Dezghetare teava inghetata put

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PetEr99_ro
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 168

    Dezghetare teava inghetata put

    Buna ziua,

    Cum nu se putea mai rau pe aceasta vreme, cred ca a inghetat teava care vine de la putul forat la 47m (pompa functioneaza pt ca se aude in caminul de plasti)
    Intrebarile mele sunt:

    1) exista vreo solutie sa pot dezgheta cumva traseul cu vreo solutie, pastila etc sau trebuie sa astept primavara (de sapat nici nu se pune pb acum)
    Am atasat cateva poze cu solutia de compromis aleasa de instalator (cu care nu am fost de acord) pentru "izolarea" celor 2 trasee de apa.
    1 poza cu rezervorul cu presostat
    2 poze cu intrarea tevii in corpul tehnic si iesirea din corp ca sa intre apoi din nou prin fundatie in bucatarie
    3 poze scu intrarea in bucatarie, pe langa gura de vizitare de la scurgere

    De ce sunt 2 trasee de apa ? Pentru ca au gresit de la inceput cand au lasat in fundatie loc pentru alimentarea cu apa.
    Practic traseul este urmatorul: teava din put vine pe sub pamant, intra in corpul tehnic prin fundatie in rezervorul 100l cu presostat, iese din nou afara prin fundatie si intra in casa tot prin fundatie in bucatarie de unde se alimenteaza coloana de apa si intreaga casa (NO COMMENT)

    2) la primavara, ce solutie imi recomandati, in baza pozelor ca sa nu mai am NICIODATA astfel de probleme ?

    va multumesc mult si nu-i doresc nimanui sa ramana fara apa, mai ales pe frigul si ninsorile aceastea !
  • body76
    Membru
    • 18.nov.2008
    • 179

    #2
    Sambata am patit-o si eu. Duminica dimineata m-am apucat de treaba. Am deschis caminul, am desfacut teava care vine spre mine si am lasat-o libera. Am desfacut si capatul din casa (teava are 7 metri) am bagat pe el un furtun lung si subtire. A intrat 5 metri si s-a oprit in dopul de gheata. Am pus o palnie in capul furtunului si am turnat aproximativ 100 de litri de apa fiarta cu sare. Operatiunea a durat 6 ore. Pe masura ce se topea dopul impingeam furtunul. A avut noroc ca am avut apa de la vecini.

    Comentariu

    • PetEr99_ro
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 168

      #3
      He he, daca ar fi vorba de o singura teava ar fi simplu, dar la mine intra in casa, iese din casa si intra iar in casa ... ca la nebuni
      De aia am zis sa postez aici, unii or sa rada dar macar sa primesc niste sfaturi avizate

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #4
        Daca teava e dintr-o bucata nu vad de ce nu ar functiona treaba cu furtunul.

        Comentariu

        • PetEr99_ro
          Membru
          • 04.ian.2008
          • 168

          #5
          Pai tocmai ca nu este dintr-o bucata, cum spuneam, din caminul de plastic de la put, intra in corpul tehnic in rezervor, iese din rezervor si pe unde a intrat iese din casa, pe sub pamant intra iar in casa in bucatarie unde se duce in coloana de alimentare cu apa

          Comentariu

          • body76
            Membru
            • 18.nov.2008
            • 179

            #6
            Pai cheama-l pe mesterul care a facut labirintul asta sa o descurce. Nu poti sa o iei pe bucati?

            Comentariu

            • PetEr99_ro
              Membru
              • 04.ian.2008
              • 168

              #7
              asta am si facut dar ce sa faca acum pe zapada si ninsoarea asta ... eu am casa in Otopeni, e jale
              plus ca de rezolvat oi rezolva cumva, acum sau la primavara (nu vreau sa ma gandesc la var asta) dar vreau sa desfac TOT si sa refac ca sa nu mai patesc vreodata asa ceva

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #8
                Dezgropi, ingropi mai adanc de un metru, izolezi bine teava si nu ar trebui sa ai probleme.

                Comentariu

                • PetEr99_ro
                  Membru
                  • 04.ian.2008
                  • 168

                  #9
                  pai asta este una din pb ..... teava iese si intra in 2 locuri prin fundatie ... si iese relativ sus, nu am cum sa pun pamant minim 90-100 cm peste

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #10
                    Acolo o izolezi foarte bine. Si ca masura suplimentara de protectie la inghet poti sa montezi un robinet de golire pe care il deschizi cand pleci de acasa. Asa nu mai are ce sa inghete.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de PetEr99_ro
                      [...] 2) la primavara, ce solutie imi recomandati, in baza pozelor ca sa nu mai am NICIODATA astfel de probleme? [...]
                      Cablu electric însoţitor.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • PetEr99_ro
                        Membru
                        • 04.ian.2008
                        • 168

                        #12
                        multumesc pentru raspuns, deci imi recomandati practic sa pozez pe langa teava neagra de alimentare cu apa, un cablu electric care practic sa o incalzeasca tot timpul pe timp de iarna sau care sa il conectez doar cand ingheata ?

                        inteleg ca excludeti din start orice izolatie (am auzit de variante cu o "camasa" speciala care sa imbrace teava si cu un anumit gel inauntru) sau efectiv sa fac un camin care sa "includa" cele 2 iesiri din fundatie ?

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de PetEr99_ro
                          [...] deci imi recomandati practic sa pozez pe langa teava neagra de alimentare cu apa, un cablu electric [...]
                          "Pe lîngă" sau "prin".


                          Postat în original de PetEr99_ro
                          [...] un cablu electric care practic sa o incalzeasca tot timpul pe timp de iarna sau care sa il conectez doar cand ingheata? [...]
                          Nu va încălzi tot timpul, ci doar atunci cînd temperatura din imediata apropiere a conductei va scădea sub valorile periculoase prestabilite.


                          Postat în original de PetEr99_ro
                          [...] inteleg ca excludeti din start orice izolatie (am auzit de variante cu o "camasa" speciala care sa imbrace teava si cu un anumit gel inauntru) sau efectiv sa fac un camin care sa "includa" cele 2 iesiri din fundatie ?
                          Din principiu, nu exclud nimic pînă la proba contrarie.
                          Orice termoizolaţie a conductei va reduce consumul de energie electrică consumată pentru protecţia ei.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • PetEr99_ro
                            Membru
                            • 04.ian.2008
                            • 168

                            #14
                            Am inteles ideea, voi studia sa vad cat costa si cat este garantat sistemul
                            Daca este si termostatat este foarte bine pentru ca nu stii cand vine gerul si nu esti acasa
                            Este adevarat ca totul depinde de .... curentul electric

                            Daca mai stie cineva vreo solutie de izolare a tevii pentru ca macar sa reduc consumul de curent electric, ii raman recunoscator

                            Pana atunci insa car cu sticlele de 5 l apa, prin zapada pana la brau cam juma de km

                            Oricum va multumesc ca ati reactionat si ca sa concluzionez, cele mai mari pb le-am avut la construirea casei cu INSTALATORII
                            Aviz celor interesati, sa nu pateasca ca mine

                            Comentariu

                            • bulba grig
                              Membru Marcant
                              • 27.oct.2011
                              • 364

                              #15
                              un prieten a bagat 150 ml de teava neagra pn10 de 3/4 , la 0,70 cm adincime , DAR a cumparat/bagat mansoane de burete de la magazinele mari la 2,5lei/2m si tot odat a dat si peste cu folie de plastic din aceea care se da pe paletii cu marfuri . SI AM AVUT temp de -20 , (zona valeni-ph) , NU a avut probleme . deci asta 1 la mana pe traseu iar la fundatie gandeste alt traseu la care sa poti avea acces cand ai prob

                              Comentariu

                              Procesare...