Alegere robinet de trecere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 486

    Alegere robinet de trecere

    Buna ziua ,

    Am un robinet trecere/siguranta , 0.5 " , pe apa rece , care scapa si vreau sa il schimb . M-am dus sa cumpar robinet si surpriza , erau de mai multe tipuri , ca nu am mai luat , ca sa ma documentez ; astfel:
    a. cu corp din fonta , ober de alama , scaun drept , etansare cu garnitura cauciuc.
    b. cu corp de alama , ober alama , cu sertar , fara vreo garnitura ; ???
    c. cu corp de alama , ober alama , cu scaun conic , fara garnitura de etansare , etansare con/con alama

    Ce as fi dorit dupa mintea mea , adica corp alama , ober alama , etansare cu scaun drept , cu garnitura de caucic , nu am gasit . varianta corp fonta , ober de alama , nu as vrea ; am scimbat cu asa ceva si dupa 2 ani , a inceput sa aibe pierderi . Cred ca este vorba de calitate fonta . Am asa ceva , pus pe apa calda , cam de 30 ani ; am schimbat doar oberul ; etanseaza perfect .

    Ce ma sfatuiti sa caut in continuare ?
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 364

    #2
    robinet clasic cu rozeta , la asta mai faci cate ceva la o adica ,pe cand cele cu bila ....

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 486

      #3
      Toate au rozeta , dar nu sint lamurit daca cel cu sertar sau cel pe con sint pentru apa sau gaze .

      Comentariu

      • bulba grig
        Membru Marcant
        • 27.oct.2011
        • 364

        #4
        con=gaze , sertar=apa

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 486

          #5
          Cum etanseaza daca ?nu are garnitura ? Pentru un diametru de 1/2 toli este normal sa fie cu sertar?

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Sunt si robinete cu sertar, cu ventil, cu sfera la dimensiunea de 1/2.
            In mod normal puteti utiliza fara probleme orice robinet cu ventil sau cu sfera, important este sa fie unul de calitate si nu facut pe vapor. Urmariti sa nu aiba o grosime a peretelui corpului redusa deoarece acestia sunt sigur de o calitate indoielnica.

            Comentariu

            • hspinache
              Membru Marcant
              • 07.iun.2009
              • 486

              #7
              Este corect in gindirea mea sa gasesc unul cu corp de alama , cu ventil si etansare cu garnitura de cauciuc ?

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 296

                #8
                eu ma intreb alt ceva. daca ai avea de cumparat o masina?...?

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 486

                  #9
                  M-am hotarit , am cumparat , chiar daca nu m-ati sfauit constructiv .... este cu corp galben [alama/bronz] , etansare pe cauciuc , cu ventil si scaun drept .
                  Acuma am o alta obsesie : poate sa crape cind este insurubat cu cilti pe teava ?

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #10
                    Daca pui mult calti se poate sa crape.

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 486

                      #11
                      Adica robinetul nu este prea bun ?

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Asta ai inteles tu?
                        Ca sa nu ai probleme fa asa. Pune calti doar cat sa umpli golurile de la filet si foarte putin peste, iar mai apoi infasoara peste calti banda de teflon- 3-5 straturi.
                        Daca nu ai mai facut instalatii pana acum, roaga pe cineva care se pricepe sa te ajute.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #13
                          Postat în original de hspinache
                          Este corect in gindirea mea sa gasesc unul cu corp de alama , cu ventil si etansare cu garnitura de cauciuc ?
                          Având în vedere ca este robinet de trecere, eu consider ca este o alegere porivită. Acesta ofera posibilitatea unei reparaţii ulterioare prin demontarea obertailului si schimbarea garniturii sau corectia scaunului. Cele cu corpul de fonta in timp ruginesc si inchiderea este inrautaţita de prezenţa ruginii depusa neuniform pe supra faţa de etanşare, desi sunt mai ieftine.
                          Etanşarea pe con se face metal pe metal(alama şi/sau bronz): pe scaun, un cilindru cu o mica tesitura creaza o suprafaţa circulara peste care se aşează partea mobila, cepul care este un trunchi de piramida, relativ mobil. Este folosit acolo unde există fluide fierbinti unde alte garnituri nu rezista sau se deteriorează uşor.
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #14
                            Postat în original de hspinache
                            M-am hotarit , am cumparat , chiar daca nu m-ati sfauit constructiv .... este cu corp galben [alama/bronz] , etansare pe cauciuc , cu ventil si scaun drept .
                            Acuma am o alta obsesie : poate sa crape cind este insurubat cu cilti pe teava ?
                            Aici trebuie sa vaveti siţ atunci cind stringeti, stringeţi cu masura nu sa iasa apa din câlţi
                            Având in veere ca teava este mai veche, s-ar putea sa se rupă filetu de pe capatul ţevii si atunci baiul e mai mare ca trebuie alt filet si nu va descurcaţi singur daca nu aveti o clupa pentru refacerea filetului. Teava ramine mai scurta si apar coplicaţiile, mai mari decit la craparea robinetului.
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • hspinache
                              Membru Marcant
                              • 07.iun.2009
                              • 486

                              #15
                              Mie nu imi este frica de persoana mea ; mie imi este frica de meseriasi ;

                              Comentariu

                              Procesare...