Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Conteaza foarte mult si cum este intretinuta o masina unealta! Chiar daca este de firma nu strica sa o ingrijim, sa avem grija sa nu patrunda prea mult praf in interior, sa o desfacem in functie de cat de mult se lucreaza cu ea si sa o mai curatam, sau daca nu ne pricepem sa apelam la un service al marcii respective care va efectua lucrarea la standard profesional.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #17
      Poate nu strica sa va impartasesc o intamplare nefericita pe care am avut-o cu o bormasina. In 1992 am cumparat o bormasina romaneasca. Dupa un timp mi s-a ars condensatorul de protectie a colectorului de pe rotor. Am desfacut-o, am vazut despre ce este vorba si am dus-o la reprezentanta pentru remediere. Am luat-o dupa 3 ore si mergea bine. Cand o desfac sa vad ce a facut nenea ala surpriza, ii scosese condensatorul defect si nu-i pusese nimic in schimb. Sincer nu prea am incredere in service-uri. Prefer sa-mi curat singur sculele care necesita lucrul acesta. Daca nu este posibil atunci mergeti la un service dar incercati sa stati langa meserias sa vedeti ce-i face. Oricum bormasinile mai ales cele cu percutie in care intra praf si polizoarele unghiulare necesita desfacere si curatare. Si bine ar fi sa-i puneti vaselina (de turatii mari) in caseta reductorului, ca ce-i pun ei din fabricatie este cam putin, iar in timp se consuma si aia.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Totusi s-au mai schimbat lucrurile din 1992 si nu mai e aceeasi mentalitate, insa surprize pot aparea si acum.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          S-a schimbat si nu prea s-a schimbat.

          Din pacate, unitatile service de pe la noi, au ramas la nivel de cooperativa.

          Un exemplu: In Craiova sunt citeva firme, le numeri pe degete, care asigura service-ul electrocasnicelor cumparate din METRO si nu numai.

          Daca ai curiozitatea sa le faci o vizita, vei avea surpriza sa gasesti un spatiu dezolant, cu cateva aparate aruncate pe und ese poate si 2-3 meseriasi.Daca te uiti in partea efectiva de reparatii nu prea ai ce utilaje, scule sa vezi. Primul lucru pe care ti-l spun este ca piesa costa foarte mult si nu pot decat sa incerce sa o repare sau sa foloseasca alta la mana doua.

          Asadar credeti-ma ca inca nu avem unitatile service pe care ar fi normal sa le avem, la atatea vagaoane de electrocasnice cat au intrat pana acum in tara.
          Aceeasi parere proasta, o am si despre comerciatii nostri, chiar din Praktiker. Daca ii intrebi ceva amanunte despre o scula - vine o pauza lunga. Imi povestea o cunostiinta, ca in Anglia, a intrat intr-un magazin de scule (bormasini, freze, polizoare etc.) si doar a intrebat ceva si s-a trezit cu 20 de scule pe un banc iar comerciantul a inceput sa-l bobmardeze cu detalii tehnice despre fiecare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • naetiberiu
            Incepator
            • 23.mar.2006
            • 24

            #20
            DESPRE ELECTROCASNICE

            Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva ce este cu "GLOBUS INTERNATIONAL". Ce firma este aceasta? Merita investit in aceste produse(scule)? Va multumesc!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #21
              Una din miile de denumire sub care se comercializeaza in ROMANIA produse chinezesti.

              Am luat si eu o scula de acest tip, este vorba de un ciocan rotopercutor, acum 3 luni. L-am folosit la cateva gauri si acum il folosesc la mestecatul adezivului pentru faianta. Sunt multumit deocamdata insa face un zgomot maricel, dar totusi sa nu iutam ca este o scula pentru casa si nu una profesionala.

              Eu zic ca au si ele rostul lor, aceste scule mai ieftine, insa si pintre ele sunt unele mult mult mai proaste decat marimea pretului.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                In general nu sunt oameni calificati care sa cunoasca si sa inteleaga din punct de vedere tehnic ceea ce vand..cu alte cuvinte nu prea au idee ce vand.
                Am fost cu ceva vreme in urma in garantie cu o combina AIWA la un service undeva vis a vis de parcul circului. A stat vreo 2 zile la ei si am venit sa o iau. Mergea, toate bune insa ecranul de protectie din fata afisajului era zgariat adanc intr-un loc. I-am intrebat ce s-a intamplat acolo, m-am certat cu ei (combina era noua avea 3luni) nu am rezolvat nimic, ba chiar am aflat ca eu eram vinovat ca nu o adusesem in service in ambalajul original!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Andrei
                  Incepator
                  • 15.nov.2005
                  • 29

                  #23
                  Sunt cazuri cand intrebi ceva pe responsabilul de raion si iti da un raspuns doar ca sa scape de tine, iar daca mai studiezi un pic poti constata chiar nu este deloc asa si ca ti-a oferit o informatie gresita total. Va pot da o groaza de exemple din propria experienta....
                  Andrei

                  Comentariu

                  • idg
                    Membru marcant
                    • 18.iun.2004
                    • 321

                    #24
                    daca ar fi dupa mine, nu mi-as mai lua niciodata:
                    - radiator electric vortex: facea o caldura pe sfert ca unul similar whirlpool, si s-a si stricat
                    - flex b&d de 115, oricat ar parea de firma i s-a stemuit contra cand vrei sa-l desfaci, si poti sa-i schimbi discul doar la menghina
                    - pendular budget, problema cu suruburile ce tin panza ( a propos, stie cineva alt sistem de prindere a panzei, pe alta firma?)
                    - pantent toya, am strans mai tare si s-a rupt (si chiar vreun schwartzenberger nu sunt :P )

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #25
                      Am vazut ca IDG a pus pe lista neagra flex 115 de la Black&Decker. Eu il folosesc la ascutit burghie vidia, taiat tevi si sapat sant in beton. Sunt foarte multumit de el. I-am pus vaselina alba pentru turatii mari in carcasa reductorului iar dupa o lucrare in care intra mult praf in el il desfac si-l curat. Mare atentie la rulmenti sa nu se gripeze din cauza prafului. Tot ce am de la Black&Decker si-a dovedit fiabilitatea in timp, dar probabil ca mai exista si mici exceptii iar IDG s-a confruntat cu una dintre ele.

                      Comentariu

                      • idg
                        Membru marcant
                        • 18.iun.2004
                        • 321

                        #26
                        de curatat il curat si eu, dar chestia asta pur si simplu s-a intamplat ...

                        Comentariu

                        • Emil Constantinescu
                          Incepator
                          • 30.ian.2006
                          • 8

                          #27
                          subscriu la capitolul scule Toya - incredibil de proaste. Nici macar cei 2 lei cat costa nu si-i merita.

                          Pendular Budget il folosesc de numa. Cu lame Bosh taie fara probleme, foarte des si cam de 1 an.

                          De percutoarea Asist sunt pe ansamblu multumit... i s-a cam dezaxat burghiul insa mai merge. Nemultumirea mea este ca percutoarea am imprumutat-o unui prieten in stare ok si am primit-o inapoi dezaxata si fara sa-mi spuna acest lucru sau poate nu si-a dat seama ce i-a facut

                          Comentariu

                          • Cristian-Ioan
                            Membru
                            • 24.mai.2006
                            • 145

                            #28
                            Postat în original de faraonu
                            legat de bormasina...si eu am luat una mai de duzina...adica un einhel cu mandrina SDS, 1000w parca si cu motor montat perpendicular pe axul de percutie. am dat pe ea 2 mil si inca nu am probleme cu ea.
                            am folosit-o la daramat un perete de ciment si la o groaza de gauri. stiu ca nu prea conteaza nr de gauri...dar de multe ori am dat peste armatura si am fost incapatanat, asa am aflat ca un burghiu nu rezista prea mult, indiferent de firma, si ca bormasina e mai buna decat credeam initial.

                            am mai avut o patanie cu ea...am intrat cu burghiul peste niste cabluri electrice. intre cabluri era si un "fir cald" asa ca ca in felul asta am observat ca nici eu nu m-am curentat si nici bormasina n-a avut probleme

                            Am avut o bormasina Einhell si a folosit-o multi ani. Desi este un fel de no name sint de o calitatea destul de buna.

                            Comentariu

                            • idg
                              Membru marcant
                              • 18.iun.2004
                              • 321

                              #29
                              da, si eu mi-am luat un einhell din metro, un circular, am taiat la lemne cu el de si-a scos banii

                              Comentariu

                              • movidium
                                Membru
                                • 08.mar.2006
                                • 268

                                #30
                                einhell

                                Fratilor subscriu!
                                Am mai multe produse Einhell si sunt mai mult decit multumit. am 1 rotopercutor si un flex de 230 mm si am spart si taiat beton pentru santuri la greu cu ele si nu sunt probleme. unde lucrez am produse Bosch albastru si sincer nu e nici o diferenta intre ele!
                                In schimb sunt slab reprezentati in romania de o firma obscura cu toate ca sunt cunoscuti si vinduti f bine in europa! einhell.com

                                Comentariu

                                Procesare...