Polite luminate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CRISTI STANCA
    Incepator
    • 20.feb.2006
    • 50

    Polite luminate

    Buna ziua,
    Am vazut in diferite reviste sau la tv polite-rafturi care sunt luminate(neoane incastrate sau alte modalitati-nu stiu)
    Imi renovez apartamentul si m-ar interesa asemenea polite.
    Unde as putea gasi asa ceva?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Probabil ca ati vazut polite din plexiglass, luminate pe un cant. Sunt folosite astfel de metode si in domeniul publicitar efectul fiind unul special. Nu am vazut inca o firma sa comercializeze asa ceva gata executat in serie, insa se poate confectiona de catre cineva priceput. Lumina poate proveni de la niste neoane speciale cu un sistem de fixare pe placa de plexiglass(sursa de lumina nu trebuie sa fie observata), sau cu baghete cu LED-uri. La LED-uri aveti avantajul unei fiabilitati mult mai mari si consum de energie foarte mic fata de neoane.

    Banuiesc ca nu v-ati referit la rafturi/polite luminate de sus de catre un spot sau ceva asemanator!

    Sistemul de prindere si mascare a sursei luminoase il aveti reprezentat in poza! Sunt profile de aluminiu de diferite lungimi si adaptate diferitelor grosimi de plexiglass, insa de obicei nu sunt gandite pentru a sustine greutati!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • CRISTI STANCA
      Incepator
      • 20.feb.2006
      • 50

      #3
      Nu este vorba despre rafturi luminate de sus cu spoturi.
      Daca politele ar fi din PAL sau din rigips as putea gasi o varianta?
      Daca da ce tip de neoane sau altceva(becuri mici , leduri) se pot folosi si cum ar trebui pozitionate-montate? Lumina ar trebui sa fie ceva de efect nu pt a asigura iluminatul camerei.

      Comentariu

      • faraonu
        Membru
        • 23.oct.2005
        • 208

        #4
        daca ai de-a face cu materiale opace nu prea ai ce face.
        poti sa faci niste taieturi in rafturile de rigips si sa inserezi iluminare, apoi acoperi cu o foaie de geam sablat tot raftul.

        sau, ai putea sa pui geam sablat de 10mm sau plexi sau pur si simplu sticla normala si sa le iluminezi dintr-o margine. pt asta iti trebuie insa o sursa de lumina f ingusta si nu f puternica. asa cum parca s-a mai zis, pt asta e buna o bara de led-uri.

        si eu o sa incerc o chestie interesanta. am vazut o foaie de 2m/1m de material gen teflon in bricostore. o sa incerc sa o inglobez in tavanul fals si sa incerc sa o luminez cu 2 neoane lungi de 1m cu lumina pe albastru. sper sa iasa ok...

        Comentariu

        • marco
          Incepator
          • 27.mar.2006
          • 12

          #5
          Salut,
          Domnule Cristi Stanca, o noutate pentru mine cred ca si pentru ceilalti, a aparut de curand pe piata romaneasca un cablu (1,5mm) luminos in diferite culori. Acest cablu lucreaza la o tensiune de 9V si presupun ca are si un convertor de frecventa???? sau tensiune????. Cu respect va intreb, stie cineva de acest produs? de unde poate fi achizitionat? pret?
          Va multumesc anticipat.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Cred ca va referiti la Flexineon ; Acesta este intradevar un produs relativ nou, in special promovat in domeniul tuning-ului auto. Exista diverse culori, lumineaza uniform pe toata lungimea neavand mai multe surse interioare.
            O explicatie simpla a modului de functionare este urmatoarea: intre doua straturi conductoare din punct de vedere electric, dintre care cel exterior este transparent, se mai afla un al treilea strat care "lumineaza" la prezenta unei tensiuni intre cele doua straturi care il inconjoara.
            Are avantajul ca poate fi taiat si prelungit (inadit), are un consum redus de energie, nu degaja caldura insa lumina produsa nu este puternica putand fi folosita numai in anumita aplicatii in special pentru "efecte speciale".
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • marco
              Incepator
              • 27.mar.2006
              • 12

              #7
              Multumesc pentru promptitudine (nu ma asteptam sa fiti atat de seriosi) FELICITARI!!!!!!......Spuneti-mi va rog, componentele necesare acestui FLEXINEON cum lucreaza si care sunt....furnizor din Romania entru acest produs?

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru marcant
                • 25.ian.2006
                • 405

                #8
                stiplexul luminat in cant are efect daca are gravat ceva pe el .
                cantul lureaza ca o prisma optica si orice naregularitate"gravura"este scoasa in evidenta.
                pentru polite luminate cred ca ar trebui ca acel cant exterior sa fie mai lat eventual in forma de L ca astfel sa poata fi ascunsa sursa de lumina.
                sursa de lumina ar trebui sa fie cat mai rece altfel va deforma materialul.
                KATA

                Comentariu

                • break_noon
                  Membru
                  • 19.dec.2005
                  • 138

                  #9
                  Unde se gaseste plexiglass la metru patrat (cum se gaseste de exemplu PAL-ul), adica la coala, sau taiere la comanda?

                  Sau unde se gasesc placi de plastic, de grosime 3 pina la 10 mm, chiar si netransparant?

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 960

                    #10
                    Prin Brico, pe la firmele de publicitate, si pe la expoconstruct de pe valea cascadelor (asta in Bucuresti, ce am vazut eu)
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • Vizitator

                      #11
                      Lumina continua

                      Puteti sa-mi spunetzi si mie ce fel de lumina sa folosesc pentru a ilumina camera din niste scafe (d'alea simple un chenar pe perete aproape de tavan)...am cautat pe net niste detalii despre Flexineon....dar ma intereseaza ceva kre sa inlocuiasca lumina propriu-zisa si nu doar de efect...mentionez ca as dori o lumina continua....astept parerea expertzilor sau macar un link ceva

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Tuburi cu neon intercalate sau baghete cu LED-uri. A doua varianta este mai scumpa, insa consuma mai putin, nu degaja caldura si are o viata mult mai lunga. Daca doriti sa faceti ceva spectaculos puteti folosi un sir de led-uri RGB si impreuna cu un controler puteti obtine ce culoare doriti in scafe sau un joc de lumini lent cu trecere prin aproximativ toate culorile spectrului vizibil.

                        Flexineonul lumineaza slab. Nu poate fi folosit ca sursa de lumina . Este un fir luminos cu care se pot face diverse decoratiuni.
                        O firma care se ocupa cu asa ceva gasiti aici:
                        Fișiere Atașate
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          recomand neoane colorate pentru aplicatia dvs.!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Postat în original de Consultant electrice
                            Tuburi cu neon intercalate sau baghete cu LED-uri.
                            Sinteti amabil sa detaliati putin. De ex. nu stiu ce inseamna "intercalate" in acest context. Si baghetele cu led-uri au destula putere (fac destula lumina) sa suplineasca tuburile de neon?
                            Multumesc.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              Postat în original de raduca
                              Postat în original de Consultant electrice
                              Tuburi cu neon intercalate sau baghete cu LED-uri.
                              Sinteti amabil sa detaliati putin. De ex. nu stiu ce inseamna "intercalate" in acest context. Si baghetele cu led-uri au destula putere (fac destula lumina) sa suplineasca tuburile de neon?
                              Multumesc.
                              stiu ca nu ma intrebati personal pe mine dar vreau sa completez:nu ledurile acopere necesarul de lumina pentru neoane,ci invers deoarece leduril sunt doar de decor!in general nici neoanele in "scafa"nu genereaza lumina puternica pentru camera indiferent ca sunt de 20 cau 100w(nu se compara cu unul care nu se afla in "scafa")centralul de exemplu!!!!!
                              va salut!

                              Comentariu

                              Procesare...