PDA

Arată versiune întreagă : Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Pagini : [1] 2 3

Consultant electrice
23.03.2006, 19:01
Piata este plina de produse electrocasnice care mai de care cu dotari si functii "mai" speciale, mai ieftine sau mai scumpe, mai colorate sau mai sobre, insa intotdeauna este greu sa faci o alegere cand se pune problema achizitionarii unui astfel de produs.
Deschid acest topic pentru ca fiecare sa isi spuna parerea despre produsele care l-au incantat sau l-au dezamagit, astfel incat, cine va citi sa-si formeze o parere. De asemenea puteti pune intrebari in legatura cu orice nelamurire din acest domeniu!

KATALIN
23.03.2006, 22:09
cand sunt nevoit sa achizitionez un aparat electrocasnic eu personal tin cont de tipul de exploatare.de ex. la birou am un sandwich-toaster ieftin pt. ca il folosesc de 2/3 ori pe saptamana si sunt multumit.
la utilizare intensa nu sunt multumit de storcatoarele de fructe ieftine,intotdeauna cedeaza lagarele sau rulmentii sau alte componente,dar niciodata motorul electric si culmea nu-l poti folosi la nimic altceva.
la fel si prajitoarele de paine.
daca vreti ceva si-l folositi intens alegeti ceva de firma si de preferat din magazine consacrate pentru a putea beneficia de garantie daca este cazul.

Consultant electrice
24.03.2006, 00:33
Nu stiu daca ati dat peste diverse mixere sau poate si storcatoare care au lagare in plastic, care se incalzesc se deformeaza si nu mai sunt bune de nimic dupa o utilizare mai intensa!

KATALIN
26.03.2006, 21:53
da desigur am doua mixere de la care mi-au ramas doar telurile,acestea fiind piesele de rezistenta.
sunt foarte multumit de un mixer din acela cu cutit rotativ(e de firma)si a fost utilizat intens trei ani(pentru bebe)si functioneaza perfect si acum.

faraonu
27.03.2006, 14:01
cred ca este indicat sa mentionam si firma producatoare a produsului, altfel aceasta discutie aproape ca nu isi are rostul....

deocamdata o sa mentionez capitolul frigidere.
am observat ca majoritatea combinelor frigorifice au rafturile de la congelator de o calitate nu prea stralucita. eu am am daewoo si rafturile respective sunt de plastic transparent(evident, ca sa vezi ce e in ele). cam la doi ani dupa ce am luat-o am inceput sa am probleme cu rafturile respective. mai intai crapaturi, apoi s-au rupt. cu putina imaginatie si ceva pricepere le-am reparat..dar nu e f estetic.
astfel de rafturi nu stiu unde se pot gasi. intrebarea asta cred ca si-o pun mai multi...pt simpul motiv ca nu trebuie sa te chinui prea mult pana le rupi.

Consultant electrice
27.03.2006, 14:53
Intr-adevar, ideea e sa precizam si firmele producatoare pentru ca fiecare sa-si faca o idee citind acest topic!

KATALIN
28.03.2006, 22:47
sunt multumit de/
tv samsung
mixer brown
toaster vortex
aspirator rowenta
am avut probleme cu/
aspirator "vatec sau vatek"
cd alba
mixere fara nume
masini de gaurit budget
si altele pe care nu mi le amintesc.
oricum feritiva de firme apropiate ca denumire de cele consacrate.

Consultant electrice
28.03.2006, 23:48
Apropo de unelte electrice ieftine - oricui trebuie sa ii "apara" semne de intrebare cand vede in oferte 3 scule electrice gen flex, masina de gaurit si inca o surubelnita electrica plus multe accesorii, toate la un pret care se apropie de pretul unei singure scule electrice din aceeasi gama de la o firma cu renume. Nu ma refer la produsele profesionale ale firmelor cu renume ci la cele din gama "hobby" sau low entry ca sa zic asa.
Chiar daca spre exemplu achizitionati o masina de gaurit si va ganditi ca nu o veti folosi decat la cateva gauri, puteti avea surpriza ca nici pe acelea sa nu reusiti sa le dati. Exemplu concret cu patania unui prieten care a achizitionat o masina de gaurit ieftina care parea in regula, avea garantie si a fost cumparata de la un hipermarket. Nici 2 saptamani nu a durat pana sa se duca la garantie(fara sa o foloseasca perioade indelungate sau sa o forteze). La garantie masina a fost reparata in 2 zile , dupa un timp scurt iar a cedat altceva si tot asa de vreo 3 ori pana cand omul satul mai mult de drumuri si pierderea de vreme a renuntat si s-a orientat sprea altceva. Ideea ca banii dati pe astfel de unelte sunt aruncati!

faraonu
29.03.2006, 08:26
legat de bormasina...si eu am luat una mai de duzina...adica un einhel cu mandrina SDS, 1000w parca si cu motor montat perpendicular pe axul de percutie. am dat pe ea 2 mil si inca nu am probleme cu ea.
am folosit-o la daramat un perete de ciment si la o groaza de gauri. stiu ca nu prea conteaza nr de gauri...dar de multe ori am dat peste armatura si am fost incapatanat, asa am aflat ca un burghiu nu rezista prea mult, indiferent de firma, si ca bormasina e mai buna decat credeam initial.

am mai avut o patanie cu ea...am intrat cu burghiul peste niste cabluri electrice. intre cabluri era si un "fir cald" asa ca ca in felul asta am observat ca nici eu nu m-am curentat si nici bormasina n-a avut probleme:)

break_noon
29.03.2006, 10:51
Einhel mi se pare si mie ok.
Adica ca si raport pret/calitate
Pentru hobby nici nu are rost sa iei ceva super scump

Eu am luat un ferastrau pendular, si am avut mici probleme cu el, de genul ca un surub ce prinde lama de taiat si care are cap inbus i s-a stricat capul, dar care s-a putut inlocui, si cu intrerupatorul, care s-a oxidat si nu mai facea contact si care s-a rezolvat si el rapid. In rest isi vede de treaba, daca ii dai lame bune, si anume Bosch (am incercat si altele, mai no name, si a facut fata), dar in nici un caz imitatiile de lame de taiat care au venit cu respectivul ferastrau.

Iar de folosit a fost destul de mult, si dat si pe la prieteni, deci e ok, si luat cu 900.000 acu 1 an si ceva, cind un pendular de la Bosch, cu prindere SDS, (cred ca si la asta se spune SDS ) costa de la 4.5 milioane in sus

Poate pentru o firma de facut mobila ala profi este potrivit, dar pentru mine era prea mult

In schimb mandrina fara cheie de la masina de gaurit Bosch verde m-a cam dezamagit, ca nu prea mai vrea sa se deschida tot timpul fara sa folosesc o cheie, sau ceva, ca degeaba apas butonul ala de blocare al axului, ca sare cind invirt si vreau sa desfac burgiul

Asa ca desi e comod, la masina de gaurit ori SDS ori mandrina cu cheie

Consultant electrice
02.04.2006, 20:21
Am inceput de la electrocasnice dar vad ca in general se discuta despre unelte electrice mai mult, de aceea vreau sa va atentionez sa nu cumparati produse TOYA - nici prese de silicon care sunt vreo 2-3 modele, nici chei fixe NIMIC!!! Sunt cele mai proaste unelte care le-am vazut vreodata! Nu rezista nici la cea mai mica solicitare, nu poti face absolut nimic cu ele!

LucianDr.
05.04.2006, 08:54
Si eu ca noi toti am fost unl dintre cei "pacaliti de preturi" . Acum vreo 2 saptamani imi cumpar un storcator de fructe (aveam numai de citrice intr-un robot de bucatarie Moulinex de care sunt tare multumit) firma daca o pot numi asa Rowenta cu 70 RON. Ajung acasa il spal si fac suc de mere dintr-un 1kg mi-a rezultat 200g suc si a ramas toata pulpa ca daca o strangeam in mana mai curgea din ea. Il spal si inapoi la magazin cu el si imi fac un "upgrade" la el ca banii inapoi nu ii puteam primii. Am ales un Philips la 210 RON cu o singura viteza (nu ca celalalt cu 2) si am scos 500 g de suc dintr-un kg de mere. Sunt foarte multumit acum. Am mai avut asemenea experiente si in trecut cu un mixer pe care nu il pot folosi la nimic. Acum aproape 2 ani mi-am cumparat o combina frigorifica si am tot umblat din magazin in magazin. Fiecare isi facea reclama si antireclama la alte marci. Pana la urma am ajuns la Ariston MBA 45 D2 NFE, inox la un pret de 30 mil negociat.

Veti zice ca e scump. Dar daca cauti o combina de 400 litri Clasa A sa aiba ventilatie Multiflow, Full No frost (nu stiu ce e aia gheata sau sa dezgheti congelatorul), Ever Fresh, Filtru Abtibacteria si 70 cm latime la 190 h nu am gasit una atat de complexa si era undeva la 20 mil cu ceva functii. Ce sa mai zic de afisajul digital cu o gramada de functii pe el (super destepte). In plus e inox si am primit cadou un aparat de vidare cu 2 caserole. Daca le pui toate cap la cap iti dai seama ca e mai ieftina decat alte combine. Acum s-au mai redus. Daca dai un ban poti avea si satisfactie, daca nu dai mult pe un produs nu te astepta la multe de la el.

Andrei
08.04.2006, 18:37
Ce parere aveti despre aspiratoarele RAINBOW? Are cineva asa ceva sa ne povesteasca si noua? Sunt acele aspiratoare scumpe care filtreaza prin apa mizeria din aerul aspirat si firma care detine un brevet de inventie pe asa ceva!

D_G_N
09.04.2006, 00:07
Am si eu o intebare pt totzi meseriasi mai ales pt cei din bucuresti...si din calarasi(daca exista pe acest forum)...
acum 2 saptamani ne-au fost furate sculele.....toate sculele :(
Stiu ca sunt sanse minime sa le pot recupera....politzia romana....nu are nici un interes sa rezolve astfel de cazuri...dar daca atzi gasit vreun "chilipir" prin targ sau a venit cineva sa va vanda o scula...si va mai aducetzi aminte ceva despre aceea persona....va rog sa imi spunetzi...vreau doar ca faptasul sa plateasca..pt ce a facut...
Scule:
masina gips-carton Kress
masina gips-carton (acumulator) dewalt
percutor Skill
pendular Skill
surubelnitza electrica Skill

TDJ
10.04.2006, 10:20
Eu mi-am cumparat cu vreo 12 ani in urma o bormasina Black&Decker cu percutie. Are putere mica 400W, dar de atunci am dat foarte, foarte multe gauri si in beton cu burghiu de max. 12mm (intai cu burbhiu mai mic si apoi pana la 12). Nu am avut nicio problema cu ea. Am desfacut-o de cateva ori am curatat-o si am pus vaselina in caseta reductorului. Pot spune ca sunt foarte multumit de ea, atata doar ca intentionez sa-mi cumpar una mai puternica (750-1000W).

Consultant electrice
10.04.2006, 20:48
Conteaza foarte mult si cum este intretinuta o masina unealta! Chiar daca este de firma nu strica sa o ingrijim, sa avem grija sa nu patrunda prea mult praf in interior, sa o desfacem in functie de cat de mult se lucreaza cu ea si sa o mai curatam, sau daca nu ne pricepem sa apelam la un service al marcii respective care va efectua lucrarea la standard profesional.

TDJ
13.04.2006, 10:39
Poate nu strica sa va impartasesc o intamplare nefericita pe care am avut-o cu o bormasina. In 1992 am cumparat o bormasina romaneasca. Dupa un timp mi s-a ars condensatorul de protectie a colectorului de pe rotor. Am desfacut-o, am vazut despre ce este vorba si am dus-o la reprezentanta pentru remediere. Am luat-o dupa 3 ore si mergea bine. Cand o desfac sa vad ce a facut nenea ala surpriza, ii scosese condensatorul defect si nu-i pusese nimic in schimb. Sincer nu prea am incredere in service-uri. Prefer sa-mi curat singur sculele care necesita lucrul acesta. Daca nu este posibil atunci mergeti la un service dar incercati sa stati langa meserias sa vedeti ce-i face. Oricum bormasinile mai ales cele cu percutie in care intra praf si polizoarele unghiulare necesita desfacere si curatare. Si bine ar fi sa-i puneti vaselina (de turatii mari) in caseta reductorului, ca ce-i pun ei din fabricatie este cam putin, iar in timp se consuma si aia.

Consultant electrice
13.04.2006, 22:43
Totusi s-au mai schimbat lucrurile din 1992 si nu mai e aceeasi mentalitate, insa surprize pot aparea si acum.

VYS
14.04.2006, 08:46
S-a schimbat si nu prea s-a schimbat.

Din pacate, unitatile service de pe la noi, au ramas la nivel de cooperativa.

Un exemplu: In Craiova sunt citeva firme, le numeri pe degete, care asigura service-ul electrocasnicelor cumparate din METRO si nu numai.

Daca ai curiozitatea sa le faci o vizita, vei avea surpriza sa gasesti un spatiu dezolant, cu cateva aparate aruncate pe und ese poate si 2-3 meseriasi.Daca te uiti in partea efectiva de reparatii nu prea ai ce utilaje, scule sa vezi. Primul lucru pe care ti-l spun este ca piesa costa foarte mult si nu pot decat sa incerce sa o repare sau sa foloseasca alta la mana doua.

Asadar credeti-ma ca inca nu avem unitatile service pe care ar fi normal sa le avem, la atatea vagaoane de electrocasnice cat au intrat pana acum in tara.
Aceeasi parere proasta, o am si despre comerciatii nostri, chiar din Praktiker. Daca ii intrebi ceva amanunte despre o scula - vine o pauza lunga. Imi povestea o cunostiinta, ca in Anglia, a intrat intr-un magazin de scule (bormasini, freze, polizoare etc.) si doar a intrebat ceva si s-a trezit cu 20 de scule pe un banc iar comerciantul a inceput sa-l bobmardeze cu detalii tehnice despre fiecare.

naetiberiu
16.04.2006, 01:30
Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva ce este cu "GLOBUS INTERNATIONAL". Ce firma este aceasta? Merita investit in aceste produse(scule)? Va multumesc!

VYS
16.04.2006, 12:10
Una din miile de denumire sub care se comercializeaza in ROMANIA produse chinezesti.

Am luat si eu o scula de acest tip, este vorba de un ciocan rotopercutor, acum 3 luni. L-am folosit la cateva gauri si acum il folosesc la mestecatul adezivului pentru faianta. Sunt multumit deocamdata insa face un zgomot maricel, dar totusi sa nu iutam ca este o scula pentru casa si nu una profesionala.

Eu zic ca au si ele rostul lor, aceste scule mai ieftine, insa si pintre ele sunt unele mult mult mai proaste decat marimea pretului.

Consultant electrice
16.04.2006, 18:44
In general nu sunt oameni calificati care sa cunoasca si sa inteleaga din punct de vedere tehnic ceea ce vand..cu alte cuvinte nu prea au idee ce vand.
Am fost cu ceva vreme in urma in garantie cu o combina AIWA la un service undeva vis a vis de parcul circului. A stat vreo 2 zile la ei si am venit sa o iau. Mergea, toate bune insa ecranul de protectie din fata afisajului era zgariat adanc intr-un loc. I-am intrebat ce s-a intamplat acolo, m-am certat cu ei (combina era noua avea 3luni) nu am rezolvat nimic, ba chiar am aflat ca eu eram vinovat ca nu o adusesem in service in ambalajul original!

Andrei
16.04.2006, 18:51
Sunt cazuri cand intrebi ceva pe responsabilul de raion si iti da un raspuns doar ca sa scape de tine, iar daca mai studiezi un pic poti constata chiar nu este deloc asa si ca ti-a oferit o informatie gresita total. Va pot da o groaza de exemple din propria experienta....

idg
18.04.2006, 14:10
daca ar fi dupa mine, nu mi-as mai lua niciodata:
- radiator electric vortex: facea o caldura pe sfert ca unul similar whirlpool, si s-a si stricat
- flex b&d de 115, oricat ar parea de firma i s-a stemuit contra cand vrei sa-l desfaci, si poti sa-i schimbi discul doar la menghina
- pendular budget, problema cu suruburile ce tin panza ( a propos, stie cineva alt sistem de prindere a panzei, pe alta firma?)
- pantent toya, am strans mai tare si s-a rupt (si chiar vreun schwartzenberger nu sunt :P )

TDJ
18.04.2006, 15:41
Am vazut ca IDG a pus pe lista neagra flex 115 de la Black&Decker. Eu il folosesc la ascutit burghie vidia, taiat tevi si sapat sant in beton. Sunt foarte multumit de el. I-am pus vaselina alba pentru turatii mari in carcasa reductorului iar dupa o lucrare in care intra mult praf in el il desfac si-l curat. Mare atentie la rulmenti sa nu se gripeze din cauza prafului. Tot ce am de la Black&Decker si-a dovedit fiabilitatea in timp, dar probabil ca mai exista si mici exceptii iar IDG s-a confruntat cu una dintre ele.

idg
18.04.2006, 15:52
de curatat il curat si eu, dar chestia asta pur si simplu s-a intamplat ...

Emil Constantinescu
25.05.2006, 14:58
subscriu la capitolul scule Toya - incredibil de proaste. Nici macar cei 2 lei cat costa nu si-i merita.

Pendular Budget il folosesc de numa. Cu lame Bosh taie fara probleme, foarte des si cam de 1 an.

De percutoarea Asist sunt pe ansamblu multumit... i s-a cam dezaxat burghiul insa mai merge. Nemultumirea mea este ca percutoarea am imprumutat-o unui prieten in stare ok si am primit-o inapoi dezaxata si fara sa-mi spuna acest lucru :D sau poate nu si-a dat seama ce i-a facut :lol:

Cristian-Ioan
25.05.2006, 21:57
legat de bormasina...si eu am luat una mai de duzina...adica un einhel cu mandrina SDS, 1000w parca si cu motor montat perpendicular pe axul de percutie. am dat pe ea 2 mil si inca nu am probleme cu ea.
am folosit-o la daramat un perete de ciment si la o groaza de gauri. stiu ca nu prea conteaza nr de gauri...dar de multe ori am dat peste armatura si am fost incapatanat, asa am aflat ca un burghiu nu rezista prea mult, indiferent de firma, si ca bormasina e mai buna decat credeam initial.

am mai avut o patanie cu ea...am intrat cu burghiul peste niste cabluri electrice. intre cabluri era si un "fir cald" asa ca ca in felul asta am observat ca nici eu nu m-am curentat si nici bormasina n-a avut probleme:)

Am avut o bormasina Einhell si a folosit-o multi ani. Desi este un fel de no name sint de o calitatea destul de buna.

idg
26.05.2006, 08:22
da, si eu mi-am luat un einhell din metro, un circular, am taiat la lemne cu el de si-a scos banii :D

movidium
31.05.2006, 20:48
Fratilor subscriu!
Am mai multe produse Einhell si sunt mai mult decit multumit. am 1 rotopercutor si un flex de 230 mm si am spart si taiat beton pentru santuri la greu cu ele si nu sunt probleme. unde lucrez am produse Bosch albastru si sincer nu e nici o diferenta intre ele!
In schimb sunt slab reprezentati in romania de o firma obscura cu toate ca sunt cunoscuti si vinduti f bine in europa! einhell.com

mesk38
31.05.2006, 22:29
eu am cumarat o bormasina cu acumulator de 24 volti....super ieftina...din magazin(POWER DEVIL), nu zic ca are si percutie... oricum e no-name...la pretul ei de 700.000 lei... :lol:
nu am folosit-o mult...dar dupa aprox sa zicem 2 ore de functionare in 6 luni...a clacat...
:oops:
asa ca m-am apucat frumos si am desfacut-o si pentru ca nu era ars motorul am pus in ea vaselina la greu...nu mai avea aproape deloc si acum merge super..

asa ca am luat de la (o sa radeti) 38 o scula de curatat cu hartie abraziva..
ei..scula de scula ...BOSH (??????) la 500.000.....
vad ca merge bine...as desface-o sa vad daca are vaselina....
sper ca lagarele si rotile dintate din ea o fi din ceva metal ca altfel....
:roll:

plimbaretul
31.05.2006, 22:38
Salutari
Cum spune o vorba mai veche "sunt prea sarac ca sa imi permit lucruri ieftine" - cred ca se aplica in electrocasnice.

Aparatura achizitionata de mine este Bosch si Siemens - marfa adevarata. Si-a meritat fiecare banut. Ex: aspirator Siemens (cel mai ieftin model din gama) - desi producatorul nu recomanda utilizarea acelui model in constructii (aspirator moloz) - am incercat - No-problem: filtrare super ok si rezistenta buna a sacului (sac original) de hartie.

PS: era o nelamurire legata de No-frost: inseamna racirea cu aer rece, iar dezghetarea congelatorului nu mai este necesara (marci tari in domeniu: Bosch, Siemens, Ariston, Daewoo, LG)

Se intampla sa am tangete cu domeniul de electrocasnice, asa ca pentru intrebari - va rog :)

VYS
31.05.2006, 22:59
Pentru plimbaretul

Daca zici ca ai tangenta cu electrocasnicele as dori si eu o consiliere despre alegerea unui robot de bucatarie.

plimbaretul
31.05.2006, 23:56
In primul rand trebuie sa te gandesti la ce vrei sa-l folosesti.
Roboti se impart in 2 categorii mari
- in principal pentru prelucrare aluaturi - vine cu accesorii axate pe acest aspect (teluri inox pentru coca, teluri pentru aluaturi usoare sau medii). Se mai poate adauga masina de tocat carne, cat si accesorii pentru razuire / taiere / feliere, etc (trebuie vazut exact ce acccesorii se includ - o mare parte pot fi accesorii optionale - se achizitioneaza separat)
- roboti destinati pentru prelucare rapida - maruntire / feliere / radere + storcator de citrice, de legume, secundar pot avea si accesorii pentru aluaturi. Acestia sunt cei mai des intalniti roboti pe piata romaneasca.

Accesorii:
Recomand accesoriile care sunt in totalitate din inox (in special cele care implica taiere/feliere/ radere). De evitat accesorii care sunt din plastic si au doar elementul de taiere din metal.

Cuplu accesorii: sunt modele ale caror accesorii se monteaza doar pe o anumita zona a axului motor (potrivire automata - nu te lasa sa montezi gresit) - Double Action sistem - se asigura cel mai bun randament intre putere / viteza / rezultate obtinute

Putere motor / consumata: de urmarit doar in legatura cu volumul vasului. Un robot la 400/450 W de capacitate mai mica (modele compact) e la fel de bun ca unul de 800 / 1000 W insa de capacitate mai mare

Alte chestii: desi nu par importante - senzatia de calitate/trainicie care e lasata de analiza pieselor (vas/accesorii/ finisare)

Succes la shopping

valeriu ciprian
03.06.2006, 21:57
Bormasina Stern ID 13 F cu percutie dupa 4 luni de la cumparare si 10 gauri a cedat=garantie cu rugamintea vanzatorului sa nu o mai strc pt ca nu o mai repara......iese din garantie=buton de actionare defect;150.000 lei buton nou .alte 6 luni defectare buton pornire + defectare mandrina.Profit=0:2

cretu_stefan
12.06.2006, 16:01
Am avut ca si voi probleme cu un mixer frantuzesc...cumparat din Carrefour...care a scos fum inca de la prima utilizare a blender-ului din set (turnuletul cu elice ascutita)...iar diferenta intre viteze (ca si utilizarea butonului turbo (!)) era aproape inexistenta. In schimb, pot lauda firma Black&Decker de la care am o bormasina veche de 20 de ani (cu reductor din aluminiu) care se folosea pe santierele patriei, dar care are o valiza cu tot felul de "minuni" care se pot monta pe ea: pendular (soricel), circular de taiat scindura, slefuitor cu smirghel (vibratii), capete de slefuit circular, lustruitor, etc. Cu ea am "reusit" cu rabdare...sa raschetez parchetul in toata casa, si alte lucrari la fel de solicitante. Dupa cum va pot spune, eu sunt incapatinat cind imi pun ceva in minte...cu toate astea, bormasina mea minunata a raspuns prompt tuturor chinurilor la care am supus-o...De curind, incintat, mi-am mai luat o bormasina B&Decker de 500W cu rotopercutie la fulminantul pret de 1.500.000 (la oferta), doar pentru faptul ca cea veche nu are si percutie. In rest, va urez succes, tuturor celor care isi amenajeaza locuinta...riscind certuri cu nevasta... Spor la lucru.

Consultant electrice
12.06.2006, 22:52
Cunosc respectivul model de bormasina care era portocaliu cu albastru din cate imi amintesc si avea cateva scule interesante. Mi-a imprumutat si mie cineva cu ani in urma un astfel de set pentru a ma ajuta sa slefuiesc niste usi!

Andrei
20.06.2006, 17:59
Ce aparate de aer conditionat aveti instalate prin case? Care v-au facut o impresie buna ca fiabilitate?

DM7
27.06.2006, 13:22
Eu pana acuma am avut elctrocasnice: frigider, lada frigorifica, microunde si masina de spalat automata de la Whirpool. Insa acum a sosit vantul unor schimbari, in sensul ca lada nu prea o mai foloseam si am gasit un client caruia i-am vandut-o destul de bine. Cum insa nevasta-mea era obisnuita sa isi mai simta una alta in lada am hotarat sa vindem si frigiderul si din banii rezultati sa mai punem diferenta si sa-i iau o combina frigorifica. 2 in 1. Genul meu este ca atunci cand imi cumpar ceva sa studiez inainte piata. Si plimbandu-ma prin magazine m-am intalnit cu un fost coleg de scoala. I-am explicat intentia si i-am cerut un sfat fara sa ii spun din inainte ca eu sunt un fan whirpoolist. "GORENJE!" fu raspunsul promt. "Pai sti eu acasa am toate numai Whir...." "GORENJE! am zis" .... Si acum am acasa o frumoasa combina frigorifica Gorenje. Nu pentru ca sunt usor de influentat. Zic eu. Ci au fost cateva argumente... pro si contra Raport Whirpool - Gorenje. La Whirpool clasa de acces mediu (O chestie ce am aflat-o si invatat-o cu aceasta ocazie a perindarii prin magazine) pe langa clasa de consum AA A+ B samd exista si clasa de acces, adica clasa electrocasnicelor la care se poate apropia orice muritor o alta clasa aceia mai cu bani si o alta a vecinul meu vamesul sau avocata de mai incolo. au congelatoarele mici, si mai ales tipurile acelea cu manerele aplicate punctul lor slab sunt manerele care se rup. Fiind nostalgic al lui Whirpool eu zic ca pacat ca isi vor pierde clientii datorita acestor probleme care nu cred ca se datoreaza exclusiv firmei Whirpool.

DM7
06.07.2006, 12:34
Dom'le am ajuns sa mi se dea sa repar o masina de spalat automata marca SIEMENS produsa in anul 1990, adusa din Germania. Mi-au trecut destule masini prin mana de productii diferite si ani diferiti. Nu neaparat ca si le-am reparat pe toate. Insa ce eu am vazut in masina aceasta: lucru cu adevarat nemtesc. Totul electronic comandat de un microcontroler. I-am spus omului ca nu pot sa o fac. Si atunci mi-a lasat-o mie sa recuperez de pe ea ce-mi trebuie. (A fost binentel cu ea inainte la ateliere specializate, si in Germania a spus ca-l costa peste 200 euro, iar aici ca nu-l pot face).
In timp ce o desfaceam am inceput sa vorbesc si eu nemteste. Turatia de stoarcere 1400 rpm . ( Acum incep sa apara si pe la noi) Avea senzor pe furtunul de alimentare iar la piulita de conectare avea un electroventil- daca se spargea furtunul de alimentare inchidea apa. Avea senzor de inundare. un senzor atasat la cuva care nu stiu ce rol avea.Sonda de nivel apa era liniara gen potentiometru nu cu palpatoare ca si la celalate. Avea un locas special de pastrare a piselor de rigidizare a cuvei la transport + cheia cu care se lucra.
Nu zic, poate ca cele din ziua de astazi au asa ceva si si mai si, dar o masina facuta cu 16 ani in urma...e ceva

VYS
06.07.2006, 13:15
Eu cred ca nici una din RO nu are in totalitate ce spui tu.

Consultant electrice
06.07.2006, 17:37
Ideea generala acum este sa arate cat mai bine, sa aiba cat mai multe "inventii comerciale" care atrag cumparatorii mai neexperimentati si sa folosesti materiale care sa fie la limita nici sa nu ai probleme cu ele dar nici sa coste foarte mult.

klaus
07.07.2006, 00:37
DM7, parerea mea este ca acea masina de spalat nu si-a meritat banii.
Toate acele "plusuri" nu au facut decat sa adauge exponential la pret, si am indoieli ca un utilizator obisnuit ar fi beneficiat intr-un fel evident, substantial, de acel gadget-uri.
Masina respectiva s-a stricat in 15 ani. O masina de spalat de acum tine tot vreo 15 ani. Si in mod sigur este mult mai ieftina, avand cel putin aceleasi functii.
Doar ca acum lucrurile se proiecteaza la limita de rezistenta, nu se proiecteaza in ideea ca o sa-l tii de 3 ori mai mult decat durata normala de utilizare.
De ex., videourile Panasonic din anii 90 aveau o mecanica turnata, cand toate celelalte aveau o mecanica din tabla ambutisata. Si costau dublu fata de un video Hitachi, sau Samsung, sau Philips sau etc.
Si costau de cel putin 5 ori mai mult in echivalent decat costa acum un video nou, care are functii de OSD, de meniuri, de programari repetate multiple etc.
In societatea de consum pur si simplu nu merita sa faci lucruri care sa tina mult, pentru ca cele noi vin cu functii suplimentare si ergonomicitate mai bine gandita. Si daca nu le faci scumpe, vinzi mai multe, vinzi mai multe, se ieftinesc si mai abitir. Si din astea are de castigat si clientul care nu da toti banii gramada o data, ii da in rate, chiar daca pe mai multe aparate

plimbaretul
08.07.2006, 13:10
In conditii de exploatare corecta, o asemenea masina de tine cu mult peste 15 ani.
Masinile Siemens care se comercializeaza in Romania sunt aduse prin filiera companiei germane in RO si au unitati specializate de service (un nr. de telefon se poate obtine de la orice magazin de electrocasnice - vezi Domo, Cosmo, Flanco, etc). Masini de cu caracteristici descrise mai sus sunt disponibile si la noi - eu am una similara - tot cu gadgeturi - care insa aduc beneficii similare:
- furtunul cu senzor in capat - se numeste furtun AquaStop - si asigura protectie 100% impotriva inundatiilor. Daca se detecteaza vre-o scurgere de apa la furtunul de alimentare sau in interiorul masinii, se comanda electronic intreruperea alimentarii cu apa chiar de la robinet - furtunul nu ramane astfel sub presiune.
- in partea de jos a masinii: un senzor de nivel al apei - parte tot din sistemul de protectie impotriva inundatiilor
- senzor la nivelul tamburului - senzor infrarosu ce determina gradul de murdarie al apei - si in functie de cat de murdare sunt rufele stie cata apa sa foloseasca si cat timp sa spele - economie de apa, energie, timp
- de asemenea toate masinile Siemens stiu sa detecteze cantitatea de rufe introduse la spalare si isi adapteaza automat cantitatea de apa, de energie si timpul de spalare
- Controlul electronic prin microcip - nu permite selectarea unor temperaturi gresite pentru tipul de tesatura selectat. La fel se procedeaza si cu controlul centrifugarii - masinile detecteaza automat balansul si isi adapteaza programul pentru eliminarea acestuia.
La intreruperea curentului, programul ramane memorat, iar la revenirea acestuia programul se continua de unde a ramas

Concluzie: fiecare ban platit a meritat cu prisosinta

PS: Marca Siemens este una de top, si e pacat sa nu se apeleze la personal specializat pentru intretinere si reparatii....

VictorMihai
18.07.2006, 10:47
Salutare tuturor!
Vreau sa-mi cumpar si eu o hota pentru bucatarie... daca ma puteti ajuta cu amumite informatii (producator, tip, motoare, filtre etc) de care sa tin cont la cumpararea produsului.

Consultant electrice
18.07.2006, 13:28
De obicei hotele mai performante sunt cele cu turbine cum le zic ei prin magazine respectiv ventilatoare radial axiale. Acestea sunt in general cele cu forma de piramida in care intra motorul cu cele doua ventilatoare montate pe capetele rotorului. Trebuie sa tii cont si de zgomotul facut de hota(respectiv sa probezi la magazin sa ii pui sa o porneasca) pentru ca exista modele destul de zgomotoase. Din punctul meu de vedere mai interesante sunt hotele cu filtre metalice lavabile.
Daca insa nu vrei sa dai gaura in perete si sa scoti afara evacuarea hotei, exista hote cu diverse filtre mai speciale cu carbune activ etc care au evacuarea tot in incapere dar care nu au un randament foarte bun, iar filtrul trebuie inlocuit dupa o anumita perioada.
Nu in ultimul rand conteaza aspectul cat si materialul din care este executata hota; o hota din inox este usor de curatzat si arata bine.

VictorMihai
19.07.2006, 12:55
Mutumesc pentru informatii.
Referitor la evacuare am facut deja gaura in perete deci voi merge pe modelul cu eliminarea gazelor in exterior. La iesirea din perete ( pe exterior) cum imi recomandati sa fac? (nu as vrea sa ies cu furtunul flexibil din perete si sa-l indoi in jos,sus, stanga sau dreapta cum am vazut pe la altii). Stiti cumva exista pe undeva burlane speciale cu cot si capac (ptr. ploaie) pentru o evacuare in sus, sau vreun stut de iesire din perete cu clapet sa nu intre pasarile spere exemple...
Astept cu interes raspunsul dvs. si poate mai sunt si alte pareri...

Consultant electrice
19.07.2006, 13:25
Puteti pune o sita metalica prinsa de o rama care se va fixa in perete sau exista capace cu niste jaluzele care se deschid singure de la presiunea produsa de hota. Acestea din urma se folosesc de obicei la instalatii industriale unde se face exhaustarea unor debite mari de aer. Exista posibilitatea ca daca tineti hota pe o viteza mai mica sa nu reuseasca sa deschida bine acele jaluzele si sa scada randamentul.

Baboo
19.07.2006, 16:28
Problema mea nu este de fiabilitate ci de îmbãtrânirea puferelor(tampoanelor) de cauciuc natural ale unui storcãtor de fructe bulgãresc care s-au ,,topit". Am cãutat prin magazine ,dar nu am gãsit. Este important ca materialul sã fie elastic, sã preia vibraþiile, iar storcãtorul sã rãmânã pe loc, sã nu ,,o ia la plimbare" pe masã! Aveþi vreo soluþie?

Mina
21.07.2006, 20:36
Pt. Victor Mihai- un prieten a folosit in loc de burlan flexibil, tubulatura de WC imbracata in folie autolant. Avantajul a fost ca la tubulatura asta gasesti si coturi si tot ce trebe.
Pt. Baboo, incercati cu ventuze! Se si lipeste bine de blat si sigur nu mai pleaca la plimbare. Robotii mai noi de bucatarie asa sunt, nu au tampoane, ci ventuze.

Baboo
21.07.2006, 20:50
Acele pufere, care erau elastice, aveau scopul de a prelua vibraþiile care apar prim repartizarea neuniformã în interiorul sitei storcãtorului a masei de fructe introdusã la stors. Aveau deci ºi un rol de amortizare. Ventuzele nefii elastice, nu preiau, Cauciucul fiind elastic rezistã fenomenului de obosealã mai bine de cât un material cu rigiditate mai mare. Apoi apare problema modului de prindere al ventuzei de corpul storcãtorului. Mã gândesc la o rezolvare!

kologabriel
11.09.2006, 23:01
sal katalin. spui ca esti multumit de masina de gaurit budget? eu am reusit sa dau 10 gauri si apoi am dus-o la reparat. cum am primit-o dupa 25 de zile am "reusit "sa mai dau 3 gauri si iar nu mai merge, mai exact raman fara percutie. stii cumva ce probleme sa aiba sau pe altcineva care ma poate ajuta, vreau sa o fac sa mearga chiar daca mai costa ceva. mersi!

KATALIN
12.09.2006, 21:44
AI INTELES GRESIT!
AM AVUT PROBLEME CU MASINA DE GAURIT BUDGET!
adica am aruncat-o pentru ca materialul din care este confectionat acel disc zimtat ce da percutia este slab iar principiul de functionare defectuos,aceste tipuri de masini de gaurit sunt pentru lemn metal si chiar daca au percutie nu sunt pentru gauri in beton cel mult in zidarie.

kologabriel
14.09.2006, 11:35
scuze, ma bucuram ca mai are cineva o masina de gaurit budget care merge. daca vorbim de budget 6205, principiul de functionare la percutie se bazeaza pe absorbtia percutorului, roata dintata tip coroana realizeaza miscarea de rotatie. acolo la percutie totul e in regula, nu am reusit sa demontez chiar capul percutor, poate acolo sa fie ceva in neregula. daca a mai demontat cineva asa ceva poate ma ajuta. spor la treaba!

muale
15.09.2006, 00:09
daca ar fi dupa mine, nu mi-as mai lua niciodata:
- radiator electric vortex: facea o caldura pe sfert ca unul similar whirlpool, si s-a si stricat
- flex b&d de 115, oricat ar parea de firma i s-a stemuit contra cand vrei sa-l desfaci, si poti sa-i schimbi discul doar la menghina
- pendular budget, problema cu suruburile ce tin panza ( a propos, stie cineva alt sistem de prindere a panzei, pe alta firma?)
- pantent toya, am strans mai tare si s-a rupt (si chiar vreun schwartzenberger nu sunt :P )

am pendular Skil si panza se prinde cu un sistem asemanator SDS-ului de la bormasini...ei l-au numit Click parca...

ssilvviu
08.10.2006, 19:33
Eu am un flex de 1150W Einhell, cu disc de 125. L-am cumparat acum 3 ani din bazar cu 600.000, timp in care l-am folosit si cu discuri de metal, si cu discuri de lemn, si cu perie de sarma. Sunt multumit de el, tinand cont ca nu a trebuit in tot acest timp decat sa-l ung si sa-i shimb carbunii.

O alta unealta de care sunt multumit e rotopercutorul "marca" Hammer, de 1250W, 5kg, luat din Brintex (Brasov) tot in urma cu 3 ani. Acesta intradevar avea ventilatorul cu paletii orientati in asa fel incat nu baga aer aproape deloc (sa se arda rotoarele mai repede...ai naibii), dar cu mici modificari e OK. A trebuit sa-i dau un punct de sudura si pe piulita unui ambreiaj care la suprasarcina, in loc sa lase sa patineze, se desfileta. Acum cam da semne de oboseala saracul, in sensul ca s-au cam tocit dintii de la un pinion si in suprasarcina mai scapa, dar percuteaza destul de bine. Mentionez ca si pe acesta am avut grija sa-l ung periodic.

In schimb am fost total dezamagit de masinile de gaurit Klauss Austria. Am avut 2 si pe ambele le-am distrus destul de repede. Au lagare si rulmenti care se uzeaza repede, plus ca la folosiri intense se incalzeste lagarul si topeste carcasa de plastic, dupa care "joaca" de poti sa o arunci.

O problema generala a sculelor electrice "de duzina" o reprezinta variatorul electric de turatie. Au o pasta semiconductoare care se duce desctul de repede daca folosesti viteze mici de lucru. De aceea daca vreti sa montati corpuri suspendate si aveti mult de infiletat in dibluri nu va recomand sa folositi masina de gaurit, pt ca se strica variatorul dupa 10-20 suruburi.

Robert C.
10.10.2006, 23:09
Legat de hota cred ca cel mai bun lucru e sa ai o plasa la iesire din burlan sau ideea cu capacul cu jaluzele. Am scos personal din 2 burlane de hota cuiburile de pasarele. Si la cineva am intilnit cuibul facut in motor, de nici nu mai pornea ventilatorul. Avea si pui.

Robert C.
10.10.2006, 23:29
legat de scule la kg. Din Metro am luat un set de Power GT: flex bormasina, pendular. Bormasina a fost superba. Am folosit-o de la dat gauri in beton (de 10maxim), amestecat glet si adezivi de faianta la facut mobila. Era centrata si-i mergea si regulatorul de viteza. Dar a cedat flexul. Dupa lungi drumuri metro-service mi s-a propus un schimb sau sa-mi iau produse de aceiasi bani.Dar trebuia sa inapoiez tot setul indiferent de situatie. Am acceptat schimbul de unelte numai pt ca mi-a placut bormasina. Dar vai...Am nimerit alt lot . Joc de mandrina, percutie ioc. Acum i s-a dus angrenajul. Poate ca l-am solicitat putin la adezivi de faianta. Asteapta sa viziteze servisul. al doilea flexl a murit cu mult inaintea ei. De pendular asa si asa. Cam indoaie si incalzeste pinza daca incerci sa-i pui ghidajul.

-------------------
http://www.danasoft.com/sig/Semnaturaincercare.jpg

Baboo
10.10.2006, 23:32
Legat de hota cred ca cel mai bun lucru e sa ai o plasa la iesire din burlan sau ideea cu capacul cu jaluzele. Am scos personal din 2 burlane de hota cuiburile de pasarele. Si la cineva am intilnit cuibul facut in motor, de nici nu mai pornea ventilatorul. Avea si pui.

Nu ºtiu dacã ventilatorul e destul de tare ca sã deschidã jaluzelele! Mai ales dupã o vreme când se vor deschide mai greu!
Sal'tare!

Robert C.
10.10.2006, 23:54
Legat de Combine frigorifice 2in1. MI-am cumparat acu 2 ani aproape o combina SNAIGE model RF360. Are bineinteles 2 usi, frigiderul sus, congelatorul jos, un singur compresor dar e echipata cu unsistem de valva cu impuls si control electronic al temperaturii. Mai precis temp pt frigider este intre +2...+10grade iar pt congelator -16...-24 grade, afisaj digital, si controlul INDEPENDENT al temperaturii. adica pot inchide daca vreau frigiderul, sau congelatorul, pot transforma congelatorul in frigider dar nu si invers, pot regla orice temperatura in sus sau in jos fara a fi conditionata una de alta. Ca si cum as avea 2 compresoare.
Eficienta energetica---clasa A
Consum energetic ----339 kwh/an
Volum util frigider----225
volum util congelator---90
Nr stele compart. alimente congelate----3din4
depunere gheata---doar congelator
autonomieZh----12ore
Capacit de congelare ----14kg/24h
Clasa climat ----N
Zgomot ----38dB

Familia mea e super multumita de achizitie!
Vi-l recomand! ...... Deocamdata! :)

-----------------
http://www.danasoft.com/sig/Semnaturaincercare.jpg

muale
11.10.2006, 00:02
am cumparat acum 1 an un set de unelte Skil de la Bricostore (bormasina,pendular,flex) si am probleme cu bormasina,nu face contact bine la buton...
bine,dupa ce am dat multe gauri cu percutie,fara si am amestecat adeziv pt polistiren deci am folosit-o la greu.oricum am garantie si imi remediaza problema. (din pacate service-ul e f. departe)

in rest flexul si pendularul merg bine.
P.S. apropo,de unde gasesc vaselina pt turatii mari,sa ung sculele?am inteles ca e alba desi am vazut ca la ale mele e verde.

Robert C.
11.10.2006, 12:28
Tot povestim "Asta-i buna, asta nu-i buna.."
Nu s-ar putea realiza o rubrica separata cu modelele de electronice introduse si da votul pro sau contra in functie de parere, vot dat o singura data, pt a nu interveni reprezentantii firmelor respective, eventual trimiteri pt explicarea optiunii alese?
Presupun ca ne-ar ajuta pe multi in alegerile urmatoare.

muale
11.10.2006, 13:53
Tot povestim "Asta-i buna, asta nu-i buna.."
Nu s-ar putea realiza o rubrica separata cu modelele de electronice introduse si da votul pro sau contra in functie de parere, vot dat o singura data, pt a nu interveni reprezentantii firmelor respective, eventual trimiteri pt explicarea optiunii alese?
Presupun ca ne-ar ajuta pe multi in alegerile urmatoare.

ar fi multe rubrici...cate modele si cate scule...de exemplu la mine Skil unele imi plac altele au dat rateu...

cat de interventia cuiva de la firma X sau Y ar fi binevenita!

Robert C.
11.10.2006, 14:14
Interventie in sensul ca si-ar vota singuri sculele de mai multe ori![/b]

muale
11.10.2006, 17:22
Interventie in sensul ca si-ar vota singuri sculele de mai multe ori![/b]

...nu! in sensul ca fiecare expert sa incerce sa salveze reputaia (nu a fost folosita coresp. , sau....etc).

treaba cu votul nu cred ca e buna;cate categorii ar trebui facute?numai la scule electrice/bormasini cred ca sunt zeci/sute

ferrell
13.10.2006, 01:54
Sal all. Vreo`un specialist in poate spune si mie.. Ce sa fac.. E un frigider mai vechi.. cu 1 usa. congelator sus.. Am vrut sa il dezghetz.. am dat cu cutitul.. si a trecut prin gheatza si am intepat congelatorul.. si a iesit ttot ala din el.. nu stiu cum se numeste..? Cum pot reface gaurica aia..?
Multumesc

muale
13.10.2006, 02:04
Sal all. Vreo`un specialist in poate spune si mie.. Ce sa fac.. E un frigider mai vechi.. cu 1 usa. congelator sus.. Am vrut sa il dezghetz.. am dat cu cutitul.. si a trecut prin gheatza si am intepat congelatorul.. si a iesit ttot ala din el.. nu stiu cum se numeste..? Cum pot reface gaurica aia..?
Multumesc

"ala " se cheama freon,fara el nu merge.problema e gaura,ca instalatia se poate umple f. usor cu ajutorul cuiva de la un service (vine cu butelia si re-umple)

cred ca cel mai indicat e sa te adresezi unui service in domeniul frigiderelor,sa remedieze gaura aia...

deh! daca injunghii un congelator batran!

VYS
13.10.2006, 09:07
Multumesc

Asta sa fie invatare de minte! Nu de prosti au scris producatorii in instructiunile de utilizare ca asa ceva nu se face. Nu vreau sa dau cu pietre dar parca prea nu bagam in seama cuvintele din aceste hartii.
Ignoranta se plateste.

Ma indoiesc ca se mai poate face ceva (adica reparatie locala) dar poate ai noroc. Singura solutie, o discutie cu cei de la service. Nu stiu exact constructia detaliata a frigiderului dar ma gandesc ca poate exista o sansa sa se schimbe partea de invelis a congelatoruui daca nu sunt ceva tehnologii pretentioase care se pot face doar in fabrica.

Baboo
13.10.2006, 09:46
Multumesc

Pãrerea mea e cã ,,înþepatul" acela, vaporizatorul, nu se poate repara ci se înlocuieºte cu altul (dacã-l mai gãseºti ca piesã de schimb) de cãtre specialistul (þevile se alãmesc) de la service care totodatã îþi umple ºi instalaþia cu freon.
Pãrerea mea e cã pe lângã cât te-ar costa reparaþia, alergãtura, dracii pe care þii vei face, mai pui ceve ºi-þi iei unul nou competitiv!
Dar nu stricã sã faci o întrebare ºi la un service!
Sal'tare!

Sasha31
24.10.2006, 21:48
Ajutati-ma si pe mine, va rog.

Aveam si eu o instalatie de neon in baie. La un moment dat, a inceput sa licareasca... a durat vreo juma de ora, apoi s-a stins. I-am schimbat neonul (instalatia are doua neoane, dar numai unul e folosit), i-am schimbat starterele (ca are doua), nici un rezultat. Curent se pare ca vine in neoane, dar nu se aprind. Noul neon este philips de 18W si pe startere (tot Philips) scrie 4-22W. La cata electrotehnica stiu eu (nu multa, decat ca I=U/R :D ), nu pare a fi ceva incompatibil. Ar mai ramane 'bobina' aia sau cum s-o numi... care pare a fi una destul de veche asa, chiar 'comunista' as spune :D.

Ajutooooooooor! ca de o luna stau fara neon in baie! [please]

Baboo
24.10.2006, 23:14
Dacã aveþi o bobinã, înseamnã cã cele douã neoane sunt înseriate!
Dacã un neon a funcþionat singur, înseamnã cã aveþi douã bobine(presupunnâd cã ºi celãlalt a funcþionat)!
Trebuie sã verificaþi dacã în lampã aveþi tensiune când închideþi sau deschideþi întrerupãtorul. Dacã aveþi, trebuie sã verificaþi mai departe pânã unde vine în lampã!
E foarte posibil sã aveþi un contact imperfect în dulii.
Mai trebuie verificatã ºi continuitatea filamentului tubului!
Sal'tare!

kikimocanu
01.12.2006, 16:54
Salutare tuturor!
Vreau sa va intreb si eu ceva nefiind in domeniu, mai ales ca m-am contrazis cu cineva pe aceasta problema: la inchiderea televizorului este obligatoriu sa se inchida si din butonul de la baza monitorului sau este de ajuns numai din telecomanda?
Daca se poate sa va argumentati raspunsul ar fi si mai bine.
Va multumesc. :roll:

muale
01.12.2006, 16:59
Salutare tuturor!
Vreau sa va intreb si eu ceva nefiind in domeniu, mai ales ca m-am contrazis cu cineva pe aceasta problema: la inchiderea televizorului este obligatoriu sa se inchida si din butonul de la baza monitorului sau este de ajuns numai din telecomanda?

pai cand inchizi doar din telecomanda el ramane in stand-by (ledul rosu ramane aprins) si e gata sa primeasca semnal de la telecomanda.dezavantajul e ca consuma curent (nu foarte mult,cele noi au 0,5w) si ca in caz de soc electric,fluctuatii se poate arde televizorul (nu se arde daca il scoi din priza sau ai priza cu protectie)

TDJ
01.12.2006, 19:45
Salutare tuturor!
Din proprie experienta. Am un televizor Daewoo, iar dupa 8 ani a trebuit sa-i inlocuiesc un condensator electrolitic care secase, deoarece in tot acest timp il opream numai de la telecomanda. Vecinii mei au un televizor Philips, care s-a defectat. A fost acelasi defect, constand in secarea unui condensator electrolitic. Piesele acestea sunt ieftine, in jur de 10.000, dar odata arse, televizorul devine nefunctionabil, iar daca nu gasesti defectul, mai platesti in plus si electricianul.
De doi ani, de cand am avut aceasta problema, nu am mai pastrat televizorul pe stand-by. Din cate stiu, in stand-by, un sfert din componente raman alimentate. Dintre acestea, condensatorii electrolitici cedeaza primii din cauza secarii electrolitului.

VYS
01.12.2006, 21:03
Eu nu cred ca raman circa jumatate din componente alimentate.

Este alimentat doar modulul de stand-by (sau cum ii zice).

La 8 ani, Traian, ce pretenti ai la un televizor normal? Durata de viata a unui TV estede 10 ani parca. Un exemplu este televizorul parintilor - Goldstar din 1994 - de atunci sta doar pe stand-by si iata ca au trecut 12 ani si inca merge, fara nici un defect.

Daca este o compenenta mai slaba, tot crapa - mai devreme sau mai tarziu.

Teoretic este indicat sa il opresti din butonel dar nu este deloc placut sa te deplasezi mereu.

Eu unul nu il deconectez din buton decat daca lipsesc mai mult de 24 ore de acasa.

klaus
01.12.2006, 21:52
In primul rand, treaba cu condensatorii, nu e vorba ca "asa face toate", e vorba ca nu erau de f. buna calitate. Multe televizoare merg de mai bine de 20 de ani, insa in special cele din gamele superioare, care au piese de calitate. cele mai recente au piese mai ieftine si calculate la limita valorilor de functionare normale. Si niste piese electronice care functioneaza aproape tot timpul la limita, mai ales la condensatorii electrolitici, se strica mai repede.

Legat de inchiderea din buton, lasand la o prte motivatiile reale de consum (desi stand-by-ul nu are un consum mare, ba chiar e f. mic, cred ca e pana in 2-3W), problema la televizoarele ieftine este ca nu se face demagnetizarea decat la intreruperea completa a alimentarii si la repunerea sub tensiune. Astfel apare mai des "colorarea" cu pete de culoare a ecranului.
Din acest motiv eu as recomanda inchiderea de cel putin 2-3 ori pe luna a televizorului de la buton, pentru a intra in functiune bobina aia de demagnetizare.
Aceasta problema nu apare la televizoarele mai scumpe (in special Sony, dar or mai fi si altele), care baga demagnetizarea si dupa inchiderea si apoi deschiderea din telecomanda

TDJ
01.12.2006, 21:54
Viorele, nu jumatate din televizor, ci un sfert. :) Iar condensatorul respectiv era pe circuitul de imagine, ca sa-ti faci o idee, pe undeva pe la mijlocul placii de circuit imprimat. Ca daca era doar vreun montaj minor cu functie de stand-by, nu se ajungea la probleme de imagine.

VYS
01.12.2006, 22:01
Certo Traianos dar atunci problema ta nu avea nici o legatura cu modulul stand-by. Asa ai tu noroc in toate! :lol:

Consultant electrice
01.12.2006, 22:29
Cred ca in cazul Goldstarului anul era mai precis 1994 probabil. In 2004 era deja LG ;) Si apropo de Goldstar si componente care merg la limita:televizorul respectiv avea boala sa piarda imaginea si sa ramana doar sunetul din cauza unui integrat un TDA cu un mic radiator. S-a intamplat vreodata?

Teoretic nu e o regula ca se strica daca lasi televizorul in stand by insa se intampla ca televizoarele lasate luni de zile poate chiar ani fara sa fie deconectate sa se strice mai repede fata de restul.
Normal ca e neplacut sa te ridici seara din pat sa stingi tv de la buton insa e indicat dimineata sa zicem daca pleci la serviciu sa stingi totusi din buton pana revii.

VYS
02.12.2006, 10:05
Dap, au trecut destui ani de atunci si parca anii incepand cu 2... sunt mai aproape de cerebel. :P Asa este, era vorba de "94 - am modificat mesajul.

Referitor la problema semnalata de dvs. nu a avut nicioadata nici o boala - nici cea semnalata de dvs. cu pierderea imaginii.

Maestrul Max
02.12.2006, 11:14
Pe pozitia de stand-by un televizor are o parte mica din componente alimentate cu o tensiune, in special circuitul de filament al tubului cinescop.

Mentinand "cald" tubul cinescop, la pornirea televizorului, particulele foarte foarte fine ale stratul de luminofor nu se mai desprind de pe interiorul tubului, nu se depun pe catod sau filament, prelungind viata acestuia.

TDJ
02.12.2006, 11:42
Certo Traianos dar atunci problema ta nu avea nici o legatura cu modulul stand-by. Asa ai tu noroc in toate! :lol:
Ai ramane poate surprins, sa afli ca in stand-by, acel condensator ramanea sub tensiune. :) Am verificat din curiozitate. M&M are dreptate afirmand ca anumite componente responsabile cu imaginea raman alimentate.
La evolutia tehnicii, la noile functiuni disponibile, poate se merita ca din 10 in 10 ani sa schimbam televizorul.

Baboo
02.12.2006, 12:53
Eu nu cred ca raman circa jumatate din componente alimentate.

Este alimentat doar modulul de stand-by (sau cum ii zice).

Aºa e!
În principiu, acest modul funcþioneazã ca un montaj bistabil în care pe una din poziþii dã alimentarea Tv-ului iar pe cealaltã o ia.
În cazul rãmânerii pe poziþia de stand by, un supra ºoc de tensiune se ard în principal sistemele de protecþie (diodele) sau se strãpung condensatorii electrolitici.
Un condensator electrolitic îºi pierde în timp din capacitatea ptr care a fost construit, chiar dacã nu e alimentat, prin creºterea tangentei unghiului de pierderi în dielectric.
Sal'tare!

CristianBesliu
31.12.2006, 07:12
Sal,
Interesante discutiile despre "pataniile" fiecaruia.
Le spun si eu pe ale mele.
Fiind fan W am luat cind m-am mutat din nou aceeasi masina de spalat. Ce am constat este pe la cuva unde se pune detergent periodic/din cind in cind curge apa. Acum am un gust amar in gura.
Am luat un storcaror P si din legumele si fructele prelucrate nu mai iese suc. (cum am vazut ca a patit cineva)
Pt gradina masina de tuns iarba si fierastrau (electrice) am luat de la B si D si le-am folosit peste parametri si au muncit constiincios fara sa cricneasca.

AN NOU FERICIT TUTUROR !

Marius Popovici
31.12.2006, 11:21
Multumesc

Salut! Da se poate repara frigiderul dumneavoastra! Din pacate nu puteti face asta dumneavoastra. Ptr. repararea congelatorului (placa care ingheata se numeste vaporizator sau evaporator) se foloseste o substanta speciala care se aplica dupa ce zona in care apare fisura se incalzeste foarte bine. Acesta substanta rezista la temperaturi de la -40grdC pana la +90 grd C. Eu personal am folosit acesta substanta si nu am avut probleme nici dupa 4 ani. Cei de la service ar trebui sa stie de acesta substanta sau poate le convine sa va inlocuiasca evaporatorul ptr. a va lua mai multi bani. Succese!

mesk38
01.03.2007, 10:18
la o hota no name am zgomotul prea mare...
am deconectat deja un motor...dar zgomotul ramane tot mare...ce sa fac...sa incerc cu un variator...sau....

Consultant electrice
05.03.2007, 23:40
Zgomotul este produs de motor in sine sau de aerul vehiculat? Uneori si datorita montajului necorespunzator pot aparea vibratii, corpul hotei poate intra in rezonanta si astfel apar zgomote neplacute.
Cu variator nu cred ca va mai functiona cum trebuie motorul si probabil nu va mai avea nici randament.

Baboo
06.03.2007, 08:19
la o hota no name am zgomotul prea mare...
am deconectat deja un motor...dar zgomotul ramane tot mare...ce sa fac...sa incerc cu un variator...sau....

Pãrerea mea este cã identificarea zgomotului se poate face prin demontarea motorului de hotã de pe locul lui dar cu legãturile electrice rãmase. Se porneºte ºi se vede dacã zgomotul se menþine. Dacã da, atunci motorul e de vinã: prin frecarea rotorului de stator sau prin zgomotul electromagnetic pe care îl fac bobinele motorului. E posibil ca motorul sã aibã o flanºã de prindere în care se învârte paleta ºi aici sã frece paleta de flanºã, iar paletele sã frece pe diametrul interior al flanºei. Acestea pot sã nu fie centrate(sã nu ,,fugã"), flanºa ovalã, sau paletele inegale.
Dacã nu se mai aude zgomotul, înseamnã cã paleta motorului atinge ceva atunci când e montatã sau, aºa cum s-a arãtat mai sus ar putea fi zgomotul aerului prin calea de absorbþie-evacuare.

Sal'tare!

zyggy2005
25.03.2007, 22:44
Ce sa va zic si eu, in legatura cu electrocasnicele, eu sunt ffff multumit de un TV Samsung il am din 92, primele TV color, si nu am avut nici o problema cu el, inca se vede perfect are culori mai misto decat cele noi.
De vreo 4 ani am si Uun LG ochi magic si la fel vede perfect.

Cherubino
29.03.2007, 09:41
Sunt nemultumit de robotul de bucatarie Philadelphia.La nici o luna dupa ce l-am cumparat i s-a ars motorul si mi s-a dat un alt robot.La acesta insa i s-a fisurat carcasa de plastic fara sa fie trantit sau bruscat,iar fiindca a iesit din garantie,firma care il comercializeaza (Infinity Ploiesti ) nu il repara deoarece nu asigura service post-garantie.Feriti-va asadar de aceste doua marci !
O alta problema o am cu un cuptor cu microunde Alaska,la care nu reusesc sa-i gasesc un platou de schimb (cel original l-am spart eu din greseala).
O alta nemultumire o am fata de masina de spalat Indesit Wp 100.Desi nu am condens, a inceput sa rugineasca,desi are doar 2 ani,iar programatorul a trebuit sa-l repar de vreo 3 ori pana acum.Masina am luat-o de la Flanco si cineva de acolo mi-a spus ca foarte multa lume s-a plans de acest tip de masina.
Sunt foarte multumit de: televizor Daewoo si SEG,aspirator si mixer ambele Philips.

Consultant electrice
30.03.2007, 09:07
Cu mai multe masini de spalat e problema cu coroziunea. Nu sunt tratate corespunzator. Se intampla chiar si la masini foarte scumpe.

Apropo de imaginea unui TV. Am avut ocazia sa ma uit la un tv despre care ziceam ca e ieftin, ca nu se vede bine etc...pe vremea respectiva avand cablu de la o companie din Bucuresti. Ulterior s-a facut un contract la Romtelecom pentru Dolce(televiziune digitala). A durat f mult pana sa vina sa instaleze reciever-ul si sa activeze contul insa acum imaginea este extraordinara, mult mai buna ca inainte, are un contrast foarte bun.

EL-CO
31.03.2007, 11:53
Eu sunt foarte multumit de un sandwish maker Philadelphia pe care-l am de cca.2 ani si a muncit nu gluma,cred ca totusi cu aceste produse mai ieftine este si chestie de noroc! Mai sunt multumit de televizor CRT PHILIPS,LG,aspirator SAMSUNG si mixer Moulinex!

TDJ
27.04.2007, 16:17
Eu sunt foarte multumit... aspirator SAMSUNG... !
Aspiratorul este cu filtru HEPA in loc de sac textil/hartie?

EL-CO
29.04.2007, 12:49
Nu, cu filtru de hartie! :)

TDJ
29.04.2007, 17:44
Nu, cu filtru de hartie! :)Sunt cele mai bune, cu conditia de a nu se refolosi sacul din hartie o data ce a fost umplut. Ieri mi-am cumparat si eu un aspirator, Philips FC9166 cu puterea de aspirare de 500W (cu sacul gol). Sunt foarte multumit de el. Din multe puncte de vedere, "clasicele" cu sac de unica folosinta din hartie, raman cele mai bune.

VYS
29.04.2007, 19:42
Sunt cele mai bune, cu conditia de a nu se refolosi sacul din hartie o data ce a fost umplut. Ieri mi-am cumparat si eu un aspirator, Philips FC9166 cu puterea de aspirare de 500W (cu sacul gol). Sunt foarte multumit de el. Din multe puncte de vedere, "clasicele" cu sac de unica folosinta din hartie, raman cele mai bune.

Avem placerea sa va salutam domne'.
Sa il stapanesti sanatos.

P.S. Repede ai constatat multumirea fata de electrocasnic! :wink:

TDJ
29.04.2007, 20:19
Incantat de reintalnire Viorele! :)
Referitor la "electrocasnic", un lucru bine facut dotat cu accesorii care usureaza exploatarea, face diferenta fata de lucrurile doar... suficient de bine facute.

VYS
29.04.2007, 20:21
Intotdeauna este o placere sa iti ascultam parerile.

Bine ca ne-ai mai gasit! :wink:

TDJ
29.04.2007, 20:24
Vechile obiceiuri pier greu. Atata doar ca uneori au nevoie de o pauza pentru a fi reluate. :D

Maestrul Max
29.04.2007, 20:26
Hopa ai aparut Traiene ?
Pe unde umblasi ?

TDJ
30.04.2007, 06:41
Incantat de revedere Adoba.
O data pe an merit un "concediu de forumist". :D

antalerno
10.05.2007, 20:58
Apropo de mixerul Moulinex :In anul 1996 in decembrie am cumparat un mixer Moulinex care merge foarte bine si acum. E adevarat ca am curatat de citeva ori si am uns cu vaselina (era Texaco daca mi-amintesc bine).

alex virtual
10.06.2007, 01:39
am citit raspunsurile date pe acest topic,sunt foarte interesante,iar idea acestuia a fost foarte buna.
acum sa imi spun si eu idea mea despre aparatele pe care le posed prin casa:
sunt multumit de:
-televizor daewoo
-monitor peacock
-masina spalat gorenje
-pistol lipit einhel
-frigider LG
-flex mastermax
-rotopetcutoare stern(raport calitate pret)
-injector moeller
nu sund multumit de:
-aspirator daewoo, la 2 luni de folosire nu mai functioneaza butonul on/off si nu mai trage cablul de alimentare in el
va salut!

Consultant electrice
11.06.2007, 10:45
Aspiratoarele mici si ieftine in general au probleme de fiabilitate pe partea de mecanism strangere cablu( se strica arcul sau "deraiaza" cablul dupa rola) sau sunt probleme cu furtunele care se rup de la imbinari si incep sa traga aer pe unde nu trebuie.

alex virtual
11.06.2007, 19:34
cu furtunele nu am probleme(inca).cand l-am cumparat m-am gandit ca e totusi Daewoo.dar asta e....m-am invatat minte :shock: !va salut!

Sash
12.06.2007, 07:10
Am un cuptor cu microunde Daewoo de prin 95-96 si merge impecabil si acum...Datorita lui capatasem o parere buna despre electrocasnicele Daewoo...se pare ca nu e chiar asa
Offtopic -ptr. Consultant electrice - Ati mentionat mai sus televiziunea Dolce, care ma tenteaza datorita facilitatilor de plata a facturii (m-am saturat de cozile de la cablu), insa cativa prieteni mi-au sugerat ca s-ar putea ca receptia sa fie perturbata cand sunt ploi, furtuni etc Ati avut probleme de acest gen?

alex virtual
12.06.2007, 21:30
eu unul nu mai compar ce se facea o data cu ce se face acum!chiar si la aparatele de firma!in ziua de azi nici nu prea mai sti daca nu ai cunostinte daca un produs e chiar original.va salut!

TDJ
13.06.2007, 08:56
Data fiind evolutia tehnicii, parca nu se mai justifica sa cumperi un bun electrocasnic pe care sa-l tii 20 de ani.
Am o masina de spalat General Electric de 10 ani, cu 1200 rot/min. Ea e buna, dar cand vad ca acum au afisaje electronice, time remaining, pornire programabila, parca ma bate gandul sa o schimb. Singurele avantaje la care nu as renunta, sunt admisia separata de apa rece/ apa calda si situarea motorului in partea superioara a cuvei.

Baboo
13.06.2007, 09:06
Data fiind evolutia tehnicii, parca nu se mai justifica sa cumperi un bun electrocasnic pe care sa-l tii 20 de ani.
Am o masina de spalat General Electric de 10 ani, cu 1200 rot/min. Ea e buna, dar cand vad ca acum au afisaje electronice, time remaining, pornire programabila, parca ma bate gandul sa o schimb. Singurele avantaje la care nu as renunta, sunt admisia separata de apa rece/ apa calda si situarea motorului in partea superioara a cuvei.

Pe aici pe la noi, e o vorba SASUL ,CIND N-ARE DE LUCRU, ISI DARIMA CASA SI O CONSTRUIESTE DIN NOU! :lol: :lol:

Pai daca masina isi face treaba...

Sal'tare!

TDJ
13.06.2007, 09:45
Asa am zis si eu Baboo, daca merge nu am ce-i reprosa. Insa produsele actuale sunt mai atractive prin functiile pe care le au.

alex virtual
13.06.2007, 21:17
aveti dreptate Domnule,dar decat sa aveti "norocul"sa va bucurati de acele functi suplimentare sau de un design atractiv doar 2 saptamani(lucru pe care nu il doresc la nimeni),mai bine :"lasa asa".are garantie!!!!!!??????stiu pe cineva care cu bani pe care ia folosit la traseul dus si intors pana la magazin(ca s-a stricat masina)mai lua 2,3 ca ea!!!!doar 2 saptamani trecea si pac....la garantie!!!cu respect,va salut!

westbam
14.06.2007, 22:22
ce parere aveti despre ultimele modele de electrocasnice Ariston (masina de spalat, combina frigorifica, plita etc).Merita au ba?Mersi

TDJ
15.06.2007, 08:30
Ariston... nu-mi inspira incredere.

pitonul
15.06.2007, 10:18
Asa am zis si eu Baboo, daca merge nu am ce-i reprosa. Insa produsele actuale sunt mai atractive prin functiile pe care le au.

Hmm 10 ani , buna masina aia General Electric , nu i-ai facut nici o reparatie ? Cat despre "produsele actuale"...cu mai multe functii cum ca "ar fi mai atractive"... :D imi smulge un zambet motivul datorita exprimarii.
Si eu sunt pentru principiul " daca merge nu incerca s-o repari, ci doar supravegheaz-o "

termoadi
15.06.2007, 22:50
General Electric ,super masina,am vazut la un amic ,i am schimbat carbunii la motor si ...super masina
in comert ......STIFTURI cu brizbrizuri ,eu personal am Miele ,are vreo 7 ani sunt f.multumit
Credeti ma stiu ce spun ,am reparat la sh, cativa ani buni, masini de spalat
In comert am vazut si bosch care cam face firma de ras
La noi au intrat in tara ,pe premisa ''cat mai ieftin'' ,multe stifturi cu nume sonore
Pai se pot compara rulmentii la cuva ...6305 la siemens ,miele ...cu 6203 la .....nu dau nume ,made in italia......
si se mai pot spune multe.....

cu respect,

alex virtual
17.06.2007, 03:06
pai daca se mai pot spune multe de ce nu o faceti?de acea e deschis topicul acesta!din pacate pentru mine nu am avut noroc mare cu masinile de spalat automate,in 5 ani am schimbat 2,una daewoo si un wolrldpool(nu stiu dc.am scris bine).acum detin un gorenje,despre care inca nu m-am facut o impresie deoarece are doar 2 luni.cu respect,va salut!

Moldovan Vasile Dan
17.06.2007, 10:18
eu am cumparat recent o hota cu "fitze" FRANKE(1200 ron) , dar face zgomot mare in treapta 2 si 3
am un aragaz BOSCH cumparat in 2000 la care am schimbat de multe ori garnitura usii, in schimb sunt foarte multumit de frigiderele cu 2 usi BOSCH

TDJ
17.06.2007, 10:26
Din pacate, atunci cand cumperi masina de spalat, nu stii de care tipuri sunt cei doi rulmenti. In plus, daca nu ai in zona un distribuitor serios, greu gasesti sa cumperi semeringul de pe axul tamburului.
Alex, cu masinile mai vechi de spalat ce s-a intamplat, de ce a trebuit sa le schimbi? Si mai exact ce model erau?
Macar sa stie omul sa se fereasca.

alex virtual
17.06.2007, 12:56
nu stiu ce model era daewoo,deoarece nu am lucrat eu cu ele :D ,worldpool-ul era awm 807 cu aqua program.la prima sa stricat o data pompa de apa si ceva pe la cuva deoarece trosnea de foarte rau cand se invartea(banuiesc ca rulmenti).am reparat-o odata iar la 3 luni iar a inceput sa scoata zgomote ciudate de aceasta data si scantei pe la motor(mentionez ca aceasta masina a fost la mana a doua cand am cumparat-o).am luat-o pe a doua(noua) care dupa 3 ani i-sa ars capul electronic.a fost la reparat,dupa 6 luni s-a distrus iar,m-am bagat nasul pe la el si am observat un rezistor care era scrum.am schimbat rezistorul respectiv si a mai mers aprox 2 luni.am dus-o iar la reparat(deoarece nu era nimic vizibil)si mi-sa spus ca trebuie iar schimbat capul electronic.asa ca am luat alta.sper sa stea la locul ei mult timp!va salut!

termoadi
17.06.2007, 20:36
Sa vorbim nitel despre masinile de spalat si punctele lor forte sau ...slabe
-cuva - acum mai rar se intalnesc cuve emailate care la orice atingere mai dura sarea smaltul si gata rugina apoi gaura
cele de inox ,mar rar intalnite la masinile noi nu prea prezinta riscuri de defectare cu exceptia poate a sudurilor in zona suportilor de prindere ,am auzit cazuri in care aceste urechi s au rupt
cuvele din duraprop sau plastic cum le cunoastem toti ,sunt deosebit de rezistente si nu am cunostinta de cazuri de defectare structurala
-ansamblul lagarului - rulmentii si semeringul sunt de o diversitate ENORMA ,mai ales semeringul
in principal se impart in doua tipuri principale
:semeringuri axiale la care etansarea se face pe exteriorul axului cu rulmenti
:semeringuri ,v-ring,la care etansarea se face de regula pe peretele cuvei,frontal ,ele fiind montate tot pe axul cu rulmenti
acestea din urma sunt intalnite la masinile marca Bauknecht si uneori Ardo
ambele tipuri se comporta bine in exploatare
-rulmentii -sunt si ei de o mare diversitate ,incepand cu minusculii 6203 si terminand cu 6307 ,care prin marimea si robustetea lor determina un lung timp de exploatare.
aici putem sune ca marimea rulmentilor determina viata ansamblului cuvei
-fulia cuvei , despre ea putem spune cu siguranta ,ca la anumite modele se rupe foarte des si nu din cauze speciale ci din cauza ca sunt prea prost facute
- motorul - elementul vital al oricarei masini ,in mare este de doua tipuri
:-cu rotor in scurtcircuit si condensator ,intalnit la masinile cu ''turatii mici pe stoarcere'',un motor slabut ca putere dar cqare nu este zgomotos
acest motor ,uneori este controlat electronic
:-cu colector adica cu carbuni ,cum stim noi, un motor de regula puternic care poate aduce o cuva in regim de stoarcere si la 1600 rpm
Acum sa nu credeti ca orice motor ajunge aici , in mare sunt foarte multe tipuri dimensionale ca gabarit si putere. de regula motoarele acestea sunt controlate electronic ele avand un traductor de turatie amplasat in partea opusa fuliei
- cureaua de transmisie este de doua feluri:
-profil trapezoidal intalnita la masinile ieftine ,de regula impreuna cu un motor lenes de tipul cu rotor in scurtcircuit
-profil j sau h adica curele late cu canale longitudinale intalnite la majoritatea masinilor
-pompa de apa tot de doua tipuri constructive:
-cu motor separat si semering de etansare ,pompa buna ,puternica dar predispusa la pierderi de apa pe la semering
-cu rotor magnetic ,fara sens,nu are plan de separatie motor-pompa deci nici semering . are putere mica este predispusa la uzura lagarelor ,din plastic,si la blocare.la cea mai mica uzura aparuta nu mai poate porni din cauza puterii mici
- amortizoarele
-cu frictiune ,formate din doua patine care preseaza o zona de lucru de pe cuva ,relativ robuste dar cu eficienta mai scazuta
-cu frictiune ,tubulare,des intalnite la majoritatea masinilor ,destul de bune dar predispuse la uzura
- partea de comanda ,programatorul
Aici cu cat e mai complicat cu atat nu se mai poate repara
-cele mecanice cu came ,majoritatea se pot desface si curata contactele ,de mentionat fiind cele de la siemens aeg bosch care se desfac foarte usor
-cele electronice deja se arunca la defectare mai serioasa avand cipuri dedicate ,care sunt destul de sensibile la umezeala
-blocul de comanda al motorului daca este echipat cu un integrat clasic se mai poate repara , daca este integrat in cipul programator...adio

in mare cam astea ar fi partile mai importante ale masinilor de spalat, nu am insistat mai mult asupra lor caci nu vreau acum sa scriu un roman cu toate datele tehnice din cataloage,dar voi urmari forumul ,u eventualele intrebari

alex virtual
17.06.2007, 23:32
va respect pentru rabdarea acordata!si cand o sa mai imi cumpar o masina de spalat,acum o sa am idee cam ce si cum sa aleg!va salut domnule Termoadi!

TDJ
18.06.2007, 08:52
Da, oportun istoric. Felicitari pentru bunavinta de a ne impartasi din experienta in domeniu.
Mare dreptate cu rulmentii 62xx. Mai mult de 3 ani nu rezista pentru centrifugari mari.
Chiar daca am fost solicitat in cateva randuri pentru depanarea masinilor de spalat, ocazie cu care am schimbat rulmentii si semeringul, rezistenta pentru incalzit, deblocat pompe de evacuare, inlocuit motorul electric, nu pot spune ca ma bucur de aceeasi experienta in domeniu ca dl. termoadi.
Ce am observat ca minusuri la cateva modele, din pacate noi, este ca selectorul de programe are lamele care se bazeaza pe contact doar prin elasticitatea materialului, nefiind actionate de arcuri, iar forta de contact parea destul de slaba.
Nu toate modelele au posibilitatea de golire manuala a cuvei. Iar unele care au aceasta dotare, nu se poate deschide capacul etans deoarece au o asemenea constructie incat se blocheaza odata cu elicea pompei.
Ca variante constructive le apreciez mai mult pe cele care au motorul situat deasupra cuvei, intr-un colt, fiind ferite de apa in caz de uzura a rulmentilor sau deteriorare a cuvei.
Am intalnit si un caz de spargere a cuvei din duraprop, accidentul a fost cauzat de proprietar prin uitarea unui cap de tubulara in pantaloni.
Un mic detaliu, daca spalati sutiene, scoateti cele doua sarme otelite curbate. Ati ramane surprinsi cu cata dexteritate le scoate masina de spalat in timpul spalarii, si cat de greu se recupereaza ulterior.
Chiar daca calgonul scoate ceva bani din buzunar, daca aveti apa dura, merita cumparat.
Dupa incheierea programului, scoateti stecherul din priza si verificati daca bornele sunt calde.
In mare cam atat pot spune din experienta proprie.

VYS
18.06.2007, 09:05
Inca un mic amanunt daca tot am ajuns la comportarea diferitelor obiecte in masina de spalat..... NU LASATI SCOBITORI IN BUZUNARE!

O sa ramaneti suprinsi cu cata usurinta ajunge o scobitoare in rotorul pompei si daca aveti noroc de o pompa cu rotorul neprotejat, expus direct in sectiunea de evacuare, s-a dus bunatatea de rotor.
:twisted:

TDJ
18.06.2007, 09:14
Sa inteleg ca vorbesti din proprie experienta? :D
Nu cred ca ajunge scobitoarea chiar in rotorul pompei, probabil ajunge la paletele de pe axul rotorului.
Am recuperat din pompe de evacuare blocate urmatoarele obiecte: bentita, moneda, sosetuta de copii, nasture, carlig de perdele.

VYS
18.06.2007, 09:21
Din pacate e din propria experienta.

Rotorul pompei cuprinde si acele palete :idea: - oricum aceste pompe au dimensiuni mici.

Der ajuns ajunge sigur in acea zona si tot atatd e sigur distruge rotorul... de fapt prinderea pe ax.... blocand rotirea rotorului.

dmih
18.06.2007, 09:33
Am o masina de spalat Indesit, in aprilie anul acesta a implinit 11 ani de functionare. Functioneaza ireprosabil, n-am schimbat la ea decat furtunul de evacuare a apei.

Pentru parinti am cumparat vreo 10 ani un Whirlpool care inca nu a dat nici un rateu pana acum.

Nu stiu daca modelele sunt relevante, banuiesc ca au iesit de mult din fabricatie.

TDJ
18.06.2007, 09:46
Mda, ceea ce spui intareste ideea ca ce se facea candva, chiar era fiabil. Acum nu se mai pune accentul pe asa ceva.
Viorele, asa a fost sa fie, sa nu ai tu nroc de o pompa de evacuare robusta. :)
Eu din cate pompe blocate am intalnit, toate si-au revenit dupa indepartarea blocajului.
Elicea bineinteles ca sta pe axul rotorului, dar blocajul apare la elice, adica la pompa, nu patrunde obiectul in rotor, adica in motorul de actionare.
Pompele de evacuare au diferite metode constructive de impiedicare a corpurilor straine de a ajunge la elice, insa nu intotdeauna sunt eficiente.

VYS
18.06.2007, 10:40
Nus tiu de unde ai invatat sa bagi batul printre gard insa trebuie sa te contrazic .. rotorul pompei este una si rotorul motorului este alta... chiar daca axul este comun. Din pacate nu s-a creat o masina de spalat dedicata persoanei mele iar situatia expusa de mine este caracteristica unor masini de spalat gin generatia anilor 2000. Ulterior, pompa de evacuare a fost modernizata adoptandu-se varianta cu "carcasa" pentru rotorul pompei care sa protejeze cat de cat. Daca mai gasesc pe acasa rotorul vechi o sa ii fac o foto si o sa postez pe forum pentru o mai buna intelegere. De remarcat ca rotorul pompei este o constructie din pastic.

Asta nu inseamna ca acele pompe si implicit masinile sunt slabe calitativ. In afara acestui eveniment datorat neglijentei operatorului alte defecte nu au aparut. Masina in cauza este un model cu "sase simturi" si cu acele functii digitale de care esti tentat uneori.

TDJ
18.06.2007, 10:51
Ei nu este cazul sa te superi, inseamna ca intelesesem eu gresit. Mi se paruse ca intrase scobitoarea in rotorul de actionare a pompei, ceea ce parea imposibil.
Cat despre metodele constructive de protejare a pompei, inca inainte de 2000 se practicau metode destul de ingenioase, cu pahar in pahar care protejau eficient pompa de evacuare, dezavantajul il constituia accesul mai dificil pentru recuperarea obiectelor pierdute.

dmih
18.06.2007, 10:54
Mda, ceea ce spui intareste ideea ca ce se facea candva, chiar era fiabil. Acum nu se mai pune accentul pe asa ceva.

In societatea de azi calitatea produsului, desi este vanturata de producatori ca fiind numarul 1, a cazut pe un loc mai putin fruntas. Important pentru producatori este sa arunce pe piata cat se poate de repede produse noi in lupta pentru o felie de cascaval. Din acest motiv unele produse, chiar ale unor firme de renume in domeniul lor de activitate, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Daca la asta mai adaugam si transferul majoritatii facilitatilor de productie in tari low-cost, reteta este asigurata.

In plus, daca multi ar fi ca mine si ar pastra bunurile atatia ani, majoritatea ar da faliment.

Usor-usor, va trebui sa ne obisnuim cu totii cu ideea ca ceea ce cumparam nu trebuie sa tina mai mult de 2-3 ani. Asta daca ne tin buzunarele.

Baboo
18.06.2007, 17:18
... unele produse, chiar ale unor firme de renume in domeniul lor de activitate, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Daca la asta mai adaugam si transferul majoritatii facilitatilor de productie in tari low-cost, reteta este asigurata.

In plus, daca multi ar fi ca mine si ar pastra bunurile atatia ani, majoritatea ar da faliment.

Usor-usor, va trebui sa ne obisnuim cu totii cu ideea ca ceea ce cumparam nu trebuie sa tina mai mult de 2-3 ani. Asta daca ne tin buzunarele.

?mi pare r?u c? trebuie s? v? contrazic, dar ele se ridic? totu?i la nivelul a?tept?rilor, fi?i sigur de aceasta!
Desigur nu ale noastre, ci ale lor, ale fabrican?ilor! :lol: :lol:

Baboo
18.06.2007, 17:19
... unele produse, chiar ale unor firme de renume in domeniul lor de activitate, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Daca la asta mai adaugam si transferul majoritatii facilitatilor de productie in tari low-cost, reteta este asigurata.

?mi pare r?u c? trebuie s? v? contrazic, dar ele se ridic? totu?i la nivelul a?tept?rilor, fi?i sigur de aceasta!
Desigur nu ale noastre, ci ale lor, ale fabrican?ilor! :lol: :lol:

Baboo
18.06.2007, 18:03
Inca un mic amanunt daca tot am ajuns la comportarea diferitelor obiecte in masina de spalat..... NU LASATI SCOBITORI IN BUZUNARE!
O sa ramaneti suprinsi cu cata usurinta ajunge o scobitoare in rotorul pompei si daca aveti noroc de o pompa cu rotorul neprotejat, expus direct in sectiunea de evacuare, s-a dus bunatatea de rotor.
:twisted:

... ?i nici capete terminale prin salopete... :lol: :lol:

Baboo
18.06.2007, 18:20
-rulmentii -sunt si ei de o mare diversitate ,incepand cu minusculii 6203 si terminand cu 6307 ,care prin marimea si robustetea lor determina un lung timp de exploatare.

.... pai daca pe rulmentul 6203 (care are Fi int=17, Fi ext=40 cu latzimea de 12) il denumitzi minuscul, atunci pe cel din imagine (care intra in gaura lui 6203) cum il putem denumi, micro-scul, nano-scul?
Am avut un rul menta pe care l-am inlocuit la o clapeta de gaz, cu interiorul de 4mm si exteriorul de 8mm.
Sal'tare!

Baboo
18.06.2007, 18:30
Noi avem o masina de spalat cu bule de aer , produsa de Daewo(am scris bine?) care functzioneata de 11 ani cu o singura defectziune de folosintza: a ajuns un cap terminal in ROTORUL pompei, care bloca rotorul, facind motorul sa biziie. Dar nu acelasi lucru il pot spune despre televizorul color Daewoo, care a fost cumparat la aceeasi data cu masina de spalat, dar e evident ca are de cel putzin 4 x ore de functzionare mai mult ca masina! Doar partea de imagine nu functzioneaza! Norocul afost ca am mai avut inca unul !

Sal'tare!

alex virtual
18.06.2007, 20:30
foarte interesante discutiile pe care le-am citit pana acum!!! :D insa domniile voastre a pus accentul mai mult pe defectiuni datorate utilizatorului.(sa nu ma certati) dar mai importante ar fi niste modele de masini de spalat(ca tot vorbim)care defectul li se datoreaza lor!cu respect,va salut!

VYS
18.06.2007, 22:11
Da Alex cel putin eu nu pot acuza un defect de fabricatie. Din acest considerent am adaugat doar o particica din modul in care s-a comportat un anumit model de masina de spalat la un caz bine definit.

Sa speram ca nu voi avea ocazia sa intalnesc un defect al echipamentului, cel putin 10 ani..... ca 5 deja au trecut.

Apropo.. masina de care vorbesc este un Whirlpool AWM 8085.
E frumos sa vezi cum apare pe ecran codul de defect "F6" - asta inseamna lipsa apa alimentare :wink:

termoadi
18.06.2007, 22:22
D nule Baboo ,nu despicati firul in patru ,eu cred totusi ca pentru o cuva de masina de spalat ,6203 e chiar minuscul

cu respect,

alex virtual
18.06.2007, 22:51
dupa tipul masini de spalat care va apartine si tipul pe care l-am detinut,nu pare o diferenta prea mare Domnule Stanculescu.insa a mea nu avea display electronic sau ceva asemanator!nu i-sa pus niciodata problema lipsei de apa si totusi.... sa dus.asta e poate ca modelul respectiv este chiar bun iar eu din pacate am nimerit un exemplar mai prost.(exista si exceptii).cu respect ,va salut!

TDJ
19.06.2007, 08:11
Baboo, vorba lui termoadi, sa nu despicam rulmentii.
Cautam intr-un timp o surubelnita TT20 pentru ciocanul rotopercutor. M-am dus la un magazin, "Paradisul meseriasilor" si mi-au zis "vai, atat de mica nu avem". M-am dus la un alt magazin de electronice, "este prea mare, sigur nu avem". :)
Defectul de proiectare difera de defectul de fabricatie.
Din proprie experienta, consider un defect de proiectare adoptarea rulmentilor 62xx.
Defect de proiectare este si protejarea pompei prin folosirea unei metode constructive care totusi sa nu fie eficienta.
Cureaua de antrenare fara caneluri de asemenea.
Dar toate aceste minusuri ajuta producatorul sa scoata produsul la un pret atragator. Ca doar prea putini cumparatori se intereseaza de cum este facuta, majoritatea fiind interesati de ce stie sa faca.
Si din pacate poti vedea ce-ai cumparat doar cand ajungi acasa si-i desfaci capacul.

Baboo
19.06.2007, 09:01

Nu despicam niciun rulment, domnilor! Dar ptr faptul ca acest site se vrea unul tehnic, atunci implicit limbajul folosit este unul tehnic, iar nu unul pe care l-ar putea folosi ,,filologistele"! Limbajul tehnic presupune, dupa parerea mea o mai mare, rigurozitate in exprimare altfel se transforma in literatura stiintzifico-nastrusnica!

Rulmentul postat este un 625, care intimplator se mai foloseste la unele ,,electrocasnice" in asemenea masura cu un 6203 care este folosit si la un alternator de Dacia.

Sal'tare!

TDJ
19.06.2007, 09:08
Asa este Baboo, ca intotdeaua ai o mare doza de dreptate, n-are rost sa te superi. Ca doar nimeni nu-ti vrea raul. :)
Mai mare sau mai mic este un termen relativ la domeniul de activitate.

Baboo
19.06.2007, 09:10

Cureaua de antrenare fara caneluri de asemenea.

Si din pacate poti vedea ce-ai cumparat doar cand ajungi acasa si-i desfaci capacul.

Mie , personal mi se par nelalocul ei (ridic? costurile artificial) o curea canelat?(dintzat?) la o masina de spalat. O astel de curea isi are rostul la transmiterea unei miscari de rotatzie unde trebuie eliminata alunecarea , deci trebuie pastrat? riguros pozitzia celor doua axe. Ca la OLcit, de exemplu. Or la o masina de spalat o asemene alunecare intre fulie si curea uneori e benefica ptr motor; se comporta ca un ambreiaj!

Eu n-am avut curiozitatea asta(sa vad de ce merge) decit atunci cind eram mai mic! Acu' m-am lecuit: o las (le las) sa mearga , si cind nu mai merg, atunci le desfac! :lol: :lol: :lol:

Baboo
19.06.2007, 09:13
Asa este Baboo, ca intotdeaua ai o mare doza de dreptate, n-are rost sa te superi. Ca doar nimeni nu-ti vrea raul. :)
Mai mare sau mai mic este un termen relativ la domeniul de activitate.

Imi pare rau ca interpretezi ca m-am suparat. Departe de mine asemenea gind! Dar eu intot deauna am incercat sa fie cit mai precis, ptr dracul ,,nu culca-te" si tot apare eroarea de masura! Ptr ca milimetrul nu exista, doar in mintea nopastra!

Sal'tare!

alex virtual
19.06.2007, 20:05
Domnule Traian,daca atunci cand ajungi acasa desfaci "capacul "pierzi garantia!eu cred ca atunci cand se cumpara un anumit produs mai nou,pe langa manualul de utilizare sa primim si o carticica cu mai toate datele despre piesele interioare ale produsului(ce si cum).asa am sti mai sigur (pentru cine cunoaste)ce cumparam si cred ca o sa ne uitam mai cu "jena" :roll: la produsele cu foarte multe functii!!!!!SI MANUALUL SA FIE IN LIMBA ROMANA,ca daca se duce bunicul nu prea isi da seama ce vrea sa zica aia acolo!!!!!cat despre rulmentul respectiv(PAREREA MEA)e ca indiferent cat de mic ar fi ,nu conteaza cat de mare e cuva asta daca e fabricat sau folosit de o firma care INCA SE RESPECTA!!!!!!!!pentru ca firmele de renume au cam inceput sa o ia mai pe "scurtatura cu gropi"cu respect ,va salut!

TDJ
20.06.2007, 12:53
Daca nu-i dadeam capacul jos, nu o puteam introduce in baie. Iar soacra mea insista ca doar acolo vrea sa o monteze. Si apoi nu s-a rupt niciun sigiliu sau vreo alta deteriorare. :)
Ar fi interesant ca pe langa manualul de utilizare, sa primim si unul de service.
Despre rulmenti... mai bine sa nu mai vorbim. :)

alex virtual
20.06.2007, 23:51
Am inteles gresit!eu ma gandeam la o "dezmembrare "mai amanuntita!de aici mi-a venit idea de manualul cu date !in rest, asa sunt mai toate soacrele :twisted: :D (de acea nu m-am insurat eu pana acum) :D (mai glumim)

dungatu
22.07.2007, 11:59
SAlutare dragi specialisti...
Vreau sa achizitionez un frigider- combina de fapt - no frost, masina de spalat 1200-1400rot, hota, tv lcd de 66cm, aer conditionat, aspirator cu spalare.
Vreau recomandari serioase daca se poate, nu am apucat sa citesc tot topicul iar parerile sunt oricum impartite.
Ce mi-as lua eu:
frigider-Electrolux , gorenje, ariston
mas sp - gorenje, ariston, indesit
lcd - samsung
ac - panasonic
aspirator - nu stiu
Astept pareri!

Consultant electrice
22.07.2007, 12:57
Tocmai ce am achizitionat un aer conditionat Panasonic - arata ieftin plasticele, a venit fara traseu frigorific si fara conductor de alimentare in pachet, telecomanda nu mai are si termometru cum aveau odata majoritatea ca sa indice atat temperatura setata cat si temperatura reala din incapere. Am fost cam dezamagit, singurul lucru bun care l-am remarcat a fost silentiozitatea atat a unitatii interioare cat si a celei exterioare.
In legatura cu traseul frigorific: montajul era gratuit, insa abia peste vreo 3 saptamani din momentul in care l-am cumparat. Probabil ca cei care monteaza veneau si cu ceva traseu frigorific insa ideal era sa fiein pachet deoarece eu am apelat la alta echipa nemaiputand sa astept 3 saptamani.

Aspirator - din chinezariile existente pe piata la un pret mai decent am dat peste un aspirator Siemens facut chiar la nemti care l-am achizitionat si sunt multumit.

dungatu
23.07.2007, 10:21
si de celelate ce parere ai? masina spalat si frigider...?

termoadi
24.07.2007, 21:34
masina spalat '' miele'' sau daca vrei ...gorenie ,celelalte ,nu merita atentie

DanielF_67
25.07.2007, 06:26
masina spalat '' miele'' sau daca vrei ...gorenie ,celelalte ,nu merita atentie

De ce ar fi acestea mai bune decat altele?Cateva avantaje,sa stim si noi ce sa alegem pe viitor.

evisceratum
25.07.2007, 07:46
Ma mir ca ai alaturat marca Miele de Gorenje. Sunt totusi marci care nu pot fi puse pe acelasi piedestal.
Eventual Miele si Liebher.
Gorenje cu citeva trepte mai jos, dar asta nu inseamana ca nu sunt bune. Sunt printre cele mai bune, la un loc cu Siemens sau Bosch.

Pe o masina de spalat miele sau liebher dai atita cit ai da pe toata mobila de bucatarie la un loc. Sunt printre cele mai bune din lume si cu un pret pe masura.

Ca si sfat va sugerez sa achizitionati masini de spalat din gama de virf a producatorului cu raport bun pret/calitate decit sa luati masini din gama de jos ale unui producator vestit si scump.
Conform recomandarilor unui reparator de masini care a venit la mine, mi-a recomandat siemens sau bosch. Eu am auzit de gorenje ca fac multe la banii lor.

robin hood
25.07.2007, 13:15
Salutare,

In privinta electrocasnicelor, in general vorbind, eu personal ma uit la perioada de garantie. Atunci cand este posibil, as evita produsele chinezesti sau turcesti, pentru ca nu am incredere in ele.

Daca discutam in mod concret, ar trebui sa ne uitam la lucruri diferite, in functie de ce cautam, de exemplu:

la frigider ma uit la consumul anual de energie (sa fie A+), sa fie cat mai incapator, etc.
la o masina de spalat, nu ma uit la consumul de energie (ca nu merge permanent) si nici nu caut o capacitate foarte mare (nu o pot umple aproape niciodata), in schimb ma intereseaza sa consume cat mai putina apa si clasa de spalare cat mai mare, etc.

Intr-o epoca dominata de eficienta si reduceri de costuri, mi se pare o copilarie sa aleg un produs doar uitandu-ma la marca, pentru ca indiferent de producator electrocasnicele nu mai sunt facute sa dureze o viata.

In plus, pe piata noastra se vand rar produse facute intr-adevar de producatorul respectiv. In general, cumparam produse facute in RPC, Taiwan, Turcia, Ungaria, Polonia, Romania, etc.

robin hood
25.07.2007, 13:31
una este sa cumperi electrolux facut in Ungaria si cu totul altceva este sa fie facut in Suedia.

Daca vreti, putem compara cu masinile: nu se compara ca fiabilitate renault-ul facut in franta cu cel facut in turcia.

Daca ar fi sa intram putin in detalii, pe piata romaneasca se vand produse mai ieftine decat acelasi produs intr-o tara dezvoltata.
De ce ? Pentru ca producatorii isi adapteaza preturile pietei locale. O piata cu putere slaba de cumparare va atrage si produse mai ieftine.

Pentru a putea reduce pretul unui produs in conditii de profitabilitate, un producator are la dispozitie, printre altele, 2 metode simple:

1. va inlocui componente ale produsului cu altele similare de o calitate mai redusa dar mai ieftine, rezultand un produs mai putin fiabil.
2. va produce acelasi produs in alta tara, cu costuri mai mici cu mana de lucru.

Daca ar fi de recomandari, am auzit ca Artic are o linie de frigidere moderna, rezultand produse foarte fiabile, la preturi mici, desi designul exterior nu este remarcabil.

DanielF_67
25.07.2007, 21:21
Despre Arctic ce parere aveti ?

VYS
25.07.2007, 21:24

Adica BEKO.. calitate undeva la media pietei....

DanielF_67
25.07.2007, 21:45

Adica BEKO.. calitate undeva la media pietei....

De ce ?

alex virtual
26.07.2007, 22:52
EU NU AS PUNE ARCTIC-UL PE UN LOC MEDIU!L-AS CLASA MAI FRUNTAS!
VA SALUT!

DanielF_67
27.07.2007, 23:32
VA SALUT!

Termoadi zice ca nu merita atentie celelalte[asa o fi ? ]lucreaza cumva la Gorenje?are dreptate robinhood majoritatea sunt facute in alte tari decat cele de origine.

alex virtual
27.07.2007, 23:39
VA SALUT!

Termoadi zice ca nu merita atentie celelalte[asa o fi ? ]lucreaza cumva la Gorenje?are dreptate robinhood majoritatea sunt facute in alte tari decat cele de origine.
am un frigider arctic de care e de seama cu mine(are 20 de ani si 3 zile :D :D )chiar daca nu il folosesc merge la fel de bine ca atunci cand l-au luat(parintii)
masina de spalat e de la gorenje deoarece am auzit ca sunt pe un loc mai fruntas !acum astept sa o desfac si pe asta sa ma conving si sper sa astept mult.... :D
va salut!

termoadi
28.07.2007, 11:06
nu lucrez la GORENIE doar am ales un model din lista enumerata de dungatu la care am adaugat miele ca fiind referinta
celelalte nu merita atentie ,pt ca asa cum am mai spus, am reparat ani buni masini de spalat si inca mai repar asa printre picaturi,si stifturi mai mari ca indesit si ariston nu am vazut... asta e domnilor ...am spus-o. asta nu inseamna ca nu sunt modele bunicele printre produsele marcii, dar cum nu le putem identifica ...ocolim marca . Cele spuse mai sus reprezinta parerea mea PERSONALA asupra marcilor respective....
Apropo, Arcticul are produse foarte bunicele, si nu lucrez nici acolo.....

DanielF_67
28.07.2007, 18:21
O.k termoadi vroiam sa spun ca eu am incredere in Arctic cred ca 80% din familii au Arctic si cred ca si tu pe timpuri ai avut.Eu am masina de spalat ARCTIC de 4 ani si merge super,si anul trecut am cumparat si combina frigorifica [clasaA+]si aragaz ,am o hota Zanussi de care nu sunt multumit,daca cei de la Arctic ar face si hote[nu am auzit]am sa-mi cumpar una.Atat am avut de spus ,eu cred ca sunt bune si produsele noastr din tara nu toti avem posibilitatea sa ne luam de firma[electrocasnice]Te salut.

robin hood
30.07.2007, 12:58
La frigidere as opta si eu pentru Arctic.

Imi plac ca par robuste si au preturi accesibile. In plus, am auzit numeroase persoane care au fost multumite de ele.

Nu in ultimul rand, le-as alege pentru ca sunt facute in Romania.

In privinta masinilor de spalat, cele comercializate sub marca arctic n-au nici o treaba cu fabrica de la Gaesti. Din cate stiu eu, sunt facute in Turcia. N-am auzit nici un fel de opinii nici pro si nici contra despre ele.

Numai bine !

emil b
13.08.2007, 22:37
am masina de spalat Beko merge super garantie 4 ani ceea ce la data cumpararii (2005) nu prea am vazut. raport pret dotari f bun comparativ cu alte marci

ear1976
14.08.2007, 09:10
Stie cineva ceva despre masinile de spalat AEG Electrolux? Am vazut un model cu centrifugare la 1600 de rotatii (e si un model la 1800 full digital cica, dar si pretul e pe masura, ma gandeam la cea la 1600...)

cik
14.09.2007, 08:56
As dori sa achizitionez o masina de spalat buna, in jur la 8-9 mil.
:?: Ce marci mi-ati recomanda? Ceva de genul 1000rpm la stoarcere.
:?: La achizitionare, de ce detalii sa tinem cont?

Cam majoritatea din cunostinte au combine Arctic si nu au probleme cu ele, in schimb am un congelator cu 7 sertare, tot de la Arctic, singurul lucru slab la ele fiind plasticurile transparente de la sertare(capacele de care tragi). La temp. scazuta sunt f. casante si vreo 2 mai am intregi, restul sparte. Dar in schimb cele albastre, care sunt pe la frigidere, combine, actual, sunt f. bune, elastice si f. rezistente.
Va salut!

annaderol
17.09.2007, 15:31
Buna ziua,

Vreau sa-mi cumpar un aspirator bun.Am ales 2 modele ,unul este cu filtru de apa si spalare 1500w :
DeLonghi XE1274, 1500W, filtru poliuretan motor, 4 functii ,iar la celalalt: DeLonghi Pentavap, 1300W, 9.8kg, 8 litri
filtrarea se face normal(nu apa ,nu filtru HEPA)dar foloseste aburi pentru spalare .Aici le-am gasit;http://www.neomax.ro/Aspiratoare-DeLonghi-sg409m161.html
Poate cineva a cumparat ceva in genul acesta si ma poate lamuri care
aspirator ar fi mai bun.
Va multumesc

Monica Boston
17.09.2007, 16:42
Eu am cumparat pt. mama un aspirator no name cu filtru de apa, si vreau sa spun ca si eu am fost multumita de el iar mama mea este super incantata. Cam greoi un pik in manevrare dar dupa ce vezi ce scoate, te intrebi daca ai facut vreodata curatenie in casa...Recomand aspiratoarele cu filtru-apa celor cu caini si copii. Bafta

TDJ
18.09.2007, 08:51
O singura intrebare am vis-a-vis de cele doua modele mentionate: care este puterea lor de aspiratie?

annaderol
18.09.2007, 19:00
Nu stiu care este puterea de aspiratie ,nu scrie pe site ,iar la cel cu vapori am studiat cartea tehnica si tot nu am gasit. :D Stiu ca asta e cel mai important dar...nu stiu

TDJ
19.09.2007, 08:24
Puterile de aspiratie sunt cuprinse in intervalul 250-500W. Aspiratoarele cu filtrare in apa au in general puteri de aspirare scazute, 250-300W. Exceptie face Rainbow cu 700W, dar care are alt principiu de functionare.
La alegerea aspiratorului in primul rand conteaza puterea de aspirare - daca urmarim calitatea rezultatului. Unii producatori nu specifica aceasta caracteristica din motive evidente.
In al doilea rand conteaza elementele de filtrare si recipientul de colectare. In functie de recipientul de filtrare, puterea de aspirare sufera variatii. Pentru recipient filtru HEPA (high efficiency particulate air filter) sunt de fapt doua recipiente de colectare, puterea scade uniform in timp masurat in luni, tinzand catre... indicator "recipient plin" aprins chiar daca recipientul este gol.
Pentru recipient de tip sac de hartie, puterea de aspirare scade odata cu umplerea sacului, revenind la valoarea de maxim la inlocuirea acestuia.
Pentru element de filtrare cu apa, puterile de aspirare sunt prea mici, dar avantajul lor consta in lipsa nevoii de aprovizionare cu consumabile si posibilitatea improspatarii aerului.
Am avut posibilitatea sa compar un aspirator cu puterea de aspirare de 400W cu unul de 500W. Diferenta de 100W chiar se cunoaste, nu sunt sensibil egale.

annaderol
20.09.2007, 18:09
Va multumesc mult pentru toate detaliile pe care mi le-ati dat.Eu vroiam un aspirator cu filtrare prin apa dar sa-mi aspire bine.Acum voi urmari in primul rand puterea de aspirare.
Multumesc

TDJ
21.09.2007, 09:41
In prezent toate aspiratoarele moderne au in dotare filtre HEPA, ceea ce este foarte bine. Unele insa au recipientul de colectare construit din filtru HEPA lavabil, ceea ce este mai putin bine.
Personal am preferat un aspirator cu recipient din sac de hartie. Aveti grija, nu folositi sac textil, chiar daca aspiratorul vine la pachet cu acesta. Sacul textil se presupune a fi folosit doar in caz de necesitate si s-a terminat rezerva de saci de unica folosinta. Folositi sacii de unica folosinta pana in momentul semnalizarii martorului "sac plin". Practic martorul opreste semnalizarea la diminuarea puterii de aspiratie din variatorul aspiratorului, dar nu este bine sa prelungiti folosirea sacului.
Alegeti un aspirator cu comanda pe manerul tijei de aspiratie, are o exploatare deosebit de comoda. Comanda aceasta presupune fire trase prin furtunul de aspiratie, iar in unele cazuri aceste fire se sectioneaza. Exista insa si aspiratoare cu telecomanda. Telecomanda este fixata la manerul tijei de aspirare, avand functiile de stand-by, cresterea puterii de aspiratie si scaderea puterii de aspiratie. Se folosesc doua baterii care in practica au perioada de exploatare foarte lunga, asemeni telecomenzilor tv.

cik
26.09.2007, 11:45
As dori sa achizitionez o masina de spalat buna, in jur la 8-9 mil.
:?: La achizitionare, de ce detalii sa tinem cont?

Astept un raspuns. Va salut!

TDJ
26.09.2007, 12:40
O recomandare, orientati-va spre un model si contactati unitatile service pentru a cere informatii despre fiabilitatea respectivului model, cate au avut in reparatie si cam ce stiu despre producator. Interesati-va in special asupra tipului rulmentilor, adica a elementelor care sufera uzura.
De asemenea firma producatoare sa fie de renume.
Personal apreciez modelele cu display si reglaje electronice, 2 admisii separate apa rece/ apa calda - din pacate au cam disparut din comert - turatie mare de centrifugare, sarcina de incarcare 6kg.
Cred ca la 800-900lei nu gasiti ceva deosebit, mai indicat ar fi 1.200-1.300lei.

cik
27.09.2007, 08:02
Va multumesc pt raspuns.

Va salut!

zodrac
03.10.2007, 15:10
Am avut pina nu de mult un frigider cu 2 usi Arctic, racea bine, dezghetarea automata functionala. Singura problema (pentru sotie) a fost ingalbenirea plasticelor expuse mai mult la soare. L-am vindut odata cu garsoniera. Acum suntem in pragul achizitiei unuia nou tot cu 2 usi, dar no frost . Dupa ce am studiat destul de bine piata desi initial ne orientasem spre modele de 70cm in final ne-am hotarit asupra 2 modele de 60 cm: Ariston MTM 1812 F (inox) si Bosch KDN32V00 (alb). Amindoua au plusuri si minusuri din punctul nostru de vedere, dar nu stim nimic despre fiabilitatea lor.
As dori totusi sa aflu si o alta parere despre ele, daca ma puteti ajuta.

zodrac
10.10.2007, 14:29
Intr-un final am ales Bosch-ul datorita compartimentarii interioare mai adecvata necesitatilor, congelatorului mai mic si nu in ultimul rind a contat si prezenta unui raft chiller in compartimentul frigiderului.

Alcatraz
14.10.2007, 22:30
As vrea sa iau o masina de spalat (http://www.ariston.com.ro/index.php?page=category&action=refine&id=110&reset=0&f6=incarcare_frontala%2Fuscator)cu uscator inclus; este eficienta la uscare sau nu-si are sensul diferenta de pret fata de una clasica ?

VYS
14.10.2007, 22:38
Uscatoarele separate sunt extrem de utile insa mai greu pe la noi. Scapi de uscarea pe diferite suporturi, umiditatea dina numite spatii de uscare (care nu intodeauna sunt special amenajate pentru acest scop).

Nu stiu cum se comporta aceste masini combinate insa merita incercat.
O singura observatie, masina respectiva am vazut ca este clasa energetica B; A nu au?

Pretul nu este prea mare, diferenta de pret de la uscare a fost castigata cu scaderea clasei energetice si eliminarea comenzilor digitale.

Eu as opta pentru o masina de acest gen.

TDJ
15.10.2007, 10:15
As vrea sa iau o masina de spalat (http://www.ariston.com.ro/index.php?page=category&action=refine&id=110&reset=0&f6=incarcare_frontala%2Fuscator)cu uscator inclus; este eficienta la uscare sau nu-si are sensul diferenta de pret fata de una clasica?Nu recomand masina de spalat cu uscator, din cauza a doua argumente, consumul exagerat de mare al rezistentelor de incalzire a aerului pentru uscare si pentru ca este mai bine pentru rufe sa fie aerisite dupa spalare.
In caz ca nu aveti la dispozitie un spatiu adecvat pentru uscare, este indicat sa achizitionati o masina de spalat cu turatia de centrifugare de cel putin 1200rot/min.

gigi3
10.11.2007, 21:26
Salut,

Vreau sa-mi montez in bucatarie unsistem de incalzire a apei si nu stiu ce sa aleg dintre un aparat de incalzire instant sau un boiler mic de 10-15l. Amandoua au avantaje si dezavantaje in sensul ca boilerul lucreaza non-stop pt a mentine apa calda(consum de energie inutil :( ), iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice :shock: .
Ce imi recomanda-ti ?

TDJ
10.11.2007, 23:33
Salut,

...iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice :shock:.Cu o siguranta diferentiala eliminati acest pericol ipotetic.

gigi3
11.11.2007, 00:00
Salut,

...iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice :shock:.Cu o siguranta diferentiala eliminati acest pericol ipotetic.
multumesc pt raspuns

moroianu
16.11.2007, 13:28
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, mama mea are o masina de spalat Whirpool model mai vechi si s-a stricat. Am inteles ca problema este la partea electrica si ne trebuie contactori de cupru. Sper ca am inteles bine, problema este ca nu am gasit in oras asa ceva, pe unde am stiut noi sa mergem sa cautam. Stiti ceva despre acesti contactori, unde am putea sa gasim?
Va multumesc anticipat.

Lotar
16.11.2007, 22:25
eu am cumparat un rotopercutor STERN (austria scrie pe el) cu 320 ron (1200 W, mandrina SDS, motor montat vertical, geanta si accesorii) acum cateva luni si vreau sa spun ca merge excelent, atat de bine incat mi-am luat tot de la STERN si fierastrau pendular cu ghidare lasar (panze tip T) si surubelnita/bormasina electrca pe acumulatori de 18 V (geanta cu accesorii si 2 acumulatori) toate merg brici :!: Recomand STERN cu incredere

RaduCA
16.11.2007, 22:54
@ Lotar: Toate bune si frumoase, numai ca nu intra la categoria electrocasnice! :lol:

Lotar
18.11.2007, 00:00
sorry, ai dreptate, nu intra la electrocasnice
my bad :o

bica sorin
21.11.2007, 11:53
am cumparat un calculator, din metro craiova. garantia este oferita de s.c. asus. s.r.l. oradea. 24 luni. toate bune si frumoase, numai ca s-a defectat in perioada de garantie. cind citesc certificatul de garantie sa cad din picioare. citez" garantia se acorda la sediul societatii(calea clujului, nr 234, oradea, jud bihor, tel 0359-414.565 fax 0359.414.566 tel 0788.459.400 acesta suportind cheltuielile de deplasare (peste 10 kg) manipulare, punere in functiune, diagnosticare, montare ambalare etc.aferente"
am dat telefon la nr 0359.414.565 sa ma documentez daca au si service teritorial, dar este un telefon fara apel. chiar sa nu aiba service in craiova?
suporta cheltuielile de deplasare peste 10kg dar unitatea centrala nu are peste 10kg ce mai teapa in toata regula.
alta chestie interesanta citez- este necesar sa il prezentati in "ambalaju original in care v-a fort livrat".
deci trebuia sa umplu casa de cutii (televizore, calculatoare etc.)
as dori ceva sfaturi pe aceasta tema.
cei de la un alt service mi-au recomadat sa fac reclamatie la opc. pentru ca ar trebui sa aiba sucursale in teritoriu

manuela_olivares
24.11.2007, 20:04
Doresc sa cumpar un aspirator cu filtrare prin apa, dar care asa aiba si functie de spalare. Am tot citi pe mai toate site-urile dar se pare ca nu am gasit inca omul care sa stie cu adevarat ceva despre subiect...numai pareri bazate pe spuse din auzite. Nu imi recomnadati nush ce scula de peste 2000 de euroi ca n-am de unde. Pretul maxim ar fi pe undeva in jurul sumei de 12 milioni, nu mai mult. E foarte important sa scap de praful care imi bantuie casa pentru ca peste strada unii construiesc de zor un cartier de blocuri, sa nu mai umplu casa de praf cand schimb sacii...si pentru ca mama e alergica la praf. Poate se gaseste cineva care chiar ara habar despre subiect si-mi recomanda ceva, dar sper sa nu fie vreo aiureala de pe site-uri din strainatate. Multumesc anticipat.

TDJ
26.11.2007, 09:49
@bica sorin
Imi pare rau de necazul tau. In astfel de cazuri, trebuie sa mergi cu unitatea de calcul la magazinul de unde l-ai cumparat, si cei de acolo il vor expedia la unitatea service. Am intalnit un caz asemanator si s-a procedat in acest mod.

TDJ
26.11.2007, 11:04
Buna ziua d-na. manuela_olivares, si bine ati revenit pe forum. :)
Referitor la aspiratoare, cand a venit randul acestei achizitii, am cautat sa studiez problema pe toate fetele, pentru a avea certitudinea ca fac alegerea care raspunde cel mai bine cerintelor mele. Atentie, mare ATENTIE, nu spun ca am facut cea mai buna alegere, afirm ca produsul achizitionat raspunde cel mai bine cerintelor pe care le doream satisfacute.
Acum, revenind la problema dvs., inteleg ca doriti un aspirator care in primul rand, sau prima cerinta este aceea de a avea filtrare prin apa. Mai bine spus unul dintre filtre sa-l constituie recipientul cu apa. A doua dvs. cerinta este aceea ca produsul sa si spele. Doresc sa insist putin asupra acestui aspect, din cauza ca majoritatea vanzatorilor induc clientul in eroare cand vine vorba despre asa ceva. Este o diferenta dintre aspirarea umeda si spalarea cu aspirare. Toate aspiratoarele care filtreaza prin apa, pot aspira lichide. Dar pentru spalare, aspiratorul trebuie sa aiba un furtunas in lungul furtunului si tijei de aspirare, al carui cap liber ajunge la peria de aspirare. Acest aspirator cu spalare, trebuie sa aiba un recipient care se umple cu apa si detergent.
Acum, ceea ce vreau eu sa va intreb este, daca doriti ca aspiratorul dvs. cu filtrare prin apa sa aspire lichide, ceea ce oricum stie sa faca, sau doriti in mod expres sa si spele? Personal nu gasesc importanta aceasta functiune, mai ales ca aceste aspiratoare cu apa sunt greu de manevrat din cauza greutatii cantitatii de apa si a mentinerii lor intr-o pozitie aproximativ verticala. Conteaza insa punctul dumneavoastra de vedere, intrucat nu eu voi fi beneficiarul.

bigjoe
26.11.2007, 14:40
Salut,

multumesc pt raspuns

Deci dupa cum e EVIDENT emult mai bine un boiler pentru ca nu mai trebuie 7 mii delucruri de facut pe linga FAPTUL verificat (ca am testat unul) ca nici nu incalzeste destul instantul, ca nu e ca la centralele cu gaz...e asa o apa calaie rau.. Asa ca boiler eu chiar ma luat unul al acabana la munte si acolo apa stii cum era? Gheata cu instantul nu faceam nimik!!! Sigur!!

bigjoe
26.11.2007, 14:43
Doresc sa cumpar un aspirator cu filtrare prin apa, dar care asa aiba si functie de spalare. Am tot citi pe mai toate site-urile dar se pare ca nu am gasit inca omul care sa stie cu adevarat ceva despre subiect...numai pareri bazate pe spuse din auzite. Nu imi recomnadati nush ce scula de peste 2000 de euroi ca n-am de unde. Pretul maxim ar fi pe undeva in jurul sumei de 12 milioni, nu mai mult. E foarte important sa scap de praful care imi bantuie casa pentru ca peste strada unii construiesc de zor un cartier de blocuri, sa nu mai umplu casa de praf cand schimb sacii...si pentru ca mama e alergica la praf. Poate se gaseste cineva care chiar ara habar despre subiect si-mi recomanda ceva, dar sper sa nu fie vreo aiureala de pe site-uri din strainatate. Multumesc anticipat.

O alta idee pentru mama ta (ca si mama mea e la fel) ia un umidificator,
plus la aerul conditionat central care filtreaza aerul de pus un filtru mai fin.

ma rog daca exista acest sistem...oricum am pus termopane si nici nu mai deschidem geamurile tot ce intra de afara este filtrat prin aceste fitlre.

Umidificatorul insa se poate pune oriunde sta pe jos pe podea..asta ar merge ma tine sigur

GabItz
26.11.2007, 20:21

Va recomand aspiratorul Karcher DS 5500 cu filtrare prin apa. Il am de doi ani si va pot spune ca fetita mea se simte mult mai bine (ca orice copil modern este alergica la praf, acarieni si polen) de cand il folosim. Ba chiar sotia mea spune ca se depune mult mai putin praf pe mobila si lucrurile din casa.

Aspiratorul mai are inca doua filtre (in afara de apa) unul asezat chiar pe capacul containerului pentru apa iar cel de-al doilea, un filtru HEPA, asezat la evacuarea aerului in spatele aspiratorului. Primul filtru se poate spala si refolosi (va recomand sa aveti doua pe care sa le folositi cu randul la fiecare aspirare). Cel de-al doilea filtreaza nu numai aerul evacuat de aspirator ci si aerul de racire evacuat de motor si care contine particule de carbon de la periile motorului.

Atentie la containerul pentru apa, se poate crapa foarte usor daca il loviti fiind dintr-un plastic casant as zice. In loc de antispumant puteti folosi otet (un sfat dat de reprezentantii Karcher din Cluj la care am sunat ca sa achizitionez acea solutie antispumanta).

Cand l-am cumparat costa 1300RON. Acum am impresia ca este undeva la 950RON.

manuela_olivares
26.11.2007, 23:34
Buna ziua d-na. manuela_olivares, si bine ati revenit pe forum. :)

Acum, ceea ce vreau eu sa va intreb este, daca doriti ca aspiratorul dvs. cu filtrare prin apa sa aspire lichide, ceea ce oricum stie sa faca, sau doriti in mod expres sa si spele? Personal nu gasesc importanta aceasta functiune, mai ales ca aceste aspiratoare cu apa sunt greu de manevrat din cauza greutatii cantitatii de apa si a mentinerii lor intr-o pozitie aproximativ verticala. Conteaza insa punctul dumneavoastra de vedere, intrucat nu eu voi fi beneficiarul.

Bine v-am regasit stimate domnulue Traian Dajma! E o mare placere sa comunic cu dumneavoastra chiar daca ultimele noastre discutii nu au avut un final fructuos...adica stiti dumneavoastra la ce ma refer cand ma gandesc la bomba pe care o am sub chiuveta...mare pacat ca sunteti asa de parte...sau ce eu sunt asa departe de dumneavoastra! :wink:

Acum referitor la aspirator, stiu la ce va referiti cand spuneti ca exista aspiratoare cu posibilitate de aspirare umed/uscat si aspiratoare cu spalere. Din fericire pentru mine am vazut la treaba 2 modele si deci stiu sa fac diferenta...asa ca nici o sansa sa ma insele vreun vanzator "amabil".

Eu am gasit pana la urma un model care ar satisface cerintele mele dar drept sa zic...stiti cum e pana nu mai cer si o alta opinie, parca mi-e greu sa zic....asta e!
Iata care este optiunea mea: Modelul DeLonghi Pentavap
Problema ar fi asa: Modelul DeLonghi Pentavap 1500W (http://www.neckermann.de/produkt/popup/popup_superzoom.mb1?mb_f020_id=M2OEYwGhGkC7VcVnWC1 vg-DssaazWDz9&produkt_id=18920549&bildpfad=/bilder/250/0/01/&bildname=015009_00_1874_hk55c.jpg&nexpress=&ne_cl_area=Produktbild_Detail) nu l-am gasit pe nici un site din Romania, numai pe site-uri din strainatate.
Din pacate nu stiu boaba germana ca sa traduc ceva din ceea ce scrie pe pagina vanzatorului asta pentru a afla daca e diferenta intre acest model si modelul De Longhi 1500W (http://www.neomax.ro/DeLonghi_XWF1500E_1500W_5_functii_accesorii_multip le_Aspiratoare-p11452s409.html).
Un alt model pe care l-am gasit si unde se dau mai multe detalii despre ce stie sa faca monstrul este DeLonghi Pentavap 1300W (http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aspiratoare/Aspirator_umed/DeLonghi/Aspirator_cu_spalare_Delonghi_Pentavap#). Nehotararea mea consta in faptul ca nu stiu care este difenta intre modelul 1300 si 1500 in afara de cei 200 de W si nici nu stiu daca modelul strain denumit DeLonghi Pentavap 1500W e acelasi cu cel gasit pe site-urile romanesti...unica diferenta sesizabila fiind de culoare.

Cum stiu ca sunteti o persoana demna de incredere si care cunoasteti foarte bine despre ceeace vorbiti, astept un sfat din partea dumneavoastra ca poate ii dati de cap mai bine ca mine.
Cu stima Manuela Olivares!

RaduCA
27.11.2007, 07:06
[...] Din pacate nu stiu boaba germana ca sa traduc ceva din ceea ce scrie pe pagina vanzatorului [...]Poate va/ne ajuta Dl. leon. :idea:

leon
27.11.2007, 09:45
[...] Din pacate nu stiu boaba germana ca sa traduc ceva din ceea ce scrie pe pagina vanzatorului [...]Poate va/ne ajuta Dl. leon. :idea:
„Pentavap 1500” aspirator umed–uscat:
- se poate aspira folosind: presiune de abur, apa calda sau rece
-Aspiratorul este dotat cu:
perie triunghiulara; -perie presiune de abur; -perie „sugativa”; -perie aspra ptr. curatirea faiantei/gresiei; -perie curatire balcon; - perie mica in forma de triunghi ptr curatirea mobilei; -etc.
-Diuza speciala din guma ptr. lichide.
-Accesorii ptr. ferestre
Cu abur se curata mizeria de pe suprafetele sticlei sau mizeria depusa in locurile greu accesibile de pe faianta/gresie.
Cu abur-(functia „curatire in adancime”)- se poate indeparta mizeria de pe cabinele de dus sau depunerile de calcar.
Puterea de aspiratie este reglabila.
Greutatea: - 9,5Kg
Rezervor de apa: - 2 rezervoare in sistem de clatire, rezervor demontabil format din 2 componente –ptr 2,5l apa + 2,5l apa/sampon
Putere: -2500W
Raza de „actiune”:- 8,5metri
In speranta ca traducerea mea :roll: -(aproximativa) va fi de folos, va doresc mult succes.

PS aveti mai jos cateva videos de la firma Kaercher de care scria d-nul GabItz:
http://www.karcher.de/de/Produkte/Videos.htm

TDJ
27.11.2007, 09:52
Va multumesc pentru cuvintele frumoase, stimata doamna.
Am trimis un e-mail d-lui. Leon in care-i ceream ajutorul pentru traducere.
Prima impresie... nu-mi place acest model de aspirator. Voluminos, greu de manevrat din cauza greutatii, si... substratul: de ce producatorul nu scrie puterea de aspirare?
Acesta este un aspect care mi-a scapat sa vi-l spun si anume, majoritatea producatorilor prezinta in caracteristicile tehnice puterea electrica, nu si cea de aspirare. Ca sa va faceti o idee despre aceasta putere de aspirare, adica cat de bine trage aspiratorul, cea mai mare putere de aspirare existenta este cea a aspiratorului Rainbow, de 700W, dar al carui pret este exorbitant. Pe piata cele mai mari puteri de aspirare se intalnesc la aspiratoarele cu saci de hartie sau cu doua recipiente de colectare din filtre HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Aceste puteri sunt undeva intre 300 si maxim 500W.
Aspiratoarele cu filtrare prin apa, au puterea de aspirare intre 200W si 300W, poate maxim 350W.
Dupa cum vedeti, puterea de aspirare este o alta caracteristica importanta a aspiratorului, poate cea mai importanta dintre toate, urmata de calitatea aerului la iesire, calitate asigurata de existenta filtrelor HEPA.
Este adevarat ca un aspirator cu filtrare prin apa, are in plus calitatea ca poate improspata aerul, prin folosirea de substante adaugate in vasul de filtrare, dar din punctul meu de vedere, degeaba miroase frumos, daca in covor exista particule pe care acest aspirator nu le poate extrage, iar un altul da.
Din experienta, cumparand un aspirator cu puterea de aspirare de 500W, pot spune ca am facut cea mai buna alegere. Adica am urmarit scopul principal al acestui produs, sa aspire.
Daca aveti putin timp liber, puteti cauta informatii pe internet despre filtrele HEPA, filtre cu care sunt dotate toate aspiratoarele moderne.
Ar fi multe de spus despre aspiratoare, atunci cand am dorit sa cumpar acest produs, de la aceeasi idee ca a dvs. am plecat, un aspirator care sa filtreze prin apa si eventual sa si spele. In final, dupa ce am sondat piata si informatiile de pe internet, am cumparat cu totul altceva.
Pe scurt, va descriu principalele caracteristici ale tipurilor de aspiratoare existente pe piata, pentru a va face o idee de ansamblu.
1. Aspiratoare cu filtrare prin apa si filtru HEPA - puteri mici de aspirare 200W-300W, care se mentin in timp la aceeasi valoare, dar pot improspata aerul prin adaugarea de substante. Atentie, apa nu retine toate particulele aspirate, din aceasta cauza la iesire mai exista inca un filtru HEPA. Preturi de la mici la medii.
2. Aspiratoarele fara sac. Au doua recipiente de colectare constituite din filtru HEPA, unul pentru praf, celalalt pentru particule mai mari, ambele recipiente lavabile. Puteri intre 250W-350W. Puterea de aspirare scade in timp. Preturi medii.
3. Aspiratoarele cu sac si filtru HEPA. Au puteri de aspirare cuprinse in plaja 300W-500W. Nu este recomandata folosirea sacului textil. Un sac din hartie de unica folosinta poate fi folosit la 3-4 aspirari. Puterea de aspirare scade proportional cu umplerea sacului, si revine la valoarea constructorului o data cu inlocuirea sacului. Preturi medii si mari.
Cam atat am avut de spus, o mica completare, diferenta de 100W de aspirare, chiar se simte, nu este una greu sesizabila.
Last edit:
Firma Kaercher asigura o calitate deosebita produselor sale.

RaduCA
27.11.2007, 11:17
@ leon: Multumim mult!

manuela_olivares
27.11.2007, 13:52
Multumesc frumos domnului leon pentru traducere...oricum daca modelul respectiv nu se gaseste in Romania, mare realizare nu am. Referitor la cel la care m-am gandit eu am vazut ca nu sunteti un fan al lui...va inteleg caci dumneavostra cunoastei mai bine detaliile tehnice...rpblema este ca degeaba am un aspirator care aspira si tencuiala de pe pereti daca nu pot spala cu el. E foarte important sa spal cu el deoarece nu am forta necesara sa mai scot covoarele afara si sa le bat iar apoi sa le spal cu peria. Stiu ca poate asa ar fi mai sanatos dar din pacate nu am solutie. Deci trebuie sa raman la optiunea legata de un aspirator care spala. Din pacate modelele karcher sunt foarte aratoase si sunt sigura ca sunt realizate super bine caci tehnologia germana este cunoscuta ca fiind foarte buna. Numai ca si aici e o problema, nu am gasit nici un aspirator cu spalare sau poate ca problema legata de limba iarasi m-a fentat. Am inteles ca au numai aspiratoare de umed/uscat cu filtrare HEPA dar nu ce mi-as dori eu. Referitor la modelul rainbow pe care altcineva de pe un alt forum m-i l-a varat la propriu pe gat, nu dispun de 2500 de euro pentru a-l cumpara deci cared ca voi ramane la optiunile initiale. Oricum va multumesc frumos pentru sfaturile date si inca o data multumesc domnului leon pentru traducere.

alina11
27.11.2007, 14:31
am cumparat un calculator, din metro craiova. garantia este oferita de s.c. asus. s.r.l. oradea. 24 luni. toate bune si frumoase, numai ca s-a defectat in perioada de garantie.

Daca nu poti merge la service cu el mergi frumos la Metro sa-ti dea banii pe el sau un alt calculator la schimb. De dat banii inapoi stiu sigur ca fac asa ceva. Am patit-o si noi cu un radio grunding la care a cazut un buton. Dupa plimbat pe la garantie am mers inapoi cu el la metro si am luat altceva din magazin de banii aia.

TDJ
27.11.2007, 14:36
Aveti dreptate, fiecare poate face o alegere in nume propriu, bazata pe ceea ce considera el ca fiind important. Din punctul dvs. de vedere, criteriile pe care le urmariti, va impun o alta alegere. Important este sa intelegeti toate avantajele si dezavantajele, astfel incat dupa achizitie, sa nu aveti regrete.
Cat despre Rainbow, spun doar ca trebuie sa pastram proportiile realitatii. Indiferent de calitatile lui, pretul ne obliga sa discutam despre el numai sub aspect teoretic.

manuela_olivares
28.11.2007, 18:54
Cineva mi-a recomnadat modelul karcher DS 5500 , dar din cate am inteles eu nu spala, doar filtreaza prin apa si aspira solide/lichide. Din pacate au un site tare aiurea si cel internationtional are mult mai multe produse decat sunt la noi, deci nici nu stii la ce sa te opresti.
Referitor la umidificator si la filtrul de la aerul conditionat...pai nu am aer conditionat. Umidificatorul ala am inteles ca nu e chiar grozav, cel putin cel numit Salin, deci inca nu m-am hotarat in aceasta privinta.

Onedin
06.01.2008, 16:49
salutare tuturor

referitor la scule de care sint foarte multumit si in special de aspiratoare, in 2001 am vazut o emisune pe Discovery despre inventatori. acolo l-au prezentat pe unul numit Dyson si povestea lui, cum a ajuns super milionar etc.
Dyson asta este tipul care a inventat aspiratorul fara sac, inspirindu-se din dorintele oamenilor si din niste asa numite "cicloane" din fabricile de cherestea. visul lui era sa ofere oamenilor produse de care au realmente nevoie si pe care sa le poata folosi usor, avind o ergonomie perfecta.
in acel an am ajuns in anglia si m-am repezit la Argos sa-mi iau unul. am dat cam 120 lire pe el dar si acum ma felicit pt alegerea facuta.
design extrem de ergonomic, materiale placute, frumos colorate, accesorii gen perii etc pozitionate exact acolo unde iti vine mai usor, totul se invirte si se suceste asa cum te misti cu el si cum ti-ar cadea bine, designul ii permite sa-l tirasti in sus pe scari in timp ce aspiri etc.
treaba cea mai buna este ca nu exista saci. toata mzeria se depune intr-un container de plastic la vedere si care se detaseaza cu un singur click. are un filtru garantat pe viata si care necesita doar spalare la 6 luni cu pa rece, stoarcere si uscare sub calorifer dar la soare sau pe sursa de caldura. filtrul si containerul de praf nu necesita 2 facultati pt a fi scoase si apoi asezate la loc, asa cum se intimpla la alte aspiratoare. containerul e goleste frumos, se poate clati cu putina apa daca vrei si ianpoi la treaba.
CIREASA DE PE TORT: datorita sistemului inventat de Dyson, aspratorul asta NU SCOATE PRAF si, la fel de important, NU ISI PIERDE PUTEREA DE SUCTIUNE, indiferent cit de plin este. ati vazut la alte aspiratoare ca dupa ce aspiri o camera incepe sa aiba un randament ceva mai scazut.
Functioneaza si acum, dupa 6 ani, la fel ca in prima zi. aceeasi capacitate de aspirare, totul merge, se cupleaza/deculeaza extrem de usor. nu stiu daca il aduce cineva in romania dar dati neaparat o cautare cu Dyson, trebuie sa aiba un site si vedeti produsele lor si ce pot face ele.
singura chestie de care m-as putea plinge este ca priza era de tip englezesc dar s-a rezolvat pe loc, cumparindu-i si un adaptor pt prizele europene.
scuze daca par putin fixat dar e singurul obiect electrocasnic care m-a satisfacut pe deplin si chiar mi-a intrecut asteptarile. sint un fan Dyson, daca vreti.

robin hood
12.01.2008, 16:53
foarte interesant ce zice dl onedin... Am cautat pe net si am gasit site-ul. Arata foarte bine (site-ul :D) dar din pacate nu livreaza in RO.

O intrebare: ce model aveti, dl onedin ? Pe site cel mai ieftin este 180 lire.

Later edit: cateva intrebari bonus: Cum l-ati adus pe avion ?Nu ati avut probleme la vama ? L-ati dat la cala, presupun :D

Multumesc

Onedin
13.01.2008, 18:53
buna seara. scuze de intarziere dar abia azi am deschis pcul
din cite imi aduc aminte am dat pe el in jur de 120 lire. se poate sa fi fost 150 dar nu-mi aduc aminte deloc. era chiar modelul de baza, nimc special pe el. design galben cu gri, culorile originale dyson. din pacate nici ce model este nu stiu. acum sint in korea si mai stau o luna pe aici. o sa-i spun sa se uite daca scrie ceva pe el desi cred ca inca mai am instuctiunile lui dar nu cred ca o sa se deranjeze ea, la cum o cunosc, sa caute manualul :D
oricum, este atit de usor de folosit, atit de bine gindit ca nu-ti mai trebuie altceva in materie de aspiratoare dupa ce ai luat unul. nici nu cred ca iti trebuie varf de gama, deoarece erau cam scumpe. insa asta isi face treaba extrem de bine. pina si matusa nevesti-mii, care are grija de copil cit sintem noi la munca, are aproape 70 ani si e complet atehnica, n-a avut nici o problema in a-l desface, a-l goli, ai curata filtrul etc. si ea zicea ca nu a mai vazut un aspirator mai bun.
v-as invita la o sesiune de curatenie cu aspiratorul asta :)
lasind gluma, i afara de ce am scris mai sus, aspiratorul e chiar demential si isi merita fiecare banutz. incercati in orice fel sa puneti mana pe unul si veti vedea. ma mir ca nu livreaza.
sfatul meu, in acest caz este sa cautati niste site-uri din germania, de exemplu, acolo sigur au si in magazine, caci le-am vazut eu si sa incercati sa dati comanda, cu cardul. daca mai aveti ceva cunostinte sau prieteni dispusi sa va ajute, pot comanda ei modelul dorit si sa vi-l faca colet.
desigur, daca ajungeti ntr-o tara civilizata, il puteti cumpara singur.
eu l-am adus, intr-adevar, cu avionul dar nu l-am bagat la cala, deoarece era destul de compact si a incaput intr-un fel de sac de umar care se lega la gura. in bagajul de cala i-am bagat doar furtunul si accesoriile. n-a fost nici o problema la vama. la ei l-au pus pe banda, l-au scanat, nici macar nu m-au pus sa-l scot, iar la noi am trecut pe la nimic de declarat. sint sigur ca nu trebuie declarat si nici nu se plateste ceva pt aspiratoare. este usor si nu au fost probleme nici de greutate.
desi este compact, nu incapea prea usor in compartimentul de bagaje din cauza formei neregulate, asa ca stewardesele m-au ajutat si l-au bagat intr-un dulap in apropiere de intrarea in avion. nu s-au deranjat sa ma intrebe ce e inauntru sau sa-si bage nasul in el. pur si simplu, le-am rugat si ele s-au pliat foarte frumos. asa ca il puteti transporta si cu avionul fara teama de a deveni usor ridicol (uite un tip cu aspiratorul! se vede ca-i roman). l-am luat si nici nu m-a interesat. stiam ca nu se gaseste in tara si il vroiam neaparat, asa ca nu mi-a pasat prea tare. desigur, primele variante, on-line, prin posta etc sint mai elegante, insa merita. mai exista sansa sa faceti excursie cu masina prin vest si atunci e mult mai simplu
sper sa reusiti sa va luati unul

RaduCA
16.01.2008, 10:58
Trebuie sa cumpar o masina de spalat si vreau sa profit de reducerile ce tocmai au inceput. Nu vreau sa fie "de ultima generatie" (masina va fi pentru mama mea care se descurca mia greu cu programari digitale si altele de acest gen). Ma puteti ajuta sa ma lamuresc care ar fi argumentele pentru o masina cu turatie mai mare? Care ar fi valoarea optima pentru aceasta turatie? Dupa ce am stabilit turatia, care ar fi alegerea mai buna intre Zanussi si Arctic (la cea din urma ma atrage termenul de garantie de 3 ani)?
Va multumesc anticipat.

dmih
16.01.2008, 11:19
Raduca,

cu cat mai mare turatia de centrifugare, cu atat mai stoarse vor iesi rufele din masina. Cat depre turatia optima - asta depinde si de rufele care se spala - unele se storc mai usor, altele mai greu. Depinde acum si de conditiile de uscare existente si de cat de repede acele rufe trebuiesc folosite dupa spalare.

Cat despre comparatia intre cele doua firme, mi-e teama ca nu am informatii.

RaduCA
16.01.2008, 11:45
@ dmih: Multumesc oricum. Deci singura diferenta este ca masinile cu turatie mai mare vor stoarce mai bine si mai repede rufele?

De ce intreb de turatie: eu am acasa un W...L cumparat prin '92-'93 care are doar 600 rot/min (asa erau pe atunci) si de care nevasta-mea nu s-a plins vre-o data ca nu si-ar face treaba. In plus, daca turatie este mai mare, nu ies rufele mai botite?

dmih
16.01.2008, 12:13
Si a mea are tot 600 de ture si nici la mine nu s-a plans nevasta. Dar nici n-a lucrat cu alta cu turatie mai mare sa faca diferenta :wink: . Eu am avut in folosinta mai de mult una la 800 de ture si am putut face comparatia.

De botit nu le boteste mai tare, ca nu le usuca (atunci e mai trist, am patit-o), doar scoate mai bine apa din ele. Acu', sincer nu stiu sa spun ca scoate cu X% mai multa apa.

Acum mai are importanta si dieferenta de pret.

PS: Am spus doar mai bine, nu si mai repede :)

robin hood
14.03.2008, 20:18
multumesc frumos pentru detalii, dl Onedin si scuze pentru intarziere...
si eu am lipsit in ultima vreme de pe forum :D

Moldovan Vasile Dan
14.03.2008, 22:03
va rog sa ma scuzati ca intervin dar;
de ce atata barfa pe un subiect clar?
m-as bucura daca ati intreba si un om care este direct implicat
cu respect si consideratie al dvs....

giaserbu
21.03.2008, 11:51
Buna ziua!As dori sa-mi achizitionez si eu un storcator de fructe Philips,modelul HR 1851.Vroiam sa stiu daca are cineva si care ar fi avantajele ,dezavantajele...sunteti multumiti in general,sau sa ma orientez spre altceva?Merg stoarse si citrice?Imi trebuie pt.bebe :lol: In curand vom face diversificarea si mi-ar fi de ajutor niste pareri.Multumesc!!

brainwash
19.05.2008, 14:21
Spun si eu cateva cuvinte despre ce scule am mai cumparat:

Convector aer rece/cald cu 3 trepte (rece, cald 1000W si cald 2000W) de la Kaufland, ceva firma de a lor ca sa nu fie no-name, a costat vreo 30 RON. L-am luat in principal pentru a ventila fumul de tigara din incapere intrucat era destul de mic (30 cm diametru).
Ei bine, cred ca lagaruirea axului ventilator e facuta din plastic astfel incat daca e folosit pe functie de radiator 'bucsele' se largesc si doar pe ventilatie face un zgomot infernal. Nu pot sa-l desfac deoarece are 3 suruburi cu cap gen triunghi.

Sandwich maker de la acelasi mare distribuitor, tot la oferta. Inca n-am inteles de ce unele costa 20RON iar altele 130RON, poate ma lamureste cineva. Cel ieftin isi face treaba destul de bine.

Minifreza de turatie mare - merge bine si-si face treaba. La turatii mici nu are cuplu suficient, la turatii mari tinde sa arda materialele. Mananca la discuri mici si alte accesorii de polizat in prostie. Recomand pentru lucrari de dimensiuni mici sau in colturi greu accesibile.

Mixerele de bucatarie cam toate firmele ce le-am avut au mers binisor.

Robot de bucatarie Platinium: greu de asamblat toate piesele, intrerupatorul de siguranta mi-a facut figuri din prima zi.

Cuptoarele cu microunde au functionat la fel de bine orice firma am avut. La unul nu se invartea ventilatorul (de nou) si se oprea din cauza supraincalzirii, dar dupa putina convingere cu un cui mai lung si un ciocan si-a dat drumul, era prea mare deranjul sa-l duc inapoi la garantie.

Bormasina cu acumulator (Budget, plus una Skill): Cam toate ce se gasesc pe la 100 RON sunt produse tot pe vapor undeva. Acumulatorii Ni-Cad trebuie feriti de supraincarcare intrucat incarcatoarele originale sunt cam proaste. Sunt bune pentru insurubat, gauri in rigips sau materiale mai moi, burghie pana in 10. Daca aveti o lucrare mai mare si nu faceti pauza preferabil sa aveti un acumulator de rezerva.
Functia dinamometrica(?) ar trebui dezactivata si pus pe gaurire intrucat se duc pinioanele din plastic. Eu am o asa masina de vreo 5 ani si merge bine inca. Daca aveti mai mult de lucru recomand o astfel de scula profi (sunt de la 3 milioane, chiar si second) pentru ca la cele ieftine cuplul lasa de dorit.

Frigider Bosch (nou) pe sistem clasic - merge foarte bine si izoleaza bine, nu face galagie, sertarele sunt rezistente (spre deosebire de Arctic). Singura problema e ca face zgomote ciudate cand dezgheata.

Aragaz Arctic prost (am folosit la cineva), incalzeste foarte tare in exterior cuptorul si butoanele tind sa se strice iar aprinzatorul sa nu mai functioneze, chiar daca e curatat. Zanussi in schimb (ceva ieftin) are izolare mult mai buna si o flacara mult mai eficienta, asta tine de reglajul diuzelor din fabrica.

Aspirator fara sac (Vortex?) - functioneaza bine, are putere (1800W) dar problema e valva auxiliara deschide prea repede. Ea ar trebui sa deschida doar in suprasarcina. Se recunoaste printr-un zgomot de aer fals. Se rezolva cu intarirea arcului supapei (initial e cam 170grame/forta) si curatarea periodica a recipientului si filtrului.

Masini de spalat Bosch S.H.: calitate mult peste ce gasesti in magazin la preturi normale. Zgomot mai mic la centrifugare si o echilibrare buna. Daca are mai multi ani atunci tinde sa se duca rulmentul, dar nu costa asa de mult schimbatul.

Stiu ca am scris mult, dar am vrut sa vada cineva care se muta in casa noua cam la ce aparate nu prea merita sa bage bani multi si la ce aparate trebuie sa se orienteze catre o firma.

Ana81
06.11.2008, 11:07
Buna ziua! As dori sa achizitionez o masina de spalat vase, semi-incorporabila,capacitate 9/12 seturi. Am citit pe site-urile firmelor producatoare si sunt ceva variante, dar stiti cum e , fiecare isi lauda propriile produse ca fiind ''CELE MAI...'' . Imi puteti face o recomandare?Va multumesc anticipat!

Armand_h
25.02.2009, 22:20
Si-a instalat un bun prieten o masina de spalat vase. Recunosc ca nu am retinut de mara este. Sincer sa fiu toate au cam acelasi sistem de spalare, respectiv un disc rotativ perforat situat in partea superioara care se invarte si stropeste simultan cu detergent si/ sau apa vasele aranjate in prealabil in rastelele masinii.

Punct forte: spala vasele fara sa depuneti dvs. efort.

Puncte slabe: ocupa loc in bucatarie, consuma apa, consma curent electric ( si inca destul de multicel), consuma detergent lichid special + anticalcar, necesita umplerea cu vase murdare. Daca aveti mai putine va trebui sa asteptati pana se umple pentur ca altfel nu le spala bine. IAr daca sunt pete vechi de mancare puteti avea surpriza ca nu le scoate, mai ales pe cele de grasime intarita.

Acum decizia va apartine in totalitate :)

Consultant electrice
05.03.2009, 16:28
In general o masina buna de spalat vase are doua jeturi rotative unul superior si altul inferior. Avantajele sunt pentru familii numeroase sau pentru cand ai musafiri. Vasele foarte murdare de grasime trebuiesc "pregatite" un pic inainte de a intra in masina. Masinile de spalat vase au in general si un "tocator" de resturi care are grija ca impuritatile din apa evacuata sa nu depaseasca anumite dimensiuni si sa infunde scurgerea.
Silentiozitatea este un alt punct care trebuie avut in vedere, insa este mai greu de studiat in magazin.

plimbaretul
24.03.2009, 22:26
Puncte slabe: ocupa loc in bucatarie, consuma apa, consma curent electric ( si inca destul de multicel), consuma detergent lichid special + anticalcar, necesita umplerea cu vase murdare. Daca aveti mai putine va trebui sa asteptati pana se umple pentur ca altfel nu le spala bine. IAr daca sunt pete vechi de mancare puteti avea surpriza ca nu le scoate, mai ales pe cele de grasime intarita.

Acum decizia va apartine in totalitate :)

tind sa te contrazic in privinta consumurilor de apa si energie (sunt posesor deh..trebuie sa-mi apar investitia) - sunt 2 elemente care din contra iti aduc avantaje in sensul pastrarii acestora la niveluri minime. Ex: poti spala 14 seturi de vase (14 farfurii adanci, 14 farfurii plate, 14 cesti cafea, 14 x....) cu numai 10 litri apa ? Cat despre cei 1,02 sau chiar 0,8 kWh pentru un ciclu complet de spalare si uscare.... cat e kilowatu` ?

cat despre confort - acum e democratie in familie - nimeni nu mai spala vase :D
cat despre branduri cele mai bune sunt AEG, Bosch (http://www.bosch-electrocasnice.ro/?24=3084), Miele (www.Miele.de), Siemens (http://siemens-electrocasnice.ro/?26=8849) Electrolux (www.electrolux.ro)

Armand_h
25.03.2009, 16:37
Achizitia unei astfel de masini este avantajoasa atunci cand sunt multi membri intr-o familie si se aduna foarte multa vesela. La mine spre exemplu trebuie sa astept o saptamana pana se aduna atatea seturi de vase murdare.

plimbaretul
09.04.2009, 22:05
Achizitia unei astfel de masini este avantajoasa atunci cand sunt multi membri intr-o familie si se aduna foarte multa vesela. La mine spre exemplu trebuie sa astept o saptamana pana se aduna atatea seturi de vase murdare.

nu si cand vrei sa speli cratitele si oalele. Desi am familie de 2 persoane, cand spal cratiti si oale o masina de 9 seturi, mi se pare prea mica

ear1976
10.04.2009, 15:12
Eu la o singura persoana spalam intre 2-5 zile...depinde daca intrau in ecuatie si oale-cratiti. Mi se pare un avantaj dpdv confort, basca nu mai ai chiveta plina tot timpul cu farfurii, le depozitezi direct in masina si cand s-a umplut ii tragi o spalare.

daniels_co
22.04.2009, 12:59
si io sunt deacord cu masina de spalat vase si vreau sa-mi iau una.De asemenea sunt de acord cu faptul ca aragazele artic sunt cam nashpa.Cand fac ceva la cuptor butoanele se incarzesca asa tare ca unele s-au topit si le-am inlocuit, acu au inceput sa se topeasca si astea.Sucks, dar oricum intentionez sa-mi iau o plita electrica si un cuptor tot electic, si de fapt aici vroiam sa ajung.Poate cineva recomanda ceva marci, puteri, consum, bune,rele, orice concluzii sunt binevenite.Si la plita nush dc sa iau de aia care se incalzeste sau de aia cu inductie care este rece.Sunt si aste de mai multe feluri... ce stiti e binevenit.
Apropo de marci si aparate enumar si io cateva.
OK: televizor Hunday parca, o bomba din metro luat de vreo 5 ani si nu am avut nici o problema cu el... sunt chiar surprins ca am luat ce era mai ieftin, la masina mi-am luat un cd player Elta la fel cel mai ieftin poti sa-i pui si card si memory stick, mp3 si toate alea si vreau sa zic ca prin cate gropi am mers cu masina NU a sarit o data CD-ul si credetima ca am facut off road si am mers pe niste drumuri ce apartin de domeniul fantasticului si s-a comportat impecabil.frigider arctic.... e ok, nu am avut inca probleme dar nu sunt impresionat (ca de tv si cd), vortex am un sandwich maker si un cuptor cu microunde cu care la fel nu am avut probleme.iar la scule, rotopercutor Einhell, sper ca am scris bine, pendular Black &Decker la fel ok dar nu folosite in regim de santier, 8 ore pe zi, asa mai usor.
NOT OK: aragaz artic, am zis mai sus care e faza cu el, uscator de par Philips (nu al meu :)nevasta si-a luat unu si a dat o caruta de bani si s-a stricat dupa nici 3 luni) o bormasina cu acumulator Fairline care realy sucks si in rest nu prea....mai am asa care s-au busit.

Bill
30.06.2009, 08:57
Daca aici este topicul cu probleme si pareri despre electrocasnice, va rog sa-mi permiteti sa subscriu si eu.
In primavara aceasta am cumparat baiatului (printre altele) un cuptor cu microunde Electrolux, a fost dorinta lui. Eu i-am recomandat Whirlpool (am in casa intrega gama de la ei si nu au fost probleme - cum unii cumpara Mercedes la masina asa iau eu Whirlpool pt. electrocasnice)
Inca de la inceput a prezentat o problema. Dupa 6 minute de funtionare (o punga de floricele sa zicem) un circuit de protectie intrerupe alimentarea lui si timp de 5 minute nu il mai poti folosi. Dupa astea 5 minute isi revine si poti sa continui daca mai ai nevoie.
Acum 3 saptamani m-am hotarat sa il duc la un service din lista de pe foaia de garantie. Dupa cateva zile l-am luat si ...aceasi problema. L-am dus din nou. De data asta mi s-a spus ca a ajuns la service-ul general Electrolux si ia schimbat nu stiu ce componenta. Tot in timpul acela m-a sunat cineva de la Electrolux sa imi spun ca se va rezolva si daca mai e vreo problema sa il sun (mi-a lasat un numar de telefon). Am ridicat aparatul saptamana trecuta si .... aceasi problema. Am sunat la numarul pe care mi l-a dat respectivul (am aflat apoi ca este director adjunct de service pe tara. Mi-a inchis telefonul (nici macar nu a raspuns).
Nu mai stiu ce sa mai fac acum (dupa 5 drumuri, invoiri de la serviciu) sa iau altul (bineinteles nu Electrolux) sa merg la protectia consumatorului, sa il folosesc asa.
Tin minte ca pe vremuri era o rasnita de cafea (facuta la Electroarges) care dupa ce rasneai 1 minut, trebuia sa o lasi sa se raceasca 5 minute (chiar asa scria pe fundul cutiei).
E penibil ca o mare firma sa iti dea un produs (si nu a fost deloc ieftin) care are nevoie de timp de racire :)

Consultant electrice
10.08.2009, 12:39
Sa inteleg ca daca il setati pe mai mult de 6 minute in timpul functionarii se opreste si un timp face pauza? In ce scop actioneaza aceasta protectie, ca sa nu se supraincalzeasca sau care e factorul care o declanseaza e pe baza de timp? Cum este cuptorul digital sau clasic cu rotite?

Bill
10.08.2009, 13:58
Cuptorul este digital. Este normal sa existe o protectie termica (ceva ca in genul celor de la motoarele electrice) care sa intrerupa alimentarea cu curent in cazul unei supraincalziri (pt. a nu lua foc aparatul). Ei au spus ca au inlocuit intreg dispozitivul care emite undele (imi scapa acum denumirea) si care include si aceasta protectie termica. Probabil este un simplu senzor de temperatura (un termocuplu) ce da informatia unui microcontroler si care ia decizia in functie de softul scris in el. Asta banuiesc eu ca se intampla.
Cam dupa 6 minute se intampla minunea, dar culmea se putea seta si la 10 minute dar se declansa protectia numai dupa expirarea timpului scurs. Asta ma face sa cred ca este ceva cu o decizie a microcontrolerului. Poate si din cauza ca nu mai functiona ventilatorul dupa expirarea timpului.

In sfarsit, dupa aprox. 1 luna, 6 drumuri si o multime de telefoane am obtinut hartiuta aceea cu care m-am dus la magazinul de unde l-am luat si mi-au dat altul la schimb. Cel nou nu mai face aceea figura, functioneaza normal (adica nu se mai opreste).
Ceeea ce este de neinteles este faptul ca de fiecare data cand mergeam sa ridic aparatul de la service imi spuneau ca merge. Bine asta este Romania cu oamenii ei, dar o firma cu asemenea renume sa faca aparate care trec de controlul de calitate cu defecte, tind sa cred ca mai exista o altfel de calitate pt. Europa de est. Am mai avut o experienta asemanatoare cu un monitor Fujitsu Siemens si asta imi intareste convingerea ca nu se arunca nimic ci se aduc in Europa de est.

Consultant electrice
11.08.2009, 10:53
Tot ce este posibil...nu e vorba ca sunt depistate produse cu prb. si se trimit catre Europa de est, problema e ca se fac produse care au o rata de defect mai mare. Eu am avut numeroase probleme cu service-ul de la EMAG unde cu un laptop HP am stat in service la limita legala de a iti da alt produs, cu o zi inainte de aceasta limita mi-a fost returnat si am mai avut prb. cu un monitor ACER care face zgomot de la lampile de backlight daca va vine sa credeti - evident dupa ce am lasat produsul doua saptamani la service am primit raspuns ca defectul nu s-a manifestat... pana la urma am desfacut eu monitorul (garantie 3 ani dar nu mi-a folosit) si am remediat problema partial.

Bill
12.08.2009, 07:55
Da, cu laptop-urile este o loterie, probabil datorita inaltei tehnologii condensata intr-o suprafata mica rata de defectare este f. mare. In privinta ACER nu mi se pare a fi o mare marca.
Dar este de neiertat ca aparate ale unor firme mari sa plece din fabrica cu probleme (deci nu ma refer aici de defectare ulterioara). Nu ai voie firma ca Electrolux sa nu testezi toate functiile aparatului (daca te pretinzi mare firma - nu made in Asia). Nu ai voie service garantie a firmei Electrolux sa spui ca aparatul merge si de fapt are aceeasi prblema (nu neg faptul ca au schimbat o piesa). Ca fapt divers fie vorba - ma suna un domn director de la service-ul central, ma mai intreaba odata ce problema are aparatul, ii repet, imi spune ca se va rezolva, imi da chiar un nr. de telefon sa il caut daca mai apar probleme (nu am cerut eu numarul) si cand il sun dupa o saptamana imi inchide telefonul (dupa care bineinteles ca nu am mai revenit). Nu stiu ce sa zic.
Referitor la service, inainte de '89 am lucrat la IIRUC (pt. cine nu stie e vorba de intreprinderea care repara tot ce era calculatoare in Romania - era un mamut de intreprindere cu filiale in toata tara). Sa va spun cum era CTC-ul pe vremea aceea demult apusa. Calculatorul sau placa respectiva era tinuta la CTC timp de o zi in care se faceau tot felul de teste si probe (deci timp de 8 ore nu se scotea din priza). Eu nu stiu sa fi plecat un aparat cu aceeasi problema cu care a venit.
Bine, o sa ziceti ca era vorba de aparate profesionale si defectele proveneau (cei care au lucrat pe vremea aia stiu) de la contacte.
Si acum aparatele profesionale exista dar costa mai scump. Noi vorbim acum de aparate pt. uzul amatorilor (care au pretul mult mai mic decat cel al profesionistilor) si poate e normal sa treaca si cele neconforme.

Dar mai repet, daca esti firma mare te respecti (chiar daca vinzi un aparat de 2 lei). De asemenea si service-ul, nu spui ca merge aparatul...........si asta de 2 ori........

Consultant electrice
01.10.2009, 22:53
Am un frigider Ariston, care a fost foarte scump si datorita unui mic accident am reusit sa sparg un capac de plastic de la compartimentul de legume - de 2 luni de zile am facut comanda la service pentru piesa si inca nu a venit!

Armand_h
02.10.2009, 09:37
Pai trebuie insistat la ei cu telefoane, altfel nici ca se rezolva. Doar traim unde traim ... 8)

Am si eu o intrebare: Ma intereseaza sa achizitionez un storcator de fructe. Toate bune si frumoase insa as avea nevoie de o recomandare: m-a intereseaza un model fiabil, cu orificiul in care se introduc fructele indeajuns de mare si care sa scoata pulpa uscata, nu plina de suc. Deci sa aiba o viteza de rotatie mare.
Voi ce parere aveti ? Ce folositi ?

Consultant electrice
05.10.2009, 18:34
Orificiile nu se fac mari din motive de securitate. Nici la storcatoare profesionale integrale din inox orificiul nu este foarte mare din ce am vazut. In principiu cu cat este motorul mai mare e mai bine :D Din experienta am un storcator Alaska care si-a facut treaba doar ca e confectionat dintr-un plastic care de la diverse expuneri scurte la soare (UV) s-a ingalbenit si arata a fi foarte vechi.

Consultant electrice
28.06.2010, 21:38
Ultima stricaciune iremediabila - frigider SAMSUNG NO FROST care a fost scump la vremea lui, care era vandut folosindu-se expresia "Este gandit pentru tari tropicale!" a cedat dupa 6-7 ani de functionare. Mesterul care a venit a zis ca este ireparabil deoarece este complet inchis si nu se poate completa freon sau repara defectiunea!

valyvalen
11.11.2010, 16:07
Eu nu am avut nicio problema cu electrocasnicele mele

coretweaker
11.11.2010, 17:28
Ultima stricaciune iremediabila - frigider SAMSUNG NO FROST care a fost scump la vremea lui, care era vandut folosindu-se expresia "Este gandit pentru tari tropicale!" a cedat dupa 6-7 ani de functionare. !

Este doar vina ta. Frigiderul acela era gandit pentru tari tropicale si tu locuiesti intr-o tara cel mult sub-mediteraneeana... asa ca, de-aia s-a stricat! Data viitoare cumpara-ti un frigider pentru tari polare, si sigur nu se mai strica, fiindca ala are doar rafturi, fara agregat frigorific care sa crape... :twisted:

Consultant electrice
14.11.2010, 20:00
Din moment ce se vindea la noi si era si unul dintre modelele mai scumpe nu cred ca este vina mea. Intre timp am gasit o metoda si l-am reparat asa ca provocare tehnica ca oricum intre timp fusese inlocuit cu unul nou. :D

magdaa
12.12.2010, 21:09
1. Pur şi simplu nu ştiu ce aragaz să-mi cumpăr! Ce facilităţi ar trebui să aibă un aragaz foarte bun. Ce să-l întreb eu pe nenea de la magazin. Nu vreau plită.

2. Şi mai am o problemă mare! Eu nu am în bucătărie priză pentru aragaz. Actualul aragaz este momtat doar la ţeava de gaze. Deci, dacă nu am priză nu pot să folosesc noul aragaz, fiindcă acum toate au şi sistem electric!?

P.S. Vă rog să nu mă ocoliţi şi să-mi oferiţi ajutor. Mulţumesc.

coretweaker
12.12.2010, 21:30
1. Pur şi simplu nu ştiu ce aragaz să-mi cumpăr! Ce facilităţi ar trebui să aibă un aragaz foarte bun. Ce să-l întreb eu pe nenea de la magazin. Nu vreau plită.
2. Şi mai am o problemă mare! Eu nu am în bucătărie priză pentru aragaz. Actualul aragaz este momtat doar la ţeava de gaze. Deci, dacă nu am priză nu pot să folosesc noul aragaz, fiindcă acum toate au şi sistem electric!?
P.S. Vă rog să nu mă ocoliţi şi să-mi oferiţi ajutor. Mulţumesc.

1) Sa inteleg ca vrei aragaz clasic cu 4 ochiuri si cuptor, si nu vrei din acelea alcatuite din 2 componente, incorporabile in mobilier?
Te intereseaza si aspectul, sau esti interesata doar de un aragaz ok care sa-si faca treaba si nimic mai mult? Conteaza de asemeneea si cat esti dispusa sa cheltui...

2) Ar fi foarte bine sa-ti pui o priza in bucatarie, fiindca aragazele moderne au aprindere automata si au si lumina in cuptor. Nu este foarte greu sa tragi o priza in bucatarie, poti sa faci o instalatie aparenta, ascunsa eventual pe dupa mobilier, daca te derenjeaza aspectul.

magdaa
12.12.2010, 21:46
1) Sa inteleg ca vrei aragaz clasic cu 4 ochiuri si cuptor, si nu vrei din acelea alcatuite din 2 componente, incorporabile in mobilier?
Te intereseaza si aspectul, sau esti interesata doar de un aragaz ok care sa-si faca treaba si nimic mai mult? Conteaza de asemeneea si cat esti dispusa sa cheltui...

2) Ar fi foarte bine sa-ti pui o priza in bucatarie, fiindca aragazele moderne au aprindere automata si au si lumina in cuptor. Nu este foarte greu sa tragi o priza in bucatarie, poti sa faci o instalatie aparenta, ascunsa eventual pe dupa mobilier, daca te derenjeaza aspectul.

Vreau un aragaz foarte bun, cu patru ochiuri, cuptor bun..., nu vreau să fiu păcălită. Nu vreau din două componente, incorporabile în mobilier. 20 de milioane maximum.

Mircea G
13.12.2010, 08:40
Vreau un aragaz foarte bun, cu patru ochiuri, cuptor bun..., nu vreau să fiu păcălită. Nu vreau din două componente, incorporabile în mobilier. 20 de milioane maximum.
Un raspuns care nu va va place ...nu exista ! Chiar daca pretul celor comune este pe la 7-10 mil , si cele de pe la 20 mil sint aceleasi panarame ordinare . Si eu sufar de problema" aragazului " , am vazut cit sint de bune cele incorporabile si am inceput sa studiez pe cele " fixe " . Sint praf , nimic nu se compara , din pacate , cu cele facute acum 40 de ani .
La ora actuala , un aragaz bun , sa mearga brici , fara probleme , este un aragaz vechi , reconditionat .

magdaa
13.12.2010, 17:24
am vazut cit sint de bune cele incorporabile si am inceput sa studiez pe cele " fixe "

Să înţeleg că cele incorporabile sunt la fel de proaste ca cele fixe??? Şi totuşi am văzut ceva de la Bosch bunuţ...

magdaa
16.12.2010, 20:25
Până la urmă care ar fi soluţia cea mai bună: plită (incorporabil) sau aragaz???

Mircea G
17.12.2010, 10:17
Nu va enervati .
Parerea mea , aragaz normal , dar din pacate nu prea gasim pe noi asa ceva , calitativ .
Parerea altora ...chiar in amenajari si reamenajari de case , in America , am vazut ca predomina aragazele normale ...si este vorba de oameni cu milioane de dolari ...
Daca vreti sa vedeti cum arata un aragaz " de la mama lui " cautati la firma - Godin -!

VYS
17.12.2010, 10:22
Si cum noi trebuie sa traim si sa cumparam (in principal) din RO , eu recomand varianta cuptor electric si plita pe gaze.

Calitativ consider ca sunt peste varianta aragaz normal.
Puncte slabe exista la plitele pe gaz dar este un compromis ce poate fi acceptabil.

Mircea G
17.12.2010, 10:42
....Calitativ consider ca sunt peste varianta aragaz normal.
Poate estetic , dar si aici este vorba de moda ... Eu n-am vazut pina acum un model sa ma satisfaca ...model de plita ! :wink:

coretweaker
17.12.2010, 12:07
Până la urmă care ar fi soluţia cea mai bună: plită (incorporabil) sau aragaz???

Eu iti recomand incorporabilele, plita sa fie pe gaz si cuptorul electric cu doua rezistente (superioara si inferioara) si de preferat cu ventilator pentru omogenizarea temperaturii.
Nu mai intru prea mult in detalii, iti spun doar ca de-a lungul timpului am vazut (atat la mine cat si la prieteni) cum functioneaza cam toate tipurile de plite si cuptoare posibile, fiecare optiune avand atat plusuri cat si minusuri. Eu personal consider ca cele pe care ti le-am recomandat sunt optiunile cele mai bune.

anduvirgil
17.12.2010, 20:36
Cu greu mai gasesti un aragaz la care cuptorul sa coaca bine, fara sa arda prajitura.
Eu am un aragaz metalica din '91 si merge brici.
Cozonacul il bagi la cuptor si in 50-60 min gata, s-a facut...

Sunt de acord cu cele spuse mai sus: plita pe gaz si cuptor electric.

RaspoElectric
17.12.2010, 22:11
cu greu mai gasesti un aragaz la care cuptorul sa coaca bine, fara sa arda prajitura.......

...sunt de acord cu cele spuse mai sus: plita pe gaz si cuptor electric.

Subscriu!!!
Mi-am refacut partial mobila in bucatarie si am achizitionat o plita pe gaz incorporata cu dispozitiv de protectie la stingerea accidentala a gazului si un cuptor electric cu bec si 2 ventilatoare, unul in cuptor si unul in partea de sus care merge cateva minute bune dupa ce se opreste cuptorul.
Fara programatoare electronice la care sa-ti prinzi urechile si sa-ti trebuiasca "foaie de manevra" :lol:
Atat stiu, ca nevasta e super incantata de cum coace.
Made by Franke
Cu respect... Ovi

VYS
17.12.2010, 22:40
Ventilatorul mare merge functie de programul utilizat (program inseamna efectiv tipul rezistentelor in functiune), sunt variante doar cu rezistentele "x" dar si dublate de ventilator - lucru ce duce la uniformizarea temperaturii mai ales cand avem mai multe niveluri de coacere.
Ventilatorul mic asigura racirea panoului de comanda.

Mircea G
18.12.2010, 09:59
Ventilatorul de la cuptor poate fi sursa unor incendii majoare deoarece nu are functia de oprire cind se deschide usa ....vazut si ramas profund socat :!: