stalpi si ginzi, insa cum toate se leaga, chiar si din fundatie (doar si stalpii aia reazema pe ceva). Singura probleme vor fi costurile suplimentare si trebuia sa va ganditi bine daca merita. Pana la urma mai bine discutati cu proiectantul/arhitectul il lasati sa va faca cateva sugestii si alegeti ceva. Poate ar fi o varianta sa-i data necesarul de incaperi si dimensiunile lor aproximativ dorite iar apoi sa-i lasati imaginatia sa lucreze.

            Comentariu

            • Catalin1968
              Incepator
              • 11.feb.2012
              • 69

              #7
              Studiati si aici: http://www.eproiectedecase.ro
              Catalin S.

              Comentariu

              • mardare
                Incepator
                • 10.feb.2012
                • 7

                #8
                asa e,aveti dreptate.Argumentez prin faptul ca am fost recent si am vazut cateva modele de case din zona mea si la toate am vazut ca la mansarda aveau peretii dispusi diferit de parter.la parter se vedeau grinzi pe aceeasi simetrie cu peretii de sus,deci se poate.
                Normal,costurile vor creste dar nu am de gand sa o construiesc anul acesta si peste 10 sa o daram,o sa traiesc toata viata in acele spatii si dc nu o sa fiu multumit""""""""
                Trebuie sa mentionez ca lucrez in strainatate si pana nu vin in concediu abia pana in vara si apoi voi putea merge personal la ahitect.nu pot decat sa ma informez de pe forum.
                Sincer,nu m-am gandit pana acum ca ar putea fi o problema felul cum dispui camerele.
                Sa stiti ca mare nu mi-ar fi mirarea daca as merge cu aceasta schita la un arhitect si si-ar da acordul fara retineri,facand proiectul asa cum e,lucru total gresit daca nu ar proiecta grinzi si stalpi de sustinere pentru peretii de sus.Din ce am citit pe aici am vazut ca sunt cazuri cand se fac si greseli.
                Dupa ce voi construi casa nu vreau sa ajung la rubrica "din greseli inveti",,,,,multumesc

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 313

                  #9
                  Postat în original de mardare
                  asa e,aveti dreptate.Argumentez prin faptul ca am fost recent si am vazut cateva modele de case din zona mea si la toate am vazut ca la mansarda aveau peretii dispusi diferit de parter.la parter se vedeau grinzi pe aceeasi simetrie cu peretii de sus,deci se poate.
                  Normal,costurile vor creste dar nu am de gand sa o construiesc anul acesta si peste 10 sa o daram,o sa traiesc toata viata in acele spatii si dc nu o sa fiu multumit""""""""
                  Nici nu se pune problema că este imposibil de proiectat. E vorba doar de costuri. Dacă vă ţine buzunarul, este ideal să faceţi o locuinţă aşa cum vă doriţi.
                  Totodată, sus puteţi face compartimentare din materiale uşoare, namaifiind nevoie de grinzi suplimentare pentru susţinerea pereţilor despărţitori.

                  Referitor la proiect, aşa cum arată el, funcţionalul este greşit, sau poate nu îmi dau eu seama pe unde este intrarea. Dormitorul de la parter mi se pare prost poziţionat. Acolo s.ar potrivi mai mult un lobby. Ar trebui să aveţi în vedere nişte repere cu privire la funcţionalul casei cum ar fi:
                  - intrarea de afară să se facă într-un hol suficient de mare, în care să se desfăşoare lejer cel puţin 3 persoane şi în care să încapă un cuier şi un pantofar;
                  - holul respectiv are rolul de tampon între mediul exterior şi cel locuibil;
                  - camerele să fie decomandate, rabat de la această regulă o pot face bucătăria şi băile separate, ce deservesc dormitoarelor;
                  - dacă se va proiecta o cameră pentru centrală, accesul la aceasta este ideal să se facă dintr-un hol izolat, cum este cel de la intrare, sau dintr-un hol intermediar, însă niciodată dintr-o cameră gen dormitor sau living;
                  - camera centralei (sau garajul) este bine să fie prevăzută cu o uşă separată ce dă înspre exterior, mai ales dacă montaţi o centrală pe combustibil solid sau dacă veţi dori să depozitaţi acolo un trimmer sau unelte voluminoase;
                  - dacă garajul va ţine loc şi de cameră pentru centrală, nu este suficientă doar uşa de graja, întrucât deschiderea şi închiderea pe timp de iarnă, pentru diferite treburi, cauzează mari pierderi de căldură;
                  - sub camera centralei (sau sub garaj) ideal ar fi să proiectaţi un beci;

                  Depinde de confortul dvs, până la urmă, dar sunt anumite aspecte ce ţin de funcţional care nu trebuiesc neglijate, fiindcă aşa cum aţi scris mai sus, n-o veţi dărâma peste 10 ani.
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • mardare
                    Incepator
                    • 10.feb.2012
                    • 7

                    #10
                    Multumesc ca v-ati facut timp de ceva pareri si cred ca aveti dreptate.Inca nu m-am hotarat la un anumit model,sa stiti ca pendulez intre o casa mansardata si o casa numai parter cu o suprafata mai mare.
                    Intrarea in casa se va face prin living,spatiu ce va fi delimitat ulterior cu gresie apoi va urma parchet.
                    In vecinatatea casei,la 1 m voi face o anexa in "spatele case" unde vreau sa fac toate cele enumerate mai sus de dumneavoastra,beci,camera centrala ,,etc..
                    Voi reveni cu un model casa numai parter si as vrea sa va rog sa va spuneti parerea de dispunerea spatiilor...
                    Multumesc mult...Pana la vara cand voi merge la proiectant vreau sa stiu exact ceea ce sa cer,,,

                    Comentariu

                    • danielu
                      Incepator
                      • 19.feb.2012
                      • 7

                      #11
                      Postat în original de Catalin1968
                      foarte util, vad ca au foarte multe modele
                      Multumesc

                      Comentariu

                      Procesare...