Executie fantana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • duc
    Incepator
    • 27.oct.2009
    • 13

    Executie fantana

    Buna!

    Doresc sa realizez o fantana, diametru in jur de 100 cm, intr-un sat aflat la 8 km de Suceava.
    Solutiie gasite sunt 2:
    - sapata manual - in acest caz diametrul sapaturii va fi de 120 cm, astfel incat spatiul dintre tub si teren sa fie umplut cu sort de 16 (margaritar). pretul este de 350 ron / m sapat, cu tot cu tub.
    - sapata cu o freza - in acest caz diametrul sapaturii va fi de 100 cm, astfel incat intre tub si teren nu ramane spatiu suficient pentru a-l umple cu sort.Pretul este de 250 ron / m sapat, cu tot cu tub.

    Fiecare echipa prezinta ca metoda lor are avantajele net superioare fata de cealalta.

    Intrebari : - care metoda este mai buna? cea in care se foloseste sort sau fara sort?
    - ce rol are sortul? care ar trebui sa fie latimea stratului de sort intre tub si pamant?

    Multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    La ce adancime o faci?
    Ciudat, ar fi trebuit ca sapatura mecanizata sa fie ceva mai scumpa si este maii ndicata daca vrei sa scapi mai repede.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • duc
      Incepator
      • 27.oct.2009
      • 13

      #3
      Buna!
      In zona unde voi construi, apa se gaseste la 6-7 m.
      Am inteles ca mai trebuie sapat cam 2 m dupa ce dam de apa, deci se va sapa in total cam 8-10 metri.
      Sapatura mecanizata nu poate fi mai scumpa, deoarece aceasta se realizeaza mult mai repede. Cu freza, 10 metri se sapacam in 7 ore, iar sapatura manuala, pe 10 metri, dureaza cam 2 zile.

      Astept opinii!
      Multumesc!

      Comentariu

      • vasile m
        Membru
        • 21.iun.2009
        • 296

        #4
        colegule ca sa nu ai probleme si sa nu fii in dubii faci in felul urmator sapi 4 metri la mana dupe care ii iei pe baieti cu freza .. si astfel ai impacat si capra si varza...lasand gluma la oparte .. de unde esti?
        deoarece conteaza foarte mult unde este stratul freatic.. cata apa ai acolo ce fel de izvor este,,

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1164

          #5
          executie fintina

          Cam scump la freza ...la mine au sapat cu freza si 17 tuburi inauntru si unu in afara , deci 18 tuburi si ma costat 20 milioane....
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            executie fintina

            Si inca ceva poze:cu fintina....
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • duc
              Incepator
              • 27.oct.2009
              • 13

              #7
              Buna!

              Ai bagat sort intre tub si pamant?
              Ce distanta ti-a ramas intre tub si pamant?
              Ai introdus sort pe toata adancimea celor 17 tuburi folosite?

              Merci mult!

              Comentariu

              • duc
                Incepator
                • 27.oct.2009
                • 13

                #8
                Postat în original de vasile m
                colegule ca sa nu ai probleme si sa nu fii in dubii faci in felul urmator sapi 4 metri la mana dupe care ii iei pe baieti cu freza .. si astfel ai impacat si capra si varza...lasand gluma la oparte .. de unde esti?
                deoarece conteaza foarte mult unde este stratul freatic.. cata apa ai acolo ce fel de izvor este,,
                vecinii mi-au spus ca au dat de apa dupa 5-7 m.

                Comentariu

                • duc
                  Incepator
                  • 27.oct.2009
                  • 13

                  #9
                  [QUOBuna!


                  Merci multTE=nicu78;505133]Si inca ceva poze:cu fintina....[/QUOTE]

                  Buna!

                  Ai bagat sort intre tub si pamant?
                  Ce distanta ti-a ramas intre tub si pamant?
                  Ai introdus sort pe toata adancimea celor 17 tuburi folosite?

                  Merci mult

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1164

                    #10
                    Postat în original de duc
                    [QUOBuna!


                    Merci multTE=nicu78;505133]Si inca ceva poze:cu fintina....
                    Buna!

                    Ai bagat sort intre tub si pamant?
                    Ce distanta ti-a ramas intre tub si pamant?
                    Ai introdus sort pe toata adancimea celor 17 tuburi folosite?

                    Merci mult[/QUOTE]

                    Imi pare rau , nu eram acasa cind a venit fintinarul , dar pot sa-ti spun ca tuburile au venit fest, atit cit am putut sa vad in interior.
                    Apropo ce inseamna sort????
                    In primavara a ramas sa imbrac fintina , dar trebuie sa caut un meserias , ca fintinarul cu tuburile a zis ca el nu se pricepe la asa ceva, si sa pun si o cismea linga fintina.

                    Comentariu

                    • duc
                      Incepator
                      • 27.oct.2009
                      • 13

                      #11
                      Postat în original de nicu78
                      Buna!

                      Ai bagat sort intre tub si pamant?
                      Ce distanta ti-a ramas intre tub si pamant?
                      Ai introdus sort pe toata adancimea celor 17 tuburi folosite?

                      Merci mult
                      Imi pare rau , nu eram acasa cind a venit fintinarul , dar pot sa-ti spun ca tuburile au venit fest, atit cit am putut sa vad in interior.
                      Apropo ce inseamna sort????
                      In primavara a ramas sa imbrac fintina , dar trebuie sa caut un meserias , ca fintinarul cu tuburile a zis ca el nu se pricepe la asa ceva, si sa pun si o cismea linga fintina.[/QUOTE]

                      La sort se mai spune si margaritar, piatra concasata cu dimensiunea de 16-32. Acesta se toarna intre tub si pamant si are rol de filtrare. Asa mi s-a explicat si mie.
                      La noi in Suceava, cei care foreaza cu utilajul, nu pun acest sort. Acesta este folodit doar de catre cei ce sapa manual si nu inteleg de ce.

                      Poate poate sa imi explice cineva care solutie e mai buna : cu sort sau fara?

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 296

                        #12
                        nicule draga dapai vezi si tu probabil conteaza la pret si latimea sapatului...
                        si apai niciodata sa nu bagati sortul pana sus .. cauze:toata apa de ploaie se va scurge in fantana trebuie la ultimele 3 tuburi batucit hlei .. atunci sursa de apa e asigurata

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1164

                          #13
                          executie fintina

                          ......apai draga vasile , poate asa o fi facut la mine meseriasul , cine stie, ca eu nu ma pricep. Cind o sa imbrac fintina , o sa chem un meserias sa vad cea facut . La problema de pret conteaza diametrul fintinii nu latimea sapatului, vasilica tata, la mine de exemplu parca este 90....altul poate vrea de 110...120..cum vrea omul.

                          Comentariu

                          • mihai bonda
                            Membru
                            • 29.ian.2012
                            • 144

                            #14
                            eu sunt la a 2 -a fantana si pot sa spun ca tuburile mi le-am facut singur , iar in ceea ce priveste sortul la 8 m sapati am bagat intre tuburi si pamant cam 6 metri de sort ....atat am avut la a 2-a ca la prima am bagat pana sus....la ambele fantani am apa din 8 metri sapati , la una am 6 metri de apa iar la alta am 7 metri...p.s. am apelat la serviciile unui cautator de apa din cluj , care contra sumei de 100 de lei mi-a spus dinainte cu exactitate la ce adancime voi gasi izvorul si din ce parte va iesi ...suna straniu dar mi-a zis cu exactitate la ambele fantani...la una izorul a fost la 5,7 m si a iesit din NV , iar la alta izvorul a tasnit la 6,2 m din NORD EST...cand mi-a zis omul adancimile si pozitia izvorului l-am luat in ras dar tot sapand si vazan-d ca este exact cum zice el ... .... voodoo people...straniu oricum sa stii toate aste doar cu 2 anse metalice si ceva aparat freaky care iltinea la piept...brrrrrrr

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 296

                              #15
                              Postat în original de nicu78
                              ......apai draga vasile , poate asa o fi facut la mine meseriasul , cine stie, ca eu nu ma pricep. Cind o sa imbrac fintina , o sa chem un meserias sa vad cea facut . La problema de pret conteaza diametrul fintinii nu latimea sapatului, vasilica tata, la mine de exemplu parca este 90....altul poate vrea de 110...120..cum vrea omul.
                              exact ce/ti ziceam io nicule

                              Comentariu

                              Procesare...